|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/21: مقدمه چيني براي «ديدار دوم»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4530
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4422 21/6/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


مقدمه چيني براي «ديدار دوم»
اون دوباره براي ترامپ نامه نوشت    
    سخنگوي کاخ سفيد روز دوشنبه ۱۹ شهريورماه گفت که «رئيس جمهوري نامه اي از کيم جونگ اون دريافت کرد که محتوايي بسيار گرم و مثبت داشت.» سارا ساندرز همچنين گفت: «منظور اصلي از اين نامه ابراز علاقه و درخواست بررسي برگزاري ملاقات ديگري با رئيس جمهوري بوده که ما از آن استقبال مي کنيم و روند هماهنگي براي تدارک آن را پيشاپيش آغاز کرده ايم.» «هيونهي شين» و «استيو اولاند»، گزارشگران رويترز در گزارش ۱۰ سپتامبر نوشتند: ساندرز نگفت که قرار است اين ملاقات در چه تاريخي و چه محلي برگزار شود.
    خبر تدارک «ديدار دوم» ترامپ و کيم درحالي منتشر مي شود که برخي از ناظران از پيشرفت ناکافي در راستاي تحقق انتظارات ايجاد شده در نشست سنگاپور سخن گفته و به خصوص منتقدان رئيس جمهوري آمريکا او را به مبالغه گويي در مورد دستاوردهاي اين نشست متهم کرده اند. اواخر ماه گذشته ميلادي، قرار بود مايک پمپئو، وزيرخارجه آمريکا، براي ملاقات با کيم جونگ اون به کره شمالي سفر کند اما ترامپ اندکي قبل از آغاز اين سفر، خواستار لغو آن شد و دليل اين تصميم را پيشرفت ناکافي در زمينه اجرايي شدن تصميمات نشست سنگاپور اعلام کرد.
    با توجه به اينکه طي روزهاي آينده نشست سالانه مجمع عمومي سازمان ملل متحد در نيويورک آغاز مي شود برخي احتمال داده بودند که ممکن است رهبر کره شمالي امسال شخصا براي شرکت در اين نشست به نيويورک برود اما مقامات کره شمالي هنوز در اين مورد تصميمي را اعلام نکرده اند. به گفته ساندرز، دليل تغيير نظر رئيس جمهوري آمريکا در استقبال از ملاقات با رهبر کره شمالي اين است که علاوه بر نامه اخير کيم جونگ اون، کره شمالي در مراسم رژه نظامي سالگرد تاسيس آن کشور از به نمايش گذاشتن موشک هاي بالستيک بين قاره اي خودداري ورزيد. سخنگوي کاخ سفيد افزود که اين اولين بار بود که کره شمالي از نمايش موشک هاي بالستيک و تسليحات اتمي خود خودداري ورزيد و «از نظر ما، اين اقدام نشانه حسن نيت است و همچنين نامه کيم جونگ اون براي رئيس جمهوري، قطعا حاکي از تعهد به ادامه گفت وگو، ادامه کار براي پيشرفت توافق ها و همچنين تمرکز بر برنامه غير اتمي کردن شبه جزيره کره بوده است.»
    سارا سندرز برگزاري ديدار ميان رهبران دو کشور را «مهم» خواند و گفت «از آنجايي که در کره شمالي اغلب تصميم ها را کيم جونگ اون مي گيرد» ملاقات دوباره رئيس جمهوري آمريکا با وي اهميت زيادي دارد. مخالفان ديدار دوم معتقدند که چنين ملاقاتي مي تواند موجب شود تا آمريکا امتيازهاي بيشتري به کره شمالي اعطا کند.
    روز يکشنبه ۱۸ شهريورماه، مراسم بزرگ رژه نظامي هفتادمين سالگرد انقلاب کره شمالي با حضور کيم جونگ اون در پايتخت اين کشور برگزار شد و در حالي که برخي از ناظران گفته بودند که نمايش موشک هاي بالستيک نشانه شکست مذاکرات با آمريکا خواهد بود، اين رژه بدون حضور تسليحات موشکي انجام گرفت. در پي اين رژه، دونالد ترامپ در توييتر خود نوشت: «کره شمالي با يک رژه نظامي هفتادمين سالگرد تاسيس خود را جشن گرفت اما بدون نمايش مرسوم تسليحات هسته اي. مضمون اين رژه تاکيد بر صلح و توسعه اقتصادي بود.» کارشناسان معتقدند که کره شمالي نمايش موشک هاي هسته اي را حذف کرد تا به پرزيدنت ترامپ نشان دهد که به غيراتمي کردن متعهد است. ترامپ افزود: «اين اقدام مثبتي از سوي کره شمالي است. از شما متشکرم، جناب جونگ. ما هر دو توانستيم نشان دهيم که ديگران اشتباه مي کنند! هيچ چيز به خوبي گفت وگو بين دو فردي نيست که به يکديگر علاقه مندند! وضع خيلي بهتر از آن است که قبل از آغاز کار من بود.»
    «شين- اولاند» در گزارش خود مي افزايند: قرار است رئيس جمهور کره جنوبي هم طي هفته آينده سومين ديدار خود با رهبر کره شمالي را در پيونگ يانگ برگزار کند. بر اساس اين گزارش، «مون جائه اين» درصدد است ديداري سه جانبه ميان رهبران سه کشور آمريکا و دو کره برگزار کند و به اين ترتيب اعلاميه مشترکي براي پايان دادن به وضعيت شبه جزيره تصويب شود تا روابط دو کره از وضعيت تنش آلود و جنگ سرد به وضعيتي باثبات برسد. ميان دو کره تنها يک قرارداد آتش بس يا ترک مخاصمه وجود دارد و هيچ پيمان صلحي ميان آنها نيست. به نوشته رويترز، «مي توان گفت کره جنوبي و آمريکا هنوز در وضعيت جنگي با کره شمالي قرار دارند.» اگرچه کره جنوبي تمايل دارد تا در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل توافقي رسمي ميان سه کشور منعقد شود اما «چانگ يوي يونگ»، مدير امنيت ملي کره جنوبي، هفته گذشته اعلام کرد که شرايط لازم براي نشست سه جانبه هنوز وجود ندارد. جان بولتون، مشاور امنيت ملي آمريکا هم گفت که رهبر کره شمالي آمادگي اين ديدار را ندارد.
    اميدها براي حصول موفقيت زماني افزايش يافت که روز جمعه ۱۶ شهريورماه ترامپ به خبرنگاران گفت که نامه اي شخصي از سوي «کيم» در راه است. سخنگوي کاخ سفيد هم روز دوشنبه ۱۸ شهريورماه گفت که «اين نامه بسيار مثبت و گرم بود.» سندرز افزود: « اين نامه نشان دهنده «تعهد دائمي براي تمرکز بر خلع سلاح هسته اي شبه جزيره است.»
    با اين حال، در کره جنوبي مقام ها ابراز اميدواري مي کنند که ديدار هفته آينده ميان رهبران دو کره احياکننده مذاکراتي باشد که از ماه پيش به دليل لغو سفر پمپئو به کره شمالي به حال تعليق درآمده است.
    رئيس جمهور کره جنوبي انتظار دارد پيشنهادهايي را به کيم ارائه دهد که بر مبناي آن گام هاي مرحله اي به سوي خلع سلاح هسته اي و تضمين هاي امنيتي آمريکا از جمله پايان دادن رسمي به جنگ کره [منظور وضعيت «نه جنگ، نه صلح» در شبه جزيره است که از آن به «وضعيت جنگي» تعبير مي شود] برداشته شود. گزارشگران رويترز مي نويسند: «ترامپ از مون خواسته تا به عنوان مذاکره کننده اصلي ميان واشنگتن و پيونگ يانگ عمل کند.» ديروز سه شنبه همچنين نمايندگان ويژه هسته اي آمريکا و کره جنوبي با هم ديدار کردند تا جاني تازه به مذاکرات متوقف شده ميان واشنگتن- پيونگ يانگ ببخشند.
    «لي دو هون» مذاکره کننده کره جنوبي و «استفن بيگان» همتاي آمريکايي اش در مورد راه هاي ايجاد پيشرفت در فرآيند خلع سلاح هسته اي و برقراري صلح در شبه جزيره کره تبادل نظر کردند.
    کارشناسان ديدار دوم ميان رهبران آمريکا و کره شمالي را «پنجره فرصت ها» نام نهاده اند چراکه ممکن است در اين ديدار کره شمالي موفق به دريافت امتيازات ديگري از آمريکا شود. مذاکره کننده کره جنوبي مي گويد: «ما پنجره ارزشمندي داريم که از سوي پرزيدنت ترامپ ايجاد شده است. بايد هر چه در توان داريم انجام دهيم تا بهره وافري از اين پنجره فرصت ها ببريم.» «هري کازيانيس»، مدير مطالعات مرکز منافع ملي که انديشکده اي است مستقر در واشنگتن، مي گويد: «ترامپ بايد ديدار دوم با رهبر کره شمالي را برگزار کند.» او مي گويد: «وقتي تعهد کيم به خلع سلاح را تا پايان دور اول حضور ترامپ در کاخ سفيد ببينيم و آن را در کنار عدم نمايش موشک هاي بالستيک در رژه روز يکشنبه بگذاريم مي بينيم که دلايل خوبي براي خوش بيني وجود دارد.»
    
    آيا کره شمالي در مسير اصلاح قرار دارد؟
    در هر حال، کيم جونگ اون پس از درگذشت پدرش در سال ۲۰۱۱ در حالي که کمتر از ۳۰سال سن داشت به رهبري کره شمالي رسيد. او در سال هاي بعد به تحکيم قدرت مطلقه خود از جمله از طريق تصفيه گسترده افراد مظنون به عدم وفاداري مبادرت کرد. با وجود ارائه تصويري از کيم جونگ اون به عنوان رهبري قدرتمند، متعهد به خصومت با «دشمنان»، حامي توانمندي نظامي و متعهد به ادامه راه انقلاب آن کشور، گفته مي شود که او در صدد تغييراتي از طريق اصلاح ساختار اقتصادي و فراهم کردن زمينه توسعه اين کشور احتمالا با تقليد از الگوي چيني است. درعين حال، با توجه به ساختار سياسي و نظام قدرت در کره شمالي، تغيير سياست هاي اصولي نظام از جمله کنار گذاشتن خصومت با ايالات متحده و تلاش براي پيشرفت اقتصادي، که به معني کاهش تاکيد بر آمادگي نظامي و جايگاه برتر نظاميان و حرکت به سوي ارتباط با جهان خارج است، لزوما به جابه جايي در انگاره توزيع قدرت اقتصادي و سياسي در کشور منجر مي شود.
    نظاميان در ساختار سياسي و اقتصادي کره شمالي از موقعيتي ممتاز برخوردارند و بخش قابل توجهي از امکانات اين کشور به طرح ها و برنامه هاي موردنظر آنان از جمله در بخش تسليحات هسته اي و موشکي اختصاص مي يابد. با وجود کنترل شديد کيم جونگ اون بر اوضاع و سرکوب هرگونه حرکت مخالفت آميز، احتمالا تحول بنيادي در آن کشور بايد به شکلي صورت گيرد که ساختار قدرت را متزلزل نکند و متضمن حفظ منافع نهادهاي متنفذ و افراد نزديک به مرکز قدرت باشد. چنين ملاحظاتي مي تواند به کندي و احتياط در دنبال کردن روند تغييرات منجر شده باشد.
    مقدمه چيني براي «ديدار دوم» / اون دوباره براي ترامپ نامه نوشت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4422 به تاريخ 21/6/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پيش به سوي كشاورزي اقتصادي
متن مطالب شماره 14-15، آبان و آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است