|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/15: شكست «نابازار» فولاد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4417 15/6/97 > صفحه 12 (بورس كالا) > متن
 
 


شكست «نابازار» فولاد
روز گذشته بازهم بازار فولاد رشد قيمت بدون پشتوانه را از سرگذراند    دنياي اقتصاد : قيمت مقاطع فولادي روز گذشته باز هم افزايشي حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ تومان در هر کيلو داشت تا نشان دهد روند بيمارگونه رشد قيمت در اين بازار متوقف نشده است، در واقع آنچه که در حال حاضر شاهد آن هستيم «شکست بازار فولاد» است، در چنين شرايطي بر همگان واضح است که در حوزه فولاد مخصوصا در حوزه «مصنوعات ساختماني»، تقاضا بيشتر از عرضه است و چنين روندي حاصل و خروجي جز «رشد شديد قيمت ها» را در پي نداشته است؛ اما نکته حائز اهميت در اين است که در حال حاضر نه خريدار مشخصي در بازار «توان و جسارت» خريد دارد و نه فروشنده به دلايل مختلف «ميل به فروش» دارد.
    بنابراين باز هم بايد گفت آنچه که در حال حاضر بازار شاهد آن است، پديده شکست است، يعني عرضه و تقاضا يکديگر را پيدا نمي کنند، در ادامه فرآيند انتظاري عرضه و تقاضا که قرار است کشف نرخ را انجام دهد از حالت طبيعي خارج شده و تقابل عرضه و تقاضا به يکديگر نمي رسد، اين وضعيت است که تا به حال به رشد قيمت ها دامن زده، آن هم در شرايطي که قيمت هاي پيشنهادي بالاي فعلي از سوي کارخانه ها اعلام مي شود و بازار قاعدتا راهي جز پذيرش آنها ندارد، يعني مکانيزم بازار نيست که در اين شرايط قيمت ها را تعيين مي کند به طوري که به يک شرايط جديد در اين نابازار رسيده ايم، اما اين بار، نگراني ها را برجسته تر مي بينيم که همين باعث مي شود از کليدواژه «شکست بازار» استفاده کنيم.
    فرآيند «بگير و ببندهاي تعزيراتي و سختگيري هاي نظارتي» هم باعث شده است که فرآيند تزريق کالا از بورس، انبارها و کارخانه ها به بازار آزاد مختل شود، ولي اين شرايط به اين معني نيست که همه چيز به دليل سختگيري هاي نظارتي است؛ روز گذشته هم به صورت غير مترقبه شاهد رشد قيمت سکه بوديم، اين به اين معناست که فاز هيجاني رشد قيمت ها باز هم توانمندي جديدي پيدا کرده؛ اين سيگنال ها در کنار هم حتي اگر معامله بزرگي در بازار ثبت نشود هم به افزايش قيمت ها منجر مي شود، اگر بازار خودش را با ويژگي هاي دلار در بازار آزاد، نه بازار ثانويه مقايسه کند، ساده ترين سيگنال براي افزايش قيمت ها در بازار آزاد است، ولي چنين روندي به اين معنا نيست که مکانيزم هاي فعلي و با اين شکل تا ابد در بازار ادامه پيدا مي کند.
    شکست بازار هميشه در شرايطي رخ مي دهد که بازار از حالت تعادل و شرايط پيشين و بنيادين خود فاصله بگيرد که ظاهرا اين اتفاق در حال رخ دادن است، اما تجربه نشان داده است که تاريخ مصرف اين شرايط محدود است و به هيچ عنوان نمي تواند ادامه دار باشد، از طرف ديگر بستر و ادامه بازار در شرايطي است که پتانسيل افت قيمت ها و به طور دقيق تر افت تقاضا وجود دارد، يعني اين جو رواني، رفتارهاي احساسي و عدم تعادل بازار که در نهايت به شکست بازار منجر شده خيلي هم نمي تواند ادامه دار باشد. به گزارش «دنياي اقتصاد» بازارهاي ارز و سکه هم به شرايط نگران کننده اي رسيده اند که حداقل خروجي اين شرايط تاثير خودش را در بازار فولاد خواهد گذاشت، از سوي ديگر مکانيزم هاي معاملاتي در بورس کالا هنوز آنگونه که بايد و شايد با يکديگر چفت و بند نشده اند، به اين معنا که خريدار واقعي که جواز ساخت دارد هنوز به آن حدي که انتظار مي رود وارد بورس کالا نشده است تا بتواند مصنوعات فولادي خود را تهيه کند، حتي اين اعتقاد و يقين وجود ندارد که کساني که پتانسيل خريد دارند هم بتوانند از اين شرايط استفاده کنند که به وضعيت فعلي اين نابازار و شکست آن منجر مي شود.
    
    فعالان بازار چه مي گويند؟
    يکي از فعالان بازار فولاد سرمنشا و سرچشمه اصلي افزايش قيمت ها در بازار فولاد را، از بازه نزديک به يک ماه قبل به اين طرف در اين بازار معرفي مي کند، وي به «دنياي اقتصاد» مي گويد: از آن زمان با فشاري که تعزيرات روي انبارها آورد و اعلام کرد که اين فرآيند احتکارگري در بازار فولاد است و بايد با آن برخورد کرد، کالا در بازار تزريق نشد، در واقع اين موضوع باعث شد شبکه تزريق کالا به مصرف کننده در يک نقطه اي قطع شود و به همان دليل اين فرآيند ادامه دار شد و از نزديک به ۱۰ روز قبل، قيمت به اوج افزايش هاي غير منطقي در بازار فولاد رسيد. به گزارش «دنياي اقتصاد» اين فرآيند را بايد با واژه «بازار تب دار» توصيف کرد، درجه حرارت تب بازار بالا رفته و در اين ميان اين بيمار نياز به تيماري اصولي و نه دستوري دارد. بخش ديگري از فعالان بازار فولاد نيز تقريبا همين موضوعات را به عنوان دلايل اصلي افزايش قيمت ها در بازار عنوان کرده و مي گويند: قيمت ها در بازار به دلايلي اعم از کمبود، نبود و ترس از مورد مواخذه قرار گرفتن انبارهاي کالا در حال بالارفتن است. افزايش قيمت ها در بازار فولاد در حالي است که کالايي هم در بازار به دست مصرف کننده نمي رسد، يکي از فعالان توليد صنعت فولاد به «دنياي اقتصاد» مي گويد بايد ديد اين عدم عرضه از سوي کارخانه ها تا چه زماني مي تواند ادامه داشته باشد، حقوق پرسنل و کارگران اين کارخانه ها از کجا تامين خواهد شد و مشکلاتي از اين قبيل که کارخانه ها با آن دست و پنجه نرم خواهند کرد تا چه اندازه ادامه دار خواهد بود.
    
    معاون فروش و بازاريابي فولاد مبارکه اعلام کرد
    رفع مشکل عرضه ورق در بورس کالا
    گروه بنگاه ها - زهرا مسافر

    مشکل فرآيند عرضه ورق هاي فولادي مبارکه در بورس کالا از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت برطرف شد. محمود اکبري با بيان اين مطلب گفت: در روز گذشته انواع ورق هاي گرم و سرد فولاد مبارکه در تالار بورس کالاي ايران مورد مبادله قرار گرفت. به گفته وي، عرضه هاي اين شرکت مطابق دستورالعمل وزارت صمت و بر اساس نرخ دلار ۴۲۰۰ توماني و با سقف رقابت ۱۵ درصد صورت گرفته است. معاون فروش و بازاريابي فولاد مبارکه تاکيد کرد: پيش از اين، ورق فولادي مبارکه که يک کالاي مياني است؛ همانند محصولات نهايي نظير ميلگرد مطابق دستور العمل وزارت صمت ديده مي شد؛ اما با هماهنگي و برگزاري جلساتي با وزارت صمت مشکلات فرآيندي براي کالاهاي ما برطرف شد. به گفته وي، هم اکنون مشکل اساسي پيش رو بحث قيمت است که متاسفانه در بازار بسيار گزاف است، شايد در تناژ بالا همانند بازار ارز مورد معامله قرار نگيرد؛ اما بستر سوءاستفاده در بازار آزاد را فراهم مي کند که نگران کننده است.
    اکبري تصريح کرد: در زمينه محصولات ضخيم فولادي (ورق گرم) نرخ بازار با نرخ ورق هاي ضخامت پايين متفاوت است. اين درحالي است که ميزان تقاضا نسبت به مدت مشابه سال قبل تغييري نداشته است که عرضه با ضخامت پايين بيشتر شود؛ زيرا اختلاف قيمت در بازار بيش از ۱۵۰۰ تومان است. وي گفت: روز گذشته حدود ۱۴۰ هزار تن عرضه انواع ورق گرم و سرد از سوي فولاد مبارکه در بورس کالا انجام شد و البته قرار بود بيش از ۲۰۰ هزار تن عرضه اسلب نيز داشته باشيم؛ اما ابطال و به هفته آينده موکول شد. معاون فروش و بازاريابي فولاد مبارکه در مورد عدم عرضه از سوي ذوب آهن، خراسان و کوير خاطرنشان کرد: به دليل آنکه خريدار محصولات اين واحدها از سوي وزارت صمت تاييد نشده، نتوانستند روز گذشته محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند. وي تاکيد کرد: به علت تاييد خريداران فولاد مبارکه از سوي وزارت صمت، معاملات ديروز انواع ورق در بورس کالا انجام شد.
    
    شکست «نابازار» فولاد / روز گذشته بازهم بازار فولاد رشد قيمت بدون پشتوانه را از سرگذراند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4417 به تاريخ 15/6/97، صفحه 12 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم دانشگاه تهران
شماره 2 (پياپي 116)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است