|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/6/21: رفتن يا نرفتن، مساله اين نيست
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4303
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4182 21/6/97 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


گزارش روز 
رفتن يا نرفتن، مساله اين نيست
كيهان به روحاني پيشنهاد داده كه از شركت در اجلاس سالانه سازمان ملل خودداري كند

نويسنده: مرجان زهراني


    
     گويا سفر به قلب امريكا هراس انگيز است: نه براي همه اما دست كم براي «كيهانيان» حضور در يك نشست بين المللي در نيويورك چندان خوشايند به نظر نمي رسد. اين موضوع گرچه از خط و ربط هميشگي كيهان مشخص است اما صبح ديروز مديرمسوول اين روزنامه نشان داد كه به خصوص اين بار بسته پيشنهادي ويژه اي براي حسن روحاني دارد كه براي حضور در اجلاس سالانه سازمان ملل مهيا مي شود. حسين شريعتمداري در سرمقاله اين روزنامه نوشته بود كه امسال اجلاس سالانه مجمع عمومي سازمان ملل متحد در حالي برگزار مي شود كه دونالد ترامپ، رييس جمهور امريكا رياست دوره اي و يك ماهه شوراي امنيت سازمان ملل را برعهده دارد. او با اين توضيح، پيشنهاد داده « اكنون فرصت مناسبي به دست آمده است كه رييس جمهور كشورمان با اعتراض رسمي و آشكار به رياست ترامپ بر شوراي امنيت سازمان ملل متحد از شركت در مجمع عمومي سالانه اين سازمان خودداري كند تا از اين طريق و با تحقير ترامپ، لااقل به بخشي از اهانت هاي امريكا عليه ايران و مردم ايران پاسخ داده باشد.» شريعتمداري البته در بخش ديگري از سرمقاله مدعي شده كه سفرهاي همه ساله روحاني دستاوردي نداشته است كه حالا با حضور نيافتن او از دست برود. سرمقاله ديروز كيهان البته مورد توجه حسام الدين آشنا، مشاور رييس جمهوري نيز قرار گرفته بود و مثل هميشه در توييتر خود به آن واكنش نشان داد. آشنا در چهار بند توضيح داد كه كيهان قديمي ترين و ارشدترين سخنگوي جريان كوچك ولي قدرتمند «نه به ديپلماسي» در ايران معاصر است. او البته تاكيد كرده بود كه نمي گويم رييس جمهوري ايران در مجمع عمومي يا شوراي امنيت شركت كند يا نه اما استدلال بيان شده براي عدم حضور در مجمع از ترس امكان حضور در جلسه شوراي امنيت غلط است. همچنين بهروز نعمتي، سخنگوي هيات رييسه و از نزديكان علي لاريجاني نيز در توييتر خود و در واكنش به سرمقاله كيهان نوشت آقاي رييس جمهور: از شما انتظار مي رود كه عاقلانه رفتار كرده و به سخنان بي اساس و احساسي اشخاصي كه در اقليت هستند، توجهي نكنيد: با اقتدار و به پشتوانه راي مردم در مجمع عمومي سازمان ملل حضور يافته و پيام صلح و دوستي مردم ايران را به تمام دنيا مخابره كنيد. آنچه صريح و بي پرده كيهان ديروز به روحاني پيشنهاد داد، آيت الله احمد جنتي در افتتاحيه اجلاسيه خبرگان از آن ابراز نگراني كرده و تلويحا گفته بود كه روحاني براي ديدار با ترامپ راهي نيويورك مي شود و هشدار داده بود كه مقام معظم رهبري مكررا گفته اند هيچ كس حق ندارد با امريكا مذاكره كند. در واقع او در خلال اين سخنراني هشدار داده بود كه مبادا كسي از دولت و هيات همراه كه راهي نيويورك مي شوند خيال خام ديداري يكباره يا تجربه تكرار مكالمه اي تلفني در سر داشته باشند. اين موضوع البته با واكنش محمود واعظي، رييس دفتر رييس جمهوري هم روبه رو شد كه دنباله دار بود. واعظي اظهارات آيت الله جنتي را نادرست دانست و دفتر رييس مجلس خبرگان بيانيه داد كه واعظي برداشت اشتباه كرده و آيت الله جنتي گفته كه ترامپ شيطنت هايي دارد و مي خواهد با روحاني ديدار كند و واعظي بايد عذرخواهي كند. از آن سو هم واعظي گفته بود لازم نمي داند عذرخواهي كند .
    
    

    
    حضور هميشگي و مخالفت هاي تازه
    تمام روساي جمهوري ايران دست كم چند روز پاياني تابستان تا اوايل مهر ماه را در نيويورك گذرانده اند و تنها كسي كه راهي امريكا نشده تا به سازمان ملل برود و در ميان سران كشورهاي جهان سخنراني كند مهدي بازرگان، نخستين نخست وزير جمهوري اسلامي است كه فرصت كوتاه حضور او در قدرت و جنجال ملاقاتش با كسينجر مجالي براي حضور در عرصه بين المللي برايش باقي نگذاشت. شهيد محمدعلي رجايي در قامت نخست وزير به نيويورك رفت و در جريان سخنراني اش اعلام كرد، آمده تا نداي مظلوميت ملت مسلمان ايران را به گوش جهان برساند و حتي آثار شكنجه به جا مانده از رژيم پهلوي را به خبرنگاران نشان داد. او با يك سخنراني ضد امپرياليستي در قلب امريكا بر استقلال كشور تاكيد كرد. آيت الله خامنه اي هم در دوران رياست جمهوري به نيويورك رفت و در نطق خود به مساله رژيم صهيونيستي و همچنين «ارزش هاي فرهنگي پس از انقلاب» اشاره كرد. آيت الله خامنه اي در سخنراني خود، صدام را به هيتلر تشبيه مي كند و خواستار استفاده از تجربه دادگاه نورنبرگ و طرح تنبيه عراق به عنوان متجاوز به منظور تضمين امنيت منطقه مي شود. آيت الله هاشمي رفسنجاني، رييس جمهوري كه پس از آيت الله خامنه اي راهي پاستور شد پس از انقلاب هرگز به نيويورك نرفت وتنها رييس جمهوري است كه در مجمع عمومي سازمان ملل سخنراني نداشت. البته به گفته محمد هاشمي برادر او عدم حضو رآيت الله هاشمي به دليل ممانعت هايي در داخل نبوده است اما سيدمحمد خاتمي با طرح گفت وگوي تمدن ها به نيويورك رفت و توانست سال 2001 را به نام طرح خود ثبت كند. ركورددار سفر به نيويورك هم محمود احمدي نژاد است كه دست كم 8 بار با اعوان و انصار خود به اين ايالت امريكا سفر كرد و هر سال سخنراني هاي پرحاشيه اي داشت از جمله سال 89 و 90 كه يك بار ماجراي هولوكاست را پيش كشيد و بار ديگر از مديريت جهاني گفت. او به گونه اي سخن گفت كه تمامي رسانه ها زير سوال رفتن جنايت هيتلر يعني هولوكاست را تيتر خود كردند . روحاني هم در اولين شهريور پس از حضور در پاستور راهي نيويورك شد و طرح «جهان عاري از خشونت» را پيشنهاد داد و هر سال در مجمع عمومي سازمان ملل شركت كرده است. با اين حساب گرچه ارتباط با امريكا جايي در ايدئولوژي جمهوري اسلامي ندارد و البته تابو محسوب مي شود اما سفر به اين كشور براي حضور در نشستي بين المللي از اوايل انقلاب با مخالفت جدي مواجه نبوده و همواره روساي جمهوري از اين نشست به عنوان تريبوني استفاده كرده اند كه مي تواند انعكاس دهنده صداي ايران باشد: گرچه در هر دوره نماينده يك جريان فكري در ايران پشت تريبون قرار گرفته است.
    به نظر مي رسد اين بار جرياني خاص با وجود علم به اينكه تصميم گيري در سياست خارجي در چنين سطحي تنها در اختيار رييس دولت نيست و با وجود مخالفت آشكار رهبر انقلاب و تاكيد بر اينكه « نه مذاكره مي كنيم، نه جنگ مي شود» تلاش دارند با بيان پيشنهاداتي به ظاهر خيرخواهانه به روحاني هشدار دهند. اما بعيد است كه از اين نكته هم بي اطلاع باشند كه عدم حضور در اين اجلاس تنها وجهه ديپلماتيك ايران را تحت تاثير قرار خواهد داد.
    مخالفان حضور روحاني در نيويورك در دوران رياست جمهوري احمدي نژاد مخالف سفرهاي هر ساله او به امريكا نبودند، آنها از حضور احمدي نژاد در نيويورك هراسي نداشتند، چون به حد كفايت در سخنراني هاي او ديپلماسي ستيزي مقبول اين جريان فكري وجود داشت با اين حال آنها علاوه بر احتمال ديدار ترامپ و روحاني احتمالا از متني كه قرار است در سازمان ملل قرائت شود نيز نگران هستند. در غير اين صورت ضرورتي نداشت كه از رييس جمهور بخواهند فرصت حضور در يك مجمع جهاني را از دست بدهد.
    گزارش روز: رفتن يا نرفتن، مساله اين نيست / كيهان به روحاني پيشنهاد داده كه از شركت در اجلاس سالانه سازمان ملل خودداري كند
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4182 به تاريخ 21/6/97، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 99 بار
    آثار ديگري از "مرجان زهراني"

  نگاهي به دلايل آلرژي زا بودن بحث رفراندوم
مرجان زهراني، اعتماد 26/6/97
مشاهده متن    
  از بازرگان آموختم نبايد با سياست قهر كرد / ضرورت اصلاح طلبي در گفت و گو با محمد توسلي
مرجان زهراني، اعتماد 24/6/97
مشاهده متن    
  علي تاجرنيا، فعال سياسي اصلاح طلب: دولت روحاني به نام اصلاح طلبان و به كام اصولگرايان معتدل شده است
مرجان زهراني، اعتماد 19/6/97
مشاهده متن    
  از مردم مي خواهيم در حد نياز خريد كنند / اعضاي كابينه در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران چه گفتند؟
مرجان زهراني، اعتماد 15/6/97
مشاهده متن    
  از شوراي سياستگذاري به سوي پارلمان اصلاحات / شوراي عالي سياستگذاري اصلاح طلبان پس از وقفه اي يك ساله آغاز به كار كرد
مرجان زهراني، اعتماد 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نقد كتاب قرآن و حديث
متن مطالب شماره 12، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است