|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/6/21: رمزگشايي از نقشه هاي تخريبي « دولت سايه »
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6977
پنج شنبه 27 دي 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6874 21/6/97 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
      


رمزگشايي از نقشه هاي تخريبي « دولت سايه »
محسن هاشمي در گفت و گو با «ايران» تشريح كرد

نويسنده: مرتضي گل پور*


    
    عبور از روحاني مطرح نيست
    روز گذشته محسن هاشمي، نفر اول انتخابات شوراي اسلامي شهر تهران و رئيس اين شورا، با حضور در موسسه فرهنگي مطبوعاتي «ايران»، از بخش هاي مختلف آن بازديد کرد. ميهمان «ايران» ضمن بازديد از بخش هاي مختلف موسسه، به پرسش هاي متناسب با هر گروه نيز پاسخ گفت. پسر ارشد آيت الله هاشمي رفسنجاني در گفت وگو با گروه «ايران جوان»، از تجربه ها و ويژگي هاي دوران جواني خود گفت و در پاسخ به پرسش هاي شهري نيز مسائل مربوط به شورا و مديريت شهري تهران را بازگو کرد. محسن هاشمي اما يک صفت سياسي هم دارد، چرا که او عضو ارشد حزب کارگزاران سازندگي هم هست؛ حزبي که بيانيه اخير آن درباره دولت بحث برانگيز شده بود. در گروه سياسي، درباره اين بيانيه، وضعيت ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدالي ها و در نهايت موازي کاري با دولت که اخيراً رهبر معظم انقلاب صريحاً آن را نهي کردند، با محسن هاشمي گفت وگو کرديم. هاشمي ضمن نفي موازي کاري در دولت يا موازي کاري با دولت از بيرون، از «دولت سايه» هم سخن گفت و آن را به مراتب بدتر از موازي کاري با دولت دانست. او با اشاره به تجربيات دولت سازندگي، تشريح کرد که تخريب هاي دولت سايه، نه سياست خارجي مي شناسد، نه سياست داخلي. اين گفت وگو را بخوانيد.
    ٭٭٭
    
    پس از بيانيه کارگزاران و اعتدال و توسعه، جريان مقابل مدعي شدپايه هاي ائتلاف 92 سست شد يا اصلاح طلبان از روحاني عبور خواهند کرد. پاسخ شما چيست؟
    ابتدا بايد بر اين نکته تاکيد کنم که آنچه اتفاق افتاد، تبادل بيانيه از سوي اين دو حزب نبود. بلکه ابتدا حزب کارگزاران بيانيه اي صادر کرد که اتفاقاً متن بسيار متيني هم بود، اما برداشت هاي غلطي از آن صورت گرفت. از سوي مقابل، نه خود حزب اعتدال و توسعه، بلکه کميته سياسي شاخه جوانان اين حزب هم پاسخ داد که اين طور به نظر رسيد خود حزب نخواست به اين بيانيه پاسخ دهد. به هر رو، براي تحليل اين رويداد بايد به محتواي بيانيه حزب کارگزاران دقت کرد. اصل بيانيه دادن چندان مهم نيست و هر حزب سياسي مي تواند در هر موضوعي بيانيه اي صادر کند، اما مساله اين است که بايد به متن بيانيه مراجعه کرد و ديد آيا منظور از بيانيه، تضعيف آقاي روحاني است يا تقويت آقاي روحاني.
    
    

    
    برداشت شما چيست؟
    آنچه من برداشت کردم، تقويت آقاي روحاني در اين بيانيه منظور بود. بالاخره اتفاقاتي در کشور افتاده است و مشکلات اقتصادي پيش آمده است که حزب کارگزاران سازندگي هم به نوبه خود سعي کرده است براي عبور از اين مشکلات، نظر داده و راهکار ارائه کند. بنابراين اين مساله نبايد به عنوان درگيري حزبي يا عبور از آقاي روحاني تعبير شود. بنابراين، اولاً، بيانيه را عليه دولت فرض نمي کنم، بلکه در جهت تقويت دولت مي دانم، ثانياً اينکه اگر هم براي برخي سوء تفاهم پيش آمده است، بايد گفته شود که کدام بخش از متن يا کدام مطلب تضعيف روحاني برداشت شده؟ بيانيه جمع بندي موضع حزب است نه تک تک اعضا به اين معنا که آن را بنده نوشته باشم يا موافق همه جملات باشم.
    
    فارغ از بيانيه، شما وضعيت ائتلافي که سال 92 شکل گرفت را چطور مي بينيد؟
    به باور من آن ائتلاف نه تنها به هم نخورده است، بلکه همچنان تداوم دارد. البته زماني که پيروزي هست، همه دور هم جمع مي شوند، اما وقتي که شکستي ديده مي شود، احساس تفرقه پيش مي آيد. لذا آنچه امروز مي بينيم، احساس تفرق است، نه خود تفرق. ضمن اينکه بايد ديد در قبال دولت آقاي روحاني، اين تفرق چگونه در حال رخ دادن است، معتقدم اين تفرق عمدتاً در افراطي هاي دو طرف، اعم از راست و چپ در حال رخ دادن است. به اين معني که افراطي هاي راست، از ابتدا با آقاي روحاني همراه نبوده يا متمايل به او نبودند. اما درباره راديکال هاي چپ، به دليل اينکه اصلاح طلبان در اين ائتلاف حضور داشتند، خود به خود اين طيف اظهار نظر چنداني نمي کرد، ولو اينکه در باطن موافق آقاي روحاني هم نبوده باشند، اما معضلات اقتصادي که بروز کرد، فضايي را فراهم کرد که اين افراطي ها راحت تر بتوانند صحبت کنند و حرف بزنند.
    
    بنابراين، اصل ائتلاف تضعيف نشده و همچنان به قوت خود باقي است؟
    اگر ناکامي در جايي به پيروزي منتهي شود، دوباره جريان ها بيشتر دور هم جمع خواهند شد. بايد از اين زاويه به مساله نگاه کرد. ضمن اينکه وضعيت امروز دولت مانند تيم فوتبالي است که يک گل خورده است، اما هنوز فضاي وقت اضافه و کار هست و هنوز در دقيقه 50 يا ٦٠ هستيم، زيرا هنوز سه سال از عمر دولت باقي مانده است. بنابراين، هنوز اين ائتلاف به قوت خود باقي است.
    
    با افزايش مشکلات، شاهد افزايش انتقاد بوديم. آيا همان طور که برخي تندروها مدعي اند، در نهايت به عبور اصلاح طلبان از روحاني منتهي خواهد شد؟
    در گذشته در کشور دو جريان چپ و راست داشتيم که از دوره اي به بعد، به اصولگرا و اصلاح طلب معروف شدند. در دوره اي اما آيت الله هاشمي رفسنجاني، سردمدار جريان اعتدال شدند، اما تعريف اعتدال ميان چپ و راست يا اصلاح طلب و اصولگرا چندان مشخص نشد. برخي ها فکر مي کنند اعتدال و ميانه روي موضوعي است که ميان چپ و راست حرکت مي کند. درحالي که معناي آن اين نيست، بلکه اعتدال به معناي توجه به عقلانيت و پرهيز از افراط و تفريط و حرکت در جهت منافع ملي است، به صورتي که انسان براساس آرمان ها بينديشد، اما با تکيه بر واقعيت ها عمل کند. لذا اگر اعتدال را درست و به اين صورت تعريف کنيم که فرض آقاي روحاني بر اين است که براساس آرمان ها فکر کند، اما مطابق واقعيت ها تصميم بگيرد و تيم و دولت او نيز به همين صورت رفتار مي کند، در اين صورت ما شاهد عبور از آقاي روحاني نخواهيم بود. به طور کلي، نقش رهبران سياسي و اجتماعي، ايجاد توازن ميان آرمان ها و واقعيت ها است و براي اين امر هم بايد شناخت درستي از اوضاع داشته باشيم. مشکلاتي که ما داريم، اغلب ناشي از نبود افرادي است که بتواند مجهولات را روشن سازد، آنها را به يک معادله قابل فهم تبديل کند و تصميم بگيرد.
    
    برخي فقدان تصميم گيري را يکي از معضلات نظام در 40 سال گذشته مي دانند. توانايي تصميم گيري را در دولت مي بينيد؟
    البته بايد توجه داشت که از زمان بروز نوسانات اقتصادي تا امروز، زمان زيادي نگذشته است، به اين معني که امروز کمتر از 6 يا 7 ماه است که ما مشکلات اقتصادي اخير را که بيشتر آن ناشي از تحريم است، مشاهده مي کنيم. در همين مدت هم، اينقدر مولفه ها و عوامل دخيل در اداره کشور تغيير کرده است که قطعاً اکنون نمي توان مدعي شد که ديگر به دولت براي اداره کشور اميدي نيست. به همين دليل است که رهبر معظم انقلاب تاکيد دارند دولت بايد حمايت شود تا بتواند مشکلات را مديريت کند. بنابراين، امروز ما نيازمند اين هستيم که شرايط جديد را درک کنيم و براساس درک واقعي از اين شرايط، تصميم بگيريم و مدل هاي رياضي خود را حل کنيم. ضمن اينکه ما تنها در يک شرايطي که به تعادل رسيده است، مي توانيم تصميمات دقيقي اتخاذ کنيم. معمولاً در هر حادثه اي تا به شرايط تعادل نرسيم، نمي توان تصميمات واقعي گرفت. در ايران اما نقطه تعادل، يعني نقطه اي که وضعيت به صورت کامل خود را نشان مي دهد، زماني است که تحريم ها به صورت کامل اجرا مي شود. تنها در اين زمان است که ما مي توانيم ارزيابي دقيقي از همه شرايط متوجه کشور داشته باشيم. زيرا با اجراي کامل تحريم ها، ميزان دقيق درآمدهاي کشور، امکانات دور زدن و مهار تحريم ها و نيز نيازهاي کشور به طور دقيق مشخص مي شود. در اين صورت با تکيه بر اين واقعيت ها و شرايط بايد تصميمي گرفت تا کشور به سمت تعادلي برود که هدف اين تعادل، بايد اين باشد که مردم کم ترين آسيب را ببينند. وقتي به اين زمان رسيديم، بايد دولت را محک بزنيم که آيا واقعاً توان مديريت کشور در اين شرايط را دارد يا خير؟
    
    آيا تيم فعلي اين توانايي را دارد که هنگام رسيدن به حد نهايي تحريم، به درستي کشور را اداره کند؟
    مساله اصلي در تيم دولت، هماهنگي است. اگر تيم با هم هماهنگ نباشد، دچار مشکل خواهيم شد که اتفاقاً من معتقدم مساله اصلي دولت آقاي روحاني، نبود هماهنگي است. مساله اي که کارگزاران در بيانيه خود به آن پرداخت همين بود که تيمي که مي خواهد از بحران عبور کند، بايد تيم هماهنگ عمل کند و همدل باشد، اگر همدل نباشد، دچار مشکل خواهد شد.
    
    آقاي باهنر گفت برخي دنبال راه اندازي شوراي انقلاب يا وضعيت فوق العاده بودند، اين «برخي» چه کساني هستند؟
    ما همين مقدارش را هم نمي دانيم و اين آقاي باهنر است که معمولاً از پشت پرده ها خبر دارد. (با خنده)
    
    تشريح کنيد دولت موازي يا در سايه چگونه عمل مي کند؟
    ابتدا روشن کنم که وقتي از موازي کاري درون دولت صحبت مي کنيم، منظور اين است که مثلاً عده اي در جايي از دولت نشسته باشند و چيزي خلاف آنچه بانک مرکزي تصميم گرفته است، تصميم گرفته و اجرا کنند. به عنوان مثال، گاهي ديده مي شود بانک مرکزي تعيين مي کند که ارز چگونه تخصيص يابد، اما در جاي ديگري مثلاً در خود رياست جمهوري، تعيين مي کند که چطور تخصيص يابد. اين، همان موازي کاري است که درون دولت اتفاق مي افتد. نوعي از موازي کاري هم بين نهادها اتفاق مي افتد، مانند همين ستاد بازآفريني شهري در دولت که فعاليت هاي آن گاه موازي است، زيرا بخشي از فعاليت هاي اين ستاد متوجه شهرداري، بخشي وزارت راه و شهرسازي است و اين باعث مي شود که هر يک از اين سه حوزه، تصميمات متناقض بگيرند.
    در حوزه فرهنگ هم ما شاهد موازي کاري هستيم و دولت و نظام دچار تصميمات متناقض هستند، چرا که اکنون در دولت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي فعال است، اما در بيرون دولت، شاهد فعاليت سازمان تبليغات اسلامي هم هستيم. اما آنچه بحث و اتفاقاً بحث به مراتب مهم تري است، دولت سايه است. به اين معني که مثلاً دولت از طريق وزارت خارجه سياست خارجي کشور را دنبال مي کند، اما گروه ديگري در جاي ديگري که معلوم نيست کجاست و در سايه و دور از انظار نشسته اند، مقابل تصميمات دولت مي ايستند. مثلاً گاهي دولت تصميم مي گيرد روابط خود را با فلان کشور بهبود ببخشد و مشکلات را رفع کند، اما اين گروه در سايه تصميم مي گيرد که کاري بکند تا ميان دولت و دولت مقصد دعوا شود و روابط ميان ايران و آن کشور خوب نشود. اين همان دولت در سايه است که تصميم مي گيرد کاري بکند تا روابط ميان ايران و آن کشور را بهم بزند. به همين دليل است که مي بينيد رئيس جمهوري مي خواهد به يک کشور سفر کند، اما ناگهان خبردار مي شويد که سه ايراني در آن کشور مقصد بازداشت شده اند. يا در دولت آيت الله هاشمي رفسنجاني که آقاي ميتران، رئيس جمهوري وقت فرانسه قصد سفر به ايران را داشت، اتفاق مشابهي رخ داد و اين سفر انجام نشد. بنابراين، مسائلي از اين دست در سياست خارجي مشهود است، اما در وزارت کشور هم مي توان اين مسائل را ديد. به عنوان مثال گاه مي شود که رئيس جمهوري مي خواهد به استاني سفر کرده و سخنراني کند، اما ناگهان مي بينيم در آن شهر تنشي ايجاد مي شود که باعث مي شود سفر رئيس جمهوري لغو شود. همه اينها، نشانه وجود دولت در سايه است، به اين معني که گروهي، همه مسائل يک وزارتخانه يا وزير را زير نظر دارند و هر جا موافق عمليات و رويکرد آن وزارتخانه نيستند، با يک روش عملياتي يا تبليغاتي، آن عمل و برنامه وزارتخانه مذکور را بهم مي زنند يا با دادن اطلاعات متناقض به مراجع بالاتر به گونه اي عمل مي کنند که دولت نتواند در اين زمينه خاص تصميم بگيرد و عمل کند. اين همان دولت در سايه است. اما آنچه امروز محل بحث هست و اهميت يافته است، دولت در سايه است که به اسم دولت موازي مطرح شده است.
    
    آقاي کريمي قدوسي گفت پلاکارد معروف فيضيه قم، برنامه ريزي خانواده آيت الله هاشمي بود. پاسخ شما چيست؟
    اصولًا من پرهيز دارم که با افراد از طريق رسانه ها وارد بگو مگو شوم. لذا درباره اين گونه مسائل پاسخ نمي دهم، پس اجازه بدهيد در اين باره هم پاسخ ندهم.
    
    شما در دولت سازندگي هم حضور داشتيد. به نظر شما دغدغه اخير رهبر معظم انقلاب مبني بر خودداري از موازي کاري با دولت، ناشي از چيست و چرا ايشان تاکيد کردند که به جاي موازي کاري، بايد با دولت هماهنگ بود؟
    موازي کاري همدلي در کشور را به طور کامل بهم مي ريزد. به باور من، منظور ايشان اين است که ما نمي توانيم دولت در سايه شکل دهيم. زيرا برخي اين طور فکر مي کردند که بگذاريم همين دولت، با همين چهره ها در ظاهر فعال باشد، لذا همه فکر کنند که همه کاره همين دولت است، اما دولتي در سايه هم شکل بگيرد و تصميمات دولت را در اين دولت سايه اخذ کنيم، آن هم با اين بهانه که دولت فعلي نمي تواند تصميم بگيرد. اما رهبر معظم انقلاب در سخنان خود اين مساله را رد کردند، زيرا پيش از اين سخنان مي ديديم که برخي روش ديگري را در پيش گرفته و همه به دولت مي تاختند، ايشان نه تنها به دولت روحيه دادند، بلکه تاکيد کردند هر کاري که لازم است يا هر اصلاحي که بايد صورت بگيرد، بايد در همين دولت انجام شود که به نظر من اين از جملات بسيار مثبت است.
    
    
    *خبرنگار حوزه دولت
    
    رمزگشايي از نقشه هاي تخريبي « دولت سايه » / محسن هاشمي در گفت و گو با «ايران» تشريح كرد
    


 روزنامه ايران، شماره 6874 به تاريخ 21/6/97، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 61 بار
    آثار ديگري از "مرتضي گل پور"

  احسان قاضي زاده هاشمي در گفت و گو با «ايران»: اجازه دور زدن قانون به بازنشستگان را نمي دهيم / ما هم شنيده ايم برخي در پي دريافت سهميه جانبازي هستند/ بنياد شهيد بايد راه فرار را ببندد
مرتضي گل پور، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  موازي كاري آفت مديريت كشور / اعضاي كابينه در گفت و گو با «ايران» تاكيد كردند
مرتضي گل پور*، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  بررسي نسبت روحانيت و حاكميت در گفت و گو با آيت الله دري نجف آبادي: اگر قصوري داشتم عذرخواهي مي كنم / اكثريت روحانيون بين 400 تا 600 هزار تومان حقوق مي گيرند
مرتضي گل پور، ايران 20/6/97
مشاهده متن    
  موازي كاري عليه كارآمدي / دولت بايد پاسخگوي كدام عملكردها باشد؟
مرتضي گل پور*، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  هفته دولت متفاوت
مرتضي گل پور، ايران 15/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه جغرافيا و پايداري محيط
متن مطالب شماره 28، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است