|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/6/21: فرصت نيويورك
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7003
چهار شنبه 1 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6874 21/6/97 > صفحه 3 (سياسي) > متن
 
      


فرصت نيويورك
دستاوردهاي روحاني از حضور در مجمع عمومي سازمان ملل چه بود؟

نويسنده: مريم سالاري*


    
    نشست سياسي سالانه جهان در حالي از اواخر شهريورماه جاري در نيويورک برگزار مي شود که انتظار مي رود رئيس جمهوري ايران به سياق سال هاي گذشته در اين نشست حضور به هم رساند. آنچه نشست پيش رو را متفاوت از سال هاي گذشته مي سازد، عملي شدن تهديد دولتمردان امريکا به خروج از برجام و تصميم دونالد ترامپ، رئيس جمهوري اين کشور به عهده دار شدن جلسه اي از جلسات شوراي امنيت با موضوع ايران است. دو رويدادي که بي ترديد وجه مهم آن تلاش تمام عيار دولت امريکا براي مقابله با ايران و ناکام ساختن تصميم به حفظ برجام از سوي ساير طرف هاي توافق هسته اي مي باشد. در چنين شرايطي و در حالي که تا لحظه تنظيم اين گزارش هنوز خبري درباره مشارکت روحاني در نشست نيويورک منتشر نشده است، برخي محافل رسانه اي مرتبط با تندروها به مين گذاري بر سر راه او روي آورده اند. اخبار، گزارش ها و تحليل هاي منتشر شده اين روزهاي اين رسانه ها بيش از آنکه بر موضوع دفاع از برجام و ايستادن در کنار کشورهايي باشد که خواهان حفظ اين پيمان هستند، به خط و نشان کشيدن براي تصميماتي مي پردازند که ممکن است با حضور روحاني در نيويورک همراه باشد. تصميمي که بي ترديد در هماهنگي با مقامات عاليه نظام، اتخاذ مي شود.
    
     کوشش ترامپ براي فضاسازي عليه ايران
    اين نخستين بار بعد از خروج امريکا از توافق هسته اي است که روساي بلندپايه کشورهاي جهان در گردهمايي نيويورک حضور مي يابند. اين در حالي است که کناره گيري امريکا از برجام و موج دامنه دار فضاسازي هاي اين کشور عليه ايران تاکنون نتوانسته است پايه و اساس قابل اعتنايي در ميان شرکاي اروپايي واشنگتن پيدا کند. نتيجه اي که بي ترديد ترامپ مي کوشد در جلسات پيش روي مجمع عمومي سازمان ملل و با تکيه بر کرسي رياست جلسه شوراي امنيت آن را تغيير دهد. موضع ترامپ در کنار تلاش اندک متحدان منطقه اي اش براي برچيدن ديوار اعتماد ميان ايران و کشورهاي بزرگ جهان که تحت تاثير حل مناقشه هسته اي و طي ادوار طولاني از مذاکرات شکل گرفت، اگر چه سبب شده آينده برجام با اما و اگرهاي زيادي روبه رو شود؛ اما حداقل براي شکل گيري اين نگاه که ميان اروپا و امريکا در اجماع سازي دوباره عليه تهران شکاف به وجود آمده است، شکي باقي نگذاشته است. با وجود اين انتظار مي رود رئيس جمهوري امريکا در جلسات آتي سازمان ملل در کنار تلاش براي فضاسازي عليه ايران از طريق اتهامات بي پايه و اساس در شوراي امنيت و دفاع از تصميم به کناره گيري از برجام، خواهد کوشيد با تکرار ادعاي نقض حقوق بشر، حمايت ايران از تروريسم و مداخله در امور داخلي کشورهاي منطقه، افکار عمومي جامعه بين الملل را نيز تحت تاثير قرار دهد. ادعاهايي که بي ترديد ترامپ با توسل به آنها مي کوشد به تصميم هاي در حال اجرايش از قبيل تحريم هاي نفتي ايران و در دستور کار قرار دادن احتمالي گزينه جنگ نظامي عليه ايران مشروعيت ببخشد.
    
     مواضع تاثيرگذار روحاني درنيويورک
    نخستين حضور روحاني در نشست سالانه سازمان ملل در حالي رقم خورد که مشي اعتدالي او در حل و فصل موضوعات بين المللي مورد استقبال همتايان اروپايي اش قرار گرفت. چنانکه اين حضور تاثيرگذار بعدها پايه گذار گفت وگوهاي نتيجه بخش هسته اي شد و نهايتاً به برجام انجاميد. از سوي ديگر رئيس جمهوري ايران در نخستين سخنراني اش ايده اي را مطرح کرد که بعدها تسلسل رخدادهاي روي داده در جهان و بويژه اتفاقات منطقه خاورميانه به ماندگاري و ضرورت توجه به آن افزود. ايده «جهان عاري از خشونت و افراط گرايي» اگر چه متاثر از مسائل مبتلابه جامعه جهاني مطرح شد اما بعدها گسترش وقايع تروريستي و شکل گيري گروه هاي راديکال در عراق و سوريه آن را به ايده اي روزآمدتر از آنچه بود تبديل کرد. در کنار اينها نبايد از حضور موثر ايران در سال هاي بعد از دستيابي به برجام در نشست هاي مجمع عمومي و ملاقات هاي کارساز روحاني با همتايانش به آساني گذشت. ديدارهايي که به افزايش اعتماد و تعميق بخشي به مناسبات سياسي و اقتصادي ايران با کشورهاي اروپايي انجاميده و علاوه بر منافعي که براي کشورمان به دنبال داشته در لايه پنهان خود به افزايش شکاف و تضارب منافع اروپا و امريکا بر سر ايران و ايستادگي اروپايي ها براي حفظ برجام انجاميده است.
    
     توصيه به رفتار منفعلانه
    با وجود چنين پيشينه اي از سابقه حضور ايران در نشست هاي سازمان ملل و تلاش هاي ياد شده دولت ترامپ براي ايجاد اجماع جديد در شوراي امنيت عليه کشورمان، برخي رسانه ها با تاکيد بيشتر از هميشه خود بر لزوم ادامه يافتن تخاصم با امريکا، عالي ترين مقام اجرايي کشور و تيم ديپلماسي همراه او را در آستانه نشست نيويورک تهديد مي کنند. آنها در گزارش هايشان نه تنها به پيش بيني اتفاقات و نيت خواني مسئولان مي پردازند که حتي در اين راه از تضعيف دستگاه ديپلماسي کشور ابايي ندارند. اينچنين است روزنامه اي که در ماه ها و سال هاي گذشته تيتر ها و عکس هاي صفحه اولش در بزنگاه هاي تاريخي کشور و در تقابل با دستاوردهاي برجام زبانزد خاص و عام است در گزارشي با عنوان «فرصتي براي تحقير ترامپ» ضمن طرح اين ادعا که «مگر حضور همه ساله آقاي روحاني در نشست هاي مجمع عمومي سازمان ملل چه دستاوردي داشته است که با عدم حضور ايشان از دست برود؟!» از او خواست تا در اجلاس سالانه مجمع عمومي سازمان ملل متحد شرکت نکند. ادعايي که حسام الدين آشنا، مشاور رئيس جمهوري در واکنش به آن روزنامه کيهان را قديمي ترين و ارشدترين سخنگوي جريان کوچک ولي قدرتمند «نه به ديپلماسي» در ايران معاصر دانست و گفت: «استدلال براي عدم حضور در مجمع از ترس امکان حضور در جلسه شوراي امنيت غلط است.» آشنا افزود: «يادم نمي آيد در جريان حماسه کلمبياي رئيس جمهوري قبلي، کيهانيان درباره اهانت به ايشان يا ايران نگراني ابراز کرده باشند يا هيچ گاه از دستاوردهاي سفرهاي هميشه موفق ايشان سوال کرده باشند.»اين همه در حالي است که قريب به اتفاق صاحبنظران معتقدند مقام هاي ايراني در نشست پيش روي سازمان ملل بايد در بالاترين سطح حضور يافته و مواضع خود را به تاثيرگذارترين شکل ممکن طرح نمايند. فرصتي که رئيس جمهوري ايران با بهره گيري از آن و در خلال سخنراني و ديدارهايي که با همتايان خود از سراسر جهان از سر خواهد گذراند، مي تواند تصميم دولتمردان امريکا به خروج از برجام، نقض قطعنامه 2231 و زير پا گذاشتن اصول و قوانين مذاکره و پيمان هاي بين المللي و تصويب تحريم هاي غيرقانوني را زير سوال ببرد.
    از سوي ديگر در شرايطي که اقدامات چنيني ترامپ عليه ايران و تقويت همپيماني اش با شرکاي منطقه اي امريکا مي تواند به افزايش فشار عليه ايران بينجامد، هيات ديپلماتيک ايران مي تواند در نيويورک، ايده «منطقه قوي تر» را مورد پيگيري موثر قرار دهد. راهکاري که مي توان آن را براي برون رفت منطقه از وضعيتي دانست که اصطکاک هاي دروني مانع از رشد و توسعه آن شده و بستري براي يکه تازي امريکا و برخي بازيگران منطقه اي فراهم آورده است.بنابراين نبايد از اين زاويه غافل شد که توصيه به رفتار منفعلانه ايران و پرهيز از حضور موثر در نشستي به اهميت نشست سازمان ملل در قبال يارکشي امريکا و سوق دادن بيشتر کشورها به سمت اجماع عليه کشورمان به دليل يک ايران هراسي موهوم هيچ کمکي به تامين منافع ملي کشور نخواهد کرد.
    
    *خبرنگار ديپلماسيفرصت نيويورک / دستاوردهاي روحاني از حضور در مجمع عمومي سازمان ملل چه بود؟
    


 روزنامه ايران، شماره 6874 به تاريخ 21/6/97، صفحه 3 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 52 بار
    آثار ديگري از "مريم سالاري"

  ايران؛ وسط معركه انتخابات امريكا
مريم سالاري، ايران 22/6/97
مشاهده متن    
  ماجراي مذاكره محرمانه با امريكا / علي اكبر صالحي در گفت و گو با «ايران» روايت كرد
مريم سالاري، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  كري، ظريف، صالحي و مونيز در موزه «لوس آلاموس»
مريم سالاري، ايران 15/6/97
مشاهده متن    
  اتحاد تحريمي ها!
مريم سالاري، ايران 25/5/97
مشاهده متن    
  معامله ظريف با تخريب گران
مريم سالاري، ايران 18/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه جستار هاي سياسي معاصر
متن مطالب شماره 4 (پياپي 30)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است