|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/6/20: ممكن كردن غير ممكن ها؟
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5199 20/6/97 > صفحه 12 (سينماي جهان) > متن
 
 


ممكن كردن غير ممكن ها؟
ادامه موفقيت بين المللي تام كروز

نويسنده: كيكاووس زياري

موفقيت بالاي مالي ششمين قسمت مجموعه اکشن و دلهره آور «ماموريت غيرممکن» در چين، حکايت از محبوبيت زياد تام کروز در سطح بين المللي مي کند. اين در حالي است که محبوبيت او در آمريکاي شمالي کاهش يافته است، اما برخي صاحبنظران عقيده دارند، او هنوز هم مثل چند دهه قبل موفق و محبوب است. در حالي که بازيگر هنوز يکي از گرانترين و مطرح ترين بازيگران روز هاليوود به حساب مي آيد، اما موفقيت مالي فيلم هايش در آمريکا به اندازه موفقيت فيلم هاي رقبايش نيست.
    تماشاگران چيني براي ديدن ماموريت غيرممکن 6 در سه روز اول نمايش عمومي، مبلغ 77 ميليون دلار پرداخت کردند. با اين رقم فروش، کروز بهترين افتتاحيه سينمايي خود در اين کشور آسيايي را جشن گرفت. کروز در کنار هنري کاويل و سايمن پگ دو همبازي اش و کريستوفر مک کواري کارگردان فيلم، براي افتتاح آن هفته قبل به پکن رفته بودند. حضور آنها براي تبليغات فيلم، البته کمک زيادي به استقبال بيشتر تماشاگران چيني از آن کرد.
    
    موفقيت 200 ميليون دلاري
    با آن که افتتاحيه 61 ميليون دلاري ماموريت غيرممکن 6 در آمريکاي شمالي کمتر از رقم افتتاحيه آن در چين بود، اما کروز و کمپاني پارامونت از فروش کلي آن تا به امروز در اين منطقه راضي هستند. فيلم بعد از چهار هفته نمايش عمومي در آمريکا و کانادا، به رقم فروش 206 ميليون دلاري دست يافته است. موفقيت 200 ميليون دلاري فيلم، خبر بسيار خوبي براي کروز است. او در سال هاي اخير شاهد چنين موفقيت کلاني براي فيلم هايش در آمريکا نبوده است. دو فيلم قبلي بازيگر در آمريکا استقبال بالا و گسترده تماشاگران را به همراه نداشته است.
    نسخه تازه و احيا شده «موميايي» کمپاني يونيورسال، با بهره گيري از جلوه هاي ويژه گسترده و چشم نواز با هزينه کلان 170 ميليون دلاري تهيه شد. مبارزه همه جانبه کاراکتر تام کروز با يک موميايي دنياي کهن، چندان به مذاق تماشاگران آمريکايي خوش نيامد. فروش کلي اين اکشن ماجراجويانه در تابستان سال 2017، فقط 80 ميليون دلار بود. البته تماشاگران سينما در بقيه کشورهاي دنيا، حدود 330 ميليون براي ديدنش پول پرداخت کردند. نارضايتي تماشاگران آمريکايي از کروز، دامن فيلم ديگرش «جک ريچر: هيچ وقت به عقب برنگرد» را هم گرفت. اين فيلم سال 2016 اکران عمومي شد و در سطح جهاني (آمريکا و بقيه کشورهاي دنيا) فقط 162 ميليون دلار فروش کرد. چقدر از اين مبلغ کم اختصاص به سينماهاي آمريکاي شمالي داشت؟ فقط 59 ميليون دلار. و چقدر براي توليد فيلم هزينه شد؟ حدود 90 ميليون دلار! يعني رقم فروش آمريکايي اين اکشن پليسي، بسيار کمتر از رقم هزينه هاي توليد آن بود.
    
    حکايت عجيب و غريب
    حکايت بقيه فيلم هاي کروز در آمريکا به همين شکل است. در حقيقت، فقط قسمت هاي تازه مجموعه اکشن ماموريت غيرممکن است که در آمريکا هم با فروش هاي خوبي روبه رو مي شود. پنجمين قسمت فيلم در سال2015، توانست در سطح جهاني فروش خوب 682 ميليون دلاري را تجربه کند. 195 ميليون دلار از اين رقم، متعلق به جدول گيشه نمايش آمريکاست. فروش جهاني ششمين قسمت هم، تا به امروز به رقم 650 ميليون دلار رسيده و تحليلگران اقتصادي سينما پيش بيني فروش کلي 700 ميليون دلاري براي آن مي کنند. با چنين رقم فروشي، اين فرانشيز (مجموعه فيلم) بهترين رقم فروش جهاني خود را جشن خواهد گرفت.
    
    30 سال بدون رقيب
    تام کروز بيش از سي سال است که به عنوان جوان اول سينما، نقش هاي اصلي محصولات پرسروصدا را بازي مي کند. طي اين مدت، تعداد بسيار زيادي از بازيگران جوان آمده و رفته اند. اما در موقعيت خوب کروز، خللي وارد نشده است. او اولين و تنها بازيگر هاليوودي است که توانسته پي در پي پنج فيلم 100 ميليون دلاري در جدول گيشه نمايش داشته باشد. اين موفقيت منحصربه فرد به دوراني مربوط مي شود که کارنامه کاري اش در اوج قرار داشت. اين پنج فيلم که در فاصله سال هاي 1992 تا 1996 اکران عمومي شدند، عبارتند از: چند تا آدم خوب، شرکت، مصاحبه با خون آشام، قسمت اول ماموريت غيرممکن و جري مگوائر. اهل فن به اين نکته اشاره مي کنند که بازيگر پرکاري نيست و فيلم هايش را با دقت انتخاب مي کند. به همين دليل، خيلي زياد روي پرده سينما ديده نمي شود. حتي در تعدادي اثر غيرمتعارف و غير تجاري هم ظاهر شده است. اما با وجود نامزدي در رشته بهترين بازيگر مرد اسکار، هيچ وقت موفق به دريافت آن نشده است.
    بسياري اين پرسش را مطرح مي کنند که چه چيزي باعث شده تا با وجود تمام فراز و نشيب ها و آمد و رفت ستارگان بي نام و مشهور، کروز همچنان مطرحترين بازيگر مرد روز به حساب مي آيد؟ منتقدان حضور اندازه (و نه افراطي و زياد) بازيگر را يکي ار دلايل اصلي اين موفقيت مي دانند. هم چنين زندگي دور از جنجال و شايعات متداول هاليوودي، نکته مهم ديگري است که اهل فن روي آن تاکيد مي کنند. منتقدان عقيده دارند کروز از شعار «رهرو آن است که آهسته و پيوسته رود» پيروي مي کند!
    
    اسکار دقيقا کجايي؟!
    کروز مي تواند ادعا کند به اندازه فيلم هاي عامه پسندي که بازي کرده، در کارهاي منتقد پسند هم حضور داشته است. در کارنامه هنري او همکاري با فيلمسازان مطرحي چون استيون اسپيلبرگ، پل تامس اندرسن و اليور استون ديده مي شود. او سه بار براي فيلم هاي ماگنوليا، جري مگوائر و متولد چهارم جولاي نامزد دريافت جايزه بهترين بازيگر مرد شد. اين در حالي است که کروز تنها بازيگر مرد دنياي سينماست که مجموعه فروش جهاني فيلم هايش از مرز هشت ميليارد دلار گذشته است. هيچ بازيگر ديگري نمي تواند ادعاي چنين فروشي را براي فيلم هايش داشته باشد.
    
    مسافرت به کره ماه
    کروز براي فيلم بعدي اش راهي کره ماه مي شود. او در اکشن علمي - تخيلي و ماجراجويانه «لونا پارک»، همراه چند فضانورد ديگر يک ماموريت فضايي دلهره آور را تجربه مي کند. داستان فيلم درباره گروهي فضانورد بي هويت است که به ماه مي روند تا يک منبع انرژي را به سرقت ببرند. البته طبيعي است که اين ماموريت با مشکلاتي روبه رو خواهد شد. داگ لايمن سازنده «هويت بورن» کارگردان فيلم است و بقيه بازيگرانش هنوز انتخاب نشده اند. قبل از اين قرار بود جيک جيلنهال نقش اصلي لونا پارک را بازي کند.
    ممکن کردن غير ممکن ها؟ / ادامه موفقيت بين المللي تام کروز
    


 روزنامه جام جم، شماره 5199 به تاريخ 20/6/97، صفحه 12 (سينماي جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بارآثار ديگري از "كيكاووس زياري"

  دردسرهاي هميشه روي پرده بودن / اين روزها سر دواين جانسون شلوغ است
كيكاووس زياري، جام جم 4/7/97
مشاهده متن    
  هديه كوئليو براي شاهرخ خان
كيكاووس زياري، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  آقاي«بگم بگم» جلوي دوربين / باب وودوارد افشاگر واترگيت كاراكتر سينمايي مي شود
كيكاووس زياري، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
  مولتي استارها برمي گردند / احياي يك سنت قديمي در هندوستان
كيكاووس زياري، جام جم 22/6/97
مشاهده متن    
  شمايل جديد باچان! / ستاره باليوود در تلويزيون هند
كيكاووس زياري، جام جم 19/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فقه، حقوق و علوم جزا
متن مطالب شماره 9، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است