|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/6/21: قدرت نمايي شرقي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4305
چهار شنبه 24 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4182 21/6/97 > صفحه 5 (جهان) > متن
 
      


گزارش روز 
قدرت نمايي شرقي
بزرگ ترين رزمايش تاريخ روسيه همزمان با ديدار روساي جمهور روسيه و چين آغاز شد

نويسنده: شهاب شهسواري


    
    در شرايطي كه دولت واشنگتن تلاش مي كند با فشار و تحريم رقباي شرقي خود را از ميدان به در كند، دو قدرت بزرگ شرق، نمايشي از اتحاد اقتصادي و نظامي را در ولادي وستوك روي صحنه بردند. لشكري 3800 نفري از سوي چين در شرقي ترين نقاط روسيه حضور پيدا كرده اند، يك هيات اقتصادي 600 نفري در كنار 3200 سرباز از يگان هاي نظامي، يكي براي شركت در مجمع اقتصادي مشترك و ديگري براي شركت در بزرگ ترين رزمايش روسيه. همزمان با آغاز مجمع اقتصاد شرق دور كه به ميزباني روسيه و با حضور روساي جمهور چين، روسيه و نخست وزير ژاپن در شهر ولادي وستوك برگزار مي شود، بزرگ ترين رزمايش نظامي روسيه در مناطق شرقي اين كشور با عنوان «وستوك 2018 (شرق-2018) »، براي اولين بار با مشاركت نيروهاي چيني آغاز شد. رزمايشي كم سابقه در شرق روسيه كه 300 هزار سرباز، 36000 خودروي زرهي، 1000 جنگنده، بمب افكن، بالگرد و پهپاد و 80 ناو روس در آن مشاركت مي كنند. رزمايشي در اين ابعاد از زمان فروپاشي شوروي بي سابقه است و بزرگ ترين رزمايش ارتش روسيه از سال 1981 تاكنون محسوب مي شود. نيروهاي ارتش آزادي بخش خلق چين اولين بار است كه براي مشاركت در يك رزمايش جدي نظامي از سوي روسيه دعوت مي شوند. هر چند در طول 15 سال گذشته دست كم 30 تمرين نظامي مشترك ميان چين و روسيه برگزار شده است، اما مشاركت نيروهاي چيني در يك رزمايش بزرگ روسي براي نخستين بار است كه روي مي دهد. چين 3200 سرباز، 900 قطعه تجهيزات زرهي و 30 جنگنده براي شركت در اين رزمايش بزرگ اعزام كرده است.
    
    نمايش بزرگ ترين ها
    رزمايش وستوك و مجمع اقتصادي شرقي در ولادي وستوك در شرايطي برگزار مي شود كه دو قدرت شرقي، زير سايه تهديدها و تحريم هاي امريكايي از هر زمان ديگري بيشتر آماده همكاري با يكديگرند. همزمان با برگزاري بزرگ ترين رزمايش نظامي تاريخ روسيه، هيات هايي از 60 كشور خارجي در ولادي وستوك گرد هم آمده اند تا چهارمين نشست سالانه مجمع اقتصادي شرقي را برگزار كنند، رييس جمهور روسيه، رييس جمهور چين، نخست وزير ژاپن و نخست وزير كره جنوبي، بلندپايه ترين مهمانان اين نشست اقتصادي هستند. چين براي شركت در چهارمين اجلاس سالانه مجمع اقتصادي شرقي در ولادي وستوك، هياتي 600 نفري از مقام ها و مديران اقتصادي اين كشور به روسيه اعزام كرده است. اين بزرگ ترين هيات ديپلماتيك و اقتصادي چيني است كه تاكنون به روسيه سفر كرده و شخص شي جين پينگ، رييس جمهور چين رياست آن را بر عهده دارد. تعداد اعضاي هيات چيني نسبت به سال گذشته 4 برابر رشد پيدا كرده است كه نشان از اهميت اين نشست براي دو كشور دارد. ولاديمير پوتين و شي جين پينگ روساي جمهور روسيه و چين كه در حاشيه مجمع اقتصادي شرقي با يكديگر ملاقات كردند و وعده دادند تا همكاري ها ميان دو كشور را در همه حوزه ها گسترش دهند. ولاديمير پوتين در اين ديدار تاكيد كرد كه روابط ميان مسكو و پكن، بر مبناي اعتماد در حوزه هاي مختلف چه در حوزه سياسي و چه حوزه هاي امنيتي و دفاعي است. شي جين پينگ هم در اين ديدار تاكيد كرد روابط دو جانبه اين دو قدرت شرقي «بدون توجه به اينكه چه تغييري در جهان رخ دهد» عميق تر خواهد شد.
    
    اهميت رزمايش شرق
    رزمايش هاي نظامي روسيه در دو جبهه وستوك و زاپاد (شرق و غرب) هر سال برگزار مي شوند. اما رزمايش هاي وستوك (شرق) طي دهه هاي گذشته به دليل تعهدات امنيتي مشترك روسيه و اروپا از اهميت و ابعاد بزرگ تري برخوردار هستند. رزمايش هاي زاپاد (غرب) از سال 1990 و با امضاي سند وين ميان كشورهاي عضو «سازمان امنيت و همكاري اروپا» كه روسيه نيز يكي از اعضاي آن است، با محدوديت تعداد نيروهاي شركت كننده مواجه شده است: امري كه باعث مي شود تكرار رزمايشي مانند «زاپاد-81» در دوران شوروي كه با حضور 150 هزار نيروي نظامي برگزار شد، براي مسكو امكان پذير نباشد. اما رزمايش هاي شرقي در حوزه كنترل اين سند قرار نمي گيرند. رزمايش شرقي روسيه روز سه شنبه در منطقه عملياتي وسيعي از اقيانوس منجمد شمالي، اقيانوس آرام، درياي ژاپن، درياي اختسك، درياي برينگ، مرزهاي كره شمالي، چين و مغلوستان برگزار مي شود. نيروهاي چيني و مغولستاني در اين رزمايش مشاركت مي كنند و قرار است نمونه هايي از موشك مدرن اسكندر روسيه كه قادر به حمل كلاهك هاي هسته اي هستند در اين رزمايش آزمايش شوند. به گزارش سي ان بي سي يك مقام پيشين شوراي امنيت ملي امريكا گفته است كه واشنگتن با دقت اين رزمايش را دنبال مي كند. ژنرال والري گراسيموف، فرمانده ستاد مشترك ارتش روسيه در گفت وگويي با خبرگزاري اينترفكس تاكيد كرد اهداف اين رزمايش كاملا دفاعي است و عليه هيچ كشور ديگري برگزار نشده است.
    
    گسترش روابط چين و روسيه
    مسكو و پكن هر چند روزگاري نمادهاي شرق كمونيست محسوب مي شدند، اما همواره به عنوان دو رقيب با ديده ترديد به يكديگر نگاه مي كردند. اما سه دهه پس از پايان جنگ سرد و با افزايش فشارها و تهديدهاي امريكا عليه هر دو كشور، لزوم همكاري هاي عميق تر ميان آنها احساس مي شود. به گزارش خبرگزاري تاس روسيه طي شش ماهه ابتدايي سال جاري روابط تجاري ميان دو كشور نسبت به سال گذشته 50 درصد افزايش پيدا كرده است و دو كشور علاقه مندند ركورد مبادلات شان را امسال به 100 ميليارد دلار برسانند. لي هو ئي، سفير چين در روسيه روز دوشنبه به خبرگزاري تاس گفته بود روابط دوكشور «در عالي ترين شرايط در تاريخ» قرار دارد.
    بوبو لو، تحليلگر روابط خارجي چين به سي ان ان مي گويد: «دو كشور انگيزه هاي متفاوتي از تعميق روابط با يكديگر دارند. چين بهترين ابزار براي روسيه است تا خود را به عنوان يك قدرت جهاني در حال بازگشت نشان دهد. اصلي ترين روايت در ادبيات سياسي كنوني مسكو اين است كه روسيه و چين و تا حدودي هندوستان، پيشرانه هاي اصلي نظم نوين جهاني هستند. در برابر براي پكن، بيش از هرچيز اين علاقه وجود دارد كه رفتار روسيه نسبت به چين خنثي باشد. روسيه شايد نتواند در بسياري از مسائل به چين كمك كند، اما اگر اراده اي در مسكو شكل بگيرد اين توانايي وجود دارد كه هر كاري را براي چيني ها سخت كنند.»
    برايان تيلور، تحليل گر مسائل روسيه از دانشگاه سيراكيوز به نيوز ويك مي گويد: «چين و روسيه هر دو نسبت به وضعيت نظام جهاني تحت سلطه امريكا كه به نظر آنها غيرمنصفانه مي رسد، ناخرسند هستند. آنها در طول يك دهه گذشته روابط اقتصادي و سياسي خود را كاملا گسترش داده اند و حالا با حضور نيروهاي چيني در رزمايش بزرگ روسيه، به نظر مي رسد زمينه هاي جديد همكاري امنيتي و نظامي را نيز در نظر دارند. با اين حال هنوز مسكو و پكن از ايجاد يك ائتلاف رسمي بسيار فاصله دارند و در بسياري از زمينه ها رقابت ها و منافع متفاوتي دارند.»
    گزارش روز: قدرت نمايي شرقي / بزرگ ترين رزمايش تاريخ روسيه همزمان با ديدار روساي جمهور روسيه و چين آغاز شد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4182 به تاريخ 21/6/97، صفحه 5 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 65 بار
    آثار ديگري از "شهاب شهسواري"

  گردن زني منتقدان يا تروريست ها؟ / سه روحاني سني منتقد عربستان در آستانه اعدام قرار دارند
شهاب شهسواري، اعتماد 27/6/97
مشاهده متن    
  موشك پراني يواشكي / اسراييل فرودگاه بين المللي دمشق را هدف قرار داد
شهاب شهسواري، اعتماد 26/6/97
مشاهده متن    
  چالش ابرقدرت ها در مديترانه
شهاب شهسواري، اعتماد 25/6/97
مشاهده متن    
  غيرنظاميان بي دفاع يا كانون تروريسم؟ / آخرين فصل جنگ 7 ساله سوريه در نوار شمال غربي اين كشور رقم مي خورد
شهاب شهسواري، اعتماد 24/6/97
مشاهده متن    
  بهانه اي براي جنايت / مذاكرات ژنو براي صلح يمن برگزار نشد
شهاب شهسواري، اعتماد 19/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه هوش محاسباتي در مهندسي برق
متن مطالب شماره 3 (پياپي 903)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است