|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/21: عامل سرگرداني صنعت توريسم در ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4587
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4422 21/6/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


مديريت گردشگري 
عامل سرگرداني صنعت توريسم در ايران
چگونگي ارزآوري از طريق گردشگري

نويسنده: محمدرضا گوهري* (mohammadreza.gohari@hotmail.com)

اکوتوريسم از دانشگاه ايالتي وِستِرن استراليا در مقاله هفته گذشته به ۵ مانع عمده توسعه گردشگري درون مرزي در ايران پرداخته شد. نبود اراده لازم ميان تصميم گيرندگان و سياست گذاران سطوح بالاي گردشگري و همچنين ضعف در حوزه پژوهش هاي کاربردي گردشگري، دو مورد نخست از موارد پنج گانه اي بود که بدان ها اشاره شد. در بخش دوم به بررسي سه مورد باقيمانده خواهيم پرداخت؛ ناشناخته ماندن ظرفيت هاي بالقوه توسعه مدرن گردشگري، شناسايي نشدن اهداف توسعه گردشگري و عدم شناسايي بازارهاي هدف و نوع مناسب گردشگري قابل عرضه به گردشگران خارجي و در نهايت کمبود زيرساخت هاي استاندارد و مدرن. درنگاه اول، توسعه گردشگري برمبناي اصول پايداري مي تواند اثرات مثبت اقتصادي (از طريق ايجاد شغل وگردش پول و سرمايه) براي جامعه ميزبان به همراه داشته باشد، اما امروزه بسياري از کشورها با تغيير رويکرد خود از نگاه صرفا اقتصادي به مقوله گردشگري فاصله گرفته و با شناسايي ظرفيت ها و فرصت ها از اين صنعت به عنوان محرکي جهت پيشبرد ساير اهداف خود سود مي برند.
    به عنوان مثال، بسياري از کشورهاي درحال توسعه شرق آسيا که از آمار گردشگران ورودي قابل قبولي نيز برخوردارند، از اعتبار بين المللي خود در عرصه گردشگري سود مي برند و اقدام به جذب سرمايه گذاري در ساير زيرساخت هاي خود از قبيل بهداشت و حمل و نقل مي کنند يا نوع گردشگري که پيش از اين عرضه مي کردند را برحسب نياز و منافع امروزي خود يا دگرگوني در ذائقه گردشگران تغيير داده اند. ضمن اينکه از حضور گردشگران خارجي به عنوان ابزاري جهت آموزش شهروندان خود (به ويژه در قالب توسعه گردشگري داوطلبانه) و برقراري ارتباطات ميان فرهنگي استفاده مي کنند، بنابراين توسعه مدرن در عرصه گردشگري با پيروي از اصول گردشگري پايدار سعي در به حداکثر رساندن اثرات مثبت گردشگري و به حداقل رساندن اثرات منفي گردشگري دارد.
    در کشور ما امکان استفاده از گردشگري براي جذب سرمايه گذاري در عرصه توسعه سيستم هاي ارتباطي و حمل و نقل، برقراري ارتباطات ميان فرهنگي در جهت شناساندن فرهنگ و سنت هاي ايراني به بازديدکنندگان خارجي و فراهم آوردن فرصت آشنايي با ديگر مردمان براي شهروندان ايراني وجود دارد. ذکر اين نکته نيز ضروري است که برقراري ارتباطات و تبادلات فرهنگي-اجتماعي در قالب گردشگري، نيازمند مديريت و اطلاع رساني در سطح عمومي و در مراحل ابتدايي توسعه گردشگري بين المللي است، زيرا تجربه بسياري از کشورها ثابت کرده که ضعف مديريت و برنامه ريزي در اين عرصه مي تواند موجب بروز اثرات منفي فرهنگي-اجتماعي در قالب مغلوب شدن فرهنگ جامعه ميزبان در تقابل با فرهنگ بيگانه يا بروز تنش ميان شهروندان با ميهمانان شود.
    آنچه صنعت گردشگري ايران را دچار سردرگمي مي کند روشن نبودن اهداف توسعه گردشگري، انواع گردشگري قابل عرضه و بازارهاي هدف است. در همين راستا چند پرسش مطرح مي شود: هدف از توسعه گردشگري چيست؟ آيا سقف يا هدفي براي جذب گردشگر خارجي در يک بازه زماني مشخص تعيين شده است؟ آيا گردشگري در اولويت سرمايه گذاري از سوي دولت قرار دارد؟ در بازار رقابتي گردشگري، چه نوع يا انواعي از گردشگري را برحسب امکانات خود مي توانيم عرضه کنيم؟ گردشگري مذهبي؟ اکوتوريسم؟ گردشگري فرهنگي-تاريخي؟ يا همه اين سه نوع گردشگري؟ سرمايه گذاري و تبليغات در چه کشورها و مناطقي مي تواند گردشگران بيشتري روانه کشور ما کند و منافع بيشتري براي فعالان گردشگري و شهروندان به ارمغان آورد؟
    يافتن پاسخ براي اين پرسش ها مي تواند نقشه راه توسعه گردشگري را مشخص و فعاليت ها و سرمايه گذاري ها را هدفمند و بهينه کند. با درس گرفتن از کشورهايي که توسعه يکباره گردشگري را پيشه کردند و در طولاني مدت از اثرات منفي اقتصادي، فرهنگي-اجتماعي و زيست محيطي آن لطمه خوردند، مي توان نتيجه گرفت منطقي ترين شيوه، توسعه آرام گردشگري در کشور است؛ اما همراه با مديريت و برنامه ريزي و تدوين اهداف واقع بينانه و قابل پيگيري در سه بازه کوتاه مدت، ميان مدت و دراز مدت. در حوزه برنامه ريزي گردشگري معمولا مدت در نظر گرفته شده براي هر يک از اين سه بازه زماني به ترتيب ۵سال، ۱۰تا ۱۵سال و۲۰سال است. به رغم وجود ظرفيت هاي فراوان فرهنگي-مذهبي، تاريخي و طبيعي در کشورمان، متاسفانه هنوز امکانات لازم براي ارائه خدمات گردشگري با کيفيت به گردشگران خارجي در مقياسي بالا نيست.
    از سوي ديگر به دليل تحريم هاي اقتصادي، کارشکني برخي کشورها و تبليغات ناجوانمردانه امکان جذب سرمايه گذار و برقراري ارتباط با شرکت هاي بين المللي و بزرگ گردشگري به آساني فراهم نيست. درچنين شرايطي مديريت و برنامه ريزي ذکاوتمندانه امري ضروري است. براي نمونه، در زمينه گردشگري مذهبي و با در نظرگرفتن شهر مشهد به عنوان قطب فرهنگي-مذهبي کشور و همچنين با توجه به وجود امکانات و اقامتگاه هاي مناسب جهت عرضه اين نوع از گردشگري، مي توان کشورهاي شيعه نشين منطقه را هدف گرفت؛ علاوه براينکه برخي شرکت ها مي توانند بسته سفري با محوريت گردشگري مذهبي، تهيه و عرضه کنند. درخصوص اکوتوريسم و طبيعت گردي، از آنجا که معمولا طرفداران اين نوع از گردشگري به دنبال امکانات لوکس نيستند، مي توان جهت بهتر مديريت کردن اثرات فرهنگي-اجتماعي و زيست محيطي، در مقياسي کوچک تر اقدام به تبليغات و جذب اين نوع گردشگران کرد. اين سياست را مي توان به نوعي ديگر درخصوص گردشگري تاريخي نيز در پيش گرفت؛ به طوري که بتوان با جذب تعداد کمتري گردشگر منافع اقتصادي قابل قبولي کسب کرد. تمرکز بر بازار اروپا و چين و هدف قرار دادن افراد ميانسال (به جهت اينکه معمولا از تمکن مالي بيشتري برخوردارند) مي تواند به عنوان يکي از راه هاي جذب گردشگران علاقه مند به فرهنگ و تاريخ شمرده شود.
    در بخش سوم و پاياني از اين مجموعه علاوه بر نتيجه گيري، به ذکر مطالبي درباره اهميت زيرساخت هاي گردشگري و تبليغات هدفمند خواهيم پرداخت.
    
    *کارشناس ارشد مديريت گردشگري : عامل سرگرداني صنعت توريسم در ايران / چگونگي ارزآوري از طريق گردشگري
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4422 به تاريخ 21/6/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بارآثار ديگري از "محمدرضا گوهري"

  ۵ مانع عمده توسعه توريسم در ايران / چگونگي ارزآوري از طريق گردشگري
محمدرضا گوهري*، دنياي اقتصاد 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه رشد تكنولوژي آموزشي
متن مطالب شماره 8 (پياپي 9708)، اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است