|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت97/6/21: پيش به سوي اقتصاد مردمي
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9384
يك شنبه 25 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9310 21/6/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سرمقاله 
پيش به سوي اقتصاد مردمي


نويسنده: محمدكاظم انبارلويي

رهبر معظم انقلاب در اول فروردين سال 93 در حرم رضوي فرمودند؛ «اقتصاد مقاومتي، اقتصاد مردمي و مردم بنياد است و با اراده، سرمايه و حضور مردم تحقق پيدا مي كند.» گاهي در سيما با كارآفرينان بزرگي در عرصه كشاورزي، دامپروري، صنعت و خدمات گفت وگو مي شود كه بيان كننده نوعي نبوغ ايراني در عرصه اقتصاد و جنگ اقتصادي با دشمن است. آنها از هيچ شروع كرده و به همه چيز رسيده اند و هر كدام يك گوشه كار توليد را گرفته اند و افتخار كشور هستند. مردم پيام رهبري را گرفته اند و دارند در عرصه اقتصاد مقاومتي كار مي كنند. آمارها در باره كساني كه بار توليد ناخالص ملي را به دوش مي كشند اميدوار كننده است. به همين دليل با تحكيم زيرساخت هاي توليد در كشور، بازار كشور هيچ وقت از كالا و خدمات خالي نبوده است. بر حسب آنچه كه آمار و كارشناسان مي گويند بيش از 60 درصد توليد ناخالص ملي اصلاً به واردات متكي نيست و درون زاست.كار در اين حوزه هر روز بيشتر به سمت و سويي با يك روحيه جهادي به پيش مي رود. اينكه رهبري معظم انقلاب در ديدار با خبرگان فرمودند: «كشور در حال پيشرفت است، اين رجزخواني نيست»، يك واقعيت ملموس است. امروز مسئولين، كشور را با يك جمعيت 80 ميليوني اداره مي كنند، حال آنكه جمعيت كشور در آغاز انقلاب 30 ميليون نفر بود.بر اساس نتايج سرشماري نفوس و مسكن در آبان سال 1395 افراد زير 39 سال اعم از زن و مرد، بالغ بر 55 ميليون نفر بودند. 8/68 درصد جمعيت كنوني بعد از انقلاب متولد شده اند.يك مقايسه دم دستي كساني كه قبل و بعد از انقلاب را ديده اند بر هر انسان منصفي معلوم مي كند كه سطح رفاه و برخورداري هاي امروز ايرانيان قابل مقايسه با 40 سال پيش نيست. در اين 40 سال با آنكه با انواع توطئه هاي داخلي و خارجي روبه رو بوده ايم اما ملت و دولت هاي پس از انقلاب مثل كوه ايستادند و حيات انقلابي و جهادي را در مرئي و منظر جهانيان به پيش بردند. ما يك ملت زنده و پيشرو، پيشگام، آزاد و مستقل هستيم. هزينه هاي آن را با ده ها هزار شهيد و صدها هزار مجروح پذيرفته ايم. با تعميق مردم سالاري ديني، مردم خود مي فهمند كجا بودند، الآن كجا هستند و فردا چه آينده پر افتخار و درخشاني در انتظار ملت ايران است. امام بزرگوار ما كه پرچمدار استقلال و شرافت ملي ايرانيان بود، به پشتوانه ملت شجاع ايران در مقابل قدرت هاي جهاني ايستاد و عزت و شرف ملي ما را در جهان، به نمايش گذاشت. جهان، ما را امت خميني (ره) و خامنه اي عزيز مي داند و دنياي اسلام به چنين رجال سياسي و مذهبي كه سينه به سينه در مقابل آمريكا و رژيم صهيونيستي ايستادند، افتخار مي كند.
     اينكه يك ضعف و ايراد و اشكال اقتصادي بلافاصله زير ذره بين ارتش رسانه اي دشمن چند برابر مي شود، نشان حقد و كينه و حسد دشمن است. امروز هيچ دولت و ملتي در جهان مثل ايران مورد كينه توزي آمريكا و اسرائيل نيست. اين واقعيت نشان قدرت فزاينده ملت ماست. اين قدرت متكي به قدرت لايزال الهي است، هيچ گاه كاستي نمي پذيرد. چرا كه بار عظيم پيشرفت كشور بر شانه اراده هاي پولاديني است كه از كوه ها و صخره ها سخت تر و صداي آزادي خواهي و خداخواهي آنها از امواج خروشان اقيانوس ها فراتر است.
     برگرديم به مولفه هاي اقتصاد مقاومتي؛ درست است كه اقتصاد مقاومتي، اقتصادي مردمي و مردم بنياد است، اما دولت برحسب آنچه رهبر معظم انقلاب در فروردين سال 93 نيز فرمودند، مسئوليت و وظيفه «برنامه ريزي» ، «زمينه سازي» ، «ظرفيت سازي»، «هدايت» و «كمك» دارد. دولت يازدهم و دوازدهم يك دولتي است كه همين مردم به آن راي داده اند، مثل دولت هاي پيشين در سر و سامان دادن اقتصاد كشور بر حسب سياست هاي كلي اعلام شده از سوي رهبري و نيز قانون اساسي وظايف مهمي دارد كه البته در مقولاتي كه گفته شد وظايف ذاتي دارد. بايد ديد دولت كنوني به اين وظايف خطير و مسئوليت هاي تاريخي عمل كرده است؟
    در درون دولت نهادهاي نظارتي قوي وجود دارد، در بيرون دولت، در دستگاه قضائي و مجلس هم وظايف ذاتي براي كنترل و نظارت دولت وجود دارد. اگر اينها به وظايف خود عمل كنند فرايند پيشرفت كشور در ريل هاي تعيين شده قانوني، مسير خود را طي مي كند. فشارهاي اقتصادي آمريكا و رژيم صهيونيستي يك فرصت است تا دولت و ملت بقيه بار توليد ناخالص ملي را در «درون» جستجو كنند و دولت از نگاه به «بيرون » پرهيز كند.
    اينكه ايران بدهي خارجي ندارد، نشان مي دهد كه در نگاه به پيشرفت، به بيرون متكي نيست. همه چيز ازجمله «سرمايه» در درون كشور وجود دارد به شرطي كه دولت بتواند هنر خود را در هدايت حجم نقدينگي عظيمي كه در داخل داريم به سمت توليد، به نمايش بگذارد.دولت بايد برحسب سياست هاي كلي اصلي 44 قانون اساسي بار توليد در صنعت، كشاورزي و تجارت را از دوش خود بردارد و بر دوش مردم بگذارد. دولت بايد از تصدي گري پرهيز كند. سياست توليد ملي بايد متكي به كار و سرمايه ايراني باشد.
    متاسفانه برخي در دولت بدون درك شرايط انقلابي كشور و موقعيت جهاني ايران و عدم درك ميزان خصومت دشمن، دل به مذاكره و تعامل با جهان، آن هم با آمريكا بسته اند و همه تخم مرغ هاي خود را در سبد برجام گذاشته اند. دشمن هم با يك لگد به اين سبد، كار خود را كرد.متاسفانه امروز هم برخي در دولت هنوز معتقدند مسائل اقتصادي راه حل اقتصادي ندارد، راه حل سياسي دارد. آنها هنوز به گفت و گو و مذاكره با دشمن اميدوارند و مي خواهند دستاوردهاي بزرگ انقلاب را در 40 سالگي اين حركت عظيم تاريخي، با ثمن بخس به دشمن بفروشند. بدون اينكه كمترين چشم انداز روشني از آن داشته باشند.
    اگر به سياست هاي اقتصاد مقاومتي و سياست هاي كلي اعلام شده از سوي رهبري در حوزه اقتصاد عمل شده بود، ملت و دولت كيلومترها از اهداف از پيش تعيين شده جلوتر بودند كما اينكه امروز قبل از سال 1404 به بسياري از اهداف چشم انداز برنامه رسيده ايم.خيزش اقتصاد مقاومتي بايد متكي به فرهنگ جهادي، دانش و توليد با كيفيت باشد. قوام آن بايد متكي به عدالت و مردمي بودن و استقامت، آن هم بر مبناي انعطاف پذيري، درون زايي و ضد شكنندگي باشد. ملت به طور طبيعي و اجتناب ناپذير به اين سمت مي رود. بايد ديد كه دولت عزم آن را دارد به اين سمت حركت كند؟ مردم در وضع فعلي اثري از «خيزش»، «قوام» و «استقامت» از دولت در اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي نمي بينند. مانع اين راه، ذهن چپ زده نئوماركسيستي و نئوليبرالي برخي مسئولين كشور است. آنها بايد اين بيماري را از خود دور كنند و بيش از اين به كشور و مردم آسيب نزنند. دولت بايد راه اقتصاد مقاومتي را در اين سال ها هموار مي كرد. به دليل همين نگاه غلط، تعلل كرد. دولت بايد با «كادرسازي» و «نهادسازي» مسير «هموارسازي» را طي مي كرد. در اين امر كوتاهي هايي دارد، اما ملت در اين فاصله به پيش رفت. آنچه امروز به عنوان كالاي باكيفيت ايراني در بازار مي بينيم و كارآفرينان جهادگر مردمي پشتوانه اصلي آن هستند، نشان مي دهد مردم در مسير اقتصاد مقاومتي حركت مي كنند و زيرساخت هاي همين «راه سازي»، «كادرسازي» و «نهادسازي» زيرپوست اقتصاد مردمي شكل گرفته است.
    آمريكا به زودي مي فهمد تحريم ها، تهديدها و تحقيرها نتيجه نمي دهد. آن روز خيلي دير نيست. اما اين فهم كمكي به درك راهبرد آنها در منطقه و جهان نمي كند. چون آن روز كه به اين فهم برسد، بساط سلطه او در منطقه برچيده شده است. آمريكايي ها در جهان زير چكش آهنين خيزش اسلامي بايد ضربات سنگين تري را پذيرا باشند. آمريكا هنوز نفهميده است سوخت موتور انقلاب در ايران، منطقه و جهان چيست؟ نه از تركيب آن اطلاع دارد و نه از نوع سوخت و ساز آن!
    تجربه 40 ساله انقلاب نشان مي دهد نتايج اين فشارها، سازه اين موتور را كامل مي سازد و تركيبات سوخت آن را تقويت مي كند.ميليون ها ايراني كه در صف و ستاد ايستادگي در برابر تجاوزات آمريكا ايستاده اند اصلاً مطالبه اقتصادي ندارند و از طبقات محروم و مستضعف جامعه هستند. آنها جز انجام وظايف الهي و لقاي حق هيچ مطالبه اي ندارند.
    شهدا، جانبازان و ايثارگران كشورمان از اين جنس هستند. آمريكا در برابر رزمندگان مقاومت، هيچ حرفي براي گفتن ندارد. آمريكا به دو ماه آينده اميد بسته است كه تحريم ها اثر خود را بگذارد و در 13 آبان شعار مرگ بر آمريكا قطع شود. در حماقت آمريكايي ها همين بس كه محرم و صفر فرياد ايرانيان عليه يزيد زمان اوج مي گيرد و آنها زمان مناسبي را براي تشديد تحريم ها انتخاب نكرده اند.
    سرمقاله: پيش به سوي اقتصاد مردمي
    


 روزنامه رسالت، شماره 9310 به تاريخ 21/6/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    آثار ديگري از "محمدكاظم انبارلويي"

  رجز نيست، حقيقت دارد!
محمدكاظم انبارلويي، رسالت 25/6/97
مشاهده متن    
  سوگند نمايندگي چه شد؟
محمدكاظم انبارلويي، رسالت 15/6/97
مشاهده متن    
  نقد استراتژيك!
محمدكاظم انبارلويي، رسالت 11/6/97
مشاهده متن    
  عمل به 12 توصيه چه شد؟
محمدكاظم انبارلويي، رسالت 5/6/97
مشاهده متن    
  چالش هاي سال 97
محمدكاظم انبارلويي، رسالت 28/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه آسانسور، پله برقي و بالابر
متن مطالب شماره 53، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است