|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/6/20: «صدا»ي پاي نور مي آيد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5436
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5199 20/6/97 > صفحه 5 (رسانه) > متن
 
 


«صدا»ي پاي نور مي آيد
همه چيز درباره پايگاه مذهبي ايران صدا

نويسنده: نوشين مجلسي

مدتي است که مديريت چندرسانه اي و فضاي مجازي معاونت صدا در حال ايجاد پايگاه هايي در فضاي مجازي است تا از اين طريق امکان دسترسي آنان که با وجود رسانه هاي ديداري گوناگون همچنان دل در گرو شنيدن دارند را به محتواهاي شنيداري سهل تر کند. پيش از اين پايگاه هاي کتاب گويا و قرآن راه اندازي شد و 18 شهريور از پايگاه هاي مذهبي ايران صدا با حضور حميد شاه آبادي معاون صداي رسانه ملي، حجت الاسلام موسوي مقدم قائم مقام رسانه ملي، رضا قديمي معاون فضاي مجازي سازمان صدا و سيما و همچنين شاملو مدير توليد چندرسانه اي و فضاي مجازي معاونت صدا رونمايي شد. به اين ترتيب چند روزي است که پايگاه هاي اينترنتي دعا و نغمه هاي مذهبي و همچنين سخنراني هاي مذهبي روي خط قرار گرفتند و براي همگان قابل دسترس هستند. جام جم در گفت وگو با طليعه سادات کمالي مسئول پايگاه مذهبي ايران صدا در فضاي مجازي به معرفي بخش هاي مختلف اين پايگاه پرداخته است.
    
    از اينترنت بشنويد
    از اين پس علاقه مندان به شنيدن سخنراني هاي مذهبي مي توانند هر زمان که اراده کنند با دسترسي به اينترنت پاي حرف سخنران مورد نظر خود بنشينند؛ در پايگاه سخنراني، سخنراني ها به تفکيک موضوعي يعني اخلاقي، کلام، تفسير، حوزه و سخنران قابل دسترس اند و تمام مطالب مرتبط با اين موضوع در اين پايگاه به يکديگر لينک هستند. تا امروز سه تا چهار سوره به صورت تفسير قطره اي بارگذاري شده و به مرور در حال تکميل شدن است و در بخشي از پايگاه، امکان دسترسي به تفسير نور حجت الاسلام قرائتي براي علاقه مندان به تفکيک آيه و به صورت تفسير قطره اي فراهم است.
    همچنين در اين پايگاه، سخنراني هاي قديمي که امروز دسترسي به آنها براي علاقه مندان دشوار به نظر مي رسيد در کنار سخنراني هاي جديدتر موجود هستند. سخنراني ها به صورت سلسله اي و تک موضوعي بارگذاري شده اند. سخنراني هاي سلسله اي سخنراني هايي هستند که در چند قمست ايراد شده اند و به تفکيک سلسله اي در پايگاه قابل دسترسي اند. بعضي ديگر از سخنراني ها که مجلسي، محفلي يا در مکان خاصي ايراد شده اند هم به صورت تک سخنراني در پايگاه بارگذاري شده اند. اين موارد غير از دسته بندي موجود در پايگاه، در بخش سرچ نيز با نام سخنران و عنوان سخنراني قابل جست وجو هستند.
    
    نغمه ها و نيايش هاي برخط
    در پايگاه رسمي دعا و نغمه هاي مذهبي، دعاها، مداحي ها و نغمه هاي گوناگون به تفکيک و با عنوان هاي مختلفي چون مداحي، نوع دعا و گروه هاي همخوان قابل دسترسي است.
    الان از هر مداح قطعاتي در اين پايگاه موجود است که طبق گفته مسوولان به مرور در حال به روز رساني است. مداحي ها نيز در مناسبت ها با يکديگر لينک هستند و از اين طريق به راحتي قابل دريافت هستند. يعني اگر کسي بخواهد مداحي متناسب با اول محرم و روز حضرت مسلم را بشنود، هر مداحي معروف و معتبر مرتبط با شهادت حضرت مسلم را مي تواند در اين پايگاه پيدا کند. مداحي ها با اسم مداحان هم قابل سرچ هستند و به تفکيک وفات ها، شهادت ها، اعياد و ولادت ها هم دسته بندي شده است.
    در بخش ادعيه دعا، مناجات و زيارت موجود است و دعاهاي مشهور و غير مشهوري که در مفاتيح و در آرشيو آمده و به صورت استوديويي يا محفلي هستند را مي توان در اين پايگاه پيدا کرد. در دسته بندي اين پايگاه مشخص شده است که يک دعاخوان چند دعا خوانده است و يا از يک دعا چند نمونه قابل دسترسي است.
    دسته آخر، دسته نغمات است که در قالب تواشيح و همخواني ها از گروه هاي مختلف به زبان فارسي و عربي و همچنين آوازهاي عرفاني فارسي و عربي قابل دسترسي است.
    
    سد ترويج خرافه
    مبناي اوليه انتخاب سخنراني ها، دعاها و نغمه ها بر اساس موجودي آرشيو سازمان صداوسيما است. طليعه سادات کمالي مسوول پايگاه مذهبي ايران صدا در فضاي مجازي به جام جم مي گويد: سعي کرديم آنچه به گوش مخاطب مي رسد قابل استناد و معتبر باشد تا به نوعي از ترويج خرافه جلوگيري شود و مطلب ديني درست به مخاطب برسد. به همين منظور تمام موارد انتخابي از خطوط نظارتي عبور کردند. بسياري از اين دعاها در سازمان صدا و سيما، تهيه و توليد شده و حتي در خود سازمان خوانده و ضبط شده اند. بعضي از دعاهاي بارگذاري شده در پايگاه اما محفلي هستند، يعني جاي ديگري خوانده شده اند و صداوسيما آنها را ضبط کرده است. انتخاب دعاها، سخنراني ها، مداحي ها و نغمه هاي دو پايگاه بر اساس موجودي آرشيو رسانه ملي و متناسب با نياز مردم است. نياز مخاطب در نظر گرفته شده است و براي همين دعاهاي مشهوري که مورد مراجعه مردم بود در اولويت بارگذاري در اين پايگاه قرار گرفته است. به طور کلي کاملا روي محتوا نظارت مي شود، تمام تلاشمان را کرده ايم تا مداحي هاي آغشته به خرافات را منتشر نکنيم و محتوايي بارگذاري شود که بر مبناي اصول نظارتي سازمان باشد.
    
    قدم قدم تا جامع شدن
    مجموعه مديريت چند رسانه اي و فضاي مجازي معاونت صدا در حال انجام سلسله کارهايي در اين حوزه است و در اين راستا مدتي پيش پايگاه کتاب به عنوان اولين گام و بعد از آن پايگاه ترتيل افتتاح شد، ظاهرا اين روند با رونمايي از پايگاه هاي مذهبي ايران صدا در حال پيگيري است. به گفته کمالي اين افتتاحيه يک کار خلق الساعه نيست و راه اندازي اين پايگاه ها حاصل يک مجموعه کار است که با توجه به بازخوردهاي متفاوتي که از پايگاه هاي قبلي گرفته اند انجام شده است. او مي گويد: پايگاه کتاب گويا خيلي با اقبال روبه رو شد و بعد از آن در ماه رمضان پايگاه ترتيل مورد استقبال قرار گرفت؛ فاز بعدي کار ما رونمايي از پايگاه‎ هاي مذهبي بود که در آستانه محرم انجام شد. پروژه هاي بعدي هم داريم و اين نشان مي دهد راه اندازي اين پايگاه ها يک پروسه زمانبر، سنجيده و با برنامه ريزي است که چند ماه براي آنها زمان و انرژي صرف شده. آنچه تا امروز در اين پايگاه ها بارگذاري شده، بخشي از موجودي دعاها، نغمه ها و سخراني ها است و اين دو پايگاه در حال جامع شدن هستند. هم اکنون ادعاي جامع بودن نداريم ولي درصدد کامل کردن آنها هستيم و براي به روزرساني مجموعه تلاش مي کنيم.
    
    يک کار جمعي
    مسوول اين پايگاه پايگاه ها بيان مي کند: اين کار با همکاري مجموعه اي از دوستان انجام شده است و ابدا يک کار فردي نيست. همه همکاران در معاونت صدا، بويژه مجموعه مديريت چندرسانه اي راديو از روابط عمومي گرفته تا همکاران بخش گرافيک که تصاوير متناسب را براي پايگاه ها انتخاب کردند و دوستان فني که امکان دسترسي به پايگاه را تحت وب و اپليکيشن فراهم آوردند، زحمت کشيده اند. رونمايي از اين پايگاه ماحصل تلاش تعداد زيادي از دوستان و همکاران ما است و همه تا جايي که توانستند تلاش کردند که مطالب و اطلاعات به بهترين شکل به دست مخاطب برسد.
    
    کجا پيدايش کنيم؟
    اگر شما هم از علاقه مندان به شنيدن سخنراني هاي مذهبي از طريق فضاي مجازي هستيد، مي توانيد از نسخه تحت وب و همچنين اپليکيشن به اين پايگاه دسترسي داشته باشيد. در صفحه اول اپليکيشن ايران صدا، روي آيکون پايگاه سخنراني مذهبي کليک کنيد تا وارد اين پايگاه شويد: www.sokhanrani.iranseda.ir پايگاه دعا و نغمه هاي مذهبي هم در اپليکيشن و همچنين تحت وب در آدرس www.nava.iranseda.ir قابل دسترسي است.
    «صدا»ي پاي نور مي آيد / همه چيز درباره پايگاه مذهبي ايران صدا
    


 روزنامه جام جم، شماره 5199 به تاريخ 20/6/97، صفحه 5 (رسانه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 31 بارآثار ديگري از "نوشين مجلسي"

  اجرا با چاشني نمايش / پرسش و پاسخ جام جم با حميد گودرزي، مجري برنامه 5ستاره
نوشين مجلسي، جام جم 14/6/97
مشاهده متن    
  سرسراي محبت / جام جم از برنامه تركيبي «سرسرا»ي شبكه 5 سيما گزارش مي دهد
نوشين مجلسي، جام جم 13/6/97
مشاهده متن    
  همه چي «ايرانيش» خوبه / روايت متفاوت «افق» از وضع توليدكنندگان ايراني
نوشين مجلسي، جام جم 11/6/97
مشاهده متن    
  راديو از انقلاب دفاع كند / گزارش جام جم از نشست هم انديشي مديران و برنامه سازان معاونت صدا به مناسبت 40 سالگي انقلاب
نوشين مجلسي، جام جم 7/6/97
مشاهده متن    
  مرگ را باور كنيم تا زندگي ر احت شود / گفت وگوي جام جم با رضا فياضي، بازيگر سريال خاطره انگيز «خودرو تهران - 11»
نوشين مجلسي، جام جم 6/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه بازرگاني
متن مطالب شماره 90، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است