|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/15: تهديد دو كسري بزرگ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4417 15/6/97 > صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


تهديد دو كسري بزرگ


نويسنده: خاوير داويد *


     از زمان شدت پيدا کردن تنش هاي تجاري بين آمريکا و شرکاي تجاري آن به ويژه چين، دولت آمريکا همواره تاکيد کرده که رويه هاي غيرمنصفانه تجاري ديگر کشورها سبب افزايش کسري بودجه کشور و کسري تجاري آمريکا شده و اعمال تعرفه سبب خواهد شد اين رويه ها تغيير کند و رونق اقتصادي ادامه يابد. رئيس جمهور مي گويد سياست تعرفه اي دولت آمريکا موثر است و در نهايت کسري بودجه دولت آمريکا تحت تاثير اين تعرفه ها کاهش پيدا خواهد کرد.
    اما اقتصاددان ها معتقدند ترامپ در مسير اشتباه در حرکت است و حتي اگر شرکاي تجاري آمريکا درخواست هاي او را بپذيرند تغييري مثبت در ميزان کسري تجاري و کسري بودجه دولت آمريکا ايجاد نخواهد شد. البته مسلم است که تنش هاي تجاري لطماتي به اقتصاد آمريکا وارد خواهد کرد. مدتي آمريکا در چند جبهه وارد تنش هاي تجاري با شرکاي تجاري بزرگ خود شده و هدف اعلام شده از سوي ترامپ کاهش دو کسري يعني کسري تجاري و کسري بودجه است که طي چند دهه اخير معضلاتي براي بزرگ ترين اقتصاد جهان پديد آورده است. پايان هفته گذشته مذاکرات تجاري بين آمريکا و کانادا به نتيجه نرسيد و قرار است اين مذاکرات در روزهاي آينده ادامه پيدا کند. ترامپ اعلام کرد طي ۹۰ روز بايد توافق بين دو کشور حاصل شود يعني کانادا با پيمان جديد نفتا که آمريکا و مکزيک بر سر محتواي آن به توافق رسيده اند موافقت کند. ترامپ تهديدهاي ديگري هم عليه چين و اتحاديه اروپا مطرح کرده و اين سوال مطرح است که اگر تنش هاي کنوني به يک جنگ تجاري تبديل شود چه واکنشي از سوي ترامپ نشان داده خواهد شد و نيز تاثير آن بر اقتصاد آمريکا و جهان چه خواهد بود.
    اگر آمريکا نتواند به خواست هاي خود از اعمال تعرفه و تهديد شرکاي تجاري آمريکا دست پيدا کند شرايط براي بازارهاي مالي و مواد خام نگران کننده مي شود و موضع آمريکا به عنوان بزرگ ترين اقتصاد جهان تضعيف خواهد شد. مطرح بودن اين احتمال سبب شده برخي ضعف ها در شاخص هاي اقتصادي چين، اتحاديه اروپا و آمريکا پديد آيد. اقتصاددان ها معتقدند موضع گيري هاي ترامپ بر مبناي دو فرض صورت گرفته است: فرض نخست آنکه بزرگترين اقتصاد جهان مي تواند از طريق تغيير محتواي پيمان هاي تجاري کسري تجاري، کسري بودجه خود را کاهش دهد و دوم اينکه اعمال تعرفه تحقق اين هدف را آسان خواهد کرد و حداقل آن اين است که شرکاي تجاري پاي ميز مذاکره حاضر خواهند شد. اوايل ماه گذشته ميلادي ترامپ به صراحت اعلام کرد اعمال تعرفه موثر بوده و مي تواند بدهي دولت فدرال را که اکنون حدود ۲۱ هزار ميليارد دلار است کاهش دهد اما دوراني که در آن، مهم ترين درآمد دولت فدرال، درآمدهاي مالياتي و تعرفه ها بود گذشته است. تا اوايل سده بيستم اين وضعيت وجود داشت. اما به تدريج نقش تعرفه ها در بودجه و درآمد دولت آمريکا کاهش پيدا کرده است. البته بايد به اين واقعيت اشاره شود که اعمال تعرفه بر فولاد و آلومينيوم وارداتي به آمريکا يک ميليارد دلار براي دولت درآمد داشته است.
    اما براي درک دقيق تر شرايط بايد به نکات ديگري توجه شود. برخي اقتصاددان ها از جمله رئيس بخش سياست هاي پولي و مالي در موسسه بروکينگز معتقد هستند دولت آمريکا ابتدا بايد براي هزينه هاي رو به رشد خود فکري بکند و افزايش تعرفه بر کالاهاي وارداتي نمي تواند به بهبود شرايط مالي دولت کمک بزرگي کند. به نظر مي رسد ترامپ به روندهاي يک سده پيش علاقه مند است. در آن دوران دولت فدرال بخش بزرگي از درآمد خود را از اعمال تعرفه بر واردات کالا تامين مي کرد، اما در آن دوران دولت فدرال بسيار کوچک بود و برنامه هايي نظير تامين اجتماعي، خدمات درماني فراگير و ... که هزينه هاي بسيار سنگيني بر دوش دولت مي گذارند، وجود نداشتند.
    مادام که هزينه هاي دولت بسيار بالاست اعمال تعرفه بر کالاهاي وارداتي دردي از دولت درمان نمي کند و نيز بايد به اين موضوع اشاره شود که کشورهاي مشمول تعرفه هاي تجاري آمريکا، دست روي دست نخواهند گذاشت. به اين معنا که هم اقدامات تلافي جويانه انجام مي دهند و هم به دنبال گسترش روابط تجاري خود با ديگر کشورها هستند. اين واکنش از سوي چين و اتحاديه اروپا که بزرگ ترين شرکاي تجاري آمريکا هستند عملا سبب مي شود زيان هاي اعمال تعرفه بسيار بزرگ تر از فوايد آن باشد و به تدريج آمريکا جايگاه مرکزي خود را در اقتصاد جهان از دست مي دهد، زيرا شرکاي تجاري اين کشور به دنبال ايجاد روابط تجاري با ديگر کشورها و جبران کاهش مبادلات تجاري با آمريکا خواهند بود.
    به باور عده اي از اقتصاددانان، کسري بودجه و کسري تجاري آمريکا حاصل ساز و کارهاي داخلي اين کشور است و مادام که اين ساز و کارها تغيير نکند برنامه هايي نظير اعمال تعرفه بر کالاهاي وارداتي نمي تواند کسري تجاري و کسري بودجه را کاهش دهد. در واقع کسري بودجه دولت در اثر اجراي برنامه کاهش ماليات ها افزايش يافته و اين در حالي است که ترامپ با ادعاي کمک به رونق اقتصاد زمينه تصويب برنامه کاهش ماليات شرکت ها و اشخاص را در کنگره فراهم کرد. کاهش ماليات ها از يک سو بر مصرف مي افزايد و سبب مي شود ميزان خريد کالاهاي داخلي و خارجي بيشتر شود و از سوي ديگر با اجراي اين برنامه، دولت از درآمدهاي مالياتي محروم مي شود در نتيجه کسري بودجه بالا مي رود و ممکن است يک بحران اقتصادي پديد آيد. استاد اقتصاد کاربردي در دانشگاه جان هاپکينز و عضو سابق تيم اقتصادي ريگان مي گويد: «مشکل کسري بودجه در اثر سياست هاي دولت آمريکا ايجاد شده است. در واقع حتي اگر ترامپ موفق شود رويه هاي تجاري را تغيير دهد کسري بودجه افزايش خواهد يافت و برنامه هاي اقتصادي او به زيان اقتصاد آمريکاست. کاهش ماليات ها و تصويب بودجه پيشنهادي دولت در کنگره، به رشد کسري بودجه به بيش از هزار ميليارد دلار در سال آينده منجر خواهد شد.»
    سياست هاي مالي کنوني به شدت انبساطي است زيرا هم ماليات ها کاهش يافته و هم دولت هزينه خود را کم نکرده است و در اين ميان به نظر مي رسد تمايل مصرف کنندگان به خريد کالاهاي خارجي افزايش يافته است. کسري تجاري آمريکا در ماه جولاي به بيش از ۷۲ ميليارد دلار رسيد و ميزان واردات تقريبا دو برابر صادرات بود. در واقع حرکت اقتصاد آمريکا به سمت شکنندگي ادامه پيدا کرده و اکنون تنش هاي تجاري بر سرعت اين حرکت افزوده است. ميزان کسري تجاري آمريکا با چين حدود ۴۰۰ ميليارد دلار است و دو طرف آماده اند تعرفه بالاتر بر کالاهاي صادراتي طرف مقابل اعمال کنند. تلاش ترامپ براي تغيير رويه هاي تجاري با هدف تضمين رونق اقتصاد آمريکا و ايجاد فرصت هاي شغلي بيشتر صورت گرفته با اين حال اعمال تعرفه سبب مي شود کالاهاي داخلي گران تر شود و مردم اين کالا ها را کمتر مصرف کنند.
    نتيجه تنش هاي تجاري مصرف کالاهاي ارزان خارجي از کشورهاي ديگر غير از چين يا اتحاديه اروپاست. در واقع مردم يا مصرف را کم مي کنند که به زيان اقتصاد است يا کالاي خارجي ارزان مصرف خواهند کرد در نتيجه هدف ترامپ تحقق نمي يابد. حتي اگر واردات کالاهاي چيني کاهش يابد مصرف کالاي ديگر کشورها افزايش خواهد يافت و نيز اقدامات تلافي جويانه چين و اتحاديه اروپا به اقتصاد آمريکا لطمه وارد مي کند. اگر ترامپ تصور مي کند چين تسليم خواهد شد اشتباه کرده است. چين و اتحاديه اروپا به اين نتيجه رسيده اند که وابستگي به بازار آمريکا بايد به شدت کم شود و مدتي است در مسير کاهش وابستگي در حرکت هستند. بي ترديد نتيجه نهايي سياست ترامپ تضعيف جايگاه برتر اقتصاد آمريکا خواهد بود.
    
    *سي ان بي سيتهديد دو کسري بزرگ
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4417 به تاريخ 15/6/97، صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه قانون يار
متن مطالب شماره 9، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است