|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/21: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4546
پنج شنبه 25 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4422 21/6/97 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


خبرچکش کاري دعواي تجاري «آمريکا و اروپا»
    دنياي اقتصاد : روز دوشنبه سيسيليا مالم استورم، کميسيونر تجاري اروپا، با همتاي آمريکايي خود ديدار کرد. به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد» خبرگزاري «رويترز» نوشت، اين ديدار براي نخستين بار از زماني که ترامپ از تهديدات تعرفه خودرويي خود عقب نشيني کرده است، صورت گرفت. در اين نشست که به ميزباني طرف اروپايي در بروکسل برگزار شد، طرفين درباره چگونگي رسيدن به نتايج محسوس در آينده نزديک گفت وگو کردند.
    قرار است نشست بعدي آنها در اواخر ماه سپتامبر برگزار شود. رابرت لايت هايزر، نماينده تجاري آمريکا، با اشاره به سازنده بودن گفت وگوهاي روز دوشنبه اعلام کرده است در ماه اکتبر کارشناسان به منظور شناسايي موانع تعرفه اي و غيرتعرفه اي که مي توانند کاهش يابند، نشستي برگزار خواهند کرد. پس از آن نيز در ماه نوامبر مقامات ارشد تجاري، نتايج به دست آمده را نهايي خواهند کرد. در ادامه بيانيه «سازمان نماينده تجاري آمريکا» آمده است: «به خصوص ما اميدواريم در زمينه موانع فني تجارت زودتر به نتيجه برسيم.» سيسيليا مال استورم نيز پس از پايان اين نشست در بيانيه اي نوشت: «ما درخصوص حرکت رو به جلو و شناسايي فرصت ها در هر دو طرف گفت وگو کرديم. کارهاي بسياري در پاييز امسال باقي مانده است و دو طرف ارتباط نزديکي در هفته هاي پيش رو خواهند داشت.»
    
    
    فرصت هاي جديد بازار عراق
    دنياي اقتصاد : در نشست بررسي فرصت هاي بازار عراق، عنوان شد که صادرات ايران به اين کشور بيش از ۳۰درصد رشد داشته است. به اعتقاد فعالان بازار عراق اگر قرار باشد ايران حضور پررنگ تري در اين بازار داشته باشد بايد شيوه هاي حضور خود را تغيير داده و به جاي فروش اجناس در مرزها به صورت فيزيکي در اين بازار حاضر شود. به گفته دبيرکل اتاق مشترک ايران و عراق، انتقال بخشي از خط توليد، تاسيس نمايندگي و سرمايه گذاري مشترک از اقداماتي است که مي تواند رشد مناسبات دو کشور را به دنبال داشته باشد.
    سيدحميد حسيني گفت: در ۵ ماه گذشته ميزان صادرات ايران به عراق بدون احتساب صادرات گاز، فرآورده هاي نفتي، برق و درآمدهاي حاصل از گردشگري، رقمي بيش از ۳ ميليارد و ۸۰۰ ميليون دلار بوده که عمده محصولات صادر شده در اين مدت، مصالح ساختماني، ميوه و تره بار و مواد غذايي است. در اين بازه زماني از ۴ مرز بين دو کشور يک هزار و ۴۵۳ کاميون تخليه و بارگيري شده و در مجموع شاهد رشد ۳۱ درصدي صادرات ايران به عراق بوده ايم. حسيني جهش نرخ ارز در ايران و آغاز عمليات نوسازي در عراق را دو عاملي عنوان کرد که باعث رشد صادرات ايران به عراق شده است. وي ادامه داد: لازم است در اين وضعيت نوع تعامل با طرف عراقي را تغيير دهيم. فروش جنس در مرز بايد متوقف شود و واحدهاي اقتصادي ايراني، حضور فيزيکي در بازار عراق پيدا کنند. اين همان کاري است که رقباي ايران، يعني ترکيه، عربستان، چين و... انجام داده و توانسته اند ميزان بهره خود از اين بازار را افزايش دهند. به گزارش پايگاه خبري اتاق ايران، يحيي آل اسحاق، رئيس اتاق مشترک ايران و عراق نيز حضور مستمر در اين کشور را لازمه تداوم همکاري اقتصادي با عراق دانست و تصريح کرد: اگر بنگاه هاي اقتصادي ايران تصميم داشته باشند با بازار عراق همکاري کنند بايد به فکر سرمايه گذاري در اين کشور يا تاسيس نمايندگي باشند.
    
    
    درخواست دبير انجمن صنفي شرکت هاي حمل ونقل بين المللي از وزير راه: تحريم هاي داخلي را کاهش دهيد
    گروه بنگاه ها : دبير انجمن صنفي شرکت هاي حمل ونقل بين المللي ايران در نامه اي خطاب به وزير راه و شهرسازي، ضمن بررسي مشکلات شرکت هاي حمل ونقل بين المللي، خواستار پيگري وزارت راه و شهرسازي براي رفع اين مشکلات شد.
    به گزارش روابط عمومي انجمن صنفي شرکت هاي حمل ونقل بين المللي ايران، در بخشي از اين نامه آمده است: شرکت هاي حمل ونقل بين المللي مدت ها است با مشکلاتي مانند تامين ارز، سوخت کاميون ها، ماليات ارزش افزوده، مشکلات بيمه تامين اجتماعي و... دست و پنجه نرم مي کنند. شرايط نامساعد کنوني شرکت هاي حمل ونقل بين المللي و تحريم هاي داخلي، به مراتب بيشتر از تحريم هاي خارجي بر شرکت ها فشار وارد آورده و تعطيلي را بر آنان تحميل کرده است. محمدجواد عطرچيان در بخش ديگري از اين نامه آورده است: پيگيري عاجل حذف ماليات ارزش افزوده بر شرکت هاي حمل ونقل بين المللي کشور که چندين سال است با وجود موافقت هيات دولت در صحن مجلس هنوز بي جواب مانده، کاهش ماليات بر عملکرد شرکت هاي حمل ونقل بين المللي جاده اي از ۲۵ و ۱۸ درصد به ۱۲ درصد مانند و مشابه شرکت هاي حمل ونقل دريايي، هوايي و داخلي و يکسان سازي آنان، آغاز فوري فروش سوخت به قيمت جايگاه در حد يک باک استاندارد براي کاميون هاي ايراني حامل محمولات صادراتي و ترانزيتي کشور در مرز بازرگان پيرو توافقات اوليه با وزير نفت و دستور حل مشکلات بيمه تامين اجتماعي شرکت هاي حمل ونقل بين المللي کالا با سازمان ذي ربط، از جمله درخواست هاي اين صنف است. براساس اين گزارش، دبير انجمن صنفي شرکت هاي حمل ونقل بين المللي ايران همچنين خواستار تعيين تکليف عاجل سيستم حواله کرايه حمل و ساير هزينه هاي مرتبط بر فعاليت هاي حمل ونقل بين المللي با طرف هاي خارجي و با توجه به نظام بانکي کشور، تعيين تکليف فوري با سازمان امور مالياتي کشور درخصوص نوسانات ارزي و دلاري صورت حساب هاي صادره شرکت هاي حمل ونقل بين المللي در چند ماه اخير براي جلوگيري از ماليات هاي سنگين آتي بر شرکت هاي حمل ونقل بين المللي شده است.
    
    
    توسعه روابط بندري ايران و عمان
    دنياي اقتصاد : رئيس اتاق مشترک ايران و عمان اعلام کرد پس از ۳ سال رايزني و پيگيري براي اختصاص بندري ويژه تجار ايراني در عمان، «بندر سويق» رسما فعاليت خود را آغاز کرده است.
    محسن ضرابي در توضيح فرآيند اختصاص اين بندر براي فعاليت تجار ايراني گفت: پيش از اين، با امضاي توافق نامه ميان اتاق بازرگاني عمان و اتاق مشترک ايران و عمان در ارديبهشت ماه سال ۱۳۹۴ خط مستقيم کشتيراني بندرعباس به بندر صحار و متعاقب آن در دي ماه سال ۱۳۹۶ خط مستقيم کشتيراني از بندر خرمشهر به بندر صحار عملياتي شد اما به دليل پذيرش کشتي هاي بزرگ در بندر صحار و مقرون به صرفه نبودن پهلوگيري کشتي هاي کوچک در آن، اتاق مشترک ايران و عمان پيشنهاد اختصاص بندر کوچک ماهيگيري سويق و تبديل آن به بندر تجاري در نزديکي مسقط را مطرح کرد. ضرابي افزود: در جلسه بهمن ماه ۱۳۹۴ در اتاق ايران که با حضور يوسف بن علوي، وزير امورخارجه عمان و وزير تجارت و صنعت اين کشور عمان برگزار شد، پيشنهاد اتاق مشترک مورد موافقت قرار گرفت و همزمان با برگزاري هفدهمين اجلاس کميسيون مشترک اقتصادي ايران و عمان در تيرماه سال جاري، اين توافق به امضا رسيد و هفته گذشته با حضور وزير حمل ونقل و ارتباطات عمان، «بندر سويق» براي ارتباطات بازرگاني با ايران و پهلوگيري کشتي هاي کوچک و لنج فعاليت تجاري خود را آغاز کرد. رئيس اتاق مشترک ايران و عمان، پيگيري هاي سفير ايران در عمان را در به نتيجه رسيدن اين روند بسيار موثر دانست و گفت: با بهره گيري از امکانات بندر سويق روند ارسال مرسولات مختلف غذايي و ساختماني به عمان با کشتي هاي کوچک تا سقف هزار تن فراهم شده است.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4422 به تاريخ 21/6/97، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روشهاي هوشمند در صنعت برق
متن مطالب شماره 35، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است