|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/6/20: ربات ها دموكراسي را تهديد مي كنند
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5199 20/6/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


ربات ها دموكراسي را تهديد مي كنند
مروري بر كاركرد منفي ربات هاي فضاي مجازي بر مهندسي افكار كاربران

نويسنده: صدف دژآلود

ربات ها اختراع شدند که در اصل انجام کارهاي دستي ملال آور و مشقت بار را براي ما انسان ها راحت کنند. وقتي اسم ربات مي آيد لزوما منظور ربات هاي انسان نما يا همان آدم آهني هاي داستان هاي علمي - تخيلي نيست. اين روزها ربات ها کاربردهاي بسيار گسترده تري به غير از اعمال يدي دارند و پا به عرصه رسانه و تبليغات هم گذاشته اند. امروزه ربات هايي داريم که کاربران فضاي مجازي را از آخرين اخبار روز باخبر مي کنند و محتواهاي تازه منتشر شده را به گوش بيشتر کاربران فضاي مجازي مي رسانند. ربات هاي امروزي حتي تا جايي پيش رفته اند که مي توانند در شبکه هاي اجتماعي حساب هاي کاربري قلابي بسازند و ساير کاربران را گول بزنند. در ادامه با ما همراه باشيد تا ببينيم که ربات ها چگونه در فضاي مجازي اخلال گري مي کنند، آن هم از نوع سياسي!
    اگر حساب کاربري در اينستاگرام داشته باشيد، حتما متوجه بسياري از کامنت هاي تبليغاتي تجاري مصنوعي که شما را به بازديد از صفحه خاصي فرا مي خوانند شده ايد. اين فقط يک کاربرد کوچک ربات ها در فضاي مجازي است. تازه ترين بررسي ها نشان مي دهد ربات ها حتي مي توانند بر نتيجه نهايي انتخابات اثرگذار باشند.
    ربات ها ثابت کرده اند که مي توانند ابزار قدرتمندي در نشر ديدگاه هاي سياسي در شبکه هاي اجتماعي باشند. براي مثال ربات ها با افزايش تعداد بازديدها، لايک ها و بازنشرهاي يک پست باعث بيشتر ديده شدن آن پست مي شوند. اين نوع از ربات ها حتي مي توانند حساب هاي کاربري ديگران را دنبال کنند و توييت هاي کاربران را بازنشر دهند. چنين ترفندهايي درواقع بازي با الگوريتم هاست و با کمک به بيشتر ديده ترشدن پست هاي داراي مضامين سياسي باعث تبليغ جعلي ديدگاه هاي احزاب مي شود.
    نمونه اي از اين اخلال گري را مي توان در انتخابات رياست جمهوري اخير آمريکا ديد. گفته مي شود که روسيه در جريان انتخابات ۲۰۱۶ آمريکا با نشر خودکار توييت هاي انتخاباتي در پيروزي ترامپ دخالت داشته است. توييتر نيز به تازگي اعلام کرد که بيش از ۵۰ هزار حساب کاربري مشکوک را شناسايي کرده و جزئيات را براي پيگيري هاي بيشتر در اختيار کنگره قرار داده است. در آمريکا برخي مي گويند اين حساب هاي مشکوک با سرويس هاي اطلاعاتي روسيه در ارتباطند و تحقيقات نشان داده است که بيش از ۱۷۵ هزار توييت در دوران انتخابات منتشر کرده اند.
    
    الگوهاي رفتاري تابلو!
    تا به اينجاي کار معلوم شد شواهدي وجود دارد که ظاهرا ربات ها مي توانند با نشر خودکار پيام هاي انتخاباتي در نتيجه انتخابات تاثير بگذارند. براي اين که حزبي خاص به پيروزي برسد، طرفداران آن حزب مي توانند ارتشي از ربات ها تشکيل دهند. اين ربات ها فضاي مجازي را با پست ها و کامنت هايي پر خواهند کرد که هدف شان تبليغ اهداف و منويات حزب موردنظر است. اما شناسايي رفتارهاي تبليغاتي ناشي از ربات ها حداقل فعلا قابل تشخيص است. براي مثال توييتر در همين سال جاري ده ها ميليون حساب کاربري مشکوک را که توسط ربات ها کنترل مي شدند مسدود کرد. تشخيص اين قبيل پست ها و کامنت ها براي مردم عادي نيز با اندکي هوشمندي امکان پذير خواهد بود؛ زيرا ربات ها معمولا نمي توانند شخصيت ماشيني شان را پنهان کنند و فقط با نگاهي سريع به الگوي توييت ها يا حتي عکس پروفايل شان مي توان به هويت قلابي آنها پي برد.
    ربات هاي تبليغ گر سياسي برخلاف چت بات ها سعي مي کنند که هويت شان پوشيده باقي بماند. چت بات به رباتي گفته مي شود که مکالمه صوتي يا متني انجام مي دهد. اين نسل از ربات هاي درحال تکامل بر پايه پردازش زبان طبيعي (NLP) کار مي کنند که نمونه آن در دستيارهاي ديجيتال صوتي همچون آلکساي آمازون، گوگل اسيستنت و کورتاناي مايکروسافت مشاهده مي شود. چت بات ها کاربردهاي ديگري نيز غير از دستياري ديجيتال دارند و در زمينه خدمات مشتري هم استفاده مي شوند. براي مثال سي. ان.ان از چت بات ها به منظور ارائه محتواي رسانه اي شخصي سازي شده استفاده مي کند. مهم اينجاست که چت بات ها خودشان ربات بودن شان را به مخاطب اعلام مي کنند، درحالي که ربات هاي تبليغ گر سياسي خودشان را به عنوان کاربران واقعي جا مي زنند. اغلب اين ربات ها فقط نسبت به کليدواژه هاي خاصي حساسند و در واکنش به اين کليدواژه هاي تعريف شده پاسخ هاي خودکار ارسال مي کنند. اين پاسخ ها بيشتر اوقات به بافت مکالمه نمي خورند يا چون از لحاظ ساختاري تابلو هستند، به آساني قابل تشخيصند.
    اما هميشه هم به اين آساني نيست. اگر ربات ها در تحليل بافت مکالمه و قصد گوينده زيرک تر شوند، راحت تر مي توانند در فضاي مجازي ناشناس باقي بمانند و مردم را گول بزنند.
    پيش بيني شده است که تا چند سال آينده ربات هايي خواهيم داشت که کاربران مستعد را شناسايي مي کنند و از طريق کانال هاي چت خصوصي با آنها وارد گفت وگو مي شوند. اين ربات هاي موذي با رديابي مکالمات و تحليل داده هاي کاربران قادر خواهند بود تبليغات سياسي شخصي سازي شده ارائه دهند و چه بسا که مخاطبان شان را به سمت ديدگاه هاي افراطي بکشانند. آنها حتي در آينده قادر خواهند شد فعاليت هايشان را به طور خاص روي افراد بانفوذ يا مخالفان سياسي متمرکز کنند. براي مثال مي توانند به اشخاص شناسايي شده با پيام هاي توهين آميز حمله و با اسپم هاي مداوم بمباران شان کنند يا حتي با ريپورت کردن پست هايشان باعث بسته شدن حساب کاربري افراد هدف شوند.
    
    هوش مصنوعي؛ بستر تولد ربات هاي اخلال گر
    اين ربات هاي موذي از فناوري هوش مصنوعي استفاده مي کنند و از آنجا که اين فناوري روزبه روز تکامل بيشتري مي يابد، ربات هاي اخلال گر نيز پيوسته قدرتمندتر مي شوند. حالا بياييد ببينيم که اصلا فناوري هوش مصنوعي چطور کار مي کند و چرا پيشرفتش باعث افزايش تهديد تبليغات سياسي از سوي ربات هاست.
    براي پردازش زبان طبيعي به حجم قابل توجهي داده نياز است. شرکت هايي همچون گوگل و آمازون به منظور دسترسي به داده هاي کافي، الگوريتم هاي پردازش زباني خودشان را از طريق رابط هاي کاربردي برنامه نويسي (APIs) براي عموم باز مي گذارند. سپس وقتي مثلا مرجعي بانکي گفت وگوهايش با مشتريان را خودکارسازي مي کند، داده هاي خام ازجمله صداها يا متن تماس هاي تلفني به شرکت ارائه دهنده رابط هاي کاربردي برنامه نويسي ارسال خواهد شد. آن وقت الگوريتم هاي هوش مصنوعي زبان را پردازش و به داده هاي قابل فهم براي ماشين تبديل مي کنند. از اين طريق شرکت ها مي توانند به جمع آوري داده هاي مکالمه اي بپردازند و از اين داده ها براي تقويت يادگيري ماشيني و ارتقاي الگوريتم هايشان استفاده کنند.
    اين شرکت ها معمولا الگوريتم هاي منبع بازي را که براي پردازش زبان طبيعي طراحي کرده اند در اختيار توسعه دهندگان قرار مي دهند. توسعه دهندگان مي توانند از اين الگوريتم ها براي ساخت اپليکيشن هاي جديد و اختصاصي استفاده کنند و براي مثال نرم افزاري بسازند که مختص کنترل صوتي رباتي خاص باشد.
    هرچه توسعه دهندگان در کارشان پيشرفت کنند و الگوريتم هاي اصلي را بيشتر بهبود بخشند، شرکت هاي هوش مصنوعي نيز از اين بازخوردها سود خواهند برد. اما مشکل اينجاست که چنين سرويس هايي براي همه مردم در دسترسند و کساني که ربات هاي تبليغ گر سياسي مي سازند نيز از اين جماعت مستثني نيستند. درواقع شرکت هاي هوش مصنوعي با ارائه ابزاري براي خودکارسازي مکالمات زمينه اي را فراهم کرده اند که ربات ها بتوانند در گفت وگوهاي سياسي هم وارد شوند.
    ربات هايي که بتوانند درست مثل انسان ها در بافت هاي کلامي مختلف صحبت هاي بجا توليد کنند هنوز به عرصه ظهور نرسيده اند. توليد چنين ربات هايي علاوه بر افراد متخصص به قدرت رايانه اي بالا و آماده سازي جامع داده ها نياز دارد تا الگوريتم هاي پردازش زبان طبيعي هوشمندتر شوند، اما درهرصورت تولد چنين ربات هايي در آينده دور از انتظار نيست. تقريبا از سال ۲۰۱۰ بسياري از دولت ها و احزاب سياسي اقدام به سرمايه گذاري روي روش هايي کرده اند که بتوانند در شبکه هاي اجتماعي دست ببرند و افکار عمومي را به نفع خودشان تحت تاثير قرار دهند. اما همان طور که گفتيم، ربات ها هنوز به درجه اي از توانايي نرسيده اند که بتوانند با ما در فضاي مجازي مکالمات کاملا انساني داشته باشند. با اين حال الگوريتم هاي هوش مصنوعي در حال پيشرفتند و شکي نيست که سروکله چنين ربات هاي قدرتمندي دير يا زود پيدا خواهد شد.
    
    منابع: technologyreview و theguardian
    
    ربات ها دموكراسي را تهديد مي كنند / مروري بر كاركرد منفي ربات هاي فضاي مجازي بر مهندسي افكار كاربران
    


 روزنامه جام جم، شماره 5199 به تاريخ 20/6/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بارآثار ديگري از "صدف دژآلود"

  افزايش طول عمر با رژيم مديترانه اي
صدف دژآلود، جام جم 26/6/97
مشاهده متن    
  زنگ خطر كمبود پروتئين براي گياهخواران
صدف دژآلود، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  افسانه هاي شارژي / كدام باور هاي رايج درباره باتري گوشي هاي هوشمند درست و كدام نادرست است؟
صدف دژآلود، جام جم 13/6/97
مشاهده متن    
  رمزگشايي از آواز پرندگان / دانشمندان مي گويند آواز برخي پرندگان ساختار جمله گونه پيچيده اي دارد و حامل اطلاعات جالبي درباره تكامل زبان انسان هاست
صدف دژآلود، جام جم 8/5/97
مشاهده متن    
  از كمبود منيزيم چه مي دانيد؟ / كمبود بعضي مواد معدني مي تواند عارضه ساز باشد
صدف دژآلود، جام جم 30/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش هاي حقوقي قانون يار
متن مطالب شماره 3 (پياپي 103)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است