|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/15: فروكش تب دلار و سكه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4417 15/6/97 > صفحه 11 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


فروكش تب دلار و سكه
ارز و طلا نزولي شدند


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
    
بازار سهام
    افت ناهمگن بورس

    شاخص کل سهام طي روز گذشته ۲۷۰ واحد(معادل ۲/ ۰ درصد) کاهش يافت. بيشترين فشار بر شاخص کل در جريان معاملات ديروز از جانب نمادهاي «کگل»، «فارس»، «فملي» و «فخوز» رقم خورد. در نقطه مقابل، تداوم تقاضاي قدرتمند در نمادهاي پالايشي به لطف عرضه آزاد محصولات در بورس کالا بيشترين حمايت را از دماسنج بازار به ثبت رساند. علاوه بر ضعف تقاضاي سنتي در روزهاي چهارشنبه، عدم اصلاح موثر قيمت محصولات فولادي در بورس کالا از عوامل اثرگذار بر افت ارزش سهام بزرگان فلزي-معدني و در نتيجه، تنزل شاخص کل محسوب مي شود. با اين حال، رشد يک درصدي شاخص هاي هم وزن حکايت از قدرت تقاضا در سهام شرکت هاي کوچک تر در روز گذشته داشت که در بين آنها، رشد دسته جمعي سهام گروه قندي جالب توجه بود. کاهش هيجان کاذب در بازارهاي موازي و بازگشت ثبات مي تواند به انتقال نقدينگي به سهام کمک کند.
    
    
    
بازار ارز
    عقبگرد دلار از سقف تاريخي

    ديروز هر دلار آمريکا با ۱۰۰ تومان کاهش به نرخ ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شد. از ابتداي اين هفته با تشديد هيجانات کاذب در بازار ارز، شاهد رکوردشکني هاي پي در پي دلار بوديم. به نظر مي رسد وضعيت سياسي حاکم با استيضاح هاي سريالي در مجلس از محرک هاي رشد دلار بوده است. ضمن اينکه انتظار کمبود منابع ارزي با افت حدود ۵۰ درصدي خريد نفت ايران از سوي هند، کره جنوبي و اروپا در ماه قبلي ميلادي بر التهاب بازار ارز افزود. همچنين شائبه قطع همکاري يکي از بانک هاي چين با تجار ايراني به اين فضاي ملتهب دامن زد. به اين ترتيب، تداوم تقاضاي محافظه کارانه و سفته بازي در بازاري با عمق کم سبب شد تا نرخ دلار در روز گذشته تا مرز ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان برود اما در ادامه شاهد اصلاح اين قيمت و بازگشت به زير سطح رواني ۱۴ هزار تومان بوديم.
    
    
    
بازار سکه
     پيروي سکه از دلار

    ديروز هر سکه طرح جديد با افت 220 هزار توماني به قيمت 4 ميليون و 460 هزار تومان معامله شد. عقبگرد دلار از سقف تاريخي قيمت سکه را در معاملات ديروز تحت فشار قرار داد. گر چه دامنه نوسان قيمت ها همچون روزهاي ابتداي هفته بسيار بالا بود اما در نهايت سکه با دلار همراه شد و از سقف تاريخي بازگشت. اين در حالي است که در روزهاي ماقبل شاهد کم واکنشي سکه نسبت به دلار به دليل عرضه ۲ ميليون و ۲۰۰ هزار قطعه سکه پيش فروش در مهر و آبان بوديم. به طور کلي چشم انداز تحويل سکه هاي پيش فروش طي ماه هاي آتي عامل فروکش کردن فضاي هيجاني سکه به شمار مي رود. از سوي ديگر، روند رو به رشد شاخص دلار و تاثير منفي آن بر قيمت طلاي جهاني نيز يکي از موانع بنيادي پيش روي سکه است.
    
    
    
بازار طلاي جهاني
    رشد طلاي جهاني در تلاقي تنش و بحران ها

    هر اونس طلا در ساعت ۱۶ ديروز با رشد ۳/ ۰ درصدي به قيمت ۱۱۹۵ دلار معامله شد. بحران ارزي آرژانتين يکي از عوامل موثر در رشد تقاضاي طلا به عنوان دارايي امن در روز گذشته بود. برآوردهاي بلومبرگ از تورم ۴۰ درصدي آرژانتين(۸ واحد درصد بالاتر از برآورد قبلي) در پايان سال جاري ميلادي حکايت دارد. بحران ارزي در ديگر کشورهاي نوظهور از جمله ترکيه و اندونزي هم عامل رشد تقاضاي طلاست. از طرف ديگر، با وجود از سرگيري مذاکرات آمريکا و کانادا بر سر «نفتا»، مناقشات تجاري چين و آمريکا(احتمال وضع تعرفه بر ۲۰۰ ميليارد دلار از کالاهاي چيني در روز پنج شنبه) و ضعف اقتصادهاي نوظهور، عامل رشد ارزش دلار و فشار بر طلا شد. با وجود تاثير ضعيف شاخص مديران خريد اقتصادهاي بزرگ اروپايي و قوت اين شاخص در انگلستان، تصميم بانک مرکزي کانادا در مورد نرخ بهره در شامگاه چهارشنبه بر دلار و طلا اثرگذار است.
    
    
    
بازار اوراق مسکن
    نوسان «تسه »ها بر مدار 65 هزار

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند95 (تسه9512) با افت 9/ 1 درصدي به قيمت 64 هزار و 149 تومان معامله شدند. طي سه روز گذشته شاهد رشد نسبي قيمت اوراق بوديم. با اين حال، در معاملات پايان هفته فشار عمومي عرضه در معاملات اوراق، متوسط قيمت ها را در اين بازار تنزل داد. افزايش 6 درصدي قيمت مسکن در مرداد و همچنين افزايش ۶۲ درصدي متوسط قيمت مسکن در شهر تهران، حاکي از رشد قابل ملاحظه قيمت ها در اين بخش از اقتصاد نسبت کل است. به اين ترتيب، انتظار مي رود با تورم محسوس در اين بخش، قدرت خريد متقاضيان کاهش بيابد. از سوي ديگر، درصد پايين پوشش وام با رسيدن متوسط قيمت هر متر مربع مسکن در تهران به ۷ ميليون و ۴۰۰ هزار تومان از ضعف تقاضاي اسمي در اين بازار حکايت دارد. اين عوامل در کنار هم دورنماي بازگشت رکود به مسکن را تقويت کرده است.
    
    
    
بازار نفت
    اصلاح بهاي نفت با تغيير مسير «گوردون»

    ديروز ساعت ۱۶ هر بشکه نفت خام آمريکا با افت ۳ درصدي به قيمت ۶۹ دلار رسيد. روز سه شنبه با انتظار وقوع توفان «گوردون» در خليج مکزيک قيمت نفت به سقف ۲۰ روزه رسيد. خارج کردن کارکنان از سکوهاي نفتي اين منطقه سبب شد تا حدود ۹ درصد از توليد نفت و گاز آمريکا در خليج مکزيک متوقف شود. اهميت نفتي خليج مکزيک به اين دليل است که محل توليد ۱۵ درصد از نفت و ۵ درصد از گاز طبيعي آمريکاست. اما تغيير مسير توفان گوردون در روز گذشته، موجب بازگشت قيمت نفت از سقف ۲۰ روزه شد. ضمن اينکه اعلام افزايش ۷۵۴ هزار بشکه اي موجودي نفت آمريکا در هفته منتهي به ۲۴آگوست مانع از پيشروي بيشتر قيمت نفت شد. از سوي ديگر، افزايش ارزش دلار نيز از مجراي فشار بر قدرت خريد متقاضيان غيردلاري بر قيمت نفت تاثير منفي گذاشت.
    فروکش تب دلار و سکه / ارز و طلا نزولي شدند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4417 به تاريخ 15/6/97، صفحه 11 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آريا آترواسكلروز
شماره 3 (پياپي 71)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است