|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/15: استمرار يك دهه رشد اقتصادي؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4417 15/6/97 > صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


استمرار يك دهه رشد اقتصادي؟


نويسنده: شو چاندرا *


    در سه ماه دوم سال جاري ميلادي، وضعيت اقتصاد آمريکا بسيار خوب توصيف شده است به اين معنا که نرخ رشد بالاتر از ۴ درصد بوده و نيز شاخص هاي مالي تحت تاثير کاهش ماليات ها، در مسير صعودي حرکت کردند. همچنين رشد مصرف اميدبخش بوده و برخي اقتصاددانان معتقدند براي مدتي وضعيت شاخص ها خوب باقي خواهد ماند، اما ديدگاه هاي ديگري نيز درباره آينده و ريسک هايي که رونق اقتصادي آمريکا را تهديد مي کند، وجود دارد که به واقعيت نزديک تر است.
    از ديد گروهي بزرگ از اقتصاددان ها، شرايط مناسب کنوني که ترامپ بارها در سخنراني هايش آن را حاصل سياست هاي دولت خود دانسته براي مدتي طولاني ادامه پيدا نخواهد کرد. براي درک بهتر وضعيت کلي اقتصاد آمريکا بهتر است نگاهي به بخش هاي مهم آن بکنيم. رشد فعاليت ها در بخش ساخت و ساز اخيرا کم شده و گزارش ها نشان مي دهد تعداد مجوزهاي ساخت و ساز به شکل غير منتظره اي کاهش يافته است. از سوي ديگر، در بخش توليد کارخانه اي افزايش قيمت مواد اوليه به ويژه فولاد و آلومينيوم رشد فعاليت ها را کند کرده است.
    در واقع اعمال تعرفه بر واردات اين دو فلز در کنار افزايش قيمت نفت فشارهايي بر توليدکنندگان وارد کرده است و نکته مهم اين است که ترامپ آمريکا را در آستانه جنگ تجاري با چين قرار داده و ممکن است در آن بر صدها ميليارد دلار از کالاهاي صادراتي اين کشور تعرفه بالاتر اعمال شود و مسلم است که اين اقدام با واکنش تلافي جويانه چين مواجه خواهد شد. اين عوامل تعدادي از ريسک هايي هستند که طي فصول آينده از رشد اقتصادي آمريکا خواهند کاست و بعيد است تا چند فصل، سرمايه گذاران و مصرف کنندگان بار ديگر شاهد رشد اقتصادي بالاتر از ۴ درصد باشند. ترامپ همواره اعلام کرده که شرايط مثبت اقتصادي کنوني بهترين زمان براي وارد کردن فشار بر شرکاي تجاري آمريکاست تا از کسري تجاري کاسته شود و رويه هاي غيرمنصفانه تجاري تغيير کند. اما اقتصاددان ها معتقدند طولاني شدن دوره تنش هاي تجاري و تبديل آن به يک جنگ تجاري، رشد اقتصاد را در خطر قرار مي دهد و در آينده شرکت ها و مصرف کنندگان شاهد لطمات بزرگ اين وضعيت خواهند بود.
    در اين ميان بايد به يک موضوع مهم توجه کرد و آن اينکه، اقتصاد آمريکا در حال ورود به دهمين سال رشد خود است و معمولا در چنين زمان هايي، تداوم رشد با موانع مختلف مواجه مي شود. در نتيجه مي توان انتظار داشت نرخ رشد به زودي کاهش پيدا کند. اين احتمال به دليل وضعيت نه چندان مطلوب اقتصادهاي ديگر، چه در اروپا چه در اقتصادهاي نوظهور افزايش پيدا مي کند. رئيس بخش اقتصاد کلان آکسفورد اکونوميکس مستقر در نيويورک مي گويد: «نرخ رشد اقتصاد آمريکا در حال رسيدن به اوج است و از اين پس کاهش خواهد يافت. تنش هاي تجاري در حالي شدت پيدا کرده که خود اقتصاد آمريکا در مراحل پاياني دوره رونق تجاري است. مديران شرکت ها و اکثر مصرف کنندگان از اين موضوع آگاه هستند و دچار نگراني شده اند.» هفته گذشته ترامپ اعلام کرد آماده است بر ۲۰۰ ميليارد دلار ديگر از کالاهاي صادراتي چين تعرفه اضافه ۱۰ درصد تعيين کند و پس از آن اگر چين اقدامات تلافي جويانه انجام دهد، بر ۲۰۰ ميليارد دلار ديگر از کالاهاي صادراتي اين کشور تعرفه بالاتر در نظر خواهد گرفت. چين اعلام کرده از جنگ تجاري استقبال نمي کند اما با تمام توان از منافع خود دفاع خواهد کرد و اقدامات تلافي جويانه انجام خواهد داد.
    در ماه هاي اخير به ويژه ۲ ماه گذشته، داده هاي مربوط به برخي بخش هاي اقتصاد آمريکا از جمله بخش ساخت و ساز نشان داده شرايط مانند گذشته مطلوب نيست. براي مثال تعداد مجوزهاي ساخت و ساز که معياري از فعاليت ها در آينده است براي دومين ماه پي در پي کاهش يافته است. تحليلگران معتقدند تعداد مجوزهاي شروع ساخت و سازها معياري بسيار مهم تر از شروع ساخت و سازهاست و کاهش آن نشانه اي نگران کننده براي اين بخش است. همچنين فروش خانه ها به دليل افزايش قيمت ها کمتر شده است. نگراني در مقامات بانک مرکزي نيز مشاهده شده است: جروم پاول، رئيس اين نهاد در سخنراني اخير خود ضمن تاکيد بر لزوم ادامه برنامه افزايش نرخ هاي بهره گفت: «ما به اثرات تنش هاي تجاري بر شاخص هاي اقتصادي توجه خواهيم کرد و بر مبناي داده هاي اقتصادي و شرايطي که در آينده مشاهده مي شود، تصميم گيري خواهيم کرد. آنچه در آينده رخ مي دهد بسيار مهم است. شنيده شده حجم سرمايه گذاري ها و استخدام ها کمتر شده است. به نظر مي رسد براي نخستين بار در چند سال اخير، عوامل نگراني افزايش يافته است.»
    ابتداي سال جاري ميلادي يعني پس از اعلام تصويب برنامه کاهش ماليات ها در آمريکا جو خوش بيني در اين کشور و اقتصادهاي بزرگ پديد آمد. اما اکنون اين خوشبيني جاي خود را به نگراني داده است و اين نگراني مقدمه کاهش نرخ رشد اقتصاد است. واقعيت اين است که ابهام درباره آينده و پيش بيني شدت پيدا کردن تنش هاي تجاري سبب احتياط شرکت ها در حوزه سرمايه گذاري و کاهش مصرف شهروندان مي شود. بخشي بزرگ از خوشبيني هايي که حاصل اجراي برنامه کاهش ماليات شرکت ها و اشخاص بود، از ميان رفته و در ماه هاي اخير تاثير اين سياست هاي حمايتي مالي بر اقتصاد گذاشته شده است. در نتيجه اکنون که پيش بيني مي شود ضعف هايي در بخش هاي مهم اقتصاد پديد آيد طبيعي است که هم شرکت ها و مصرف کنندگان ترجيح مي دهند با احتياط رفتار کنند.
    در سه ماه دوم سال جاري ميلادي يعني دوراني که تنش هاي تجاري شدت پيدا نکرده بود رشد مصرف بالا بود و از آنجا که مصرف ۷۰ درصد توليد ناخالص داخلي آمريکا را تشکيل مي دهد، نرخ رشد در سه ماه دوم سال جاري به ارقام بالا رسيد. اما تعداد کمي از اقتصاددان ها معتقدند روندهاي مثبت سه ماهه دوم در سه ماهه کنوني و فصول آينده ادامه پيدا خواهد کرد. صندوق بين المللي پول در گزارش خود پيش بيني کرده کاهش ماليات ها در آمريکا محرک زودگذر براي اقتصاد اين کشور است و در فصول آينده نرخ رشد اقتصاد اين کشور به تدريج کاهش پيدا خواهد کرد طوري که در پايان سال آينده اين نرخ به ۳ درصد و در سال ۲۰۲۰ به ۲درصد خواهد رسيد. در بخش توليد کارخانه اي فعاليت ها اواخر سال گذشته به اوايل سال جاري ميلادي رشد اميدبخش داشت. اما سرعت رشد آن کاهش يافته است. کارشناسان معتقدند افزايش قيمت مواد اوليه يک دليل اين وضعيت است. از سوي ديگر ترامپ تهديد کرده بر خودروهاي صادراتي به آمريکا تعرفه اعمال خواهد کرد. عملي شدن اين تهديد به بخش خودروسازي آمريکا که تاکنون عملکرد مثبتي داشته لطماتي وارد خواهد کرد.
    
    *بلومبرگ استمرار يک دهه رشد اقتصادي؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4417 به تاريخ 15/6/97، صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه قانون يار
متن مطالب شماره 9، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است