|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/6/20: شبكه نوستالژي هاي دوست داشتني
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5199 20/6/97 > صفحه 7 (شبكه) > متن
 
 


شبكه نوستالژي هاي دوست داشتني
به مناسبت هشتمين سالگرد تاسيس شبكه آي فيلم

نويسنده: سيدرضا صائمي

اين روزها سالگرد هشتمين سال تاسيس شبکه آي فيلم است. شبکه اي که به نظر مي رسد با توجه به مخاطبان و محبوبيت عمومي بيش از يک عمر هشت ساله، فعال و پويا بوده و توانسته جايگاهش را به عنوان شبکه اي معتبر و شناخته شده در ميان تعدد شبکه ها و انبوه مخاطب با موفقيت تثبيت کند. شبکه اي سه زبانه که در کانال هاي فارسي، عربي و انگليسي برنامه پخش مي کند و در راستاي توسعه کمي خود در سالي که گذشت آي فيلم2 را هم براي مخاطبان فارسي زبان افغانستان و تاجيکستان راه انداخت و گستره رسانه اي خود را با کشورهاي هم مرز با ايران گسترش داد. اکنون مي توان گفت شبکه آي فيلم پس از هشت سال فعاليت، داراي وجاهت رسانه اي در داخل و خارج از مرزهاي ايران شده و به نقطه کانوني خود از حيث تاثيرگذاري و مرجع رسانه اي نزديک شده است.
    شبکه آي فيلم در بخش فارسي خود مخاطب را با خاطراتشان پيوند زده و فرصتي فراهم کرده تا آنها به مرور بصري خاطرات تلويزيوني خود بپردازند. نحوه گزينش و انتخاب سريال ها براي بازپخش با رضايت مخاطب همراه بوده و تکرار آنها به تکراري بودن تلقي نشده اگرچه ممکن است نسبت به بازپخش برخي مجموعه هاي نمايشي، نقدهايي هم صورت گرفته باشد اما برآيند نظر مخاطبان از رضايت کلي آنها نسبت به سريال هاي بازپخشي خبر مي دهد.
    از سوي ديگر برنامه هاي آي فيلم فارسي را مي توان به دو بخش عمده تقسيم کرد. بخش تاميني که شامل بازپخش سريال هاي تلويزيوني است و بخش توليدي که به توليد برنامه هاي مستقل و متنوع اين شبکه در ارتباط با ماهيت و ماموريت اين شبکه برمي گردد. بويژه در چند سال اخير شاهد توليد انواع برنامه هاي ترکيبي- تحليلي در اين شبکه هستيم که در کنار مجموعه هاي نمايشي اين شبکه را به يک شبکه تخصصي نمايش و تفسير سريال هاي تلويزيوني بدل کرده است. برنامه هايي مثل «آي فيلمي ها»، «کافه فيلم»، «سينماآي فيلم»، «خارج از کادر»، «گرامافيلم»، «شما و آي فيلم»، «پشت صحنه»، «صد ثانيه»، «جلوه هاي سينمايي»، «نگاه آي فيلم»، «نما به نما» و.... که به وسيله آنها، آي فيلم توانسته در بخش توليد برنامه هاي گزارشي-تحليلي گام هاي موثري بردارد.
    
    وحدت در عين کثرت
    تنوع اين برنامه ها در نسبتي که آنها با ماموريت اين شبکه دارند يک وضعيت وحدت در عين کثرت ايجاد کرده و اين امکان را براي مخاطب فراهم مي کند تا در کنار تماشاي آثار نمايشي با رجوع به برنامه هاي تخصصي آي فيلم به درک بهتر از آنها دست يابد و اساسا در جريان فعاليت هاي سينمايي و نمايشي قرار بگيرد. به عنوان مثال در برنامه «گرامافيلم» که سري اول آن روي آنتن اين شبکه رفته، مخاطب مي تواند اطلاعات جذابي درباره موسيقي هاي تيتراژ سريال هايي به دست آورد که با آنها خاطره داشته يا مثلا در برنامه «شما و آي فيلم» مخاطب مي تواند نظرات و پيشنهادات خود را با اين شبکه مطرح کرده و از تماشاگري صرف به مخاطبي کنشگر بدل شود.
    «آي فيلمي ها» برنامه اي است که به گفت وگو با بازيگران و هنرمندان سينما و تلويزيون کشورمان مي نشيند و هنرمندان به ذکر خاطرات خود از ايفاي نقش در فيلم ها و سريال هاي مختلف مي پردازند. «مسابقه نما به نما» نيز هر روز به صورت زنده روي آنتن شبکه مي رود و در اين برنامه، بينندگان به سوالات مجري برنامه پاسخ مي دهند. «کافه فيلم» به پخش فيلم هاي شاخص سينماي کشور مي پردازد و بعد از نمايش هر فيلم، آن را با حضور کارگردان يا عوامل فيلم مورد نقد و بررسي قرار مي دهد. همچنين «سينما آي فيلم» به سينماي ايران و رويدادهاي سينمايي کشور مي پردازد و فيلم هاي در حال اکران در سينما و موضوعاتي مثل ميزان فروش هفتگي و روزانه فيلم ها را بررسي مي کند. «خارج از کادر» از ديگر برنامه هاي در حال توليد و پخش است که هنرمندان ايراني اعم از بازيگر، خواننده، بدلکار و... با حضور در آن براي بينندگان آي فيلم از زندگي شخصي و هنري خود مي گويند. در برنامه «پشت صحنه»، دوربين شبکه آي فيلم به پروژه هاي مختلف سينمايي، تلويزيوني و تئاترهاي صحنه اي سرمي زند و ضمن ارائه اطلاعات مربوط به فيلم و سريال هاي در حال توليد، با عوامل اين پروژه ها به گفت وگو مي پردازد. «شما و آي فيلم» نيز برنامه اي براي ارتباط مستقيم با مخاطبان شبکه آي فيلم است. در اين برنامه نظرات مخاطبان را مي شنويم، عکس ها و ويدئوهاي ارسالي آنها را مي بينيم و اطلاعاتي راجع به برنامه هاي در حال پخش از شبکه آي فيلم ارائه مي شود.
    
    تنوع ژانري در بازپخش
    شبکه آي فيلم تلاش کرده تا در بازپخش سريال ها نيز به تنوع محتوا توجه کند و از اين طريق سليقه هاي مختلف مخاطب را در سريال بيني لحاظ نمايد. در کنداکتور سريال هاي آي فيلم هم مي توان مجموعه هاي طنز و کمدي ديد هم سريال هاي تاريخي، هم سريال هاي خانوادگي و هم مجموعه هاي اجتماعي. در واقع تعدد و تنوع سريال ها در کنار يکديگر قرار گرفته تا هم طيف بيشتري از مخاطبان بتوانند با شبکه همراه شوند و هم سليقه هاي مختلف بتوانند سريال مورد علاقه خود را از طريق اين شبکه دنبال کنند. پويا بودن سايت شبکه آي فيلم هم به ارتباط بين مخاطب و شبکه کمک کرده و مخاطبان اين شبکه در عين حال مي توانند کاربران سايت و فضاهاي مجازي اين شبکه هم باشند و مي توانند به شکل سازمان يافته و برنامه ريزي شده، علايق خود را دنبال کنند.
    کانال انگليسي آي فيلم که با شعار «يک تجربه جديد خانوادگي» فعاليت خود را آغاز کرد با دوبله حرفه اي فيلم ها و سريال هاي فاخر ايراني به زبان انگليسي، تلاش کرد گامي در ايجاد ارتباط فرهنگي مستمر بردارد. کانال انگليسي آي فيلم هرروز در چهار نوبت به پخش سريال هاي ايراني دوبله شده مي پردازد و در فاصله ميان سريال ها، برنامه هاي توليد شده در شبکه را نيز روي آنتن مي برد. آي فيلم انگليسي روزانه شش سريال ايراني را به نمايش مي گذارد که از اين بين دو سريال براي اولين بار در جدول پخش قرار مي گيرد. همچنين اين کانال، شنبه شب ها يک فيلم سينمايي ايراني براي مخاطبانش در نظر گرفته است که با زيرنويس انگليسي به نمايش گذاشته مي شود.
    کانال عربي آي فيلم نيز که به عنوان نخستين شبکه تخصصي فيلم و سريال رسانه ملي تاسيس شد با پخش برنامه هاي نمايشي سعي کرد طيف وسيعي از مخاطبان عرب زبان را جذب کند. به عنوان مثال پخش سريال هايي مثل «کيميا» با دوبله عربي، آي فيلم را در فهرست صدرنشينان شبکه هاي مشابهش قرار داد و به اين وسيله توانسته به هدف شبکه که ايجاد ارتباط فرهنگي و معرفي فرهنگ، هنر و تمدن ايراني به مخاطبانش است، برسد. ميليون ها نفر در طيف مخاطبان هدف کانال عربي قرار دارند و وجود اشتراکات فرهنگي و اعتقادي، فرصت مناسبي براي رسيدن به هدف اين شبکه با عنوان «شبکه نمايش براي خانواده» بوده است. کانال عربي نيز همه روزه در چهار نوبت سريال ها و فيلم هاي ايراني متناسب براي پخش از اين کانال را با دوبله عربي به نمايش مي گذارد. بيشتر دوبله ها در سوريه و مصر و با صداي هنرپيشگان معروف اين کشورها انجام مي شود. فيلم سينمايي ايراني جمعه شب هاي آي فيلم عربي نيز با زيرنويس عربي روي آنتن مي رود. فعاليت کانال هاي عربي و انگليسي در کنار شبکه تازه تر آي فيلم 2 در کنار ايجاد و تامين سرگرمي براي مخاطبان برون مرزي خود به مثابه يک ديپلماسي موثر فرهنگي - رسانه اي عمل کرده و توانسته در اين زمينه، تاثيرات قابل ملاحظه اي داشته باشد.
    
    کارنامه قابل قبول پس از 8 سال
    اکنون هشت سال از فعاليت شبکه آي فيلم مي گذرد و بازخواني عملکرد آن، کارنامه قابل قبولي را براي اين شبکه رقم مي زند. ارزيابي اين عملکرد نشان مي دهد رسانه ملي مي تواند با ظرفيت و ظرافت بالاي آثار نمايشي به مرجعي قدرتمند در فرهنگ سازي و صدور آن بدل شود. شبکه آي فيلم با حرکت موازي در دو ساحت داخلي و خارجي موفق شده اعتماد مخاطبانش را جلب کند و اين سرمايه کمي نيست. قطعا حمايت و صيانت از اين سرمايه هم مي تواند کارايي اين شبکه را افزون کند و هم بر اعتبار رسانه ملي در عرصه منطقه اي و بين اللملي بيفزايد. آي فيلم را بايد به عنوان شبکه اي که خود کارکرد شبکه سازي در حوزه فرهنگ دارد، جدي تر گرفت.
    شبکه نوستالژي هاي دوست داشتني / به مناسبت هشتمين سالگرد تاسيس شبکه آي فيلم
    


 روزنامه جام جم، شماره 5199 به تاريخ 20/6/97، صفحه 7 (شبكه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بارآثار ديگري از "سيدرضا صائمي"

  سهم ناچيز هنرهاي تصويري از سرمايه اي بي پايان
سيدرضا صائمي*، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  جشنواره استاني و جهش هاي ملي
سيدرضا صائمي، جام جم 5/6/97
مشاهده متن    
  حواشي جديد تهيه كننده پرحاشيه! / درباره حسين فرح بخش و سخنان اخيرش در رسانه ها
سيدرضا صائمي*، ايران 23/4/97
مشاهده متن    
  شهاب حسيني محبوب عرب زبان ها / گفت و گو با مدير كانال عربي «آي فيلم»
سيدرضا صائمي، جام جم 23/3/97
مشاهده متن    
  به وقت حاتمي كيا / بررسي هويت كارگرداني كه چهار دهه فعال است
سيدرضا صائمي، اعتماد 17/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Global Analysis and Discrete Mathematics
شماره 1 (پياپي 5)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است