|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/6/20: حسين عليزاده: تريبون در اختيار موسيقي كوچه بازار است
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7066
چهار شنبه 1 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6873 20/6/97 > صفحه 8 (فرهنگي) > متن
 
      


حسين عليزاده: تريبون در اختيار موسيقي كوچه بازار است
دوازدهمين جشنواره ملي موسيقي جوان به كار خود پايان داد

نويسنده: ندا سيجاني


    
    وزيرفرهنگ و ارشاد اسلامي : جوانان بايد پاسدار گذشته پرافتخار موسيقي ايران باشند
    دوازدهمين جشنواره ملي موسيقي جوان به ايستگاه آخر رسيد. جشنواره اي به همت و دبيري هومان اسعدي و درکنارنزديک به يکصد استاد برجسته موسيقي که نويد از آينده اي درخشان براي نسل جوان موسيقي ايران مي دهد. شامگاه يکشنبه(هجدهم شهريور) آيين اختتاميه دوازدهمين جشنواره ملي موسيقي جوان با حضورسيدعباس صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، سيد محمد مجتبي حسيني معاون اموري هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، علي ترابي مديرکل دفترموسيقي، علي ثابت نيا مديرعامل انجمن موسيقي ايران و تعدادي ازهنرمندان و داوران اين دوره از جشنواره درتالار وحدت تهران برگزار شد. دراين مراسم که اجراي آن برعهده سيدعباس سجادي بود، برگزيدگان دو بخش موسيقي کلاسيک و موسيقي دستگاهي در سه گروه سني الف، ب و ج معرفي شدند.
    
    ايجاد مجموعه اي شبيه مرکز حفظ و اشاعه موسيقي
    هومان اسعدي، دبيردوازدهمين جشنواره ملي موسيقي، ضمن ارائه گزارشي از روند برگزاري سه بخش موسيقي نواحي، موسيقي کلاسيک و موسيقي دستگاهي در اين جشنواره بيان کرد: درايام برگزاري جشنواره بسيار از ما سوال شد که آينده برگزيدگان جشنواره چه خواهد بود؟ ۵۰ سال گذشته مجموعه اي با نام مرکزحفظ واشاعه موسيقي در ايران وجود داشت که پاسخگوي همين چالش در تمام آن سال ها بود و حالا من فکر مي کنم تاسيس مرکزي شبيه همين نهاد که درسال هاي گذشته خدمات ارزنده اي را به جامعه موسيقي ارائه دهد، مي تواند آينده بهتري براي برگزيدگان چنين رويدادي تامين کند.
    او افزود: افرادي که امروز به عنوان داور در جشنواره موسيقي جوان حضور دارند درهمين مرکزحفظ واشاعه موسيقي رشد کرده و امروز تبديل به يکي از بهترين هنرمندان ما درعرصه هاي مختلف شده اند. من براين باورم همين آينده نگري باعث شد که سنت ها ادامه پيدا کند و اميدوارم در شرايط کنوني هرچه زودتر شاهد تاسيس مجموعه اي شبيه مرکز حفظ و اشاعه موسيقي ايران باشيم که جوانان هنرمند ما بتوانند قدم هاي بعدي را در آنجا بردارند.
    
    از هومان اسعدي قدرداني شود
    حسين عليزاده، نماينده هيات داوران دوازدهمين جشنواره موسيقي جوان نيز در سخناني بيان کرد: جامعه ما يا هر جامعه اي فقط زماني رو به جلو خواهد بود که جوان ها در راس آن باشند. درتمام عرصه هاي مملکت اگر روزي جوان ها باشند و افراد پيردرباره جوانان تصميم نگيرند قطعاً جامعه ما دردنيا قد برافراشته خواهد بود و به همين دليل هم مشتاق بودم جاي ما درهيات داوران، جوان ها بنشينند. آنها وقتي بخوبي ساز مي نوازند مي توانند بخوبي ببينند وفکرکنند و مي توانند ازحيثيت هنر، هنرمند و موسيقي دفاع کنند.
    اين آهنگساز با قدرداني ازعملکرد هومان اسعدي دبير جشنواره افزود: جا دارد از طرف همه مردم، موسيقيدانان و مسئولان، از هومان اسعدي تشکر کنيم. در سال هايي که درعرصه موسيقي فعاليت کرده ام کسي به مانند او وظيفه شناس، عاشق و پيگيرنديده ام. او نمونه اي است ازنزديک کردن مردم به دانشگاه. شما بگوييد دانشگاه چه ارتباط عميقي با تلويزيون و وزارت ارشاد دارد؟! دانشجو با تلاشش رشته هنر را انتخاب مي کند و آنجا با موسيقي به طور عميق آشنا مي شود و حالا که بايد به جامعه خدمت کند صدايش به جامعه نمي رسد. چون تريبون دست او نيست و دردست موسيقي کوچه و بازار است و حتي اگر صحبت از رانت خواري کنيم شايد درموسيقي هم وجود داشته باشد.
    متاسفانه​ هر فردي که راه درست را انتخاب مي کند راهش سد مي شود ومي بينيم که بسياري از دانشجويان ما با وجود تحصيلات عاليه، درجامعه با احترام مواجه نمي شوند. اين وظيفه دولت است و ما چهل سال است داريم اين را مي گوييم و بايد ببينيم کدام دولت مي تواند اين حرف ها را درک کند.
    عليزاده گفت: به همه مديران مي گويم و رودربايستي هم با وزير فرهنگ ندارم، اگر هومان اسعدي را الگو قرار بدهيم درکارمان موفق مي شويم. هومان اسعدي نمونه خوبي است تا ببينيم اگر چاشني کارعشق باشد و نه مقام، چقدر موفق خواهيم بود. جا دارد از هومان اسعدي در سطح ملي قدرداني شود.
    عليزاده در پايان اظهار کرد: هر چقدر به موسيقي بيشتر فشار آوردند، بيشتر رشد کرد. درست مثل تحريم ها که مقامات مي گويند باعث رشد مي شود.
    
    حوزه فرهنگ و هنر را به مصرف رايگان عادت ندهيم
    سيدعباس صالحي، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با حضور در آيين اختتاميه اين جشنواره با اشاره به اينکه بخشي از هويت ايران موسيقي است، گفت: سه واژه وطن، ايران و موسيقي جداناپذير هستند. هيچ موسيقيداني از تبار ايران در طول تاريخ نبوده است که قطعه اي با نام ايران و رنگ و بوي ايراني در کارنامه کاري خود نداشته باشد. ايران رنگين کمان اقوام است و بخش جداناپذير اقوام ايراني موسيقي است.
    او افزود: همه آنچه موسيقي را به ايران پيوند مي دهد اکنون بر دوش جوانان است. موسيقي بر ماندگاري اقوام، هويت و شاعرانگي ايراني تاثيرگذار بوده و نسل جوان بايد پاسدار اين گذشته پرافتخار باشند.
    وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي همچنين درحاشيه برگزاري اين مراسم در جمع خبرنگاران با اشاره به پيشنهاد هومان اسعدي مبني بر تاسيس مرکزي مشابه مرکز حفظ و اشاعه موسيقي ايران براي آموزش و پرورش برگزيدگان جشنواره هاي موسيقي کشور و مواضع وزارت ارشاد درزمينه تربيت نيروهاي جوان بيان کرد: تمام تلاش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اين است که حافظه روشن تري ازموسيقي ايراني و اقوام ايراني باقي بماند و با همين نگاه در ثبت و ضبط اين موسيقي ارزشمند گام هايي را برمي داريم. در حال حاضر در بخش هاي مختلف استان ها حرکت هايي در حال انجام است که بتوانيم گنجينه موسيقي ايراني در حوزه هاي مختلف را به صورت جدي حفظ کنيم.
    صالحي درپاسخ به «ايران» درمورد اينکه براي آينده شرکت کنندگان و برگزيدگان جشنواره ملي موسيقي جوان چه برنامه اي خواهيد داشت، گفت: مسيري که دراين چند ساله دنبال شده ودراين مراسم هم شاهد آن بوديم، اين است که يک اتفاق خوب در فضاي موسيقي جوان ايراني رخ داده است و در گوشه هاي مختلف ايران استعدادهاي قابل توجهي درزمينه موسيقي کشف شده و تلاش مي شود روي اين عزيزان سرمايه گذاري هايي اتفاق بيفتد. خوشبختانه اين رويداد فرصت بسيار مناسبي براي کشف استعدادهاست و منجر به ارتباط بسيار خوب هنرمندان شرکت کننده با داوران شده است.
    وي جشنواره موسيقي جوان را فرصت ايجاد ارتباط خوب ميان هنرمندان، داوران و استادان بزرگ عنوان کرد وگفت: ريشه موسيقي ايراني، استاد وشاگردي بوده که البته درديگرهنرهاي ايراني هم ديده مي شود واين اتفاق سبب ارتباط نسل نوجوان وجوان با استادان خواهد بود که همين موضوع درجشنواره موسيقي جوان هم دنبال شده و زمينه هاي بهتري درتکنيک، مهارت و دانش موسيقايي ايجاد مي کند. به نظر مي آيد جشنواره موسيقي جوان در دوازده دوره اي که پشت سر گذاشته، بخصوص در سال هاي اخير که هنرمندان بزرگي چون استاد عليزاده حضور داشته اند، علاوه بر ايجاد تعامل دوجانبه ميان هنرمندان و استادان، فرصتي هم براي کشف استعدادها به وجود آورده است. طبعاً دفتر موسيقي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به اين موضوع توجه ويژه داشته تا با کشف و حمايت از استعدادها بتوانيم شرايط را براي آينده موسيقي ايراني بهترکنيم.
    وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در پايان به موضوع کنسرت هاي خياباني اشاره کرد و گفت: بحث محتوايي کنسرت موسيقي خياباني با دفتر موسيقي وزارت ارشاد اسلامي است اما در بحث فضاي اجرا مجموعه هاي ديگري مسئول هستند. برگزاري کنسرت آقاي معتمدي در بوستان آب و آتش نشان داد که اين اتفاق مي تواند فضاي قابل اعتمادي فراهم کند و باعث شود زمينه هاي استقبال مخاطبان از موسيقي با هزينه هاي کمتري انجام گيرد اما ما بايد توجه داشته باشيم که نبايد حوزه فرهنگ و هنر را به مصرف رايگان عادت دهيم. همه مي دانيم که ميزان مصرف هنري پايين است و اگر بخواهيم همين ميزان اندک را هم رايگان کنيم به اقتصاد فرهنگ آسيب مي زند. فرهنگ و هنر کالاي پرقيمتي است که عادت سازي به رايگان مصرف کردن آن به نفع نيست و قطعاً نبايد به رويه تبديل شود.
    
    
    حسين عليزاده: تريبون در اختيار موسيقي کوچه بازار است / دوازدهمين جشنواره ملي موسيقي جوان به کار خود پايان داد
    


 روزنامه ايران، شماره 6873 به تاريخ 20/6/97، صفحه 8 (فرهنگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 46 بار
    آثار ديگري از "ندا سيجاني"

  خاطره اجراهاي حشمت فراموش شدني نيست / كتاب «افق بيكران» در صدمين سالگرد تولد حشمت سنجري منتشرشد
ندا سيجاني، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  مرثيه اي براي نغمه ها و نوحه هاي فاخر عاشورايي / اهالي موسيقي با «ايران» در ميان گذاشتند
ندا سيجاني، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  موسيقي آييني راوي امين معرفت شنيداري / گفت و گو با حميدرضا اردلان آهنگساز و پژوهشگر موسيقي
ندا سيجاني، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  اكبر گلپايگاني خواننده اصيل موسيقي ايراني در گفت و گو با «ايران»: زورشان به موسيقي آوازي نرسيد...
ندا سيجاني، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  فراز و فرودهاي جشنواره اي كه سياسي نيست / گزارشي از روند برگزاري دوازدهمين جشنواره ملي موسيقي جوان با نگاه استادان و شركت كنندگان
ندا سيجاني، ايران 17/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه تشريفات
متن مطالب شماره 11، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است