|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/6/21: رشوه آسيايي «عمو سام»
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4326
يك شنبه 19 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4182 21/6/97 > صفحه 10 (اقتصاد) > متن
 
      


تحريم 
رشوه آسيايي «عمو سام»
نفع سياسي- اقتصادي امريكا از تجارت نفتي با مشتريان ايران    
    گروه اقتصادي| دولت ايالات متحده تخفيف هاي ويژه اي براي برخي خريداران نفت خود در نظر گرفته است. در آستانه تاريخي كه در آن امريكا خيال صفر كردن صادرات نفت ايران را دارد، فروش اين ماده خام به آسيايي هاي شريك ايران افزايش يافته است.
    رويترز سه شنبه در گزارشي نوشت: در شرايطي كه پالايشگاه هاي آسيايي قصد دارند نهايت استفاده را از تخفيف هاي قابل توجه پيشنهادي فروشندگان امريكايي ببرند، صادرات نفت امريكا به ژاپن و كره جنوبي در ماه جاري ميلادي به ارقامي بي سابقه خواهد رسيد. شركت هاي امريكايي كه به دليل اختلافات تجاري ميان واشنگتن و پكن مشتريان چيني خود را از دست داده اند، به دنبال مشتريان جديد هستند و اين امر باعث شده ماه سپتامبر، ثبت كننده ركوردهاي تازه اي باشد.
    
    گزارش سه شنبه
    آمارهاي تانكري موسسه «تامسون رويترز ايكون» نشان مي دهد، صادرات نفت امريكا به كره جنوبي در ماه سپتامبر به رقم بي سابقه دست كم 230هزار بشكه در روز خواهد رسيد. صادرات نفت امريكا به ژاپن هم در اين ماه به رقم بي سابقه دست كم 134 هزار بشكه در روز خواهد رسيد. دو تاجر و يك منبع آگاه بازار نفت به رويترز گفته اند، پالايشگاه هاي ژاپني و كره اي در حال استفاده از تخفيف هاي 10 دلاري در هر بشكه نفت خام امريكا نسبت به نفت برنت هستند. يك كشتي دار سنگاپوري به اين خبرگزاري گفت: «پالايشگاه هاي ژاپني و كره اي بايد جايگزين هايي براي كاهش خريد نفت از ايران بيابند و بخش قابل توجهي از كاهش خريد از ايران توسط نفت امريكا جبران مي شود. كسي نمي تواند در مقابل مابه التفاوت قابل توجه نفت خام امريكا نسبت به نفت برنت مقاومت كند.»
    سخنگوي شركت «اس كي اينوويشن» مالك شركت پالايشگاهي «اس كي انرژي» كره مي گويد: «خريد نفت ما از امريكا تنها به دليل مزيت قيمتي آن است.» سخنگوي شركت «جي ايكس تي جي نيپون» بزرگ ترين شركت پالايشگاهي ژاپن هم گفته كه اين شركت هيچ دستوري از دولت براي توقف خريد نفت دريافت نكرده است.
    
    سياست تا اقتصاد
    دولت دونالد ترامپ در حالي اين تخفيف هاي ويژه را براي خريداران آسيايي در نظر گرفته كه ژاپن و كره جنوبي از بزرگ ترين مشتريان نفتي ايران هستند. اين دو كشور اعلام كرده اند كه براي حفظ خريد نفت از ايران تمام تلاش خود را خواهند كرد اما گويا رشوه امريكايي شيرين تر از آن بوده كه آنها پايبند گفته هاي شان باشند.
    رويترز با اشاره به اينكه ژاپن و كره تسيلم امريكا شده اند، در پايان گزارش خود آورده كه آخرين خريد كره جنوبي از ايران درماه جولاي انجام شده است. رويترز همچنين مدعي شده هند كه دومين خريدار نفت ايران پس از چين بوده، با افزايش واردات از امريكا، سفارش هاي خود به ايران را كاهش داده است.
    پيش تر خبرگزاري بلومبرگ هم با اشاره به افزايش مبادلات نفتي امريكا با مشتريان ايران نوشته بود كه اين سياست، تنها دليل امنيتي ندارد بلكه ايالات متحده از آن نفع اقتصادي نيز مي برد. فاصله جغرافيايي امريكا از آسيا، رقابت او با فروشندگان خاورميانه را دشوار مي كند. اما با حذف ايران كه يكي از صادركنندگان عمده است، رقابت ساده تر مي شود. بر اساس داده هاي آژانس بين المللي انرژي احتمال دارد امريكا در سال ۲۰۱۸، به بزرگ ترين توليدكننده نفت در جهان تبديل شود و ايجاد شبكه مشتريان براي اين كشور منطقي خواهد بود. با افزايش توليد نفت هاي غيرمرسوم، پيش بيني مي شود توليد امريكا افزايش يابد و تا پايان سال ۲۰۱۸ به ۱۱ ميليون بشكه برسد و اين 11 ميليون بشكه مشتري هاي هميشگي مي خواهد.
    به اين ترتيب، تخفيف هاي امريكا به آسيايي ها، اولا دل كندن آنها از نفت ايران را ممكن مي كند و ثانيا براي امريكا مشتريان درازمدت ثبت مي كند. البته نبايد فراموش كرد كه كيفيت نفت ايران هم از نفت امريكا بهتر است و اين امر تخفيف دادن را ضروري مي كند. همين كيفيت و نزديكي به ايران است كه هند را همچنان مشتري ايران نگه داشته، اما دهلي نو هم خريدهاي خود را از كشورمان كاهش داده است.
    
    از راه روسيه
    در شرايطي كه صادرات نفت ايران با نزديك شدن به موعد تحريم هاي نفتي امريكا، كاهش يافته است، كشورمان راه هاي ديگري براي جلوگيري از سقوط صادرات در دست دارد. مدير اسبق امور بين الملل شركت ملي نفت ايران معتقد است كه روسيه مي تواند از نفت ايران در پالايشگاه هاي خود استفاده كرده و در عوض، صادرات نفت خود را افزايش دهد.
    محمدعلي خطيبي، مدير اسبق امور بين الملل شركت ملي نفت ايران در گفت وگويي با «مهر» درباره راهكارهاي فروش نفت ايران با شروع تحريم نفتي گفت: يكي از راهكارها، فروش نفت به روسيه است. در گذشته روش صادرات نفت ازطريق روسيه مورد بررسي قرار گرفت اما از آن استفاده نكرديم. او توضيح داد: در صورتي كه مقرر شود نفت كشوري توسط كشور ثانويه اي به فروش برسد، كشور ثانويه از نفت كشور مبدا به عنوان مصرف پالايشگاهي خود استفاده كرده و ما به ازاي آن، ميزان صادرات نفت خود را افزايش مي دهد. البته استفاده از اين روش مشروط به هماهنگي ساختار پالايشگاهي كشور ثانويه با نوع نفت كشور مبدا است. خطيبي درباره استفاده نفت ايران در كشورهاي ثالث توضيح داد: در قراردادهاي فروش نفت ذكر مي شود كه كشور خريدار اجازه بازفروش (resend) نفت ايران را به كشور سومي ندارد.
    او در توضيح اينكه چرا در گذشته راهكار فروش نفت ايران از طريق روسيه اجرايي نشد، توضيح داد: در آن دوران با وجود اينكه نخستين دوره تجربه سخت تحريم ها بود، بررسي و مطالعات لازم در اين زمينه انجام شد و مذاكرات مفصلي نيز رقم خورد. اما از آنجايي كه انجام اين امر زمان بر بود، فرآيند بررسي و اجراي آن به طور كامل انجام نشد. به اين ترتيب اكنون نيازي نيست كه بررسي ها از نقطه صفر انجام شود. خطيبي ادامه داد: در آن دوران بررسي هايي حول صادرات نفت از طريق درياي خزر در حال انجام بود كه زيرساخت هاي لازم براي اجراي آن وجود نداشت و ابتر ماند. در اين شيوه، هر كشوري مي تواند به اين طريق نفت ايران را مورد مصرف پالايشگاهي قرار داده و صادرات نفت خود را افزايش دهد.
    اين كارشناس ارشد انرژي با اشاره به اينكه اكنون فناوري پالايشگاه ها، پيشرفت قابل توجهي كرده است و به يك نوع نفت وابسته نيست، گفت: پالايشگاه هاي روسيه پيشرفته هستند و وابسته به يك نوع نفت نيستند. حتي پالايشگاه هاي پيشرفته كنوني قادر هستند با اختلاط انواع نفت يا حتي بخشي از ميعانات گازي، خوراك مورد نياز خود را توليد كنند. وي در همين ارتباط به ۲برابر شدن صادرات نفت عربستان به امريكا در مدت اخير اشاره كرد و توضيح داد: بي شك اين افزايش صادرات بايد از محل ثانويه اي تامين شده باشد چرا كه ميزان توليد نفت عربستان تغيير محسوس و قابل توجهي نداشته است. بنابراين احتمال دارد كه بخشي از صادرات نفت عربستان به امريكا، نفت يك كشور ثالث باشد كه اين كشور ثالث به هر دليلي تمايل يا امكان صادرات به امريكا را ندارد.
    نماينده اسبق ايران در اوپك درباره صادرات نفت ايران از طريق عراق با وجود تغيير معادلات سياسي اين كشور توضيح داد: در گذشته به دليل شباهت ساختار نفت ايران به نفت عراق، بخشي از نفت ايران با اين نوع نفت مخلوط و صادر مي شد. اين كارشناس ارشد انرژي تاكيد كرد: امريكايي ها نمي توانند صادرات نفت ايران را به صفر برسانند.
    
    
    رويترز با اشاره به اينكه ژاپن و كره تسيلم امريكا شده اند، در پايان گزارش خود آورده كه آخرين خريد كره جنوبي از ايران درماه جولاي انجام شده است. رويترز همچنين مدعي شده كه هند كه دومين خريدار نفت ايران پس از چين بوده، با افزايش واردات از امريكا، سفارش هاي خود به ايران را كاهش داده است.تحريم: رشوه آسيايي «عمو سام» / نفع سياسي- اقتصادي امريكا از تجارت نفتي با مشتريان ايران
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4182 به تاريخ 21/6/97، صفحه 10 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 37 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه روزنامك
متن مطالب شماره 57، دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است