|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/15: ارجاع موضوع ايران به شوراي امنيت از سوي ترامپ صورت مي گيرد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4655
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4417 15/6/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


ارجاع موضوع ايران به شوراي امنيت از سوي ترامپ صورت مي گيردنيکي هيلي: با سخنراني روحاني در حضور ترامپ مخالفت نمي کنيم
    دنياي اقتصاد : ديپلمات هاي سازمان ملل مي گويند ترامپ قصد دارد ۲۶ سپتامبر (۴ مهر) و در جريان اجتماع رهبران جهان براي شرکت در نشست سالانه مجمع عمومي سازمان ملل موضوع ايران را در شوراي امنيت مطرح کند.
    ارجاع موضوع ايران به شوراي امنيت منبع: واشنگتن تايمز
    به گفته نيکي هيلي، سفير ايالات متحده در سازمان ملل، اگر مقامات ايران بخواهند در اين جلسه شرکت کنند، آمريکا مخالفت نخواهد کرد. هيلي همچنين گفته که پيش بيني نمي کند پس از برگزاري جلسه، بيانيه رسمي يا قطعنامه اي از سوي اين شورا ارائه شود و هدف اين جلسه تنها اعتراض به سياست هاي ايران است. قرار است حسن روحاني، رئيس جمهوري ايران در تاريخ ۲۵ سپتامبر در مجمع عمومي سازمان ملل سخنراني کند. کارشناسان معتقدند اين احتمال وجود دارد که ديداري از نوع «مواجهه پيش بيني نشده» بين روساي جمهور ايران و آمريکا اتفاق بيفتد. اگرچه مقامات ارشد ايران بارها مذاکره مجدد با آمريکا آن هم با دولت ترامپ را از اساس رد کرده اند.
    
    با سخنراني روحاني مخالفت نمي کنيم
    ايالات متحده که در ماه سپتامبر رياست دوره اي شوراي امنيت سازمان ملل را به عهده دارد، پيش تر تلاشي ناموفق براي اقدام اين شورا عليه ايران داشت. به نوشته رويترز، ديپلمات ها مي گويند ايران مي تواند براي سخنراني در نشست ۲۶ سپتامبر شوراي امنيت سازمان ملل، در هفته اي که نشست سالانه مجمع عمومي برگزار مي شود، درخواست بدهد. در همين ارتباط، سفير آمريکا در سازمان ملل اعلام کرد که دونالد ترامپ رياست جلسه شوراي امنيت را که ماه جاري ميلادي با موضوع آنچه «نقض قوانين بين المللي از سوي ايران» خوانده شده است برگزار مي شود، بر عهده خواهد داشت تا رهبران جهاني را براي اتخاذ رويکردي شديدتر عليه ايران تحت فشار قرار دهد. به گزارش «ايسنا» به نقل از روزنامه گاردين، نيکي هيلي، سفير آمريکا در سازمان ملل همزمان با عهده داري رياست شوراي امنيت از سوي آمريکا در ماه سپتامبر به خبرنگاران گفت که دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا رياست جلسه شوراي امنيت سازمان ملل را براي رسيدگي به آنچه نقض قوانين بين المللي از سوي ايران و بي ثباتي اي که ايران در سراسر منطقه خاورميانه به راه انداخته، خوانده بر عهده خواهد داشت.
    نيکي هيلي پيوسته ايران را به مداخله در مسائل يمن و سوريه متهم کرده است. سفير آمريکا در سازمان ملل همچنين گفت به پروتکل سازمان ملل پايبند خواهد بود و به مقامات ايراني اجازه خواهد داد که در صورت تمايل در اين جلسه سخنراني کنند. براساس اظهارات ديپلمات ها، ايران ممکن است براي ايراد سخنراني در جلسه ۲۶ سپتامبر درخواست دهد. پيش بيني مي شود حسن روحاني، ۲۵ سپتامبر در مجمع عمومي سازمان ملل سخنراني کند اما هيات نمايندگان ايران در سازمان ملل هنوز در اين باره اظهارنظري نکرده است. سفير آمريکا در سازمان ملل همچنين اظهار کرده است که آمريکا با سخنراني روحاني مخالفتي نخواهد کرد. هيلي که در ماه سپتامبر رياست شوراي امنيت را بر عهده دارد، گفته است پيش بيني نمي کند پس از برگزاري جلسه شوراي امنيت به رياست ترامپ درباره ايران، بيانيه رسمي يا قطعنامه اي از سوي اين شورا ارائه شود و هدف اين جلسه تنها اعتراض به سياست هاي ايران است.
    اين تصميم اما احتمال مجادله رو در رو ميان دونالد ترامپ و مقامات ايراني و احتمالا حسن روحاني را که بنا به پروتکل سازمان ملل به اين جلسه دعوت خواهد شد، بالا مي برد. به گفته هيلي، ترامپ براي مسوول دانستن ايران در اقداماتي که دولت آمريکا آنها را موجب بي ثباتي مي داند، «بسيار مصمم است». نيکي هيلي در کنفرانسي خبري ادعا کرد: سخت است جايي را پيدا کنيم که درگيري اي وجود دارد و ايران در مرکز آن قرار ندارد. به عقيده ما اقدامات آنان ناديده گرفته شده و براي مدت طولاني از آنها چشم پوشي شده است و ما فکر مي کنيم که زمان آن رسيده که ايران بايستد و در اين باره توضيح دهد. احتمال دارد اين اقدام، ترامپ را با انتقاداتي از سوي مخالفان آمريکا و حتي متحداني نظير انگليس و فرانسه که به شدت با خروج واشنگتن از توافق هسته اي مخالف بودند، روبه رو کند. هيلي همچنين اظهار کرده است: متوجهم که برخي از اعضا صحبت درباره اين موضوع را مناسب نمي دانند اما به شخصه بر اين باورم که وقتي در شوراي امنيت درباره مسائلي که صحبت از آنها مناسب نيست حرف مي زنيم، اتفاقات خوبي مي افتد.
    او افزود: مي خواهيم مطمئن شويم که آنها فهميده اند جهان آنان را زيرنظر دارد. دميتري پوليانسکي، معاون سفير روسيه در سازمان ملل نيز گفته است که جلسه شوراي امنيت درباره ايران بايد بر اجراي توافق هسته اي ۲۰۱۵ متمرکز باشد. پوليانسکي به شوراي امنيت گفت: ما بسيار اميدواريم که درباره خروج آمريکا از توافق هسته اي ايران صحبت شود. رئيس جمهور آمريکا در ماه مه (۱۸ ارديبهشت) به طور يکجانبه از توافق هسته اي ايران با شش قدرت جهاني خارج شد و به دنبال آن تحريم هاي خود را بار ديگر عليه ايران اجرايي کرد. اين اقدام از سوي آمريکا، اين کشور را با انتقادات بسياري مواجه کرد و کشورهاي اروپايي هم اکنون به دنبال حفظ توافق هسته اي با ايران از طريق بسته پيشنهادي هستند.
    
    دو هدف ترامپ
    جلسات امسال مجمع عمومي سازمان ملل که در ۱۸ سپتامبر شروع خواهد شد، يادآور جلسات سال ۲۰۱۳ است. در آن سال، شايعاتي مطرح شد که حسن روحاني با رئيس جمهور وقت آمريکا، باراک اوباما، ديدار مي کند. البته آنها هرگز حتي با يکديگر دست هم ندادند. ترامپ بار ديگر قصد دارد در سازمان ملل حاضر شود. اين بار، اما ايران در راس برنامه هاي او قرار دارد. جلسات چند روز آينده سازمان ملل مي تواند اتفاقات مهمي را رقم بزند. به گزارش فرارو، تشکيل اين جلسه درحالي صورت مي گيرد که در ماه حساس سپتامبر، که در آن سران کشور ها در مجمع عمومي سازمان ملل حضور مي يابند، رياست دوره اي شوراي امنيت به دست آمريکا افتاده است.
    
    فرصتي براي اجماع
    اما چرا ترامپ تصميم گرفته که رياست يک جلسه مرتبط با ايران را برعهده گيرد؟ در اين رابطه دو سناريو محتمل است: تشديد فشار بر ايران. تقريبا از اواسط ماه سپتامبر سران اغلب کشور ها براي شرکت در فعاليت هاي سازمان ملل عازم نيويورک خواهند شد. حضور اين سران براي ترامپ که پس از خروج يکجانبه از توافق هسته اي با اغلب کشور ها دچار اختلاف شده، فرصتي است تا آنها را به اتخاذ يک رويکرد سختگيرانه در برابر ايران ترغيب کند. از سخنان نيکي هيلي اين گونه برمي آيد که ترامپ در سازمان ملل از ايران انتقاد خواهد کرد. هيلي گفته ترامپ در شوراي امنيت به «نقض قوانين بين المللي توسط ايران» خواهد پرداخت و به ساير رهبران جهان براي اتخاذ يک رويکرد قاطعانه تر در برابر ايران فشار اعمال خواهد کرد. هيلي مدعي شد ترامپ درباره پاسخگو کردن ايران به خاطر اقداماتي که دولت آمريکا آنها را بي ثبات کننده مي داند، «بسيار مصمم» است.
    کار مقامات آمريکايي در سازمان ملل عليه ايران آسان نخواهد بود. با وجود اينکه برخي کشور ها از برخي سياست هاي ايران انتقاد مي کنند، اما تعداد کمي از آنها ايران را يک تهديد جهاني مي دانند. نيکي هيلي هم به اين مساله اشاره کرد. او گفت: «من مي دانم که برخي اعضا صحبت کردن در اين باره را خوشايند نمي دانند. من شخصا فکر مي کنم وقتي که ما درباره چيز هاي ناخوشايند در شوراي امنيت صحبت کنيم، اتفاقات خوبي مي افتد.»
    
    فرصتي براي ديدار با روحاني
    به رغم اينکه هنوز ليست نهايي سران شرکت کننده در مجمع عمومي سازمان ملل مشخص نشده است، اما اين احتمال نيز وجود دارد که ديداري از نوع «مواجهه پيش بيني نشده» بين روساي جمهور ايران و آمريکا اتفاق بيفتد. طبق قوانين سازمان ملل مقامات ايران، از جمله حسن روحاني، مي توانند در جلسه شوراي امنيت به رياست ترامپ شرکت کنند. هيلي گفته اگر مقامات ايران بخواهند در اين جلسه شوراي امنيت شرکت کنند، آمريکا مخالفت نخواهد کرد.
    به گفته بلومبرگ ترامپ ممکن است در جريان جلسه شوراي امنيت، خودش را رو در روي رئيس جمهور ايران يا وزير خارجه اين کشور بيابد. البته اين نکته را هم بايد مدنظر داشت که تمام فعاليت هاي سران در سازمان ملل به طور دقيق براساس برنامه هاي از پيش تعيين شده انجام مي شوند. به عنوان نمونه، همين ديروز کاخ سفيد اعلام کرد ترامپ در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل با مون جائه اين، رئيس جمهور کره جنوبي، ديدار خواهد کرد. عدم التزام احتمالي ترامپ به پروتکل هاي رفتاري جلسات شوراي امنيت باعث گمانه زني درباره احتمال مواجهه او با مقامات ايراني شده است. معمولا رفتار و اظهارات شرکت کنندگان در جلسه شوراي امنيت از پيش تعيين مي شود و به ندرت پيش مي آيد که مقامات در اين شورا از اظهارات مکتوب منحرف شوند. با اين حال، ترامپ در دوره حضورش در کاخ سفيد نشان داده که اصلا طرفدار پروتکل هاي رفتاري رسمي نيست. رفتار ترامپ به گونه اي غيرقابل پيش بيني است که اگر مقامات ايران در جلسه شوراي امنيت شرکت کنند، ممکن است کار به دست دادن يا حتي انتقاد شديد از يکديگر منتهي شود.
    همزمان محمود واعظي، رئيس دفتر رئيس جمهوري ايران درخصوص سفر رئيس جمهور به نيويورک بيان داشت: «در سفر ايشان تعدادي ملاقات با روساي کشورها و سخنراني در سازمان ملل پيش بيني شده است. در سال هاي گذشته نيز اين سفر انجام شده و سعي ما بر اين است در اين سفر که ارزان ترين راه و سريع ترين راه براي گفت وگوهاي دوجانبه است مسائل جانبي را مطرح کنيم.»
    
    رد مذاکره
    اين تحولات در شرايطي است که مقامات ارشد جمهوري اسلامي احتمال مذاکره با دولت آمريکا را رد کرده اند. در همين زمينه مقام معظم رهبري اواسط مرداد در جمع هزاران نفر از مردم با بيان اينکه جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهيم کرد، فرمودند: «آمريکا نقدها را گرفت و زير وعده هايش زد؛ چرا بايد با اين دولت متقلب مذاکره کرد؟ آمريکايي ها فرمول مذاکراتي شان اين است: چون آمريکايي ها متکي هستند به قدرت و پول، مذاکره را داد و ستد مي دانند. اين روش مذاکره آمريکايي است. حالا با اين دولت متقلب بايد مذاکره کرد؟ برجام نمونه واضح همين مساله بود. تازه بنده خيلي سخت گيري مي کردم. البته خطوط قرمزي هم که مشخص کرديم رعايت نشد.» حسن روحاني، رئيس جمهوري ايران نيز در جريان گفت وگوي تلويزيوني با مردم در پاسخ به پيشنهاد دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا براي انجام يک مذاکره جامع تر، گفت: «کسي که به مذاکره پشت کرده ترامپ است. مذاکره همزمان با تحريم معنايي ندارد.» ترامپ پيش تر نيز در جريان کنفرانس خبري با نخست وزير ايتاليا از مذاکرات بدون پيش شرط با ايران سخن به ميان آورده بود.
    
    تعيين ضرب الاجل براي اروپا تا ۱۳ آبان
    از سوي ديگر و همزمان با اين تحولات، معاون سياسي وزير امور خارجه ايران با تعيين ضرب الاجل براي اروپا گفت: «اروپايي ها به دنبال اين هستند که يک حساب ويژه اي مبتني بر يورو براي ايران در بانک هاي اروپايي باز و درآمدهاي نفتي ما به آن حساب واريز و بعد با دستور ايران، پرداخت ها انجام شود.» به گزارش خبرگزاري فارس، سيدعباس عراقچي سه شنبه شب ۱۳ شهريور ماه در برنامه مجله سياسي و فرهنگي «رودررو» درباره بحث برجام نيز عنوان کرد: «درحال حاضر مذاکرات ما با اروپا خيلي نزديک و فشرده جريان دارد. بايد مواضع سياسي اروپا و راهکارهاي عملياتي آنها را تقسيم کنيم. آنها در مواضع سياسي، تا الان محکم بوده اند و تعهد سياسي خود را در حفظ برجام در اظهارنظرهاي مختلف بيان کرده اند. جلسه وزراي خارجه ايران و سه کشور اروپايي را برگزار کرديم و جلسه وزراي خارجه ايران و ۱+۴ نيز برگزار شد که در همه اينها طرف هاي اروپايي تعهد سياسي خود را بر حفظ برجام اعلام کردند.»
    عراقچي افزود: «اين تعهد سياسي چه زماني ترجمه و تبديل به راه حل عملياتي و عيني مي شود؟ براي اينکه مثلا در حوزه پرداخت هاي بانکي و مالي مکانيزم هايي برقرار شود که ايران استفاده کند يا در بحث فروش نفت ايران، بيمه، حمل ونقل و... و چه زماني عملياتي خواهد شد، هنوز از اروپايي ها راهکارهايي را مشاهده نکرده ايم.»
    معاون وزيرخارجه ايران درباره خروج شرکت هاي اروپايي از ايران و لغو پروازهاي اروپايي نيز گفت: «مشکل اينجا است که همه شرکت هاي اروپايي خصوصي هستند و تصميمات تجاري و اقتصادي مي گيرند و بعد از خروج آمريکا تحريم هاي آمريکا شامل اين شرکت ها خواهد شد و بازارهاي خود را در آمريکا از دست خواهند داد و در يک تصميم اقتصادي بازار آمريکا را به ايران ترجيح مي دهند.»
    اين ديپلمات ارشد ادامه داد: « اروپايي ها معتقدند برجام يک موضوع امنيتي و حيثيتي براي آنهاست و به لحاظ سياسي مصمم به حفظ آن هستند. ما به اروپا مي گوييم اگر حيثيت و امنيت برايتان مهم است بايد کاري کنيد که شرکت ها را راضي کنيد، ولي تا الان نتوانسته اند چنين کنند. به اروپايي ها گفته ايم اگر جدي مي گوييد که مي خواهيد برجام را حفظ کنيد بايد هزينه بدهيد.»
    عراقچي تصريح کرد: « اقتصاد و روابط خارجي خود را به اميد اروپا تنظيم نخواهيم کرد. اينکه بنشينيم آنها براي ما راه باز کنند اين گونه نخواهد بود. با همه دنيا درحال مذاکره هستيم و به دنبال ايجاد مسيرهاي بانکي و مسيرهاي فروش نفت هستيم که مورد تحريم آمريکا واقع نشود، با اروپا هم همزمان مذاکره مي کنيم و به آنها اميدوار نيستيم که اقتصاد ما توسط آنها سامان يابد ولي اميدواريم از طريق اروپا راه هايي براي تجارت و مسائل بانکي خود با اروپا ايجاد کنيم.» او درباره تعيين ضرب الاجل براي اروپا گفت: «بايد تا قبل از ۱۳ آبان سازوکارهاي اروپا برقرار شده باشد. تحريم هاي آمريکا رسما در آن تاريخ شروع مي شود ولي عملا شروع شده است.» معاون وزيرخارجه همچنين گفت که درحال مذاکره با خريداران جديد نفت هستيم.
    عراقچي در ادامه اضافه کرد: «برجام براي ايران منافع و گشايش هاي زيادي داشت. الان با وجود خروج آمريکا از برجام، هنوز ماندن ما در برجام براي ما منافعي دارد. وگرنه آتش زدن آن کاري ندارد. آن کسي که با خروج خود از برجام ضرر کرد، آمريکا بود.» اوگفت: اگر بتوانيم داخل را يک مقدار مستحکم کنيم و بر اصول اقتصاد مقاومتي ايستادگي کنيم، معتقدم بحران را رد مي کنيم. عراقچي با بيان اينکه فشارهاي آمريکا به اوج خود رسيده است، اظهار کرد: در ۱۴ آبان چيزي بيشتر از اينکه الان رخ داده، نمي شود.
    او درباره اميد به اروپا نيز گفت: ما به هيچ کس جز خودمان و خدا اميد نداريم. از لحاظ تعهداتشان نقطه ضعفي نداشته اند، اروپايي ها راه حل هاي عملياتي را هنوز اجرايي نکرده اند. جلوي آمريکا ايستادن کم هزينه نبوده است. اين ديپلمات ارشد کشورمان با بيان اينکه بايد بين تعهد سياسي و راه حل هاي عملياتي تفاوت قائل شويم، اظهار کرد: شايد سابقه ندارد رئيس جمهوري آمريکا حرفي را بزند و موگريني به فاصله يک دقيقه اعلام کند که ما مخالف هستيم و برجام را حفظ مي کنيم. اينکه اروپايي ها اين گونه عريان و واضح به لحاظ سياسي جلوي آمريکا ايستاده باشند، تقريبا کم سابقه است و تا الان اين موضع را رها نکرده اند و ۲۸ کشور اروپايي در مواضع خود محکم بوده و جلوي آمريکا ايستاده اند.
    
    شرط ماندن در برجام
    او در پاسخ به اين سوال که آيا اروپايي ها ما را به تونل برجام دو و سه و موشکي نمي برند، گفت: اين گونه نيست، در مقابل کارهايي که مي کنند توقع آنها فقط اجراي برجام است. آنها تلاش مي کنند در مقابل تحريم هاي آمريکا بايستند، اينکه اروپايي ها به لحاظ سياسي جلوي آمريکا به خاطر ايران بايستند به لحاظ سياسي هزينه کمي براي آنها ندارد، پيدا کردن راه هاي عملياتي کار آساني نيست، به خصوص اينکه آمريکا شمشير را از رو بسته است. اين ديپلمات ارشد کشورمان گفت: اروپا و آمريکا دو متحد استراتژيک قديمي هستند و تعاملات اقتصادي شديدي دارند و ۵۰ ميليون شغل در اروپا وابسته به همکاري اقتصادي با آمريکاست. اين گونه نيست که اروپايي ها اينها را به آساني در معرض خطر قرار دهند، من از اروپايي ها دفاع نمي کنم؛ کار آنها سخت است ولي تا الان بايد به نتيجه مي رساندند و حداکثر تا آبان ماه فرصت دارند و اگر اين سازوکارها را عملياتي نکنند، ماندن در برجام براي ما فايده اي ندارد.
    او گفت: ما به اروپايي ها روشن گفته ايم که اگر منافع اصلي ما در برجام، بحث فروش نفت و بازگشت پول نفت، پرداخت ها و دريافت ها (مسائل بانکي) است، عملياتي نشود براي ما ماندن در برجام هيچ فايده ديگري نخواهد داشت و از ۱۳ آبان به بعد فايده اي ندارد که بخواهند انجام دهند. معاون وزيرخارجه گفت: تکليف ما خيلي روشن است و رهبري هم روشن فرمودند، تا زماني که برجام براي ما نفع دارد در برجام مي مانيم و در غير اين صورت نمي مانيم. برجام تا الان به لحاظ سياسي و اقتصادي و بين المللي براي ما منافعي داشته است و به اين کار ادامه مي دهيم تا روزي که اين منافع باشد. اظهارات عباس عراقچي در شرايطي است که روزنامه آلماني «هندلزبلات» در گزارشي با عنوان «نجات برجام؛ ماموريتي تقريبا ناممکن،» نوشته است که دولت آلمان و اتحاديه اروپا در پي يافتن راه هايي مستقل از تحريم هاي آمريکا براي تبادل مالي با ايران هستند. چند پيشنهاد در حال بررسي است، اما بحث هاي دروني نشان مي دهند که هنوز راه حلي يافت نشده است.
    
    
    ارجاع موضوع ايران به شوراي امنيت از سوي ترامپ صورت مي گيرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4417 به تاريخ 15/6/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 78 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Journal of English for Academic Purposes
شماره 2 (پياپي 702)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است