|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/6/20: رمزگشايي از «ماجراي نيمروز 2»
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5199 20/6/97 > صفحه 11 (سينما) > متن
 
 


رمزگشايي از «ماجراي نيمروز 2»
پوستر «ماجراي نيمروز 2» را نشانه شناسي كرده و تا حدي به قصه و حال و هواي آن پي برده ايم

نويسنده: علي رستگار

محمدحسين مهدويان روز گذشته فيلم سينمايي «ماجراي نيمروز: ردخون» را با حضور بازيگراني چون هادي حجازي فر، جواد عزتي، بهنوش طباطبايي، محسن کيايي، هستي مهدوي، حسين مهري و مهدي زمين پرداز کليد زد. اين فيلم که تهيه کنندگي آن را سيدمحمود رضوي به عهده دارد، قسمت دوم فيلم سينمايي «ماجراي نيمروز» است.
    به گزارش جام جم، پوستر اين فيلم سينمايي دو روز قبل و در آستانه توليد اثر در فضاي رسانه اي و فضاي مجازي منتشر شد؛ اقدامي که تا اندازه اي در سينماي ايران غيرمتعارف است و سابقه نداشته براي فيلمي که هنوز ساخت آن حتي شروع نشده، پوستر طراحي شود.
    با اين حال مي توان با نگاهي مروري به اين پوستر که کارگاه سه در چهار طراحي آن را انجام داده، دست به يک نشانه شناسي حدودي زد و پيش بيني هايي درباره موضوع و حال و هواي فيلم داشت.
    اولين نکته در پوستر چهره و گريم بهنوش طباطبايي است که شکل و شمايل او بلافاصله ما را ياد زنان گروهک تروريستي منافقين مي اندازد. همچنين چهره و نوع پوشش هستي مهدوي هم برگرفته از پوشش زنان اين گروهک در عمليات مرصاد است؛ همان عملياتي که اواخر جنگ ايران و عراق در سال 67 انجام شد و منافقين شکست سختي در آن خوردند.
    رويت اسلحه ژ3 و کلاشينکف در پوستر هم تا حدودي مي تواند تکليف اين که دارنده آنها در کدام جبهه جنگ حضور دارند، مشخص کند. هادي حجازي فر اسحله ژ3 به دست دارد که اسلحه سازماني نيروهاي نظامي ايراني است و محسن کيايي هم اسلحه کلاشينکف به دست دارد که سلاحي بود که گروهک تروريستي منافقين در عمليات فروغ جاويدان از آن استفاده کرد.
    در سمت چپ پوستر و در پس زمينه يک ماشين لندکروز ديده مي شود که در عمليات مرصاد از سوي نيروهاي هر دو جبهه از آن استفاده شد که در عکس هاي واقعي ثبت شده از اين عمليات هم قابل مشاهده است. در سمت راست تصوير هم تنگه چهارزبر کرمانشاه ديده مي شود که عمليات مرصاد در اين تنگه انجام شد. اين تنگه بعد از رويارويي سال 67 به تنگه مرصاد تغيير نام داد و بناي يادبودي هم براي پيروزي در آن عمليات در اين محل احداث شد. با اين اوضاع و احوال و براساس زمزمه هايي که از مدت ها قبل درباره ماجراي نيمروز وجود داشت، به نظر مي رسد «ماجراي نيمروز: رد خون» با محوريت عمليات مرصاد و نبرد نيروهاي ايراني با نيروهاي گروهک تروريستي منافقين ساخته مي شود. مدتي قبل خبري در رسانه ها منتشر شده بود که حکايت از کليد خوردن ماجراي نيمروز 2 با حضور الناز شاکردوست داشت، اما شاکردوست کمي بعد به لحاظ مشکلات جسمي، از بازي در اين فيلم کناره گيري کرد. چون ظاهرا او بايد نقشي پرتحرک را در اين فيلم ايفا مي کرد، اما او که بتازگي از مصدوميتي که سر فيلم قبلي برايش پيش آمده، رهايي پيدا کرده بود، شرايط جسماني بازي در چنين نقشي را نداشت.
    
    ترکيب بازيگران
    از ميان بازيگران اصلي که تصويرشان در پوستر ديده مي شود، هادي حجازي فر، جواد عزتي، حسين مهري و مهدي زمين پرداز پيش از اين با محمدحسين مهدويان کار کرده بودند. هادي حجازي فر که گل سرسبد آثار مهدويان است و بهترين بازي هايش در سينما را در ايستاده در غبار، ماجراي نيمروز و لاتاري انجام داده. چهره او در ماجراي نيمروز: رد خون با آن گوش بريده و نگاه خيره و انگشتر دست راست باز هم حکايت از نقش ماندگار ديگري مي دهد. هرچند شايد نگراني هايي از بابت نقشي کليشه اي هم درباره او وجود داشته باشد؛ يک نيروي عملياتي صريح اللهجه و نترس و اهل خطر که عاشق ضربه زدن و درازکش کردن دشمن است.
    جواد عزتي نخستين بار در ماجراي نيمروز با مهدويان همکاري کرد و نقش شخصيت آرام و توداري به نام صادق را به عهده داشت. عينکي که عزتي در پوستر ماجراي نيمروز: رد خون به چشم دارد، باز هم شخصيت او را پيچيده و رازآلود نشان مي دهد.
    مهدي زمين پرداز هم از ياران هميشگي مهدويان است؛ او تا به حال نقش هاي مختلفي در کارهاي اين فيلمساز داشته؛ در مجموعه «آخرين روزهاي زمستان» نقش شهيد باقري را بازي کرد و در ماجراي نيمروز هم نقش يکي از نيروهاي اطلاعات. در لاتاري هم نقش فرد بدنامي به نام سامي را به عهده داشت که در کار قاچاق دختران به کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس بود.
    حسين مهري هم پيشتر ايفاگر نقشي کوتاه اما پيچيده در ماجراي نيمروز بود؛ فردي به نام عباس که نفوذي سازمان مجاهدين خلق در دل دستگاه اطلاعاتي بود. گريم و لباس مهري در ماجراي نيمروز: رد خون حکايت از نقش متفاوت او نسبت به قسمت اول فيلم دارد.
    درميان بازيگران اصلي فيلم، بهنوش طباطبايي، محسن کيايي و هستي مهدوي براي اولين بار است که در فيلمي از مهدويان جلوي دوربين مي روند. بهنوش طباطبايي که صورت مغموم و افسرده او يادآور درد و رنج بسياري از زنان شکست خورده عضو گروهک تروريستي منافقين است، احتمالا جانشين الناز شاکردوست براي ايفاي نقش اصلي زن شده باشد. طباطبايي البته پيشتر در «سيانور» (ساخته بهروز شعيبي) هم نقش يکي از زنان سازمان مجاهدين خلق در دوران پيش از انقلاب (ليلا زمرديان) را بازي کرده بود.
    هستي مهدوي (مهدوي فر) هم که او را در فيلم هايي چون 50 کيلو آلبالو و چهارشنبه ديده ايم، در اولين همکاري خود با مهدويان باتوجه به تصويرش در پوستر نقش يکي از زنان گروهک تروريستي منافقين را به عهده دارد؛ احتمالا نقشي مشابه و در حال و هواي ليندا کياني در قسمت اول ماجراي نيمروز.
    در ميان بازيگراني که اولين همکاري را با مهدويان تجربه مي کنند، عجيب ترين انتخاب محسن کيايي است که بيشتر او را در نقش هاي کمدي ديده ايم. البته اگر به موفقيت مهدويان در استفاده درست از اغلب کمدين هايي چون جواد عزتي و احمد مهرانفر در ماجراي نيمروز فکر کنيم، شايد انتخاب کيايي يکي از برگ هاي برنده فيلم تازه مهدويان هم باشد.
    
    پست مشترک اينستاگرامي
    محمدحسين مهدويان، سيدمحمود رضوي، مهدي زمين پرداز، حسين مهري و بهنوش طباطبايي از جمله عوامل اصلي ماجراي نيمروز: رد خون هستند که طي پست مشترکي، پوستر اين فيلم را در صفحات شخصي خود در اينستاگرام به اشتراک گذاشته اند و خبر از شروع فيلمبرداري آن داده اند. سعيد سهيلي کارگردان سينما و پدر ساعد سهيلي (بازيگر لاتاري) زير پست مهدويان نوشت: «به اميد موفقيت و بهترين اتفاق ها... ان شاءا... .» در ميان انبوه کامنت کاربران، نظر بامزه اي هم ديده مي شود: «رو سر هستي مهدوي، دمکني گذاشتين؟!!»
    رضوي تهيه کننده زير پست مرتبط خود نوشت: «منتظر اولين رونمايي از فيلم در جشنواره فجر باشيد.»
    قسمت اول ماجراي نيمروز که به ماجراي ترورهاي سال 60 توسط منافقين مي پرداخت، حضور موفقي در جشنواره سي و پنجم فيلم فجر داشت و توانست جايزه هايي چون سيمرغ بلورين بهترين فيلم جشنواره، سيمرغ بلورين بهترين فيلم از نگاه ملي و سيمرغ بلورين بهترين فيلم از نگاه تماشاگران را از آن خود کند. اين فيلم در اکران هم با اقبال تماشاگران مواجه شد. با اين حال معمولا بجز استثنائاتي در سينماي جهان، دنباله سازي ها و قسمت هاي بعدي يک فيلم موفق، نتيجه مثبتي نداشته است. از اين نظر مهدويان سراغ چالش سختي رفته است، موضوع ملتهب عمليات مرصاد هم به دشواري هاي اين آزمون سخت اضافه مي کند.
    سازندگان فيلم در نامگذاري اثر هم شيوه اي هاليوودي را در پيش گرفتند و طبق سري سازي هاي آمريکايي، عنوان قبلي فيلم را حفظ و نام جديدي را هم به آن افزودند. شايد شاخص ترين مثال در اين زمينه ترميناتور باشد که قسمت دوم آن با نام ترميناتور: روز داوري ساخته شد.
    
    رمزگشايي از «ماجراي نيمروز 2» / پوستر «ماجراي نيمروز 2» را نشانه شناسي كرده و تا حدي به قصه و حال و هواي آن پي برده ايم
    


 روزنامه جام جم، شماره 5199 به تاريخ 20/6/97، صفحه 11 (سينما)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 65 بار



آثار ديگري از "علي رستگار"

  ماه عسل در هاليوود؟! / «بدون تاريخ بدون امضا» به تهيه كنندگي احسان عليخاني نماينده سينماي ايران در اسكار شد
علي رستگار، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  رمزگشايي از «ماجراي نيمروز 2» / پوستر «ماجراي نيمروز 2» را نشانه شناسي كرده و تا حدي به قصه و حال و هواي آن پي برده ايم
علي رستگار، جام جم 20/6/97
مشاهده متن    
  يكي مرد جنگي مثل «آقا رسول» / در سالروز تولد رسول ملاقلي پور سراغ حبيب دهقان نسب رفتيم و او از نامهرباني ها با رسول گفت
علي رستگار، جام جم 17/6/97
مشاهده متن    
  بازيگران روي باسكول / آيا كاهش و افزايش وزن بازيگران براي ايفاي نقش، امتياز محسوب مي شود؟
علي رستگار، جام جم 15/6/97
مشاهده متن    
  شهروندان كاملا معمولي / گزارش جام جم درباره ايفاگران نقش بازنشسته در سينما
علي رستگار، جام جم 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته



 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه سنجش از دور و GIS ايران
متن مطالب شماره 3 (پياپي 39)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است