|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/15: « نظم اقتصاد ليبرال» بر لبه تيغ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4417 15/6/97 > صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني) > متن
 
 


« نظم اقتصاد ليبرال» بر لبه تيغ
«ديپلمات» با بررسي «قراردادهاي تجارت آزاد» در حال مذاكره مطرح كرد    دنياي اقتصاد : اوايل ماه جولاي (اواسط تير ماه) پنجمين نشست چندجانبه وزراي بازرگاني کشورهاي مشارکت کننده در «مشارکت اقتصاد جامع منطقه اي (RCEP)» به ميزباني مشترک سنگاپور و ژاپن برگزار شد.
    پس از پايان اين نشست، «بيانيه توکيو» صادر شد که بر اساس آن کشورهاي مشارکت کننده به ادامه همکاري ها تا نتيجه بخشي گفت وگوهاي «مشارکت اقتصادي جامع منطقه اي» تاکيد کردند. در اين باره اواخر ماه جولاي (اوايل مرداد) نيز مذاکره کنندگان بلندپايه ۱۱ کشور عضو پيمان «مشارکت دوسوي اقيانوس آرام (TPP)» در نشستي که در شهر هاکونه ژاپن برگزار مي شد گردهم آمدند و پيرامون پروسه هاي داخلي خود به گفت وگو نشستند. در اين نشست، اعضا از پذيرش عضوهاي جديد از کشورها و مناطق ديگر پس از اجرايي شدن «مشارکت دوسوي اقيانوس آرام» استقبال کردند. در حال حاضر پيمان «مشارکت دوسوي اقيانوس آرام» به تصويب کشورهاي مکزيک، ژاپن و سنگاپور رسيده است. انتظار مي رود نيوزيلند و کانادا نيز به زودي روند به تصويب رساندن اين توافق را آغاز کنند، و طبق برنامه ريزي ها احتمالا پيمان «مشارکت دوسوي اقيانوس آرام» در اوايل سال آينده ميلادي اجرايي خواهد شد.
    به گزارش گروه اقتصاد بين الملل «دنياي اقتصاد» نشريه «ديپلمات» در تحليلي با اشاره به اين موضوع نوشت: سياست هاي حمايت گرايانه دونالد ترامپ به طور معناداري نظم جامعه بين المللي را بر هم زده است. «جنگ تجاري» ايالات متحده با چين که اصلي ترين هدف سياست هاي تجاري دولت ترامپ است، در حال وخيم تر شدن است. اين تنش ها، نگراني ها را درخصوص بروز بحران در «نظم اقتصادي ليبرال» تشديد کرده است. با توجه به تشديد اين نگراني ها، بسياري از کارشناسان چشم به نتيجه پيمان «مشارکت دوسوي اقيانوس آرام» دوخته اند، در حالي که به نظر نمي رسد تا زماني که دونالد ترامپ به عنوان رئيس جمهوري آمريکا باقي بماند، ايالات متحده به اين توافق بازگردد. از طرفي، تايلند و کلمبيا براي مشارکت در اين پيمان اظهار علاقه کرده اند. با توجه به گستردگي «مشارکت اقتصادي جامعه منطقه اي»، اين توافق چندجانبه نيز در صورت نهايي شدن (که سال ها زمان مي برد) در نظم اقتصادي لبيرال نقشي تعيين کننده خواهد داشت.
    با اين حال بايد جانب احتياط را رعايت کرد. نخست، گرچه تقاضا براي پيوستن به پيمان «مشارکت دوسوي اقيانوس آرام» در حال افزايش است، اما اين پيمان تمام مناطق جهاني را پوشش نمي دهد. غيبت آمريکا يک شکاف در اين توافق چندجانبه ايجاد کرده است. به علاوه چين به عنوان اصلي ترين موتور ايجاد رشد اقتصادي منطقه و هسته اصلي زنجيره عرضه جهاني به اين توافق ملحق نشده است. هند، يکي ديگر از غول هاي اقتصادي منطقه، نيز در اين توافق حضور ندارد. از طرفي انتظار مي رود اعضاي «انجمن ملل جنوب شرقي آسيا (آسه آن)» براي مدتي بدون تغيير باقي بماند، حتي اگر تايلند در آينده نزديک به پيمان «مشارکت دوسوي اقيانوس آرام» بپيوندد.
    اهميت «مشارکت اقتصادي جامعه منطقه اي» به اين است که اين پيمان تمام اقتصادهاي مهم نوظهور و منطقه اي مانند چين، ژاپن و هند و همچنين تمام کشورهاي عضو «آسه آن» را شامل مي شود. با اين حال نگراني هايي درخصوص ماهيت توافق نهايي آن و اينکه آيا اين توافق مطابق با «نظم اقتصادي ليبرال» است يا خير، وجود دارد. اصول راهنما و اهداف کشورهاي مذاکره کننده «مشارکت اقتصادي جامع منطقه اي» اين است که اين توافق به گسترش توافقات تجارت آزاد کشورهاي عضو «آسه آن» بينجامد. يکي ديگر از ملاحظاتي که مذاکره کنندگان مدنظر دارند اين است که چنين مشارکتي بايد با تمرکز بر شرايط متفاوت داخلي هر کشور اجرايي شود. اين اصول تاکيدي بر اين موضوع است که انعطاف پذيري در مراحل مختلف توسعه، بايد در بندهاي هر توافقي گنجانده شود. اين انعطاف پذيري و ملاحظات به خصوص در تنظيم قوانين اقتصادي براي منطقه متنوع آسيا ضروري است. گرچه تاخيرهايي که در روند «آزادسازي» به وجود مي آيد را نيز مي توان با اين عوامل توجيه کرد.
    سياست «اول آمريکا» ترامپ، تنها عامل تهديدکننده «نظم اقتصادي ليبرال» نيست. سياست هاي چين در ايجاد نظم اقتصادي گسترده جديد از طريق احياي جاده ابريشم بازتاب هاي زيادي داشته است. البته تمرکز صنايع با تکنولوژي هاي پيشرفته در شنزن چين نشان مي دهد که در چين مي توان بدون دخالت دولتي و تنها از طريق نوآوري هاي آزاد به توسعه صنعتي دست يافت. با اين حال اما پروژه هاي «يک کمربند، يک جاده» دولت چين که از جنوب شرقي آسيا تا مرکز آسيا، غرب آسيا، شرق آفريقا و اروپا ادامه دارد، توسط شرکت هاي بزرگ دولتي و به واسطه تامين مالي بانک صادرات-واردات اين کشور اجرايي مي شوند. اين سياست هاي بخش خارجي اقتصاد چين که در قالب طرح «يک کمربند، يک جاده» مطرح شده اند، سياست هايي هستند که به جاي نقش آفريني عوامل بازار آزاد، «سرمايه داري (کاپيتاليسم) دولتي» در آنها نقشي پررنگ دارد و مغاير با اصول «نظم اقتصادي ليبرال» است.
    در حال حاضر مذاکرات «مشارکت اقتصادي جامع منطقه اي» که چيني ها نيز در آن حضور دارند، قوانين مربوط به مقررات و شفافيت شرکت هاي دولتي، جلوگيري از فساد و تضمين حقوق کارکنان را شامل نمي شود، در حالي که اين موضوعات در پيمان «مشارکت دوسوي اقيانوس آرام» لحاظ شده اند. لحاظ کردن قوانين مربوط به حوزه هاي مذکور به منظور جلوگيري از گسترش «سرمايه داري دولتي»، ممانعت از آشفتگي هاي اجتماعي ناشي از روندهاي جهاني شدن و تقويت سلامت «نظم اقتصادي ليبرال» ضروري است. قيد نشدن اين قوانين در «مشارکت اقتصادي جامع منطقه اي»، نواقص اين پيمان را در حفاظت از «نظم اقتصادي ليبرال» آشکار مي سازد. در اين باره کشورهايي نظير ژاپن که خواهان تقويت «نظم اقتصادي ليبرال» هستند، جز حمايت، مشارکت و تقويت پيمان هايي نظير «مشارکت دوسوي اقيانوس آرام» و «مشارکت اقتصادي جامع منطقه اي»، انتخاب ديگري ندارند. با اين حال هيچ يک از اين گروه بندي ها براي حفاظت و تقويت «نظم اقتصادي ليبرال» در آسيا کافي نيستند. موضوع مهم براي منطقه آسيا اين است که قوانيني که در پيمان هايي نظير «مشارکت دوسوي اقيانوس آرام» و «مشارکت اقتصادي جامع منطقه اي» گنجانده مي شوند بايد سازگار و مستحکم باشند و چارچوب جامع و سطح بالايي را شکل دهند.
    
    « نظم اقتصاد ليبرال» بر لبه تيغ / «ديپلمات» با بررسي «قراردادهاي تجارت آزاد» در حال مذاکره مطرح کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4417 به تاريخ 15/6/97، صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 54 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رفتارهاي پر خطر و اعتياد
شماره 2 (پياپي 802)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است