|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت97/6/21: گزارش رسالت از بن بست مثلت شوم در منطقه؛ بررسي ابعاد حمله به كنسولگري ايران در بصره
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9460
دو شنبه 27 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 9310 21/6/97 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


گزارش رسالت از بن بست مثلت شوم در منطقه؛ بررسي ابعاد حمله به كنسولگري ايران در بصره
    صحنه اعتراضات شماري از مردم بصره و حمله به كنسولگري ايران در عراق، آنقدر غيرحرفه اي و ناشيانه طراحي شده بود كه خيلي زود اتفاقات پشت پرده اين ماجرا و همدستي مثلث آل سعود، آمريكا و رژيم صهيونيستي مشخص شد.
     سناريوسازي و ايجاد شكاف ميان مردم اين دو كشور بعد از طرح ماجراي دروغين زائران ايراني و عراقي ابعاد تازه اي پيدا كرده است. پيش از اين در نقشه هاي جداگانه؛ موضوع تظاهرات اعتراض آميز مردم ايران درباره مشكلات اقتصادي با بيان شعارهاي افراد نفوذي در حمايت از رضاخان مطرح شد و حالا اعتراضات خياباني مردم بصره و سر دادن شعار حمايت از صدام و حمله به كنسولگري ايران به روشني دست توطئه گران را رو كرده و نشان مي دهد اين مسائل از آبشخور همان مثلث معروف آل سعود، آمريكا و رژيم صهيونيستي منشاء مي گيرد.
    كميته هماهنگي تظاهرات بصره گفته است: «خرابكاري ها در اين شهر، كار مشترك داعش و بعثي ها بوده است» و عبادي، نخست وزير عراق هم اعلام كرده است: «اقدامات خرابكارانه در بصره، داراي منشا سياسي است». اينكه چرا طي ماه هاي گذشته كشور عراق و ايران در تيررس توطئه هاي متعدد بوده اند، به حمايت هاي مستشاري جمهوري اسلامي و شكست داعش مربوط مي شود.
    نمي گذاريم خواست آمريكا در منطقه تامين شوددر همين رابطه محمد دهقان، عضو كميسيون حقوقي و قضائي مجلس درباره دلايل آتش زدن كنسول گري ايران در گفت و گو با رسالت توضيح داده است: «مدتي است كه جريان انگليسي- سعودي با پشتوانه رسانه اي حجيم به دنبال برهم زدن روابط صميمانه ميان ايران و عراق است و از هر زمينه اي براي توليد و انتشار شايعه در جهت بدبين كردن مردم اين دو كشور استفاده مي كنند. در سال هاي گذشته روابط فرهنگي، مذهبي و سياسي ايران و عراق به شدت افزايش پيدا كرده و بالاترين تبادلات اقتصادي كه حدود ده ميليارد دلار برآورد شده، ميان اين دو كشور برقرار است و طبيعتا اين موضوع اسباب توطئه را فراهم كرده است».
    «ما بايد هوشيار باشيم، ايجاد فضاي بدبيني ميان دو ملت ايران و عراق به هيچ وجه به مصلحت نيست بنابراين بايد مراقب بود تا اين روابط ارزشمند كه ميان دو ملت به ويژه در عرصه مذهبي و اقتصادي وجود دارد، مخدوش نشده و خواست آمريكا و انگليس در اين ماجرا تامين نشود».
    آمريكا و عربستان به دنبال تغيير معادلات در عراق هستندسيدهادي افقهي، كارشناس مسائل منطقه درباره ابعاد اين ماجرا در گفت و گو با رسالت عنوان كرده است: «آمريكا و عربستان سعودي مدتهاست كه مي خواهند نفوذ، سيطره و تسلط خود را بعد از سقوط صدام در منطقه اعمال كنند. مردم عراق مي دانستند كه يكي از حاميان اصلي صدام، آمريكاست و هزينه جنگ را تا حدود زيادي عربستان سعودي تامين كرده است، بنابراين آل سعود و آمريكايي ها بعد از سقوط صدام اميدوار بودند خودشان در منطقه مسلط شوند، اما اين خواست آنان محقق نشد، به همين دليل سال هاست كه به دنبال انتقام گرفتن هستند، برهمين اساس اول داعش را به وجود آوردند و پشت اين گروه تروريستي پنهان شده و تقويتش كردند و در مقابل جمهوري اسلامي كمك كرد و حشدالشعبي تشكيل شد، اين اتفاق باعث شد داعش با كمك ارتش و مردم عراق شكست بخورد». «امسال كه موضوع انتخابات پارلماني مطرح شد، آمريكا و عربستان سعودي هزينه هاي گزافي انجام داده و در واقع تلاش سياسي كردند تا نمايندگان خودشان را به پارلمان بفرستند و نمايندگان حشدالشعبي و نيروهاي مقاومت و انقلابي كه طرفدار جمهوري اسلامي هستند به پارلمان راه پيدا نكنند ولي اين چنين نشد. طبعا وقتي شكست خوردند با يكي از گروه هاي شيعه به نام مقتدي الصدر ائتلاف كردند، العبادي هم بيشتر به سمت آمريكا تمايل داشت و لذا بعد از اينكه صحت انتخابات تاييد شد، تلاش كردند، فراكسيوني كه از خودشان است، تشكيل شود و چون نظام حاكميت عراق، پارلمانيستي است، خواستند پارلمان را در دست گرفته و رئيس جمهور و نخست وزيري كه متمايل به آمريكاست را تعيين كنند، اين موضوع هم محقق نشد لذا براي برهم زدن اوضاع عراق و به چالش كشيدن كل نظام، مسئله بصره را مطرح كردند و گفتند مردم بصره؛ آب، برق و گاز و اشتغال مي خواهند و بعد ديديم كه تظاهرات صنفي تبديل به شعارهاي سياسي شد و تظاهرات سياسي به عنوان تظاهرات امنيتي، آتش سوزي، درگيري و كشته سازي و تخريب اموال عمومي تغيير ماهيت داد. كساني كه به كنسولگري عراق حمله كردند، بعثي ها و داعشي هاي شكست خورده و مزدوراني بودند كه از سفارت عربستان و كنسولگري آمريكا در بصره هدايت مي شدند و در حال حاضر هم دستگير شده اند و اعتراف مي كنند كه ما براي انجام اين مسائل پول گرفته ايم».
    «به كنسولگري ايران در بصره حمله شده در حالي كه كنسولگري عربستان، آمريكا و انگلستان هم در آنجاست، چرا به آنها حمله نكرده اند و به دفاتر «عصائب اهل الحق» و دفاتر «نجبا» و «بدر» كه ناجي مردم عراق از دست داعش بودند، حمله شد اما به دفاتر آقاي مقتدي صدر حمله اي صورت نگرفت؟ بنابراين واضح است كه توطئه اي در كار بود و در حال حاضر آثار خنثي شدن آن هويدا شده است». مي خواهند بر سازوكار شكل گيري دولت جديد عراق اثر ضد ايراني بگذارندحشمت الله فلاحت پيشه، رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس هم به اين مسئله واكنش نشان داده و ابعاد حمله به كنسولگري ايران در بصره را در گفت و گو با رسالت مطرح كرده است: «دست هايي در كار است تا مناسبات قوي بنيه ايران و عراق را با نوسان و مشكل مواجه كند، شايعات و تصاوير در فضاي مجازي مربوط به فساد جنسي و مشكلاتي كه براي تجار ايراني به وجود مي آورند و اخيرا هم بحث كنسولگري، نشان مي دهد توطئه اي وجود دارد». «عاملان توطئه مي دانند، يكي از بالاترين مناسبات تجاري، اقتصادي، سياسي و راهبردي ايران با كشورهاي منطقه به ويژه عراق است و
    مي خواهند در اين مسير مشكل وجود بياورند. من معتقدم مثلث آمريكايي- ارتجاعي و بعثي پشت اين توطئه قرار داشت كه دو هدف دور و نزديك را دنبال مي كردند. هدف دور آنها ضربه به روابط راهبر و قوي بنيه است. قوي بنيه از آن جهت كه اعتقادي و مردمي است و در آستانه اربعين هم اين اقدام صورت گرفته. از سوي ديگر در عراق يك سري اتهامات عليه مردهاي ايراني و همزمان در مشهد مقدس نيز اين اتهامات عليه مردهاي عراقي مطرح مي شود».
    «آمارها نشان مي دهد 2/5 ميليون عراقي به مشهد سفر مي كنند كه امسال 98 نفر از عتبات عراقي به اتهاماتي نظير شايعات اخير بازداشت شدند و سال گذشته 18 نفر بازداشت شدند، بخش زيادي از اين افراد توسط دستگاه هاي قضائي جرم انگاري نشده و تبرئه شده اند بنابراين دشمنان ما مي خواهند بزرگترين زنجيره انساني و اعتقادي كه بين امام رضا (ع) و عتبات عاليات شكل گرفته را با توطئه نابود كنند تا به يك عامل اختلافي تبديلش كنند. موضوع بصره هم در قالب همان مثلث است». «اين مثلث مي خواست بر سازوكارهاي شكل گيري دولت جديد عراق، اثر ضد ايراني بگذارد ولي نتيجه عكس داد و حتي آن دسته از جريان هايي كه در تحليل هايشان ادعا كرده بودند با ايران زاويه دارند، نظير جريان صدر، اين موضوع را محكوم كردند و العبادي را زيرسوال بردند و در مجموع دشمنان مناسبات پايدار ايران و عراق از آتش زدن كنسولگري عراق، نتيجه عكس گرفتند». «طبق كنوانسيون هاي بين المللي، دولت عراق موظف است خسارت وارده را جبران كند و به سازمان هاي بين المللي و مسئولان جمهوري اسلامي درباره اين حادثه گزارش دقيق ارائه دهد».
    وحدت ايران و عراق خار چشم بعثيان استهمچنين حميدرضا ترقي در گفت و گو با رسالت گفت: وحدت ميان دو ملت ايران و عراق خاري در چشم بعثي ها و عناصر ضدانقلاب است و همان ها براي اينكه روابط اين دو ملت را مخدوش كنند، كنسولگري ايران در بصره را به آتش كشيدند.حميدرضا ترقي اظهار كرد: روابط خوب و سازنده ميان مردم ايران و عراق بعد از جنگ تحميلي و دوران بازسازي عراق پس از شكست داعشي ها يكي از مهمترين رخدادهاي منطقه بوده و به افزايش انسجام و وحدت ميان اين دو ملت كمك كرده است.
    وي ادامه داد: البته تعاملات فرهنگي و مذهبي اين دو كشور نيز باعث شده، سياست هاي استكبار جهاني در منطقه ناكام بماند؛ نظير اقدامات تروريستي داعش و توطئه هايي كه آمريكا براي تجزيه طلبي ايران و عراق انجام داده و در واقع مجموعه اين مسائل موجب شده دشمن به ويژه آمريكا و عربستان به دنبال ايجاد اختلاف و شكاف ميان اين دو ملت برآيد.
    عضو شوراي مركزي حزب موتلفه اسلامي با بيان اينكه اربعين يكي از جلوه هاي قدرت نرم شيعيان است، افزود: مردم ايران و عراق توانسته اند اين مراسم را با حضور 20 ميليوني به يك قدرت نرم شيعه تبديل كنند.وي يادآور شد: براي كشورهاي مرتجع و استكبار جهاني اين پديده يعني حضور گسترده در راهپيمايي اربعين غيرقابل باور و نگران كننده است. به همين خاطر باتوجه به بسترها و زمينه هايي كه در عراق به خاطر نارضايتي عمومي مردم از وضعيت اقتصادي، عدم رفاه و مشكلات عديده اجتماعي وجود دارد، سعي كرده اند از اين فضا براي ضربه زدن به هر دو كشور ايران و عراق استفاده كنند.وي تاكيد كرد: همان طور كه در كشور ما غربي ها سعي كردند از اين نارضايتي ها سوء استفاده كرده و تجمعات اعتراضي مرتبط با وضعيت اقتصادي را به خرابكاري و اغتشاش تبديل كنند، در بصره هم مشخص شد عاملان بعثي، داعشي ها و عوامل ضدانقلاب تلاش كرده اند، با انجام عمليات خرابكارانه، فضا را در بصره متشنج كرده و از اين وضعيت به نفع خود بهره برداري سياسي انجام دهند.ترقي بيان كرد: عوامل بعثي و داعشي مامور شده بودند تا با اجراي اين پروژه يعني حمله و به آتش كشيدن كنسولگري جمهوري اسلامي ايران، شكافي ميان ملت ايران و عراق به وجود بياورند و از سوي ديگر مانع حضور مردم در مراسم اربعين شوند.
    
    گزارش رسالت از بن بست مثلت شوم در منطقه؛ بررسي ابعاد حمله به كنسولگري ايران در بصره
    


 روزنامه رسالت، شماره 9310 به تاريخ 21/6/97، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه سرمايش، گرمايش و تهويه مطبوع
متن مطالب شماره 44، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است