|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/6/19: مترو براي حفاري، آب «چشمه علي» را خالي كرد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7086
چهار شنبه 29 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6872 19/6/97 > صفحه 7 (اجتماعي) > متن
 
      


مترو براي حفاري، آب «چشمه علي» را خالي كرد
چشمه علي شهرري بعد از 20 روز دوباره جوشيد

نويسنده: زهرا كشوري


    
    سازمان ميراث فرهنگي دليل خشک شدن چشمه علي شهرري را تخليه آب چشمه، براي تعمير دستگاه حفر مترو خط شش اعلام کرد. به گزارش «ايران»، شرکت مترو تا به امروز دخالت اين پروژه در خشک شدن چشمه باستاني شهرري را تکذيب کرده بود، اما اميرمصيب رحيم زاده، رئيس اداره ميراث فرهنگي شهرري در گفت و گو با «ايران» مي گويد: «مجريان مترو تاثير عمليات حفاري روي خشک شدن چشمه را در جلسات خصوصي قبول دارند اما در گفت و گو با رسانه ها اين تاثير را منکر مي شوند.» از سوي ديگر، «مرتضي اديب زاده» کارشناس ميراث فرهنگي تهران هم در اين باره به خبرنگار ما مي گويد: «براساس گزارش شرکت مجري خط شش مترو، قطع شدن آب چشمه علي به دليل تخليه آب آن براي تعمير دستگاه حفر و عايق بندي تونل است.» با اين همه تلاش هاي خبرنگار ما براي گفت و گو با مجري خط شش متروي شهرري به نتيجه نرسيد.
    
    بي آبي چشمه علي به 20 روز رسيد
    «چشمه علي» شهرري روز جمعه بعد از 20 روز بي آبي، دوباره جريان گرفت. اين بيشترين دوره بي آبي بود که چشمه علي به دليل عمليات عمراني خط شش مترو تا به امروز تجربه کرده است. مرتضي اديب زاده مي گويد:«از وقتي خط شش مترو به اين چشمه باستاني رسيده، شاهد سه بار قطع شدن آب چشمه بوديم؛ يک بار چهار روز، بار دوم ده روز و بار سوم 20 روز.» چشمه علي روز جمعه 15 شهريور دوباره جوشيد. اديب زاده از دادن تضمين توسط شرکت مترو براي حل مشکل بي آبي چشمه علي خبر مي دهد و مي گويد:«آنها براساس گزارش مطالعات هيدرولوژيکي در محدوده چشمه، به ما تضمين داده اند که اين عمليات، چشمه علي را خشک نخواهد کرد.» مسئولان مترو پيش از اين، حل قطعي مشکل بي آبي چشمه علي را 20 تيرماه اعلام کرده بودند، اما نتوانستند به اين وعده عمل کنند. او مي گويد: «قطع شدن آب چشمه علي در ماه هاي گذشته به دليل تخليه آب چشمه توسط مجري طرح براي تعمير دستگاه حفر مترو بوده است.» مترو شهرري اولين متروي شهري نيست که به محوطه هاي باستاني در کشور برخورد مي کند. پيش از اين متروي اصفهان هم بخشي از درختان تاريخي چهارباغ را خشک و به پايه هاي پل صفوي «سي وسه پل» آسيب وارد کرد. متروي کرمانشاه و شکارگاه ساساني خسرو پرويز هم سال هاست که با هم دست به گريبان شده اند. اديب زاده مي گويد:«مجريان طرح هر بار براي تعمير دستگاه حفر تونل، آب کانالي که چشمه علي از آن تغذيه مي شود را پمپاژ مي کنند. بعد از تعمير دستگاه هم دوباره آب وصل مي شود.» عايق کاري ديواره تونل هم يکي ديگر از دلايل قطع و وصل شدن آب چشمه علي است. اديب زاده مي گويد: «در تمام اين مدت ما نظارت داشتيم تا هيچ آسيبي به چشمه وارد نشود.» او هرچند از دادن تضمين از سوي شرکت مترو به ميراث فرهنگي براي حفاظت از تاريخ 7 هزار ساله چشمه علي خبر مي دهد، اما اعتقاد دارد تا قبل از فرا رسيدن فصل بارش ها، نمي توان مطمئن شد که مترو به مظهر بالايي چشمه آسيب زده است يا خير!
     اين کارشناس مي گويد:«حجم آب چشمه علي با توجه به فيلم هاي تهيه شده توسط مترو بسيار زياد است و حتي مسئولان مترو نمي توانستند به داخل آن غواص بفرستند.» اديب زاده در پاسخ به اين سوال که آيا تضمين هاي شرکت مترو، ميراث فرهنگي را قانع کرده هم مي گويد:«ما قانع نشديم. اما آنها هفته گذشته به ما اعلام کردند که روز شنبه يا يکشنبه آب وصل مي شود و حالا هم وصل شده اما اين وصل بايد مداوم و هميشگي باشد.»
    
    ميانگين دبي آب چشمه، کاهش يافت
    رحيم زاده، رئيس اداره ميراث فرهنگي شهرري هم به «ايران» مي گويد: «ميانگين دبي آب چشمه در حال حاضر کمتر از دبي آب آن قبل از شروع پروژه مترو است.» آنها اين وضعيت را به مجري خط شش مترو هم اعلام کرده اند. وي مي گويد:«مجري طرح به ما گفته است که کم بودن دبي آب به دليل خشکسالي است و با شروع بارش هاي پاييزي، دبي آب به ميزاني که پيش از شروع عمليات خط شش مترو بود، مي رسد.» رحيم زاده بالاترين ميانگين دبي آب چشمه را 15 ليتر در ثانيه مي داند و مي گويد:«نمودارها نشان مي دهد که چشمه علي در طول سال هاي گذشته، دچار کاهش دبي شده اما هرگز قطعي آب را تجربه نکرده است.» دبي آب چشمه علي در حال حاضر کمتر از 13 ليتر در ثانيه است. رحيم زاده هم چشمه علي را بخشي از هويت شهرري مي داند. پيشينه چشمه علي به 7 هزار سال پيش مي رسد؛ زماني که نخستين گروه هاي انساني در اطراف آن ساکن شدند. رحيم زاده مي گويد:«مجري مترو چند روز پيش به تلويزيون گفته است که خط شش مترو تاثيري روي قطع شدن آب اين چشمه باستاني ندارد اما در جلسات کارشناسي بين دستگاه هاي مختلف اعلام مي کند که تاثير دارد.» چشمه علي تنها هويت تاريخي شهرري نيست. همچنين ارزش آن، به جاذبه طبيعتي – توريستي که براي گردشگري دارد، ختم نمي شود. به گفته رحيم زاده به لحاظ حقوق مالکانه، آب چشمه علي نزديک به 50 مالک دارد. در همين زمينه «زهره عباداتي» مسئول محيط زيست شهرري به خبرنگار ما مي گويد: «براساس گزارش هاي موجود، مجريان طرح براي خط شش مترو، مسير آب چشمه علي را عوض کرده اند.» البته عباداتي معتقد است:«چشمه علي در تلطيف هواي شهرو توسعه فضاي سبز در بخش کشاورزي موثر است و از اين زاويه براي محيط زيست اهميت دارد.» اما هيچ يک از کارشناساني که در اين گزارش مخاطب روزنامه ايران قرار گرفتند، نتوانستند جواب واضحي به اين سوال بدهند. آيا همان طور که شرکت مترو مي گويد، بعد از حفر تونل مترو و افتتاح اين خط، چشمه علي به حالت اوليه برمي گردد يا زخمي که مترو به تاريخ جوشان اين چشمه مي زند، درماني ندارد؟!
    
    مترو براي حفاري، آب «چشمه علي» را خالي کرد / چشمه علي شهرري بعد از 20 روز دوباره جوشيد
    


 روزنامه ايران، شماره 6872 به تاريخ 19/6/97، صفحه 7 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 93 بار
    آثار ديگري از "زهرا كشوري"

  بازگشت دوباره طرح تشكيل وزارتخانه ميراث فرهنگي به مجلس / ايرادات شوراي نگهبان رفع مي شود
زهرا كشوري، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  صيد مخرب سواحل جنوبي ايران را عقيم مي كند / وضعيت ماهيگيران و صيد ماهي هاي خاص از سوي ماهيگيران ايراني
زهرا كشوري، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  اشتغال 250 نفر از هر صد مگاوات توليد برق خورشيدي / چرا چراغ انرژي هاي خورشيدي - بادي در ذهن وزارت نيرو روشن نمي شود؟
زهرا كشوري، ايران 21/6/97
مشاهده متن    
  طعم تلخ چغندر قند در كام خشك درياچه اروميه
زهرا كشوري، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
  كارشناسان ستاد احياي درياچه اروميه و وزارت نيرو در ميزگرد روزنامه ايران: درياچه اروميه نمرد، احيا هم نشد
زهرا كشوري، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه اعلام و اطفاء حريق
متن مطالب شماره 79، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است