|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/6/21: دروغ ساز بزرگ روزت مبارك!
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4247
سه شنبه 13 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4182 21/6/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


فرهنگ 
دروغ ساز بزرگ روزت مبارك!


نويسنده: محمدعلي سجادي

«لاري خيلي دروغگوست/ دروغ هاي شاخدار مي گه/ مي گه نود و پنج سالشه/ در حالي كه همش پنج سالشه!/ مي گه دايناسور سواري كرده/ به من مي گه هفت كوتوله برام مي فرسته/ تا تو كارهام كمكم كنن/ اما لاري دروغگوست/ همش چهارتا فرستاده!»
    سيلوراستاين! سينماي عزيز! از وقتي جرقه نخستين تو با دست يكي از اجداد والاتبارما بر ديوار غارهاي تاريك حك شد و تو هزاران سال همين طور منتظر ماندي تا روزي چشم باز كني و جان بگيري و به ما جان بدهي و جانِ ما را از يقه پيراهن مان در بياوري، خيلي گذشته. حالا گاوهاي وحشي تو مُردند و آدم هايي جاي شان را گرفتند كه جانِ آن گاوها را گرفته و مي گيرند! «جويندگان جان فورد» را بايد يادت باشد. البته سخت است بعدِ صدسال اين همه فيلم هاي ساخته شده را به ياد داشته باشي. ولي اين فيلم فورد توفير دارد، چون جزو صدتا برگ برنده توست. در آنجا كلانتر/ سرهنگي (وارد باند) داريم كه كشيش هم هست و سربازاني داريم كه سرخ پوست ها و گاوميش ها را مي كشند؟ و اين دروغ شيرين ترا ما تلخ زندگي مي كنيم و همين نشان مي دهد كه هر جا بروي آسمان گاهي يك رنگ است! امروز، روز توست و من دارم چه مي نويسم؟! اين پريشان بافي هاي يك عاشق تو؟! بله من سخت عاشق توام، خودت هم اين را مي داني. مي داني اين شرايط اندوه بار هم از عشقم به تو نمي كاهد. از همان روز كه با لومير سوار قطارت شديم و روز ديگر با مليس به ماه سفر كرديم دل به تو بستم تا به امروز.
    «صدا دوربين حركت!
    من در كازابلانكا يك بارِ ديگر عاشق شده ام / ميان اشرار نازي كه لني ريفنشتال را روي دست مي برند / تا قرباني اش كنند جلوي پيشوا:
    «هاي مرگ!»
    ميان دو خشتِ وظيفه و اضطراب تو را بوسيدم / در عين بدنامي! / رفتم به سمتِ درختانِ اقاقي/ و ميان صخره ها و امواجي كه سرگئي به صخره مي كوبيد / از موج به صورتِ تو
    از صورت تو به موج / در اوج / تو را بغل كردم و سِحر شدم / تو عطر هوا و نفس بودي و هستي / بهشت لاي پيراهنت بيتوته كرده بود و خواهد بود. / ميان پيچ موهايت / كودكيِ لينچ خوابيده / و زنِ ساحره كوباياشي مرگ را مي ريسد
    تو با راست و دروغ هايت ما را مجذوب كردي. دروغ هاي شيريني كه جانشان دادي و ما اين دروغ ها را دوست داشتيم و داريم. فليني با دلقك هايش چنين نمي كرد؟ اسپيلبرگ با اتي اش ما را مسحور نكرد؟ كيتون، چاپلين، لورل، هاردي، هيچكاك، هاكز، اسكورسيسي، ادواردز، وايلدر و... تو ما را به كهكشان ها بردي و مي بري- جاهايي دست ساخته ما و خودت هست، ما را به اعماق درياها مي بري، درياهايي كه نبودند و نيستند و مي توانند كه باشند، ما را به اعماق درون مان مي بري، در ذهن و عين مان جست وجو مي كني و ما در اين سفرها آموخته مي شويم.
    قهرمانان را باور مي كنيم كه آرزوهامان را عملي مي سازند و ما با حال خوش، از فتحي كه كرديم به زندگي روزمره مان بر مي گرديم. (بگذريم كه دور قهرمانان گويا تمام شده يا رنگ ديگري به خود گرفته كه حرفش بماند براي بعد).
    دوست داشتيم در بچگي با پدر و مادرمان برويم سينما. لباس تميز تن مان كنيم. آييني داشت و به قول وودي آلن عزيز كه گفت، گويي به كليسا مي رفتيم!
    «در پاراديزو كسي به سينما نمي رود
    مالنا كنارِ ايرما منتظر نشسته /
    سكه هاي نداشته را مي شمارد مي شمارد مي شمارد.»
    اما حالا از روي پرده ها به خانه ها سُريدي و شدي سينماي خانگي! همان طور كه از آنالوگ به ديجيتال رسيدي و حتم اين بشر دوپا خواب هاي ديگري برايت خواهد ديد. مهم ذات توست كه هست. هر چند حالا بي رمق شده اي و در اينجا دست در گلويت گذاشتند و مي گذارند كمي نفس نكشي/ بكشي تا كشته نشوي و بشوي!
    نمي خواهم راست بگويم. راستيِ راستي هم خيلي خوب نيست چون ملال آور است. مثل خيلي از فيلم هايت كه از بس مثلا آدم خيلي خوب دارد حالت بد مي شود! چرا دروغ هاي ترا دوست داريم ولي اين دروغ ها- دروغ هايي كه ما بهم مي گوييم- آزارمان مي دهد؟ چرا از راست گفتنِ هم- اگر اتفاق بيفتد جا مي خوريم؟
    اما چرا اينجا و اكنون با دروغ هايي كه قرار بود به راستي پيوند بخورد، جفت و جور نمي شويم؟ ما تغيير كرديم يا دروغ ها ديگر دروغ نيست، بل دوغ هايي است كه آب به خيك شان بستند و عطر و طعمي ندارند!
    اينجا فيلم هايت را مي بينيم ولي قرار است كه نبينيم! تو هم ممنوعي و هم نيستي. تو كه از آنِ امروزي در دست ديروزيان، چنين مي شوي كه هستي و نيستي. مي دانم به همين هم بايد دلخوش باشم. چون خيلي ها مي خواهند تو نباشي ولي تو هستي چون انسان با نديدن نمي تواند كه سر كند؟ آن هم در عصري كه همه چيز به تصوير و صدا ختم شده و كمتر كسي است كه با تلويزيون و سينما خوابش ببرد. تو خوابي هستي كه در بيداري عادت به ديدن تو داريم حتي اگر كورها به ما عينك بدهند و عصايي تا با چشمان باز، نقش كورها و كرها را بازي كنيم. تو همچنان خواهي درخشيد.
    فرهنگ: دروغ ساز بزرگ روزت مبارك!
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4182 به تاريخ 21/6/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 88 بار
    آثار ديگري از "محمدعلي سجادي"

  شاهنامه، تاريخ به زبان رويا
محمدعلي سجادي، اعتماد 30/2/97
مشاهده متن    
  شاهنامه، تاريخ به زبان رويا
محمدعلي سجادي، اعتماد 26/2/97
مشاهده متن    
  اسطوره هاي مُرده! / به زنده يادِ استاد مهرداد بهار
محمدعلي سجادي، شرق 17/11/96
مشاهده متن    
  روياي شكسپيري بر بام تئاتر مستقل
محمدعلي سجادي، شرق 25/5/95
مشاهده متن    
  تل مبهم يك شاعر سينما
محمدعلي سجادي*، اعتماد 14/5/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دوست خردسالان
متن مطالب شماره 591، آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است