|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/6/20: مورد عجيب دلسوزي براي آدمكش ها
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5199 20/6/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


مورد عجيب دلسوزي براي آدمكش ها
با تروريست هايي كه اعدامشان در روزهاي گذشته واكنش هايي در پي داشته بيشتر آشنا شويد

نويسنده: فتاح غلامي

بعد از انتشار خبر اعدام سه نفر از اعضاي گروهک تروريستي کومله شاهد واکنش هايي از سوي برخي از جريان ها و گروه ها و دستگاه تبليغاتي داخلي و خارجي بوديم که در نوع خود قابل تامل است. طبيعي است کسي که در راه ايجاد اخلال در امنيت و آسايش مردم تلاش مي کند و حتي با اقدام خود باعث ريختن خون افراد بيگناه مي شود بايد با مجازات متناسبي روبرو شود. اما در اين ميان کساني هم هستند که در واکنش به چنين مجازات هايي تلاش دارند مواضع خود را با رنگي از احساس و عاطفه بياميزند و حتي قانون و نظر قاضي را زير سوال ببرند. چنين رويکردي نه تنها در فضاي تبليغي جريان هاي ضد انقلاب و گروه هاي به اصطلاح حقوق بشري ديده مي شود بلکه در شرايط کنوني گويا اظهار نظر درباره هر مساله امر رايجي است که برخي سلبريتي ها هم گرفتار آنند و حتي درباره موضوعاتي که اساسا از آن سررشته ندارند بي پروا داستان سرايي مي کنند. واقعيت آن است که گزارش هاي منتشر شده از مراجع قضايي و قانوني نشان مي دهد که ترويست هاي اعدام شده از يک دهه پيش در پي ايجاد تفرقه و آشوب در منطقه کردستان بودند و حتي در اين مسير اقدام به ترور افراد بيگناه کردند.
    ماجرا از سال 88 شروع شد. زماني که يکي از تروريست ها به نام زانيار مرادي مخفيانه به ديدار پدرش اقبال مرادي معروف به اقبال حسين ليلي از سران کومله در سليمانيه عراق رفت و در آنجا با شخصي به نام جليل فتاحي افسر سرويس اطلاعاتي انگليس (ام آي سيکس) ديدار کرد. در ديدار صورت گرفته آن مامور امنيتي وعده فراهم آوردن تسهيلات زندگي آرام و راحت را براي زانيار در اروپا داد و زانيار هم در مقابل قبول کرد که نقشه ترور پسر امام جمعه مريوان را اجرا کند. زانيار بعد از مراجعت به ايران موضوع را با پسرعمويش لقمان مطرح و آمادگي او را جلب مي کند. آنها براي تهيه مقدمات ترور اسلحه کلاشينکف و يک دستگاه موتورسيکلت آماده مي کنند و منتظر فرصت مناسب براي اجراي نقشه خود مي شوند. در نهايت در شامگاه 14 تير 88 آنها سعدي شيرزادي پسر ماموستا شيرزادي امام جمعه مريوان را همراه دو پسر جوان ديگر به نام هاي هادي شيرزادي و کريم کهنه پوش -که از مسجد خلفاي راشدين برمي گشتند- به رگبار مي بندند و فرار مي کنند اما در پي تلاش ويژه ماموران وزارت اطلاعات و پليس، تروريست ها دستگير مي شوند.
    زانيار مرادي در بازپرسي دادسراي سنندج اعتراف کرد که اقدامات مجرمانه را به پيشنهاد فردي به نام هلپاچ که يک تبعه عراقي بود، با هدف دريافت 20 ميليون تومان پول و اعزام به يک کشور اروپايي انجام داده است. لقمان مرادي نيز ضمن تاييد اظهارات زانيار، اقرار کرده بود که پيشنهاد زانيار مبني بر ترور را در قبال دريافت وجه پذيرفته و در جهت همراهي با او، يک قبضه سلاح کلاش از عراق تهيه کرده و همراه زانيار، هشت بار به موقعيت ترور در مسجد و منزل امام جمعه مريوان رفته تا اين که در شب 14 تير 88 موفق به اجراي نقشه تروريستي خود شدند. با تشکيل پرونده جلسه رسيدگي به اتهامات آنها با عناويني چون اقدام عليه امنيت کشور، محاربه و ترور با حضور امام جمعه مريوان و اولياي دم در شعبه 15 دادگاه انقلاب به رياست قاضي صلواتي به صورت علني برگزار شد. متهمان نيز در جلسه دادگاه با تشريح جزئيات ترورها اتهاماتشان را پذيرفته و با صراحت گفتند با نقشه و حمايت افسر اطلاعاتي انگليس نقشه ترور را اجرا کرده اند.
    امام جمعه مريوان به عنوان نماينده خانواده شکات و شهدا در جلسه دادگاه پس از قدرداني از دستگاه قضايي براي رسيدگي به اين پرونده اظهار کرد: پسرم و دو نفر ديگر روزه دار بودند. پسر من خادم مسجد بود و آن دو نيز کارگر ساده بودند. نمي دانم آنها براي چه اين کار را انجام دادند.
    وي افزود: مي دانيم گروه هاي ضدانقلاب براي بلعيدن نظام جمهوري اسلامي ايران دهن باز کرده اند. اين افراد چرا براي پول اين اقدامات را انجام مي دهند. من بارها اعلام کردم اگر افرادي که اين کار را انجام داده اند نزد من بيايند و بگويند که ما اين کار را کرده ايم من آنها را آزاد مي کنم، ولي آنها نيامدند ودر نهايت توسط نيروهاي امنيتي دستگير شدند. امام جمعه مريوان گفت: خواسته من و خانواده دو شهيد ديگر اين است که خون عزيزان ما به هدر نرود.
    قاضي نيز پس از پايان جلسه محاکمه به استناد دلايل و مستندات پرونده و اعترافات صريح متهمان و براساس آيه ۳۳ شريفه سوره مائده و مواد ۱۸۳، ۱۸۶، ۱۸۹، ۱۹۰ و ۱۹۱ قانون مجازات اسلامي آنان را محارب و مفسدفي الارض شناخت. هر دو جنايتکار نيز به اعدام در ملآعام محکوم شدند. با اعتراض دو اعدامي به حکم مجازات خود پرونده آنها به ديوان عالي کشور فرستاده شد که بعد از رسيدگي راي دادگاه از سوي قضات شعبه 14 ديوان عالي کشور تاييد شد.
    رامين حسين پناهي، تروريست ديگري بود که با حزب کومله همکاري مي کرد. وي بعد از خروج غير قانوني از ايران وارد آموزشگاه نظامي زرگويز در خاک عراق شد و بعد از گذراندن دوره آموزشي در قالب يک گروه نظامي به قصد عمليات خرابکارانه در 2 تير 96 وارد کشور شد. رامين جزو يک تيم نظامي- سياسي چهارنفره از گروهک تروريستي کومله و از جناح عبدا... مهتدي بودند و قصد بمبگذاري و برهم زدن مراسم روز قدس و ترور برخي شهروندان کُرد را داشتند، اما در بدو ورود در ايستگاه بازرسي ورودي شهرستان سنندج، همراه همدستانش اقدام به پرتاب نارنجک جنگي و شليک تير به سمت ماموران کردند که اين درگيري منتهي به هلاکت سه نفر از اعضاي تيم مذکور و مصدوم شدن رامين حسين پناهي شد. از اين تيم تروريستي دو قبضه سلاح کلاشينکف، چهارده خشاب خالي و ۲۴۳ عدد فشنگ جنگي کلاشينکف، دو تيغه خشاب اسلحه کمري و تعداد ۲۸ عدد فشنگ جنگي، يک قبضه اسلحه کمري، يک دستگاه دوربين پيشرفته با قابليت هاي عکاسي و فيلمبرداري، يک دستگاه گوشي هوشمند و دو دستگاه گوشي ساده، دو عدد سينه خشاب و مقاديري اسناد و مدارک تشکيلاتي کشف و ضبط شده است.
    حسين پناهي در بازجويي هاي خود اذعان کرده يک خشاب ۳۰ تيري را به سمت ماموران شليک کرده و افزوده است براي انجام ماموريت گروهکي به منطقه دهگلان وارد شده بود. وي سال 96 به اتهام شورش مسلحانه و عضويت در حزب کومله از سوي دادگاه انقلاب سنندج بعد از رسيدگي به پرونده اش به اعدام محکوم شد. در نهايت حکم اعدام اين سه نفر از محکومان دادگاه هاي انقلاب تهران و سنندج، روز شنبه ۱۷ شهريور اجرا شد.
    
    برخي چهره هاي هنري که واکنش نشان دادند
    پس از اين که خبر اعدام رامين حسين پناهي و زانيار و لقمان مرادي، تروريست هاي اجير شده دشمنان ايران منتشر شد برخي چهره هاي هنري در صفحات شخصي خود در حمايت از اين قاتلان مردم مطالبي نوشتند که موجب واکنش کاربران فضاي مجازي شد. آناهيتا همتي، مهناز افشار و رضا رفيع، سه نفر از اين سلبريتي ها بودند. خبرنگار جام جم تلاش کرد در گفت وگو با اين سه نفر درباره ميزان شناختشان از سه جنايتکار اعدامي، پرس و جو کند که آناهيتا همتي در پاسخ صرفا چند بار تاکيد کرد نمي کند.
    تلاش هاي خبرنگار جام جم براي گفت وگو با افشار و رفيع هم بي نتيجه ماند.
    
    مورد عجيب دلسوزي براي آدمكش ها / با تروريست هايي كه اعدامشان در روزهاي گذشته واكنش هايي در پي داشته بيشتر آشنا شويد
    


 روزنامه جام جم، شماره 5199 به تاريخ 20/6/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 54 بارآثار ديگري از "فتاح غلامي"

  «با هم» باشيد! / ريشه يابي اختلافات 2 حزب دولتي «كارگزاران» و «اعتدال و توسعه» و اثر آن بر كارآمدي دولت
فتاح غلامي، جام جم 13/6/97
مشاهده متن    
  حميدرضا آصفي، سخنگوي اسبق وزارت خارجه در گفت و گو با جام جم :تبعات مذاكره با آمريكا بدتر از جنگ است
فتاح غلامي، جام جم 29/5/97
مشاهده متن    
  نمي توان كشور را همزمان با اقتصاد مقاومتي و ليبرالي اداره كرد / گفت و گوي جام جم با منوچهر متكي، وزير پيشين امورخارجه كشورمان
فتاح غلامي، جام جم 24/5/97
مشاهده متن    
  نقشه «منصب خواران» براي صندلي بازنشسته ها / رابطه سالاران، آقازاده ها و برخي جريانات سياسي براي تصدي جايگاه هاي مسئولان بازنشسته تلاش مي كنند
فتاح غلامي، جام جم 15/5/97
مشاهده متن    
  محمد عطريانفر، در گفت و گو با جام جم:«احساس بي دولتي» براي جامعه خطرناك است
فتاح غلامي، جام جم 13/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه بررسي مسائل اجتماعي ايران
متن مطالب شماره 2 (پياپي 902)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است