|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/6/21: بسته بندي، حاشيه اي كه از اصل گرانتر است
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7038
پنج شنبه 29 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6874 21/6/97 > صفحه 4 (اقتصادي) > متن
 
      


بسته بندي، حاشيه اي كه از اصل گرانتر است
گزارش «ايران» از تاثير بسته بندي و چاپ در قيمت محصولات

نويسنده: مرجان اسلامي فر


    
    
    اين روزها دامنه افزايش قيمت، بسياري از کالاها و محصولات را در برگرفته است. افزايش نرخ ارز اصلي ترين متهم گراني هاست که در کنار بازگشت تحريم هاي امريکا عليه ايران ثبات و آرامش را از بازارها گرفته است. اما در کنار اين عوامل اصلي عوامل ديگري نيز وجود دارد که نقش پررنگي در رشد قيمت ها دارد. يکي از اين عوامل هزينه چاپ و بسته بندي است که با اتفاقاتي که طي ماه هاي اخير در بخش توليد افتاده است، سهم بالايي در گراني کالاها پيدا کرده است. مثال روشن اين نقش و سهم در گراني آب معدني و نوشابه است که به دليل افزايش قيمت محصولات پتروشيمي به عنوان ماده اوليه توليد بطري هاي پلاستيکي گراني 100 درصدي را دراين محصولات رقم زد. با بررسي سهم چاپ و بسته بندي در قيمت نهايي کالاها به ارقامي از 10 تا 90 درصد مي رسيم.
    
     گاهي هزينه بسته بندي ازمحصول اصلي بيشتر مي شود
    مسعود فرشي فريد عضو شوراي سياستگذاري صنعت چاپ کشور درگفت و گو با «ايران» گفت: بسته بندي و چاپ يکي از مقوله هاي مهم و تاثير گذار در افزايش قيمت نهايي کالاهاست. به خاطر افزايش قيمت پت در صنعت پتروشيمي خيلي از توليدکنندگان براي بسته بندي محصول خود دچار مشکل شدند و مجبور هستند بهاي بسيار بيشتري را در مقايسه با ماه هاي گذشته پرداخت کنند.
    وي ادامه داد: اکنون که آب معدني 1000 تومان شده 80 درصد هزينه آن بسته بندي و چاپ است. در برخي از برندها که آب مقطر محسوب مي شود هزينه توليد کمتر و هزينه چاپ و بسته بندي بين 85 تا 90 درصد است. لذا اين اعداد نشان مي دهد که هزينه چاپ و بسته بندي تا چقدر مي تواند بر قيمت کالاها اثر بگذارد و باعث گراني شود.
    وي خاطرنشان کرد: اگر در زمينه صنعت چاپ و بسته بندي راهکارهايي براي جلوگيري از افزايش قيمت مطرح و اجرايي شود مي توان قيمت ها را کنترل کرد و در اين ميان خانوارها با وضعيت بهتري مي توانند زندگي خود را اداره کنند.
    خيلي ها تصور مي کنند يکي از بزرگترين صنايع دنيا، صنعت خودروسازي است اما صنعت چاپ جايگاه اول را دارد. در کشوري مانند امريکا اين صنعت براي يک ميليون نفر اشتغالزايي ايجاد کرده است، اين در حالي است که صنعت خودروسازي اين کشور باعث اشتغال 850 هزار نفر شده است. اين بدان معنا است که صنعت چاپ در کشورهاي توسعه يافته چه به صورت مستقيم و چه به صورت غير مستقيم در اشتغال آفريني، کارآفريني و ايجاد درآمد ملي تاثير بسيار مهمي دارد.
    
    سهم بسته بندي و چاپ در قيمت کالاها
    طي يک تحقيق صورت گرفته سطح شاخص وابستگي صنايع کشور به صنعت چاپ و بسته بندي از 10 تا 90 درصد متغير است. همچنين صادرات برخي صنايع وابسته به چاپ 90 درصد براي جذب و ماندگاري در بازار هدف اهميت دارد.
    تمام صنايع به بسته بندي و چاپ وابسته هستند.در اين ميان صنايع دارويي و آرايشي سهم بالايي را به خود اختصاص داده است. طبق بررسي هاي صورت گرفته 60 درصد هزينه دارو و لوازم آرايشي و بهداشتي به چاپ و بسته بندي وابسته است. صنعت شيريني و شکلات هم وابستگي 40 درصدي به هزينه چاپ و بسته بندي دارد. در مواد غذايي مانند کيک ها اين سهم به 48 درصد مي رسد. يعني يک واحد توليدکننده براي آنکه يک کيک را به دست مشتري برساند بايد براي خريد پوشش و ارائه آن به بازار 48 درصد قيمت خود را بالا ببرد و حال با افزايش قيمت ارز و مشکلاتي که در تامين بسته بندي پيش آمده برخي اين سهم را 59 درصد هم ارزيابي کردند. در مواد غذايي مانند ماکاروني و انواع حبوب سهم بسته بندي و چاپ بين 30 تا 35 درصد است و البته در برخي از کالاها به جهت نوعي پوشش محکم تري که نياز دارد اين سهم به 45 درصد هم مي رسد. با افزايش 5 تا 6 برابري قيمت ظروف يکبار مصرف هم قيمت کالاهايي که در اين ظروف عرضه مي شود، افزايش قابل توجهي يافته است. در مورد قيمت نهايي لبنيات هم سهم بسته بندي ها و چاپ بالا است. طبق بررسي هاي صورت گرفته 60 درصد قيمت لبنيات به خاطر بسته بندي آن است.
    در پي افزايش قيمت ها برخي از واحدهاي صنعتي رو به فروش فله اي آوردند تا بتوانند تاحدودي از قيمت هاي خود بکاهند. يکي از صنايع که در اين زمينه ورود جدي کرده، سلولزي ها هستند. آنها با عرضه فله اي دستمال کاعذي يا بسته بندي هاي ملي مي خواهند قيمت نهايي محصولات خود را کاهش دهند تا مردم با افزايش قيمت روبه رو نشوند. عرضه کنندگان حبوب هم به اين سمت رو آورده اند و اگر سري به بازار فله فروش ها بزنيد مي بينيد که عرضه هاي فله اي برخي از کالاها رو به افزايش است. اگر بخواهيم بازار اين روزهاي کشورمان را با کشورهاي مختلف مقايسه کنيم مي بينيم که عدم سرمايه گذاري مناسب در صنعت چاپ و بسته بندي باعث شده هزينه هاي توليد براي توليدکنندگان داخلي افزايش پيدا کند. اما حضور پررنگ خيلي از کشورها در اين صنعت ضمن ايجاد تنوع در صنعت بسته بندي باعث کاهش سهم هزينه چاپ و بسته بندي در قيمت نهايي کالاها شده است. کشورهايي چون امريکا، چين و انگلستان در اين حوزه موفق عمل کردند و توانستند از هزينه هاي سربار توليد خود بکاهند.
    حال براي عبور از بحران قيمتي که بواسطه هزينه چاپ و بسته بندي براي کالاهاي مختلف ايجاد شده است دو راهکار وجود دارد. يک آنکه سرمايه گذاري در صنعت چاپ و بسته بندي با حمايت دولت صورت گيرد و ديگر آنکه واردات مواد اوليه اين حوزه با ارز دولتي انجام شود. در اين صورت مي توان پيش بيني کرد که قيمت خيلي از کالاها کاهش بيش از 20 درصد را تجربه کند.
    
    
    بسته بندي، حاشيه اي كه از اصل گرانتر است / گزارش «ايران» از تاثير بسته بندي و چاپ در قيمت محصولات
    


 روزنامه ايران، شماره 6874 به تاريخ 21/6/97، صفحه 4 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 81 بار
    آثار ديگري از "مرجان اسلامي فر"

  رصد قاچاق از كف بازار / ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، موجودي و فروش تمام فروشگاه هاي زنجيره اي را بررسي مي كند
مرجان اسلامي فر، ايران 27/6/97
مشاهده متن    
  رمز گشايي از كندي عرضه ارز به سامانه نيما / «ايران» در گفت و گو با مسئولان دولتي و خصوصي بررسي مي كند
مرجان اسلامي فر، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  توليد 4 ميليون تن محصولات لبني / «ايران» وضعيت صنعت و توليد محصولات لبني را بررسي كرد
مرجان اسلامي فر، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  درآمدزايي از فالوئرهاي اينستاگرام / «ايران» از ايجاد مشاغل جديد در كسب و كار ايران گزارش مي دهد
مرجان اسلامي فر، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  كار و بار سمساري ها سكه شد / بررسي وضعيت خريد و فروش كالاهاي دست دوم پس از نوسانات ارزي
مرجان اسلامي فر، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه مطالعات اقتصاد اسلامي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 22)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است