|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/6/20: نيش و نوش هاي «روا»
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5199 20/6/97 > صفحه 6 (راديو و تلويزيون) > متن
 
 


نيش و نوش هاي «روا»
جهان ورزش از دريچه طنز در برنامه «ويدئو چك»

نويسنده: سارا صالحي

يک ميز قرمزرنگ با دو دستگاه تلفن روي آن، نمايي عمودي از برج ميلاد و دورنمايي افقي از شهر تهران، يک آرم عينک و سوت در گوشه تصوير و البته يک صندلي و مجري، همه سروشکل ظاهري يک برنامه جديد در شبکه ورزش را سامان داده است. «ويدئوچک»، عنوان برنامه اي ابتکاري با محوريت تحولات عرصه ورزش است که چند ماهي از عمر آن مي گذرد و به همين مقدار جاي خود را در اين شبکه تخصصي ورزش با هواداران جوان آن پيدا کرده است. برنامه اي سرحال و در عين حال هدفمند که در لفافه شوخي هاي رنگارنگ عبدا... روا با مسئولان و قهرمانان رشته هاي ورزشي ايران و جهان، زباني نقادانه و گاه گزنده را براي طرح حرف اصلي خود انتخاب کرده است، فرم و اجراي جديدي که پيش از اين در برنامه هاي ورزشي سابقه نداشته و همين ويژگي آن را ديدني تر مي کند. ويدئوچک محصول گروه برنامه هاي توليدي شبکه ورزش سيما به تهيه کنندگي مجتبي آذري است که علاقه مندان مي توانند آن را پنجشنبه شب ها از شبکه ورزش و تکرار پخش آن را هم جمعه ها از شبکه سه سيما به تماشا بنشينند. در اين فرصت نيم نگاهي به اين برنامه مي اندازيم و از چند بعد آن را بررسي مي کنيم:
    
    نقد از نوع «روا»
    عبدا... روا به عنوان مجري ويدئوچک، در شمار معدود مجرياني است که در حوزه هاي متعدد به اجراي برنامه هاي تلويزيوني مي پردازد. از ويژه برنامه هاي مناسبتي مثل ماه ترين ماه، برنامه سحرگاهي رمضان و سينمايش، ويژه جشنواره فجر و نيز برنامه هاي طنز و اجتماعي چون بي‎سيم، زماني براي خنديدن و بومرنگ گرفته تا برنامه هاي پرهيجان و بحث برانگيز فوتبالي مثل شب هاي فوتبالي در بساط اجراي عبدا... روا ديده مي شود. البته بايد به توانايي اجراي وي، تحصيل در رشته ادبيات و نيز برخورداري از قريحه شعر و شاعري را افزود که به بيان روان و لحن نقادانه اش کمک کرده است. دست باز مجري در بيان کنايه آميز و اشراف بر حواشي روز فضاي مجازي هم به خوب از آب درآمدن نيش و نوش ها کمک کرده است. با اين که برنامه ويدئوچک فقط با يک مجري اداره مي شود، اما بيننده در اجراي شوخي ها کمتر احساس کمبود مي کند.
    
    حرکت به سمت نمايش
    وجه تمايز اين برنامه از برنامه هاي مشابه آن مثل «منبع موثق» در شبکه چهار سيما، از کيفيت نگارش متن، انتخاب لحن طنز و از آن مهم تر سبک اجراي متفاوت عبدا... روا بخوبي مشهود است. شوخي هاي کلامي در اين برنامه به سمت نمايشي شدن مي رود؛ يعني غير از همراهي بخش هاي ويدئويي و عکس ها با اخباري که روا مي خواند، هر جا که سوژه اي جا براي کار داشته باشد، ترجيح روا اين است که با کمک عوامل پشت صحنه آن را به هر شکل ممکن به نمايش بگذارد تا با بزرگ نمايي بيشتر ماجرا، احتمال تاثير آن را هم دو چندان کند.
    براي ملموس تر شدن ماجراها از استفاده از ابزارهاي مختلف ابايي ندارد؛ از کلاه گيس گذاشتن، بوق و شيپور زدن، پوشيدن دستکش بوکس و مشت انداختن به عوامل تا استفاده از پاروي برف روب از پشت ميز اجرا و حتي پرتاب سنگ و چوب از پشت صحنه به سمت روا را بيننده با تعجب شاهد است.
    هرچند در برخي از آيتم ها شوخي ها به لودگي مي رسد يا سوژه ها در مدت يک هفته بارها به سمع و نظر مردم رسيده، اما به قول اهالي ورزش، چيزي از ارزش هاي برنامه نمي کاهد. نظر کاربران فضاي مجازي اين برنامه مثل هر برنامه ديگري نشان مي دهد هم بينندگان موافق و هم مخالف دارد؛ «ولي خدايي اين برنامه ويدئوچک خيلي باحاله، حالا يه موقع‎هايي شوخياش از حد مي‎گذره ولي کلا خيلي خوبه/ لوس و بي ملاحظه اي جناب مجري؛ مطمئنا از يه جايي يا شخصي داري خط مي گيري که يه فوتباليست خوب و تکنيکي رو تو برنامه ات خراب کني...»
    
    ويدئو چک ورزش و ورزشکار
    حرف و حديث ها، حواشي و شايعات، اخبار و رويدادهاي مهم، کمپين ها و جريانات روز عالم ورزش سوژه شوخي هاي ويدئوچک مي شوند تا ضمن طرح مسائل و مشکلات فني و فرهنگي مختلف در عرصه ورزش ايران و جهان، به توسعه رشته‎هاي ورزشي در کنار ارتقاي اخلاق ورزش توجه شود. به همين دليل هر آنچه به لغت ورزش و ورزشکار مربوط مي‎شود، از زير ذره بين برنامه ويدئوچک گريزي ندارد. نوع مدل زدن مو و لباس بازيکنان، شکل خوشحالي کردن بعد از گل، پرتاب اشيا توسط طرفداران يک تيم در ورزشگاه، تيترهاي خبرساز رسانه ها، حرف ها و تصميم هاي متوليان باشگاه ها، حذف و اضافه بازيکنان در فصل نقل و انتقالات، اظهارنظرهاي جنجالي ورزشکاران در فضاي مجازي، پرسش و پاسخ‎هاي مربيان در نشست هاي مطبوعاتي و ده‎ها موضوع ديگر در چارچوب زمين بازي و بازيکنان در اين برنامه به زبان طنز به نقد کشيده مي شود. البته گاهي در ميان عناوين ورزشي، به اتفاقات غيرورزشي مثل خبر ازدواج دو هنرمند، کمپين‎هاي اجتماعي يا تحولات سياسي روز هم براي تغيير ذائقه و تنوع نقبي زده مي شود.
    
    بالاتر از خبر
    ويدئوچک بيشتر بر اخبار و اتفاقات يک هفته گذشته ورزشي متمرکز مي کند و مثل بخش هاي ويژه خبري در تلويزيون، به اعلام و برجسته سازي اخبار مهم تر البته با لحن طنزآميز مي پردازد. اعلام خبر خوب هفته و نيز تقديم هر برنامه به بزرگ ترين اشتباه يک هفته ورزشي، دو بخش جذاب و کنايي ويدئوچک است که عملکرد شايسته و نيز خروجي ضعيف ورزشکاران، فدراسيون ها و متوليان ورزش کشور را در کنار هم به نمايش مي گذارد. به عنوان نمونه در چند وقت اخير با برگزاري تورنمنت بازي هاي آسيايي 2018 جارکارتا، تقدير و تشکر هفته به زنان و مردان مدال آور رشته کبدي ايران تعلق گرفت.
    از آن طرف، هر قسمت از برنامه ويدئوچک به اشتباهات و اتفاقات جنجالي تقديم مي شود. به اين بهانه اشتباهاتي از نوع جا ماندن زهرا نعمتي، قهرمان تيراندازي با کمان از رقابت‎ها به خاطر اشتباه مسئولان هيات همراه اين فدراسيون يا به طنز کشيدن مصاحبه يکي از مديران فوتبالي که برخلاف تصور، عملکرد ضعيف تيم فوتبال اميد ايران در اين رقابت ها را حماسي خوانده بود، مورد تذکر و شماتت قرار مي گيرد.
    نيش و نوش هاي «روا» / جهان ورزش از دريچه طنز در برنامه «ويدئو چک»
    


 روزنامه جام جم، شماره 5199 به تاريخ 20/6/97، صفحه 6 (راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بارآثار ديگري از "سارا صالحي"

  همه به اين حسينيه دعوتيد / تدارك ويژه سيما براي ايام سوگواري ماه محرم
سارا صالحي، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  انصارا... اجازه اشغال حديده را به ائتلاف سعودي نمي دهد
سارا صالحي، جام جم 24/6/97
مشاهده متن    
  در شبكه سلامت رايگان ويزيت شويد / نگاهي به «لوتوس 2»
سارا صالحي، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  شايد براي «من و شما» هم اتفاق بيفتد! / نگاهي به چند ويژگي مثبت برنامه گفت و گو محور شبكه شما
سارا صالحي، جام جم 19/6/97
مشاهده متن    
  «وقتشه» بريم سر اصل مطلب / برنامه اي ديدني با محوريت ازدواج و تشكيل خانواده
سارا صالحي، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنايع چوب و كاغذ
متن مطالب شماره 126، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است