|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/6/21: شكاف در بازار ارز آزاد و ثانويه
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4252
دو شنبه 19 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4182 21/6/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


اقتصاد 
شكاف در بازار ارز آزاد و ثانويه


نويسنده: جمال رازقي *

سال 97 برخلاف پيش بيني هايي كه از آن شده بود به دليل خطاهاي سياستگذاري دچار التهابات جبران ناپذيري شده است. صدور بخشنامه هاي متناقض ارزي و تجاري به يكي از چالش هاي اصلي فضاي كسب و كار تبديل شد. بازار ثانويه ارز در تير ماه سال جاري آغاز به كار كرد اما در ابتداي امر به دليل محدوديت هايي كه براي اين بازار وضع كرده بودند تاثيري بر نوسانات بازار ارز نداشت. مهم ترين محدوديت اين بازار چندنرخي بودن ارز و تقسيم بندي گروه هاي مختلف جهت تخصيص ارز بود كه نه تنها به افزايش رانت دامن زد بلكه نوسان هاي ارزي را نيز بيشتر كرد. ايراد ديگر اين بازار اين بود كه تنها20 درصد از ارز حاصل از صادرات كالاهاي غيرنفتي در اين بازار عرضه مي شد و در نتيجه كمبود عرضه ارز در بازار ثانويه وجود داشت. پس از حدود يك ماه از ايجاد بازار ثانويه با اعمال تعديلاتي مصوب شد مبادلات ارزي براي كليه كالاها (به جز كالاهاي اساسي، ضروري، دارو و ملزومات و تجهيزات پزشكي) با نرخ ارز آزاد در بازار ثانويه انجام پذيرد. «نرخ ارز در اين بازار براساس عرضه و تقاضا تعيين شده و به نحو مناسب، به عنوان نرخ آزاد ارز اطلاع رساني مي شود.» اكنون پس از گذشت حدود يك ماه از آزادسازي نرخ ارز و انجام مبادلات ارزي در بازار ثانويه، نرخ ارز در بازار آزاد به حدود 15 هزار تومان رسيده و شكاف بين نرخ ارز در بازار آزاد و بازار ثانويه افزايش يافته است. اين شكاف دلايل متعددي دارد كه در ذيل به مهم ترين آنها پرداخته شده است. تفاوت ماهيت تقاضاها در بازار آزاد و ثانويه يكي از دلايل مهم تفاوت قيمت بازار ثانويه و بازار آزاد است. عوامل بازار ثانويه افرادي هستند كه براي انجام صادرات و واردات مبادلات ارزي انجام مي دهند و به صورت مجاز و قانوني عمل مي كنند. در واقع هر نوع مبادله در سامانه نيما ثبت مي شود و تقاضاكنندگان نمي توانند برخلاف آنچه در سامانه ثبت كرده اند ارز را به مصرف برسانند. اما متقاضيان ارز در بازار ثانويه كساني هستند كه به طور معمول ارز را به عنوان سرمايه و به منظور جلوگيري از كاهش ارزش پول خود و يا براي مهاجرت يا براي قاچاق ارز خريداري مي كنند.
    آغاز تحريم هاي سختگيرانه تر آمريكا از 13 آبان منجر به كاهش صادرات نفت و گاز ايران و در نتيجه افت شديد درآمدهاي ارزي كشور خواهد شد و در نتيجه انتظار مي رود دولت نتواند ارز مورد نياز فعالان اقتصادي و عموم مردم را فراهم كند. در واكنش به اين انتظارات عوامل اصلي بازار ارز را به سمت تامين نياز ارزي آتي خود مجبور كرده است. خبر كاهش صادرات 150 هزار بشكه اي نفت ايران اين انتظارت و پيامدهاي آن را تقويت مي كند. در كنار اين موضوع هستند افرادي كه معتقد هستند گروه هاي خاصي از شركت هاي خصولتي، پتروشيمي و فولاد بيشترين سود را از بازار ثانويه مي برند: اين دو شركت تامين كننده اصلي ارز در بازار ثانويه ارز و از معافيت ها و يارانه هاي مختلفي از طرف دولت بهره مي بردند: با اين حال ارز حاصل از صادرات را با قيمت بالا در بازار ثانويه عرضه مي كنند و برخورد جدي با آنها صورت نمي گيرد.
    دليل ديگر افزايش نرخ ارز در بازار آزاد عدم كلان نگري دولت در اعمال سياست هاي اقتصادي است. دولت در چند ماه اخير با صدور بخشنامه هاي متعدد نه تنها باعث سرگرداني فعالان اقتصادي و ناتواني آنها در پيش بيني هاي لازم در امر توليد شد، بلكه به فروكش كردن بحران ارزي نيز كمك نكرده و حتي به اين مساله دامن زد. اگرچه آخرين بسته سياست ارزي دولت بهترين راهي بود كه در چند ماه اخير در پيش گرفته بود اما عدم همراهي بسته ارزي با سياست پولي مناسب باعث شد قيمت ارز در بازار آزاد باز هم روند فزاينده خود را طي كند. با توجه به نقدينگي سرگردان مردم و همچنين سر رسيد سپرده هاي بلند مدت در شهريور ماه جاري، خيل عظيمي از سرمايه هاي افراد به سمت بازار ارز سرازير شد. شرايط اقتصاد ايران به جز بحران ارزي حاشيه هاي ديگري هم دارد. متاسفانه اتخاذ سياست هاي آني و يك شبه، نه تنها درد بخشي از اقتصاد را درمان نمي كنند بلكه درد ديگري به آن مي افزايند.
    دولت بارها شرايط مناسب براي اصلاح اقتصادي را داشته اما با رويگرداني از اين شرايط عملا فضايي را رقم زد كه با خروج آمريكا از برجام غير قابل كنترل شد. دولت بايد اين موضوع را مدنظر قرار مي داد كه نرخ ارز به دليل نداشتن پشتوانه اسمي به شدت بر رفتار و انتظارات عمومي اثر گذار است و در تصميماتي كه در اين خصوص اتخاذ شد متاسفانه اين موضوع لحاظ نشد و سياست هاي بدون برنامه ريزي بلندمدت و نگاه به عواقب آن، كشور را در چنين توفاني گرفتار كرد. پر واضح است كه مقابله با مشكلات فوق بايد از سال ها پيش صورت مي گرفت تا به اين مرحله حاد نرسد و به تعطيلي بنگاه ها و بروز قحطي در كشور نينجامد. در حال حاضر نيز تنها راه حل برون رفت از اين وضعيت و جلوگيري از فرار سرمايه هاي كشور، اتخاذ تصميمات صحيح و كاربردي در جهت رفع مشكلات گفته شده است.
    
    * رييس اتاق بازرگاني شيرازاقتصاد: شكاف در بازار ارز آزاد و ثانويه
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4182 به تاريخ 21/6/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 53 بار
    آثار ديگري از "جمال رازقي "

  بحران نقدينگي تامين اجتماعي، دامنگير دولت هم مي شود
جمال رازقي جهرمي *، اعتماد 16/11/96
مشاهده متن    
  چگونه مي توان از مشكل كمبود نقدينگي رها شد؟
جمال رازقي *، اعتماد 8/9/96
مشاهده متن    
  همه پرسي اقليم كردستان، تجارت با عراق را به كدام سو مي كشاند؟
جمال رازقي*، دنياي اقتصاد 18/7/96
مشاهده متن    
  چالش هاي ارتباط صنعت و دانشگاه
جمال رازقي*، دنياي اقتصاد 3/3/96
مشاهده متن    
  ضرورت شكايت از تحريم كنندگان
جمال رازقي، دنياي اقتصاد 15/7/91
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات دامپزشكي
شماره 4 (پياپي 904)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است