|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/6/21: خوزستان سينما ندارد، سالن دارد!
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4182 21/6/97 > صفحه 9 (هنر و ادبيات) > متن
 
      


پرده نقره اي 
خوزستان سينما ندارد، سالن دارد!
به مناسبت روز ملي سينما

نويسنده: مجتبي گهستوني


    
    خوزستان روزي روزگاري سينما داشت. نه اينكه الان سينما ندارد، دارد. اما سينماي خاص خودش را داشت. وقتي مي خواستند به يك جريان و نِحله تاثيرگذار سينمايي اشاره كنند به «سينماي خوزستان» اشاره مي كردند.
    خوزستان در روزگاري نه چندان دور كه تمام شهرهايش و حتي برخي روستاهايش مثل «كوت عبدالله» و «نفت سفيد» سينما داشت و سالن هاي نمايش فيلم به «كارگري» و «كارمندي» و «عمومي» تقسيم مي شد، عمده شهرهاي ديگر ايران حتي سينما هم نداشتند. آن روزهايي كه سينماهاي خوزستان سالن هاي بزرگ زمستاني و حتي تابستاني داشتند، نمايش فيلم هاي روز ايران و دنيا، حتي برخي تماشاچيان پرطرفدار عراقي را از مرزهاي آبادان و خرمشهر به خوزستان ورود مي داد تا تماشاچيان پروپاقرص برخي سينماهاي مهم آن روزهاي پرشكوه باشد. جنگ خانمان سوز عراقي ها با ايران كه آغاز شد سالن هاي سينمايي به همراه بسياري از باشگاه هاي تفريحي و تالارهاي نمايشي در خوزستان يا متروكه شدند، يا در اختيار آوارگان جنگي قرار گرفتند و يا تغيير كاربري پيدا كردند. حالا خوزستان از كمبود سينما و صندلي رنج مي برد. روستاها كه اصلا سينما ندارند و شهرهاي مختلف يا سينماهاي شان تعطيل شده يا جاي خود را به سالن هاي چند منطوره داده اند. تعداد تمام سينماها در استان خوزستان تا قبل از انقلاب و تا سال ۵۶ چه در بخش دولتي و چه در بخش خصوصي يعني شركت هاي صنعتي و نفتي به ۴۵ سالن اعم از سينماي مسقف و تابستاني (بدون سقف) مي رسيد. آبادان با داشتن ۲۵ سينما كه ۱۴ باب از آن ها دولتي بودند بيش ترين سهم را داشت.
    از نسل اول سينماهاي خوزستان تنها يك سينما با قدمتي حدود صد سال هنور فيلم نمايش مي دهد. سينما تاج آبادان كه به خاطر معماري خاص و قدمتش ثبت ملي شده است هنوز يكي از قديمي ترين سينماهاي ايران محسوب مي شود. سينمايي كه امير نادري، ناصر تقوايي، نجف دريابندري، صفدر تقي زاده و احمد نجفي و بسيار ديگر از هنرمندان آبادان و خرمشهر آرزوي شان بود وقتي بزرگ شدند يا در اين سينما كه شبيه يك شير خفته است، فيلم ببينند يا روزي كه فيلمساز شدند و فيلم هاي ساخته شده خود را در سينما تاج تماشا كنند. با اينكه گفته مي شود كه در خوزستان بيش از 30 سالن سينما و معادل 9 هزار صندلي كمبود دارد از ساخت و ساز و حتي تجهيز برخي سينما خبر داده مي شود.
    
    مردم بايد در فضاي واقعي فيلم ببينند
    استاندار خوزستان كه تاكنون بارها پاي صحبت هاي هنرمندان و سينماروهاي خوزستان نشسته است در روزهاي گذشته بار ديگر از ساخت شهرك سينمايي و موزه سينما سخن گفت و اظهار داشت تعداد سينماهاي فعلي و فعال خوزستان از 27 سينماي سيار و دائم افزايش پيدا مي كند. غلامرضا شريعتي تاكيد كرد: طبق استاندارد به ازاي حدود 766 نفر جمعيت يك صندلي سينما بايد وجود داشته باشد. افزايش كيفيت و خدمات مناسب در سينماهاي استان، اكران به روز فيلم هاي سينمايي و توليدات خوبي كه سال گذشته سينماي ايران شاهد آن بود، رشد تعداد تماشاگران سينما و مخاطبان هنر هفتم را در استان خوزستان رقم زد. وي اظهار داشت: استقبال از سينما و اشتياق مردم براي تماشاي فيلم انگيزه فعاليت در اين زمينه را براي متوليان بيشتر مي كند. شريعتي از استانداردسازي وضعيت سينماهاي خوزستان خبر داد و بيان كرد: استانداردسازي صندلي ها از جمله فعاليت هايي بوده كه در اين راستا طي سال گذشته در تمام سينماها پيگيري شد و بر اين اساس فاصله رديف هاي صندلي از ٩٠ به ١٢٠ سانتيمتر تغيير يافت. تماشاگران فيلم هاي سينمايي همواره دوست دارند در فضايي متفاوت و واقعي فيلم مشاهده كنند به گونه اي كه حس كنند در سالن سينما به تماشاي فيلم نشسته اند.
    
    داريم سينما مي سازيم
    رييس امور سينمايي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان ضمن تاييد وجود 27 سينماي سيار و دائم در خوزستان به تفكيك سينماها در هر شهرستان و سالن هايي كه در دست ساخت و يا تجهيز است، گفت: تعداد 18 سينما در 10 شهرستان خوزستان فعال هستند. اهواز با پنج، آبادان با سه، بهبهان با دو و خرمشهر، شوش، دزفول، انديمشك، ماهشهر و بندرامام خميني هر كدام با يك سالن سينما فعال هستند. به زودي دو شهرستان آغاجاري و رامهرمز هم صاحب سينما مي شوند. دو سينما هم در شهرستان هاي ماهشهر و بهبهان هم دست ساخت هستند. همچنين تعداد 9 دستگاه سيستم پخش ديجيتال هم به صورت سيار در شهرستان هاي فاقد سينما با اكران فيلم هاي روز سينماي ايران فعاليت دارند.
    در حالي كه توسعه فضاهاي سينمايي نيازمند همكاري متقابل بخش خصوصي و دولت است، بايد تاكيد كرد وقتي مسئولان دولتي با صراحت بخش خصوصي را ترغيب به سينماسازي مي كنند و يادآور مي شوند كه اكنون صنعت سينما سودآور است و اگر بخش خصوصي در اين عرصه سرمايه گذاري كند سود خوبي عايد وي خواهد شد، انتظار مي رود كه تمام شرايط لازم براي بازگشت سرمايدار هم فراهم شود و از پيچيدگي هاي اداري كاسته شود.
    
    بخش خصوصي پيشقدم شود
    معاون هنري و سينمايي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان با اشاره به اينكه ساخت سينما موجب ارتقاي سطح فرهنگ و همچنين بهره مندي مردم از رويدادهاي سينمايي خواهد شد، به اكران نشدن برخي فيلم ها در خوزستان اشاره كرد و گفت: با توجه به اينكه سالانه فيلم هاي متعددي در كشور توليد مي‎شود اما به دليل محدوديت فضاي سينمايي در خوزستان، امكان اكران همه آنها وجود ندارد كه با افزايش سالن هاي سينما در خوزستان امكان اكران همه فيلم هاي روز فراهم خواهد شد. ناصر چناني اظهار داشت: اين اداره كل از بخش خصوصي كه اقدام به ساخت سينما كند در چارچوب قانون حمايت مي كند. نصب تجهيزات پيشرفته و امكانات رفاهي در سينماها از جمله دلايل افزايش مخاطبان سينما در خوزستان است. براساس شواهد و مستندات تاريخي، شهرهاي نفت خيز خوزستان نخستين شهرهايي بوده اند كه صاحب سالن سينما در ايران شده اند.
    
    سينماها جاذبه ندارند
    يك كارگردان سينما در مورد وضعيت سينما و سالن ها مي گويد: سالن هاي سينماي ما دو مشكل اساسي دارند: يكي مديريت بسيار بد و ابتدايي كه نمونه اشكال آنها اين است كه تمام پرسنل بايد لباس فرم داشته باشند و ديگري اين كه كارمندان سينماهاي ما اهل اين كار نيستند.
    علي اصغر شادروان افزود: در سينماهاي ما در يك طرف خود سينماها هستند و در طرف ديگر مديريت سينما و جاذبه هايي است كه در سالن نمايش و سالن انتظار وجود دارند. اكثر سينماهاي ما در دهه ۴۰ ساخته شده اند و اصول ساخت سينما در آنها رعايت نشده است: حتي سينما هلال اهواز كه در دهه ۷۰ ساخته شده و از سينماهاي جديد به شمار مي رود. اين سينماها طرح هاي دهه ۴۰ هستند و به همين دليل جاذبه اي براي بيننده ندارند. او ادامه داد: ساختمان، نوع ساخت، نوع سيستم هاي گرمايي و سرمايي سينما ها مشكل دارند. در حالي كه سيستم تمام سينماها به كولرهاي دو تكه تبديل شده است، قبلا به جاي اين كولرها موتورخانه داشتند و در سرما و گرما از آنها استفاده مي شد كه هم صدا به بيرون نمي رفت و هم هوا هميشه معتدل و مساعد بود. اين نويسنده و كارگردان سينما بيان كرد: سينما اكسين اهواز اولين سينماي خاورميانه بود كه فيلم هاي سه بعدي با عينك مخصوص را در سال ۵۳ نمايش داد. يكي از اين فيلم هاي سه بعدي كه با عينك مخصوص در سينما اكسين نمايش داده شد فيلم «حباب» بود.
    
    خوزستان موزه سينما مي خواهد
    مسجدسليمان، كاركنان انگليسي نفت براي تفريح و پركردن اوقات بيكاري خود نخستين سالن سينما را صدسال پيش در اين منطقه ايجاد كردند. سپس با آغاز كارهاي ساختماني پالايشگاه آبادان آن منطقه نيز دومين شهر ايران بود كه صاحب سالن سينمايي شد كه البته تماشاگرانش افزون بر انگليسي هاي شاغل در شركت نفت، كارمندان ارشد ايراني حق ورود به آن را داشتند. اما بعدها با توسعه صنعت نفت هر كوي و برزني در مناطق نفتخيز مالك سالن سينمايي شد كه فيلم هاي دوبله شده را براي كارگران و كارمندان ايراني به نمايش مي گذاشت. براي نمونه تنها شهرستان مسجدسليمان در دوران شكوفايي اش برخوردار از هفت سالن سينماي شركت نفت بود كه بعدا با كاهش شمار كاركنان انگليسي در شهر و گشايش دو سالن سينماي بخش خصوصي، شركت نفت با بستن سالن هاي سينماهاي انگليسي زبان شمار سالن هاي خود در اين شهر را به رقم چهار كاهش داد. با وجود اينكه خوزستان بخشي از تاريخ سينماي ايران و جهان محسوب مي شود، ضرورت ساخت موزه سينما در خوزستان و به خصوص در شهر اهواز كه خالي از موزه است احساس مي شود.
    پرده نقره اي: خوزستان سينما ندارد، سالن دارد! / به مناسبت روز ملي سينما
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4182 به تاريخ 21/6/97، صفحه 9 (هنر و ادبيات)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار
    آثار ديگري از "مجتبي گهستوني"

  خانه هايي با مشعل هاي هميشه روشن / نفت سفيد؛ روستاي نفتخيزي كه دهكده گردشگري مي شود
مجتبي گهستوني، جام جم 12/6/97
مشاهده متن    
  حال نه چندان خوب مساجد ثبت ملي شده اهواز
مجتبي گهستوني، جام جم 6/6/97
مشاهده متن    
  تخريب به نفع توسعه! / گزارش جام جم از تغيير كاربري اراضي باغي و زراعي خوزستان به بهانه اشتغال زايي
مجتبي گهستوني، جام جم 27/5/97
مشاهده متن    
  ايران، عشق، ماكو، در ديوارنگاري هاي هنرمندان گرافيتي
مجتبي گهستوني، جام جم 16/5/97
مشاهده متن    
  اشتغال زايي با فرهنگ / منطقه آزاد ماكو در نظر دارد ظرفيت هاي گردشگري اين خطه را شكوفا كند
مجتبي گهستوني، جام جم 9/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي علوم آزمايشگاهي
شماره 1 (پياپي 601)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است