|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/6/21: پاي درس رفتار مسئولانه حكيم انقلاب
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22077
سه شنبه 27 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22000 21/6/97 > صفحه 2 (اخبار كشور) > متن
 
      


يادداشت روز 
پاي درس رفتار مسئولانه حكيم انقلاب


نويسنده: محمد ايماني

1- تاجر و کاسب بازار بود. مال التجاره اي داشت که خوب فروش مي رفت. وسوسه شد گران بفروشد. رفت پيش امام جماعت مسجد سيدعزيزالله بازار تهران که فقه و اخلاق تدريس مي کرد. گفت جنسم را اگر 100 تومان هم بفروشم، سود مي کنم ولي چون بازار کشش دارد، اگر 200 تومان بفروشم، اشکال دارد؟ آن عالم پاسخ داد اين مال متعلق به توست و مي تواني به هر قيمتي که مي خواهي بفروشي؛ البته انصاف نيست. مرد کاسب گفت حرام نباشد؛ اشکال ندارد! برخاست برود اما شنيد: «البته شمر هم انصاف نداشت که آن جنايت بزرگ را در حق امام حسين عليه السلام در کربلا مرتکب شد».
    2- از لوازم انصاف، همراهي و حمايت و اطاعت از وليّ خداست و آنکه استنکاف کند، به مصيبت گرفتار مي شود. عبدالله ابن عمر بعد از مرگ عثمان، با وجود بيان فضيلت هاي بسيار براي علي عليه السلام، از بيعت با حضرت سر باز زد. منابع تاريخي روايت مي کنند اواخر عمر از اينکه از علي(ع) حمايت نکرد، ناراحت بود و مي گفت بر هيچ يک از کارهاي خود پشيمان نيستم، مگر اين که در کنار علي نايستادم. امام حسين عليه السلام هنگام عزيمت به عراق، به ابن عمر فرمود «اتق الله يا ابا عبدالرحمن و لاتدعن نصرتي. از خدا بترس و از ياري ام دست برندار». اما او همراهي نکرد. گردش روزگار و غلبه حاکمان جور، کار را به جايي رساند که ابن عمر پس از ورود حجاج بن يوسف به مدينه مجبور شد شبانه نزد حجّاج برود و به وسيله او با عبدالملک بيعت کند. حجاج در رختخواب بود و براي تحقير، پايش را بيرون آورد و گفت پيش بيا و بيعت کن! عبدالله مدتي بعد توسط عوامل حجاج مضروب شد و با همان جراحت از دنيا رفت. شايد اين سرنوشت، مصداق حکمت جاري بر زبان امير مومنان (ع) باشد که فرمود «من نام عن نصرهًْ وليه، انتبه بوطاهًْ عدوّه. هر کس از ياري مولاي خود غفلت کند و خواب بماند، با لگد دشمن بيدار مي شود».
    3- رهبر انقلاب در انتخابات 88 ، 92 و 96 از برخي بداخلاقي ها و بي انصافي ها در تبليغات انتخاباتي انتقاد کردند اما مخاطبان آن اعتراض، ماجرا را به سکوت برگزار کردند. نه تنها عذرخواهي نکردند بلکه به برخي بداخلاقي ها و بي انصافي ها ادامه دادند. اين حکمت درباره انصاف از امير مومنان عليه السلام است که فرمود «يُرفَع الخلاف و يوجب الايتلاف. انصاف، اختلاف ها را از ميان برمي دارد و موجب الفت مي شود». برعکس، بي انصافي و بي مروتي، موجب اختلاف و استهلاک فرصت ها مي شود و طبيعتا مطلوب دشمنان کمين کرده است. جوهره اخلاق و انصاف در ميان برخي سياسيون مضمحل شده بود که سال 88 در سرمايه حماسه 40 ميليوني ملت ايران، آتش انداختند و آن فرصت بزرگ ملي را تبديل به تهديد و مايه طمع دشمن کردند. مشابه اين بداخلاقي و بي انصافي توسط برخي دولتمردان مدعي عدالت و اعتدال تکرار شد.
    4- سوءمديريت و رويکردهاي غيرمسئولانه با نتايج خسارت بار، کار را به جايي رسانده که برخي مدعيان حمايت نظير حزب اشرافي کارگزاران و رئيس دولت اصلاحات-با وجود بيشترين نقش و تقصيرها در فرصت سوزي دولت- پشت دولت را خالي کرده اند و با عرض پوزش، مي گويند اگر چوب خشک جاي روحاني بود تا به حال کاري براي اقتصاد کرده بود. يا دولت را سرگشته و مجمع تکنوکرات هاي بي انگيزه معرفي مي کنند. آنها به تصريح خودشان، نگاه سانديسي و رحم اجاره اي داشتند. با نردبان دولت، دنبال مطامع خود رفتند و به وقتش فاصله گذاري کردند. در اوج پايکوبي هاي خردسوز همين طيف درباره توافق با شيطان بزرگ، مقتداي حکيم انقلاب يقين داشت اين بار کج به مقصد نمي رسد؛ مکرراً نصيحت کرد و دلسوزانه هشدار داد. با اين وجود، حالا که خيلي ها پشت آقاي روحاني را خالي کرده اند، از سر تقوا و حکمت و مصلحت، از دولت و رئيس جمهور حمايت مي کند، براي سرپا شدن و روحيه گرفتن و جبران مافات.
    5- اخيرا «علي- الف» (اصلاح طلب نفوذي در دفتر تحکيم وحدت و متواري) در وبسايت راديو فردا نوشت «به موازات تشديد التهابات ارزي و بحران اقتصادي، تحولات در درون بلوک قدرت، سمت و سوي متفاوتي به خود گرفته است. رهبر جمهوري اسلامي در ديدار با اعضاي مجلس خبرگان تصريح کرد «راه حل مشکلات کشور از خالي کردن پشت دولت و ابراز برائت از دستگاه هاي مسئول نيست». او نسبت به موازي سازي با کارهاي دولت نيز هشدار داد و از همه خواست دولتي ها را به سمت استفاده از ديدگاه هاي کارشناسان و حل مشکلات و خوش بين کردن مردم نسبت به تلاش هاي آنها هدايت کنند. تقريباً با اطمينان بالا مي توان گفت با توجه به اينکه روحاني و جريان اعتدالي، زمينه هاي مساعد داخلي و خارجي را از دست داده و نارضايتي چشمگيري از عملکرد دولت در سطح جامعه وجود دارد، حمايت رهبري، او را از پايان زودهنگام رياست جمهوري حفظ کرده است... (آيت الله) خامنه اي در حالي تقويت دولت را توصيه مي کند که به لحاظ برخي مواضع و به خصوص ديدگاه هاي کلان، قرابتي با آن ندارد. او بارها اميد به حل مشکلات از طريق مذاکره با آمريکا و چشم داشتن به دست دشمن را نکوهش کرده است. او توضيح نمي دهد دولتي که خطوط قرمز ادعايي در مذاکرات هسته اي را نقض کرده و توافقي به نام برجام را امضا کرده که به زعم او اشتباه بوده و امروز نيز در مهار و حل مشکلات ناتوان است، چرا سزاوار حمايت است؟... گفتاردرماني، دادن وعده هاي نسيه و غيرقابل اجرا و دوگانگي مزمن بين حرف و عمل، اعتماد بخش مهمي از جامعه را از روحاني سلب کرده است».
    6- هيچ کس به اندازه مقتداي انقلاب، مُحقّ و سزاوار نيست در قبال سوءمديريت دولت، زبان به سرزنش و توبيخ و محاکمه بگشايد. اين مظنه رايج ميان سياستمداران عادي است. اما عيار بي بديل ولايت، در همين فراز و نشيب ها آشکار مي شود. رهبر انقلاب، مشفقانه نقد و نصيحت مي کند و راه نشان مي دهد، اما پراکندن ويروس نااميدي و با خاک يکسان کردن طرف مورد نقد، هرگز. اين، تراز رفتار منصفانه و مسئولانه است. آنچه ولايت را از دکانداري هاي سکولار و متعارف سياست ممتاز مي کند، همين رفتار مسئولانه در مقاطعي است که روند تحولات، مجال مواخذه و عتاب و تسويه حساب را فراهم مي کند. سياسيون معمولي اينجا بي دريغ، خشاب خشم را خالي مي کنند اما پهلوانان پيرو امير مومنان، هرگز! امير مومنان (ع) در نامه 66 خطاب به ابن عباس فرمود: «فلا يكن افضل ما نلت في نفسك من دنياك بلوغ لذة او شفاء غيظ، ولكن إطفاء باطل او إحياء حق. برترين چيز نزد تو نبايد رسيدن به لذت (مراد دل) و يا خالي کردن خشم (خنک کردن دل)، بلکه بايد خاموش کردن باطل و يا زنده کردن حق باشد».
    7- آيا دولتمردان، فرصت بزرگ جبران و اصلاح را که رهبر حکيم انقلاب - با وجود نارضايتي مردم و توده هاي انقلابي- براي دولت فراهم کرده است، قدر خواهند دانست و براي بازگشت به مسير بن بست شکن انقلاب اسلامي که ذاتا در تناقض با خوش بيني به دشمن است، اهتمام خواهند ورزيد يا خداي ناکرده، گرفتار در حلقه مشاورين ناسالم، خط فرصت سوزي، حاشيه پردازي و خواب کردن افکار عمومي در مقابل عمليات دشمن را ادامه خواهند داد؟ دغدغه اين است که مديراني با عمل خود به افکار عمومي بگويند «همين است که هست»! و هيچ تغييري در ساختار و رويکرد و تدبير ناکارآمد فعلي ندهند؛ رويکردي که موجب ضربه سنگين به برنامه هسته اي، رکود تورمي سنگين، کاهش ارزش پول ملي و ضربه به توليد و اشتغال شده است.
    8- يک نقطه ثقل در ارزيابي راهبردي فعلي، قضاوت درباره آمريکا، و دوست و شريک يا معتدل و منعطف انگاشتن بخشي از هيئت حاکمه آن است. مطالبي که بعضا درباره انتخابات کنگره و اميد به بازگشت دموکرات ها با پرچمداري اوباما و کري منتشر مي شود، اين دغدغه را ايجاد مي کند که هنوز هم وسوسه خناسان ادامه دارد. آمريکا 18 سال پس از قرني که آن را قرن جديد آمريکايي خواندند، دچار سرگشتگي و سرشکستگي نمايان است؛ شکست هايي که جامعه آمريکا را به انتخاب ترامپ کشاند. انتخاب ترامپ، نشانه سقوط و افول تمدني آمريکاست.
    9- اولا دشمن برخلاف يک دهه قبل که سوداي آقايي بي دردسر منطقه و جهان را در سر مي پروراند، در سرازيري افتاده است. آمريکا امروز به افعي هايي مي ماند که از سر گرسنگي و طمع، لقمه بزرگ تر از قد و هيکل خود مي گيرند و مي ترکند! تمدن آمريکاست از شدت آشفتگي، به انتخاب ترامپ رسيد و حالا به واسطه او، در جنگ ارزي و اقتصادي با چين، روسيه، اروپا، برزيل، ترکيه و... افتاده است. ثانيا طرح خاورميانه جديد را -که به مفهوم ويراني و تجزيه کشورهاي منطقه است- آن قدر که دولت دموکرات اوباما با جنگ هوشمند (ترکيب جنگ سخت و نرم) پيش برد، دولت نومحافظه کار بوش پيش نبرد. اين دروغي بزرگ است که بگويند دولت اوباما ، ميانه روهاي قائل به معامله بودند و ترامپ، زير ميز زد يا تهديد را روي ميز گذاشت. تهديد در دوره اوباما به مراتب جدي تر از امروز بود.
    10- دولت اوباما در همين دوره سرگرمي ما با خيال دوستي و معامله، زرادخانه و لجستيک مالي و اطلاعاتي خود و متحدانش را در اختيار افعي چندسر داعش گذاشت و تهديد بزرگ را تا لب مرزهاي ما گسترش داد. عمليات راهبردي در جريان بود و قصه کشدار مذاکره و معامله بنا داشت مديران ما را از دشمني بزرگ (در غلاف دستکش مخملين) غافل کند. بنابراين دست روي دست گذاشتن و منتظر بازگشت دوباره دموکرات ها شدن، اقدامي پرخسارت است. دشمني تيم اوباما به مراتب موثرتر و پوشيده تر بود و بدتر اينکه، دوست وانمود شدند. خرابکاري نرم افزاري، ترور دانشمندان هسته اي، اعمال شديدترين تحريم ها موسوم به فلج کننده، و رفتار تحقيرآميز در حد ويزا ندادن به نماينده دولت در سازمان ملل (حميد ابوطالبي منتخب ويژه آقاي روحاني) آن هم در دوران مذاکره و اعتمادسازي و توافق، جزو هنجارهاي همين دوره است.
    11- ماموريت کشميري و کلاهي هايي که تا عمق نخست وزيري و حزب جمهوري اسلامي نفوذ کرده بودند و بمب کار گذاشتند، تغيير کرده است. نفوذي ها، بر اساس تغيير نقشه و تاکتيک دشمن، تغيير کارکرد مي دهند. دادن اطلاعات و تحليل ها و آدرس هاي گمراه کننده به مديران يا افکار عمومي، از هر تروري خطرناک تر است. اين تهديد را بايد باز شناخت. همچنين است حمله تبليغاتي سازمان يافته و پرحجم به دستگاه ها و نهادهايي مانند شوراي نگهبان، سپاه پاسداران، مجلس خبرگان و نيروهاي حزب اللهي و انقلابي. اين حملات با هدف خراب کردن پل ميان دولت و ديگر بخش هاي حاکميتي و عدم امکان هم افزايي و انسجام و هم پوشاني در مقابل دشمن انجام مي شود. دولت و شخص رئيس جمهور نيازمند مشورت با صاحب نظران اقتصادي، سياسي و فرهنگي امين و دعوت از نيروهاي توانمند براي افزايش اقتدار و کارايي دولت جمهوري اسلامي است. ظرفيت هاي فراوان فکري و اجرايي ميان نيروها و نهادهاي انقلابي وجود دارد که متاسفانه بدخواهان با شانتاژ، پرونده سازي، بدگويي، ترور شخصيت و پمپاژ سوء ظن نمي گذارند دولت و رئيس جمهور از آنها بهره مند شوند. کساني که اين خط را دنبال مي کنند، با واسطه يا بي واسطه، در خدمت خط نفوذ و اختلال عمل مي کنند.
    یادداشت روز: پاي درس رفتار مسئولانه حکيم انقلاب
    


 روزنامه كيهان، شماره 22000 به تاريخ 21/6/97، صفحه 2 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 66 بار
    آثار ديگري از "محمد ايماني"

  يكدل باش اگر با حسين(ع) ره مي سپاري...
محمد ايماني، كيهان 26/6/97
مشاهده متن    
  دولت مي تواند اگر بخواهد
محمد ايماني، كيهان 13/6/97
مشاهده متن    
  نيازي به سوال نمايندگان نيست!
محمد ايماني، كيهان 6/6/97
مشاهده متن    
  نيازي به سوال نمايندگان نيست!
محمد ايماني، كيهان 6/6/97
مشاهده متن    
  خط نفوذ و خودزني پسابرجام
محمد ايماني، كيهان 29/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله زيست مواد دنداني
شماره 2 (پياپي 502)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است