|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/6/21: راندگان باغ عدن
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4304
سه شنبه 23 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4182 21/6/97 > صفحه 9 (هنر و ادبيات) > متن
 
      


نگاه 
راندگان باغ عدن
فلسفه شيرين روبرتو بولانيو درباره آفرينش ادبي

نويسنده: دانيال حقيقي


    
    هنوز وقتي يك دوست شاعر را ملاقات مي كنم، كسي كه حقيقتا شاعر است، فلسفه بولانيو را به خاطر مي آورم و شايد از آن بيشتر، وقتي يكي از رفقاي نويسنده را برانداز مي كنم. سعي مي كنم با دقت او را زير نظر بگيرم و آن را در يكي از دسته بندي هاي روبرتو بولانيو بگنجانم. سهند آقايي كدام يكي است؟ آراز بارسقيان در كدام دسته قرار مي گيرد؟ پيام يزدانجو در كدام؟ امير خورشيد كدام يكي است؟ زهرا عبدي را كجا مي توانم بگنجانم؟
    يكي از چندين بدل داستاني بولانيو، شخصيت استاد فلسفه اي به نام آمالفيتانو است كه در آستانه جنون قرار دارد. اين شخصيت در رمان 2666 ظاهر مي شود و در رماني با عنوان «اندوهانِ كارآگاهِ حقيقي»، فلسفه اي را كه از زبان سن اپيفانيو، شخصيت رمان «كارآگاهان وحشي» قبلا شنيده ايم، بازگو مي كند. بر اين اساس او ادبيات را به سه جنس دسته بندي مي كند. همسان، دگرسان و هردوسان: رمان ها عموما دگرسان هستند و داستان كوتاه هردوسان، شعر اما تماما همسان است و طيف گسترده اي در اين حوزه جا مي گيرد، از اشعار شاعران بچه ننه تا حوريان و پري رويان و غلمان ها (من هم براي بار اول خيلي خنديدم). و در ادامه گروه هاي عمده اي را كه در توليد ادبي شعر حضوري پررنگ دارند، از ميان اينها مشخص مي كند و هركدام از شعراي بزرگ تاريخ را در اين دسته ها مي گنجاند. والت ويتمن يك غلمان است و نرودا يك ملوسك غيرعادي، همين طور اكتاويو پاز. براي من خورخه لوييس بورخس از همه خلاقانه تر دسته بندي شده بود: او يك philene است، هويتي زنانه و ظريف كه با زيبايي، تمركز، خوش قلبي و پشتكارشان شناخته مي شوند. بولانيو مي تواند هزار صفحه براي ما بنويسد و شاعران و نويسنده ها را در اين دسته هاي اسطوره اي باغ عدني بگنجاند: مدام از اين به آن اعتبار بدهد و آنها را با هم بياميزد و دسته هاي جديد با شاعراني ديگر خلق كند.
    دانش اسطوره اي بولانيو حيرت انگيز است. به نظرم آنقدر زياد است كه اگر بخواهند بر اساسش يك وب سايت خودشناسي مثل «خودشناس» بسازند، هيچ وقت بالا نمي آيد. او شخصيت هاي پرتعداد رمان هايش را بر اساس نگاهي انتقادي به همين اسطوره هاي ازلي و عدني ساخته است و آنها را در كنار يك زيردستي دانشنامه اي از همين اسطوره ها به خواننده معرفي مي كند و او را وارد اين بازي مي كند تا پيدا كند كه او معادل كدام يكي رفتار مي كند. بولانيو شهود خاصي در تشخيص درونيات و منويات شخصيت ها داشت. از نظر او دگرسان ها در قياس با همسانان، منشي مردانه دارند. آنها برخلاف همسانان كه به فروش و شهرت اهميت مي دهند براي شرافت قلم مي زنند، افتاده حالند و بي نهايت رند. آنها خودشان را از جامعه با فاصله نگه مي دارند و مطلوب آن است كه برخي متوجه اهميت آنها شوند.
    بافه، ديگر فلسفه شاعرانه بولانيو، يك دسته بندي ديگر است كه آشكارا بر جنبه هاي قدرت نرم ادبيات تاكيد دارد. فارغ از خالقين و آفرينشگران، او جنگ آوران و دلاوران عرصه نبردهاي ادبي و فرهنگي را مترجمان بزرگ، بروكرات هاي كوچك و ديپلمات هاي والامقام مي داند. از نظر او، بروكرات هاي كوچك همان بررس ها و كساني هستند كه در انتشاراتي ها كار روابط عمومي انجام مي دهند. ديپلمات ها هم آناني هستند كه ميان پهنه هاي گوناگون امپراتوري ادبيات جهان ارتباطاتي واقعي برقرار مي كنند: بورخس، آخماتووا و پاسترناك، اكتاويو پاز، نرودا، سوزان سانتاگ. در پهنه ادبي ايران هم ما مترجمان بزرگي داريم چون سارا خليلي، شعله ولپي، ونداد جليلي، بيژن الهي و اكبر معصوم بيگي. ديپلمات هاي ما هم چهره هايي چون محمود حسيني زاد و مرحوم مديا كاشيگر هستند. بروكرات هاي ريز و درشت هم كه بسيارند و هر بنگاه نشر كتاب يكي دو عدد از اين ورق ها براي خودش رو كرده است.
    نويسندگان چپ گرا در اين وضعيت درمقابل نويسندگان راست گرا قرار مي گيرند كه به كل متعلق به نيم كره اي ديگر هستند. آنجا ديگر خبري از آفرينش ادبي نيست. خبري از فخر و حسادت و شكوه شاعران و نويسندگان. كتابِ «ادبيات فاشيستي در قاره آمريكا»، شرح گنگ سازي ها و مافياي ادبي دست راستي در امريكاي لاتين است كه با جايزه بازي و ساختن ايدئولوژي هاي ادبي كثيف تلاش مي كند تا ذهنيت مخاطبين به سمتي كه مطلوب فاشيست ها بود جهت داده شود. او به كنگره هاي ادبي اشاره مي كند، به سمينارهاي متعددي كه مدام براي بالا و پايين كردن جايگاه اين نويسندگان برپا مي شد.
    بولانيو جهان هاي متفاوت و متعددي در آثارش خلق كرده است و اصل آفرينشگري او هم بر همين است. او مدام در حال دگرساني است: شبانه شيلي، آخرين غروب هاي زمين، يك داستان لمپن، تعويذ، 2666، سگان احساساتي، كارآگاهان وحشي، اندوهان كارآگاه حقيقي... هركدام از اين رمان ها جهان و دريافت هايي به كل متفاوت براي ما مي سازند. محمد جوادي، پويا رفوئي، رباب محب، مريم اسماعيل پور، ونداد جليلي، پوپه ميثاقي و وحيد عليزاده، مترجميني هستند كه تاكنون دست به ترجمه آثاري از اين نويسنده زده اند.
    نگاه: راندگان باغ عدن / فلسفه شيرين روبرتو بولانيو درباره آفرينش ادبي
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4182 به تاريخ 21/6/97، صفحه 9 (هنر و ادبيات)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار
    آثار ديگري از "دانيال حقيقي"

  جيمز جويس و علم ارتباطات / ايده هايي از مارشال مك ل وهان در رمان
دانيال حقيقي، شرق 24/8/96
مشاهده متن    
  مرگ سيد برت در پراگ / نگاهي به نمايش نامه «راك اند رولِ» تام استوپارد
دانيال حقيقي، شرق 22/6/96
مشاهده متن    
  اسباب بازي هاي ادبي بزرگ سالانه / بازيافت ادبي و شكل نوشتن سزار آيرا با نگاه به «كنگره ي ادبيات»
دانيال حقيقي، شرق 11/5/96
مشاهده متن    
  ديكتاتور ادبيات عرب! / دنيس جانسون ديويس برجسته ترين مترجم ادبيات عرب
دانيال حقيقي، شرق 28/4/96
مشاهده متن    
  چه كسي درباره چه كساني حرف مي زند / درباره رمان «ناتمامي» زهرا عبدي با تاكيد بر نظريه تفكر خلاق
دانيال حقيقي، شرق 21/4/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نوين دارو
متن مطالب شماره 143، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است