|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/21: دميدن در آتش بي ثباتي مديريت گردشگري
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4499
سه شنبه 27 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4422 21/6/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


دميدن در آتش بي ثباتي مديريت گردشگري
معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، در آستانه تبديل اين سازمان به وزارتخانه بركنار شد

نويسنده: نويد شكراللهي


     دنياي اقتصاد : عمر مديريت محمد محب خدايي در معاونت گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري که اندکي بيش از يک سال از آغاز آن سپري شده بود در حالي به پايان رسيد که در صورت وزارتخانه شدن «سازمان ميراث فرهنگي»، ظرف مدت کوتاهي بايد براي اين نهاد جديد به مجلس وزير معرفي شود و به احتمال زياد در پي آن، تغييرات گسترده اي در معاونت هاي اين وزارتخانه نوظهور صورت خواهد گرفت.
    
    دميدن در آتش بي ثباتي مديريت گردشگري
    از اين رو و هرچند به اعتقاد کارشناسان درخصوص ميزان توفيق و توانايي هاي مديريتي محب خدايي در اين مقام ترديدهايي وجود داشته و عملکرد وي گاه با انتقاداتي همراه بوده، اما در مقطع کنوني تغيير در معاونت گردشگري تنها يک بار ديگر معضل عدم ثبات در بخش هاي مديريتي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري را پررنگ مي کند. محب خدايي دوران مديريت ۳۹۳ روزه خود را در معاونت گردشگري کشور همزمان با نخستين روز کاري علي اصغر مونسان به عنوان معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آغاز کرده بود. اما عصر دوشنبه وي برکنار شد و با حکم علي اصغر مونسان که به موجب آن محمد خياطيان به عنوان سرپرست اين زيرمجموعه از سازمان ميراث فرهنگي منصوب شد، دوران محب خدايي در اين سازمان، به عنوان چهارمين معاون گردشگري کشور در دوران رياست جمهوري حسن روحاني به طور رسمي پايان يافت.
    
    معضل سابقه دار
    اما جابه جايي اخير صورت گرفته در سازمان ميراث فرهنگي تکرار پديده اي است که به باور بسياري به يکي از مهم ترين مشکلات موجود در مسير توسعه صنعت گردشگري در کشور بازمي گردد؛ عدم ثبات در مديريت گردشگري کشور و تبديل اين حوزه به حياط خلوت دولت. نگاهي به سياهه مديران مجموعه سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و دوران کوتاه مسووليت هرکدام مويد اين نکته است؛ علي اصغر مونسان، رئيس کنوني اين سازمان، چهارمين فرد منصوب حسن روحاني پس از محمدعلي نجفي، مسعود سلطاني فر و زهرا احمدي پور براي اين سمت است و اين تکرار روندي بوده که در دوران رياست جمهوري محمود احمدي نژاد نيز مشاهده شده است. اما آنچه که به بي ثباتي و ناکارآمدي مديريتي موجود دامن زده اين مساله بوده که مجموعه اين انتصاب ها و رفت وآمدهاي مديريتي، بعضا بي توجه به تخصص افراد صورت گرفته و هرکدام با مجموعه اي از تغييرات در زيرمجموعه ها و معاونت هاي اين سازمان همراه بوده است.
    معاونت گردشگري کشور يکي از مواردي است که بر اثر اين موضوع و در دوران اخير، شاهد رفت و آمدهاي بسياري در راس خود بوده است. با روي کار آمدن دولت يازدهم و تا چندماه، رياست جديد سازمان ميراث فرهنگي تلاش کرد با معاون گردشگري دوران احمدي نژاد به کار خود ادامه دهد اما اين امر محقق نشد و نخستين جابه جايي در تاريخ ۱۱ آبان ۹۲ صورت گرفت؛ به موجب اين تغيير، مرتضي رحماني موحد که تا پيش از آن عموم فعاليت هايش در حوزه ديپلماتيک و سفارتخانه هاي ايران در خارج از کشور بود، جايگزين منوچهر جهانيان در معاونت گردشگري کشور شد. رحماني موحد توانست با وجود دوبار تغيير در رياست سازمان ميراث فرهنگي، به فعاليت در سمت خود ادامه دهد، اما نهايتا در تاريخ ۳۱ تير ۹۶ صندلي خود را به ميرهادي قره سيد رومياني که معاون امور مجلس، حقوقي و استان هاي اين سازمان نيز بود، سپرد. دوران رومياني نيز که به عنوان سرپرست معاونت گردشگري منصوب شده بود بيش از يک ماه دوام نياورد و نهايتا در تاريخ ۲۱ مرداد ۹۶، محمد محب خدايي که پيش از آن معاون گردشگري سازمان منطقه آزاد کيش بود، توسط مونسان به عنوان معاون گردشگري کشور منصوب شد. حالا خياطيان نيز درحالي به اين مقام منصوب شده که سمت وي به عنوان معاون توسعه مديريت سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري حفظ شده است.
    
    اصلاح بي ثباتي در گرو چيست؟
    در همين حال، عضو ناظر مجلس در شوراي عالي ميراث فرهنگي و گردشگري درباره اين رفت وآمدهاي پي درپي مديريتي در سازمان ميراث فرهنگي به «دنياي اقتصاد» اظهار مي کند: «بي ثباتي هاي مديريتي از جدي ترين مشکلاتي است که گريبانگير اين سازمان شده و به موجب آن، صنعت گردشگري کشور با جايگاهي که بايد تاکنون به آن مي رسيد فاصله بسياري دارد. همين مشکل، يکي از انگيزه هاي اصلي مجلس براي تبديل اين سازمان به وزارتخانه بود تا با افزايش نظارت بر اين نهاد، کمتر چنين تغييرات و بي ثباتي هايي صورت بگيرد.» پروانه سلحشوري مي افزايد: «نهايتا و مدتي پيش، اين طرح به تصويب مجلس رسيد و بنا شد که تشکيل اين وزارتخانه در دستورکار قرار بگيرد. از همين رو و به رغم انتقاداتي که به عملکرد آقاي محب خدايي در سمت معاونت گردشگري کشور وارد بود، ايشان اکنون آشنايي نسبتا خوبي به حوزه گردشگري پيدا کرده بودند و شايد بهتر بود که آقاي مونسان تا پايان دوران تشکيلات ميراث فرهنگي و گردشگري به عنوان سازمان و تا زمان پيشنهاد وزير براي مديريت اين نهاد، آقاي محب خدايي را در سمت خود حفظ مي کرد تا بي ثباتي بيشتري در اين حوزه به وجود نيايد.»
    اين نماينده مجلس تصريح مي کند: «اما اکنون و با تغييري که صورت گرفت، بيش از هر زماني نياز به ايجاد ثبات مديريتي در حوزه گردشگري و افزايش نظارت مجلس بر عملکرد نهاد متولي اين حوزه به چشم آمد؛ اتفاقي که با وزارتخانه شدن ميراث فرهنگي به ميزان قابل توجهي محقق مي شود و البته اين موضوع در گرو آن است که موانعي بر سر راه تشکيل آن تراشيده نشود.» وي البته به چالش هاي پيش روي وزارتخانه شدن «ميراث فرهنگي» هم اشاره مي کند و ادامه مي دهد: «متاسفانه طي چند روز اخير به رغم آنکه کليات تشکيل اين وزارتخانه در مجلس به تصويب رسيده و ايجاد آن بار مالي نخواهد داشت، تلاش هايي صورت گرفته تا از تحقق اين موضوع جلوگيري شود. اين درحالي است که در مجلس تمام اشکالات طرح نيز رفع شد و براي اقدامات نهايي به شوراي نگهبان ارسال شده است.»
    سلحشوري درخصوص اهميت افزايش نظارت بر مديريت گردشگري کشور خاطرنشان مي کند: «در چارچوب کنوني روند حل مسائل به کندي صورت مي گيرد و امروز نيز شاهد آن هستيم که کشور مرتبا در حوزه هاي ميراث فرهنگي و گردشگري با چالش هاي مختلفي روبه رو است. اين درحالي است که گردشگري حوزه اي کاملا فرابخشي است و براي پيگيري امور مرتبط با آن نياز به تشکيل مرتب و منظم جلسات شوراي عالي ميراث فرهنگي به عنوان شورايي فرابخشي براي ايجاد بهبود در شرايط ميراث فرهنگي و گردشگري کشور داريم. اما آخرين جلسه اين شورا خردادماه سال ۹۶ تشکيل شده و به رغم تاکيداتي که در تمامي ديدارها با روساي کنوني سازمان ميراث فرهنگي مبني بر لزوم تشکيل جلسات آن مي شود، به اين مطالبه ترتيب اثر داده نشده است. در صورتي که اگر در اين خصوص جديت و دلسوزي وجود داشت، جلسات اين شورا بايد هرماه يا حداقل هر سه ماه يک بار تشکيل مي شد.»
    از طرف ديگر، رئيس انجمن صنفي دفاتر مسافرتي استان تهران در گفت وگو با «دنياي اقتصاد» مي گويد: «در يک سال اخير و همزمان با دوران مسووليت آقاي محب خدايي، تعداد زيادي از فعالان گردشگري در نشريات و رسانه هاي مختلف، در نقد عملکرد ايشان صحبت مي کردند و اکنون نيز به نظر مي رسد رياست سازمان، الزامي براي انجام اين تغيير پيدا کرده است.» رضا اباذري مي افزايد: «در نهايت و با وجود هر تغييري، انتظار اين است که مشکلات بخش خصوصي و تشکل هاي گردشگري شنيده شود و در جهت حل آنها اقدام جدي صورت گيرد.»
    قريب به اتفاق کارشناسان و فعالان حوزه گردشگري از تغييرات پي درپي مديريتي در حوزه گردشگري کشور گله دارند و بر اين باورند که اين تغييرات موجب مي شود بسياري از سياست ها و برنامه ريزي هاي يک مدير، توسط مجموعه مديريتي بعدي نيمه تمام باقي بماند و با عدم پيگيري، فراموش شوند. تجربه رفت و آمد مديران در اين سازمان نيز نشان داده که عموما مديران جديد، برنامه هاي تازه و بعضا بي ربط با برنامه هاي قديمي و موجود در دستورکار، معرفي مي کنند که اين چرخه نهايتا با کاهش کارآمدي، وضعيت کنوني در صنعت گردشگري کشور را رقم زده است؛ به طوري که به دليل عدم تخصص گرايي در انتخاب مديران، چنين رفت و آمدهايي موجب ايجاد هزينه براي دولت نيز شده است و اکنون فعالان اين حوزه اميدوارند که با وزارتخانه شدن اين نهاد و اصلاحات ساختاري، اين روند معيوب پايان يابد.
    
    دميدن در آتش بي ثباتي مديريت گردشگري / معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، در آستانه تبديل اين سازمان به وزارتخانه برکنار شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4422 به تاريخ 21/6/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 33 بارآثار ديگري از "نويد شكراللهي"

  فيلترينگ سايت هاي سفر؛ تقابل يا اجراي قانون؟ / «دنياي اقتصاد» در آستانه سال «تحول ديجيتالي در گردشگري» بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  چاره انديشي چيني براي تراز منفي گردشگري / «دنياي اقتصاد» مسير توسعه توريسم داخلي در سرزمين اژدها را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  نخستين پالس آماري از حذف ارز مسافرتي / «دنياي اقتصاد» انعكاس سياست هاي ارزي كشور بر ميزان سفر ايراني ها به گرجستان را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  رشد يا افت ۴۵درصدي در گردشگري ورودي؟ / «دنياي اقتصاد» صحت آمارهاي گردشگري را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
  ردپاي ارز مسافرتي در انتخاب مقاصد خروجي / «دنياي اقتصاد» نوسانات سفرهاي خروجي ايرانيان در ۷ ماه نخست ۲۰۱۸ را بررسي مي كند
نويد شكراللهي، دنياي اقتصاد 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات ادبي و فرهنگي معاصر
شماره 2
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است