|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/6/21: «ما» ايرانيان و انسجام اجتماعي
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4247
سه شنبه 13 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4182 21/6/97 > صفحه 7 (جلد دوم) > متن
 
      


يادداشت 
«ما» ايرانيان و انسجام اجتماعي


نويسنده: امين شول سيرجاني

روي ديوار انبار يكي از نهادهاي عمومي غيرمرتبط با حوزه اقتصادي در يكي از شهرستان ها بنري نصب شده كه رويش نوشته شده: «محل عرضه پوشك به نرخ دولتي». مدير آن نهاد هم مصاحبه كرده و گفته به منظور تعديل فضاي فعلي و «رفع نياز شهروندان گرامي» قرار است در يك مكان بزرگ پوشك به مردم عرضه شود. همين خبر مقدمه اي است براي طرح اين پرسش كه واقعا ظرف ماه هاي اخير ساختار اجتماعي ما به كدام سو رفته است؟ ممكن است عده اي از در تمسخر بگويند اينكه سوال ندارد. خب بخشي از تحريم هاي ظالمانه شروع شده. نرخ ارز و طلا روز به روز افزايش يافته و زندگي روزمره مردم هم به طور طبيعي از چنين فضايي تاثير پذيرفته است.
    اما آيا واقعا همه اتفاقات جاري كشور را مي توان بر مبناي همين پارادايم «مخاطرات اقتصادي» تبيين كرد؟ آيا مي توان گفت چون قيمت ارز با نوسان زياد روبه رو بوده و قيمت اقلام مختلف دستخوش تغيير شده، در نتيجه مردم هم بايد براي خريد برخي از اين اقلام به فروشگاه ها هجوم ببرند؟ خيلي ها پاسخ مي دهند بله. به اين دليل كه انسان حسابگر است و در موقع بحران حواسش را جمع مي كند كه كلاه سرش نرود. اما سكه روي ديگري هم دارد. خيلي وقت ها اين هجوم براي خريد كالاها صرفا از سر نگراني از آينده نيست. در بسياري اوقات سودمحوري شخصي است كه انسجام اجتماعي را فداي خودش مي كند. هر كسي مي خواهد گليم خودش را از آب بيرون بكشد بي آنكه سرش را بالا بگيرد و اطرافش را ببيند. در چنين شرايطي افراد جامعه خودشان را در يك كل بزرگ تر درك نمي كنند و اساسا «انسجام اجتماعي» شكل نمي گيرد و گروه هاي اجتماعي هم هر روز از يكديگر دورتر مي شوند. نتايج پيمايش هاي اجتماعي انجام شده در سال هاي اخير نشان مي دهد كه شاخص اعتماد اجتماعي در ايران به شدت آسيب ديده است. اينكه چرا شاخص اعتماد اجتماعي آسيب ديده است از حوصله اين يادداشت خارج است. اما آنچه اين روزها همه بايد به آن توجه كنيم اين است كه چه كاري مي تواند جلوي از بين رفتن اعتماد اجتماعي و در يك كل بزرگ تر جلوي از دست رفتن «سرمايه اجتماعي» را بگيرد. آنچه روشن است اينكه «ما» تاب آوري لازم را در برابر بحران ها و خرده بحران هاي اجتماعي نداريم. چنان كه با هر اتفاقي مي توان شاهد بود چگونه جامعه بدون صبوري واكنش نشان مي دهد. تامل و صبوري و انديشيدن به نفع جمعي شايد در ظاهر شعارهايي فاقد كارايي لازم به نظر برسند. اما جامعه در برابر بحران ها و آنچه امروز به نام جنگ اقتصادي شناخته مي شود بايد توان و عقلانيت لازم را داشته باشد. نهاد دولت هم در برابر اين وضعيت مسووليت هايي دارد.
    اول ترميم اعتماد ميان دولت و بدنه عمومي و ديگري گفت وگوي عمومي به منزله راهبرد اعتمادآفرين. پاسخگويي و شفافيت از جمله كليدواژه هاي ترميم اعتماد اجتماعي اند، آنچه به نظر مي رسد براي عملياتي شدن شان هنوز راه درازي باقي است. چنان كه پيش از اين بارها گفته شده و اخيرا هم وزير ارتباطات اعلام كرده راه مقابله با فساد از مسير شفافيت مي گذرد. اتخاذ ساز و كارهاي متضمن شفافيت مي تواند اعتمادآفرين باشد و افكار عمومي را اقناع كند. اين ساز و كارها در بيشتر موارد نرم افزاري اند و نه از جنس تصميم هاي سخت و مبتني بر برخورد. از سوي ديگر در فضاي امروز كه جامعه ايران بيش از پيش نيازمند انسجام اجتماعي و تاب آوري در برابر مخاطرات است: جاي خالي سازمان هاي مردم نهاد توانمند به شدت احساس مي شود، سازمان هايي كه كارشان مهارت افزايي افراد جامعه باشد، سازمان هايي كه با نگاهي جديد نيازهاي گروه هاي خاص مانند سالمندان، كودكان و معلولان را شناسايي كرده و از آنها حمايت كنند. مقصود از اين حمايت، صرفا حمايت هاي مالي و تقليل گرايانه نيست بلكه ايجاد شبكه اي از روابط است كه موجب شود نيازهاي اين گروه ها در مواقعي كه جامعه دچار التهاب اقتصادي و اجتماعي است به دست فراموشي سپرده نشود.
    به جز اين رسانه ها هم مي توانند در بهبود شاخص اعتماد اجتماعي و انسجام اجتماعي نقش تسهيل كننده ايفا كنند. دادن آدرس هاي غلط به جامعه، ايستادن در دو سوي سياه نمايي يا تزريق اميد واهي هر دو به يك اندازه به اعتماد عمومي آسيب مي زنند. نقش تسهيل گيري يعني فراهم كردن زمينه شنيده شدن صداي گروه هاي اجتماعي و بازتاب اين مشكلات و راهبردهاي واقع بينانه در قاب رسانه اي. منافع ملي يعني كنشگري با رعايت همه لوازمي كه در نهايت از قطبي كردن جامعه پيشگيري كند و نه افتادن در دام تسويه حساب هايي كه مخرب سرمايه اجتماعي اند. فهم اين نكته كه «ما» ايرانيان همه در يك كشتي نشسته ايم، مي تواند موجب شود به اين درجه از عقلانيت برسيم كه اين كشتي را سوراخ نكنيم. رسيدن به اين عقلانيت اما از مسير گفت وگو و اعتماد محقق مي شود. گفت وگو با رعايت همه پيش شرط ها و لوازمش. آنچه در اين روزها كمتر مي توان مشاهده كرد.
    يادداشت: «ما» ايرانيان و انسجام اجتماعي
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4182 به تاريخ 21/6/97، صفحه 7 (جلد دوم)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 39 بار
    آثار ديگري از "امين شول سيرجاني"

  هوشنگ ناظري، فرماندار زابل درباره توفان هاي سيستان، خشكسالي و تالاب هامون : براي هامون كاري نشده است / وزارت نيرو، وزارت جهاد كشاورزي ، سازمان حفاظت محيط زيست و ... به تعهدات شان عمل نكرده اند
امين شول سيرجاني، اعتماد 26/6/97
مشاهده متن    
  بهبود علايم حياتي قزل آلاي خال قرمز در« هراز» / كارشناس سازمان حفاظت محيط زيست برنامه هاي حفاظت از گونه هاي در معرض خطر را تشريح كرد
امين شول سيرجاني، اعتماد 20/6/97
مشاهده متن    
  سيستان هوا ندارد
امين شول سيرجاني، اعتماد 14/6/97
مشاهده متن    
  به فناوري هاي جديد اعتماد كنيم / سياوش ابراهيمي پژوهشگر فناوري هاي آب درباره روش نوين توليد آب از هوا مي گويد
امين شول سيرجاني، اعتماد 13/6/97
مشاهده متن    
  نياز به همراهي مردم
امين شول سيرجاني، اعتماد 12/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه چشم انداز حسابداري و مديريت
متن مطالب شماره 1 (پياپي 101)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است