|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/6/21: 4 هزار شركت كاغذي براي فرار از ماليات
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22072
چهار شنبه 21 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22000 21/6/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


4 هزار شركت كاغذي براي فرار از ماليات
رئيس سازمان امور مالياتي خبر داد


رئيس سازمان امور مالياتي کشور بااشاره به سودجويي برخي واردکنندگان از کارتهاي بازرگاني يکبار مصرف گفت:اين سودجويان براي فرار از پرداخت ماليات ، واردات خود را با استفاده از کارت هاي بازرگاني يکبار مصرف که به نام افراد ناآگاه و ضعيف گرفته اند انجام مي دهند.
    به گزارش خبرنگار اقتصادي کيهان ،سيد کامل تقوي نژاد ديروز در يک نشست خبري اظهار داشت: در راستاي مبارزه با شرکت هاي کاغذي و فاکتورهاي صوري تا کنون 4هزار شرکت کاغذي شناسايي شده و فقط در يک استان 3000 ميليارد تومان برگ تشخيص فرار مالياتي براي موديان واقعي صادر شده است.
    وي افزود: برخي واردکنندگان براي فرار از پرداخت ماليات ، واردات خود را با استفاده از کارت هاي بازرگاني يکبار مصرف که به نام افراد ناآگاه و ضعيف گرفته اند انجام مي دهند مثلا يک سبزي فروش شناسنامه خود را در ازاي مبلغ ناچيز سه ميليون توماني در اختيار سودجويان قرار داد تا با آن واردات صورت گيرد. و الان 12 ميليارد تومان به نام اين سبزي فروش صادر شده است. يا يک لحاف دوز هم بر همين مبنا با مبلغ اندکي مدارک هويتي خود را به سودجويان داد و الان 30 ميليارد تومان بدهي مالياتي دارد.
    رئيس سازمان امور مالياتي کشور به سودجويان هشدار داد که از ناآگاهي مردم سوءاستفاده نکنند زيرا در نهايت سازمان مالياتي آنها را شناسايي مي کند و برخورد شديدي با آنها خواهد کرد.
    گفتني است کارشناسان دلسوز معتقدند دولت بايد اين سودجويان را از طرق مختلف شناسايي کرده و برخورد قاطع با آنها نمايد.
    تقوي نژاد همچنين گفت: فردي را شناسايي کرديم که 880 ميليارد تومان سپرده داشت ولي ماليات نمي داد که از او 230ميليارد تومان ماليات گرفتيم .همچنين طي يکسال اخير 22هزار ميليارد تومان برگ تشخيص فرار مالياتي صادر شده است.
    به گفته رئيس سازمان امور مالياتي، 4 ميليون و 863 هزار و 113 اظهار نامه الکترونيکي در خرداد و تير گرفته شد.همچنين با بررسي 6 هزار تراکنش بالاي 5 ميليارد تومان 12 هزار ميليارد فرار مالياتي شناسايي شد.
    
     معافيت ۴۰ درصد توليد ناخالص داخلي از ماليات
    تقوي نژاد با اشاره به گسترش پايه هاي مالياتي، افزود: در اين رابطه مطالعاتي انجام داديم، ۴۰ درصد توليد ناخالص از پرداخت ماليات معاف است که نيازمند بازنگري است. موافق معافيت در راستاي حمايت از توليد، عدالت رفع محروميت و تبعيض ها هستيم، اما برخي از معافيت هايي استفاده مي کنند که بايد در آن بازنگري شود.
    رئيس کل سازمان امور مالياتي در مورد کارت هاي بازرگاني گفت: ۵ هزار ميليارد تومان درآمدي است که از محل موديان واقعي کارت هاي بازرگاني شناسايي شد که به دنبال سوءاستفاده بودند و در ۷ استان شوراي تامين و دستگاه هاي نظارتي و قضايي همکاري صورت گرفته است.
    تقوي نژاد به معافيت هاي مناطق آزاد اشاره کرد و گفت: سال گذشته ازمحل معافيت صادرات در عرضه محصولات پتروشيمي و معاملات بورس کالا اطلاعات افراد مشکوک دريافت شد که معلوم شد ۲۰۵ شرکت فعاليت مي کردند که اطلاعات آنها به ۲۳ اداره کل داده شد و در مجموع ۴ هزار ميليارد تومان فرار مالياتي ناشي از معافيت صادراتي در اين مناطق وجود داشت، درحالي که اطلاعات آنها بايد در سامانه ثامن ثبت شود، اما بازهم تخلف صورت گرفت.
    رئيس کل سازمان امور مالياتي به شرکت هاي کاغذي و فاکتورهاي صوري هم اشاره کرد و گفت: فرانسوي ها به اين شرکت ها نام ققنوس را دادند که عمر کوتاهي دارند اما زيبا هستند، از يک شرکت صوري ۶۰۰ نوع مهر به دست آمد. سال قبل ۵۰۰ شرکت صوري شناسايي شد در مجموع از ابتداي اجراي قانون تاکنون ۴ هزار شرکت شناسايي شدند و اگر کسي با آنها معامله انجام دهد، متضرر مي شود.
    تقوي نژاد در مورد موديان جديد گفت: ۱۲۰۰ ميليارد تومان ماليات از طريق سامانه ها شناسايي شد که موديان پرونده نداشتند، يک ميليون و ۹۰۰ هزار مودي جديد شناسايي شده و ۶۰۰ هزار مودي نيز در نوبت رسيدگي هستند.
    وي درخصوص دسترسي سازمان مالياتي به اطلاعات بانکي گفت: هم اکنون اطلاعات تسهيلات نظام بانکي دريافت مي شود، اطلاعات مربوط به سپرده ها نيز به استثناي يک بانک و موسسه تمام آنها اطلاعات را در اختيار بانک مرکزي گذاشته و قرار است تا ماه آينده اين اطلاعات تجميعي از بانک مرکزي به سازمان مالياتي برسد.
    وي افزود: بنابراين از اطلاعات سپرده هاي بانکي در بررسي اظهارنامه هاي عملکرد مالياتي سال ۹۶ موديان استفاده خواهد شد.
    رئيس کل سازمان امور مالياتي در مورد اخذ ماليات از خريد و فروش سکه، ارز و خودرو اظهار داشت: براي اين سه موضوع جداولي تنظيم کرديم و در اختيار سران سه قوه در شوراي هماهنگي قوا قرار داديم تا بررسي و در نهايت تصويب شود. مثلاً براي سکه پيشنهاد شده تا ۲۵ سکه از ماليات معاف باشد و بالاتر ازآن ماليات داشته باشد و از هزار سکه به بالا نيزتا نرخ ۳۵ درصد ماليات اخذ شود .در همين راستا نيز براي يک واردکننده خودرو830ميليارد تومان ماليات تشخيص داديم.
    تقوي نژاد افزود: در راستاي ماده ۱۶۹ قانون ماليات ها به سران سه قوه پيشنهاد داديم که از درآمد موديان در سال گذشته يا جاري که تاکنون فعاليت داشتند ماليات علي الحساب دريافت شود.
    رئيس کل سازمان امور مالياتي در مورد ماليات پزشکان و رستوران ها افزود: در مورد نصب پوز بانکي هيچ کس الزام قانوني ندارد، بلکه براي سهولت انجام کار است، اگر تکليف شود اطلاعات حساب آنها به کاهش فرار مالياتي کمک مي کند و مي توانيم مثلاً از بخشي از اقشار ۴ تا ۵ برابر ماليات بيشتر دريافت کنيم که از روي عدالت است ولي پزشکاني که پوز نصب نکنند با دقت بيشتري به حسابهاي آنها و اطرافيانش رسيدگي مي کنيم.
    تقوي نژاد در مورد اخذ ماليات از سپرده بانکي گفت: از ۳۳ کشور که در اين حوزه فعال هستند ۲۳ کشور ماليات از سپرده بانکي بگيرند. طرحي را آماده کرديم و اگر دولت قبول کند اخذ ماليات از سپرده در دست بررسي و رسيدگي قرار مي گيرد. سپرده ها نيز قطعاً بايد ماليات بدهند، همان طور که توليد ماليات مي دهد.
    
     ۱۶ صرافي مربوط به يک نفر و خانواده اش
    وي در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبني بر اينکه چرا صنفي مثل طلافروشان و صراف ها کمتر از کارمندان ماليات مي دهند، تصريح کرد: گزارش ماليات صرافي ها مهر خيلي محرمانه داشته است تعجب مي کنم، شما چطور به آن دسترسي داريد. روي صرافي ها کار شده به سه دسته تقسيم مي شوند و در يک اداره خاص در اداره کل موديان تهران بزرگ از اسفند ۹۶ تشکيل شده و به اين موضوع رسيدگي مي کنند. مثلاً ۱۶ صرافي مربوط به يک نفر و خانواده اش بود که ماليات کمي مي داد. قبول دارم برخي اقشار مانند طلا فروشان و صرافان ماليات کمي مي دهند.
    رئيس کل سازمان امور مالياتي تصريح کرد: بعضي اقشار و گروه ها ماليات کمي پرداخت مي کنند و حتي ماليات بر ارزش افزوده را مي گيرند و به ما نمي دهند، بعضي از گروه ها قدرت لابي زيادي دارند و زودتر از ما در جلسات حضور دارند. طلافروشان در لايحه ماليات ارزش افزوده گفتند، نرخ ۹ درصد زياد است و از اصل طلا نبايد گرفته شود، به ۳ درصد کاهش يافت بعد گفتند از مابه التفاوت خريد و فروش ماليات بگيريد، به چند شرط قبول کرديم؛ ۱- نرخ ۹ درصد شود. ۲- سامانه اي تعريف کنيم که تمامي خريد و فروش ها در اين سامانه باشد. قبول داريم که برخي با کارت بانکي خواهر و مادر و بستگان خود خريد و فروش مي کنند اما ما اطلاعات بازيگران اصلي را شناسايي خواهيم کرد.
    تقوي نژاد در مورد ماليات بانک ها گفت: بانک ها موديان خوش حساب هستند و ما در زمينه بخشودگي جرايم هم کمک مي کنيم از ۴۰ موسسه و بانک دو بانک کتمان مالياتي داشتند که دستور رسيدگي خاص دادند .
    4 هزار شرکت کاغذي براي فرار از ماليات / رئيس سازمان امور مالياتي خبر داد
    


 روزنامه كيهان، شماره 22000 به تاريخ 21/6/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه كشاورزي و غذا
متن مطالب شماره 188، آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است