|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/21: نقش اول ركود ساختماني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4529
سه شنبه 2 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4422 21/6/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


نقش اول ركود ساختماني
معادله رفتار سرمايه گذاران در بازار ساخت مسكن تشريح شد    
    دنياي اقتصاد : معادله تغيير حجم سرمايه گذاري ساختماني در دوره هاي مختلف بازار ملک، از ۴ پارامتر اثرگذار بر رفتار سازنده ها تشکيل شده که «هزينه ساخت» و «قيمت مسکن» در اين ميان بيشترين تاثير را دارد. يک پژوهش درباره ريشه شکل گيري حباب قيمتي در بازار مسکن نشان مي دهد در شرايط نااطميناني اقتصادي، تقاضاي سفته بازي و زيان گريزي در بازار مسکن تحت تاثير انتظارات، افزايش مي يابد و زمينه رشد قيمت ملک با فاصله بيشتر از سطح قيمت بنيادي فراهم مي شود. نوسانات شديد در بازار مسکن و پيامد حباب (رکود بعد از آن)، مخرب رونق ساختماني است.
    رفتار سرمايه گذاران ساختماني در حوزه احداث مسکن از ۴ متغير بيشترين تاثير را مي پذيرد به طوري که در معادله جهت ده به بازار ساخت و ساز، پارامتر «هزينه ساخت»، نقش اول هدايت اين بازار را به سمت رکود در اختيار دارد. نتايج بررسي يک تيم دانشگاهي درباره «عوامل موثر بر سرمايه گذاري بخش خصوصي در بازار ساخت و عرضه مسکن» در مناطق شهري ايران نشان مي دهد: ۴ متغير «هزينه ساخت و ساز»، «تورم ملکي»، «تغيير قيمت ارز» و همچنين «بازدهي بازارهاي رقيب از جمله بازار سهام»، به ترتيب بيشترين وزن و تاثير را در بروز يا تشديد نوسانات سرمايه گذاري ساختماني در مسير رکود-رونق دارند. از ميان اين متغيرها، اگرچه رشد «هزينه ساخت»، بيشترين تاثير منفي را بر سرمايه گذاري هاي ساختماني در پي دارد اما افت و خيزهاي شديد قيمت مسکن به خصوص حباب ناشي از جهش قيمت ها، چون بازار معاملات خريد ملک را با نوسانات بزرگ روبه رو مي کند، محيط ناامني در بازار ساخت و ساز به وجود مي آورد که پيامد چنين وضعيت ناپايداري، سخت شدن تصميم گيري براي سرمايه گذاري هاي جديد در حوزه عرضه مسکن خواهد بود.
    اطلاعات آماري بازار ساخت و سازهاي مسکوني بر اساس داده هاي مربوط به سال هاي ۷۲ تا ۹۲ مشخص مي کند: حجم سرمايه گذاري ساختماني در شهرهاي کشور متناسب با افزايش قيمت مسکن، تقويت مي شود و تحت تاثير رشد هزينه هاي ساخت، قيمت دلار و بازدهي بازار سهام، کاهش پيدا مي کند. نقش متفاوت هر کدام از عوامل، تحت تاثير نوع اثرگذاري آنها بر سود يا زيان فعاليت هاي ساختماني است. در تحقيق انجام شده، ميزان اثرگذاري اين ۴ متغير، «معنادار» توصيف شده است.
    جزئيات اين تحقيق حکايت از تفاوت اثر اين متغيرها در مقاطع زماني ميان مدت و بلندمدت به لحاظ وزن اثرگذاري بر رفتار سازنده هاي مسکن دارد به طوري که در ميان مدت، اگر چه تغييرات قيمت دلار، وزن چندان بالايي در رفتار سرمايه گذاران ساختماني ندارد اما سهم اين وزنه از نيم درصد در کوتاه مدت، با رشد نجومي، به نزديک ۵ درصد افزايش پيدا مي کند. با اين حال سهم مربوط به تغييرات هزينه ساخت وساز در شکل دهي به رفتار سازنده هاي مسکن، به صورت تدريجي در دوره هاي زماني افزايش پيدا مي کند. وزن اثرگذاري تورم ملکي بر روند تغييرات سرمايه گذاري ساختماني نيز با شيب قابل توجه اما نه به اندازه شيب افزايش وزن تغييرات قيمت دلار، در بلندمدت بيشتر مي شود. سهم تغييرات قيمت مسکن بر رفتار سرمايه گذاران ساختماني در ميان مدت، کمتر از ۳ درصد است اما در بلندمدت به بيش از ۸ درصد مي رسد.
    به گزارش «دنياي اقتصاد»، مرتضي اسدي و پرستو صفي خاني به عنوان يک گروه پژوهشگر، تحقيق مربوط به «بررسي عوامل موثر بر سرمايه گذاري بخش خصوصي در بازار ساخت و ساز مسکن» را انجام داده اند. در اين تحقيق که جزئيات آن توسط دفتر برنامه ريزي و اقتصاد مسکن منتشر شده، ريشه شکل گيري حباب قيمت مسکن که خود مي تواند به بروز نوسانات شديد در روند سرمايه گذاري هاي ساختماني منجر شود و بازارهاي خريد و ساخت مسکن را به رکود بکشاند، مورد تجزيه و تحليل قرار گرفته است.
    اين تحقيق نشان مي دهد: حباب قيمت مسکن در اثر ايجاد جو نااطميناني و در نتيجه ترس ناشي از انتظارات تورمي، شکل مي گيرد و گروه اصلي دمنده اين حباب به سمت بزرگ و بزرگ تر شدن، متقاضيان ملکي «سفته باز» و «زيان گريز» هستند که انتظار افزايش قيمت مسکن بيش از سطح بنيادي آن در کوتاه مدت را دارند در نتيجه به خريد و فروش اقدام مي کنند. در اين ميان، هر چقدر سطح قيمت بازاري آپارتمان از سطح قيمت بنيادي (قيمت بنيادي متاثير از متغيرهاي کليدي همچون نيروهاي عرضه و تقاضا و نرخ تنزيل اجاره است)، فاصله بيشتري بگيرد، تحرکات سفته بازي و در نتيجه حباب قيمتي بيشتر مي شود. هنگام بروز انتظارات تورمي و جهش قيمت مسکن، نقش خريداران زيان گريز در بازار ملک، بيشتر از ساير دوره هاي زماني تقويت مي شود. در بازار مسکن ايران با توجه به اينکه، دارايي ملکي در بلندمدت، بيشترين نرخ بازدهي را به دارندگان اين دارايي ارائه کرده، امن ترين بازار براي حفظ ارزش سرمايه افراد محسوب مي شود.
    تحقيق صورت گرفته، تاکيد مي کند: تقاضاي مصرفي –کساني که براي سکونت اقدام به خريد مسکن مي کنند- از کشش قيمتي بسيار پايين برخوردار است به اين معنا که در مواجهه با جهش قيمت، چندان به حاشيه بازار معاملات کوچ نمي کنند بلکه عمده اين گروه از متقاضيان، الگوي خريد خود را به سمت خريد واحدهاي با متراژ کمتر يا در محله هاي پايين تر و خريد واحدهاي سن دارتر تغيير مي دهند. به گزارش «دنياي اقتصاد»، برآيند نتيجه حاصل از اين پژوهش، ريشه شکل گيري حباب قيمت مسکن را تشکيل «جو نااطميناني» و متصاعد شدن «انتظارات تورمي» در اين فضا، مي داند که پيامد اين ناپايداري شديد قيمتي به تقويت تحرکات سفته بازي و البته، افزايش حجم خريدهاي مصرفي در پي آن منجر مي شود.
    
    نقش اول ركود ساختماني / معادله رفتار سرمايه گذاران در بازار ساخت مسكن تشريح شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4422 به تاريخ 21/6/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بيماريهاي گوارشي شرق ميانه
شماره 1 (پياپي 35)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است