|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان97/6/21: نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22108
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 22000 21/6/97 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره ايتحريف نظر رهبر انقلاب درباره FATF براي تحميل خسارتي ديگر
    روزنامه آرمان در گزارش اصلي تيتر يک ديروز با عنوان «رهبري براي FATF اختيار داده اند» نوشت: «اول اکتبر ۲۰۱۸ يعني 20 روز ديگر مهلت FATF به ايران براي تصويب لوايح چهارگانه و به دنبال آن خروج از ليست خاکستري و ورود به منطقه سبز ايمن مبادلات مالي و بانکي پايان مي يابد، اما هنوز تکليف سه لايحه مشخص نيست».
    
    سرويس سياسي- اين روزنامه زنجيره اي در ادامه نوشت: «رهبر انقلاب در موضوع FATF اختيار را به مجلس و دولت دادند».
    مدعيان اصلاحات با مغلطه به دنبال هموارسازي تصويب لوايح خسارت بار مرتبط با FATF هستند. اين طيف اينگونه القاء مي کند که رهبري با پيوستن ايران به FATF مخالفتي نداشته و اختيار را به مجلس و دولت داده اند.
    اين در حالي است که نسبت مديريتي ولي فقيه با دستگاه هاي حاکميتي- که همه، مشروعيت خود را از ولايت دارند- يک مديريت کلان ارزشي است. به اين معني که هر مسئول و نهاد و دستگاهي در نظام جمهوري اسلامي شرعا و قانونا موظف است سياست هاي کلي ترسيم شده از سوي ولي فقيه را در جهت گيري، رفتار، موضع گيري و تصميم گيري خود
    لحاظ کند.
    در ماجراي FATF متاسفانه در رعايت مباني و سياست هاي کلي انقلاب اسلامي کوتاهي صورت گرفته بود که رهبر حکيم انقلاب در ديدار 30 خرداد 97 به آن اشاره کردند. مقام معظم رهبري 30 خرداد در ديدار رئيس، نمايندگان و جمعي از کارکنان مجلس شوراي اسلامي پيرامون نوع مواجهه مجلس با کنوانسيون هاي بين المللي فرمودند: «اين معاهدات ابتدا در اتاق هاي فکر قدرت هاي بزرگ و براي تامين منافع و مصالح آنها پخت و پز مي شود و سپس با پيوستن دولت هاي همسو يا دنباله رو يا مرعوب، شکلِ به ظاهر بين المللي مي گيرد به گونه اي که اگر کشور مستقلي مانند ايران، آنها را قبول نکند او را مورد هجوم شديد قرار مي دهند که مثلاً ۱۵۰ کشور پذيرفته اند شما چطور آن را رد مي کنيد؟».
    رهبر انقلاب همچنين در تبيين راه صحيح برخورد با اين گونه کنوانسيون ها افزودند: «همانگونه که درباره «برخي کنوانسيون هاي بين الملليِ اخيراً مطرح شده در مجلس» گفتيم، مجلس شوراي اسلامي که رشيد و بالغ و عاقل است، بايد مستقلاً در موضوعاتي مثل مبارزه با تروريسم يا مبارزه با پولشويي قانونگذاري کند». ايشان افزودند: «البته ممکن است برخي مفاد معاهدات بين المللي خوب باشد اما هيچ ضرورتي ندارد با استناد به اين مفاد به کنوانسيون هايي بپيونديم که از عمق اهداف آنها آگاه نيستيم يا مي دانيم که مشکلاتي دارند».
    گفتني است برخي نمايندگان اصلاح طلب مجلس در ماه هاي اخير براي تحميل خواسته زيان بار خود و بستن دهان منتقدان به دروغ ادعاي موافقت دفتر رهبري با لوايح مرتبط با FATF را مطرح کردند.
    اما اقدام غيراخلاقي و رفتار دوگانه اين طيف پس از اعلام نظر صريح رهبر معظم انقلاب در مورد لايحه زيانبار FATF نشان داد که اين جريان نه مصلحت و منافع مردم و کشور بلکه اهداف ديگري را دنبال مي کنند.
    لازم به ذکر است که رويکرد مدعيان اصلاحات در موضوع FATF دقيقا مشابه رويکرد اين طيف در موضوع برجام است. يکي از پرتکرارترين دروغ هاي مدعيان اصلاحات در پسابرجام اين بوده است که برجام زير نظر رهبري امضا و اجرا شد! اين دروغ پرتکرار با ۲ هدف عمده صورت گرفت. اول شانه خالي کردن از مسئوليت خسارت محض برجام و دوم بستن دهان منتقدان.
    
    
    بازي مدعيان اصلاحات در پازل ترامپ
    روزنامه سازندگي در مطلبي با اشاره به حضور ايران در نشست شوراي امنيت به رياست ترامپ نوشت: «اگر رئيس جمهور در اين نشست شرکت کند، اثرپذيري برابر با دونالد ترامپ خواهد داشت...اگر ما مي خواهيم از منافع و امنيت ملي ايران در برابر اتهامات ترامپ دفاع تمام قد کنيم بايد در سطحي که طرف آمريکايي شرکت مي کند، در نشست شوراي امنيت شرکت کنيم و ثابت کنيم که مطلب به گونه اي که او ترسيم مي کند، نيست».
    در شرايط فعلي دولت ترامپ با هدف کارنامه سازي در حوزه سياست خارجي شديداً نيازمند اجراي يک نمايش سياسي است؛ بنابراين مقامات ارشد دولت ترامپ تقلا مي کنند تا روساي جمهور ايران و آمريکا در يک قاب قرار بگيرند.هدف آمريکا از اين اقدام نه مهياشدن بستر مذاکره، بلکه نمايش تسليم ايران و مقدمه چيني براي تعميم خسارت محض برجام به ديگر مولفه هاي قدرت کشورمان است.
    نکته قابل تامل اينجاست که مدعيان اصلاحات با بازي در زمين ترامپ به دنبال اجرايي شدن اين اقدام ضدايراني است.
    مدعيان اصلاحات به هيچ عنوان حاضر نيستند که کوچک ترين اشاره اي به «کارنامه سياه عهدشکني هاي آمريکا» داشته باشند. اين طيف همواره توپ را در زمين داخلي انداخته و مدعي است که مشکلات ميان ايران و آمريکا به دليل اقدامات اشتباه ايران است!
    
    
    تقلاي زنجيره اي ها براي بزک برجام
    روزنامه آفتاب يزد در گزارشي نوشت: «رسانه هاي اصولگرا از جمله کيهان...با استناد به بخش هايي از خاطرات وزير خارجه اسبق آمريکا در حال تلاش براي تخريب وزير خارجه کشورمان هستند.»
    اين روزنامه زنجيره اي در ادامه نوشت: «مگر نه اينکه پيش از خروج ترامپ از برجام همين کيهان و امثال آن در گزارش ها و يادداشت هاي مختلف مي نوشتند که برجام چون به آمريکا سود بسيار مي رساند، ترامپ در حفظ آن کوشا خواهد بود ؟ پس چه شد؟».
    گفتني است جان کري وزير خارجه اسبق آمريکا در کتاب خاطرات خود، شيوه فريب دادن هيئت مذاکره کننده ايراني را شرح داده است. همچنين در روزهاي گذشته وندي شرمن گفته بود که چگونه با اشک ريختن در مذاکرات، موضع عراقچي و تخت روانچي را تغيير داده بود!
    اصلا بعيد نيست که روايت طرف آمريکايي مخدوش و غيرقابل اعتماد باشد اما متاسفانه از يک سو اين روايت هاي آمريکايي هيچ گاه از سوي مقامات ارشد دولت تکذيب نشد و از سوي ديگر دولتمردان همواره مردم و کارشناسان و حتي نمايندگان مجلس را نامحرم دانسته و از ارائه توضيح درباره روند مذاکرات امتناع کرده اند.
    روزنامه زنجيره اي آفتاب يزد مدعي شده است که اگر برجام براي آمريکا مفيد بود، چرا از آن خارج شد؟
    گفتني است 22 ارديبهشت 97، پايگاه تحليلي «پوليتيکو» به نقل از «فدريکا موگريني» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا نوشت:«از حسن روحاني رئيس جمهور ايران تضمين گرفته که اين کشور عليرغم تصميم دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا براي خروج از برجام و وضع مجدد تحريم ها عليه ايران، همچنان در توافق مي ماند».از سوي ديگر 25 ارديبهشت 97 رسانه هاي منطقه اي محتواي مذاکرات دولت آمريکا با اروپا را فاش کردند که نشان مي دهد آمريکا قبل از خروج از برجام از اروپا براي ادامه فشار به ايران تضمين گرفته است.
    در مجموع آمريکا به جهت اطمينان از خارج نشدن ايران از برجام و اخذ تضمين از اروپا براي فشار به ايران، با خيالي آسوده از اين توافق خارج شد. برجام تقريبا و تحقيقا هيچ دستاوردي براي کشورمان در بر نداشته است. بزک کنندگان برجام نيز تاکنون در پاسخ به نقدهاي کارشناسي منتقدان، از فحاشي فراتر نرفته اند.
    
    
    کابوس افزايش نقدينگي و دولتي که براي مهار آن برنامه ندارد
    روزنامه اصلاح طلب همدلي در گزارشي به افزايش سرسام آور و نگران کننده حجم نقدينگي در کشور اشاره کرد و نوشت: «کابوس اين روزهاي اقتصاد، صفرهاي سرسام آوري است که هرروز مقابل عدد نقدينگي کشور رژه مي روند. ديروز بر اساس آخرين آمارهاي بانک مرکزي، حجم نقدينگي به يک هزارو و 600 هزارميليارد تومان رسيد. آن طور که بانک مرکزي در گزارش خود به آن اشاره کرده، اين رقم در مقايسه با يکسال منتهي به تيرماه 97 در حدود 20 درصد رشد داشته است.در حالي بر حجم نقدينگي کشور لحظه به لحظه افزوده مي شود که اين سوال پيش روي بسياري از تحليلگران و اقتصاددان قرار دارد که راهکار کنترل و هدايت نقدينگي چيست؛ آن هم در شرايطي که نقدينگي به طور معمول در مسيري حرکت مي کند که جذاب تر است. پاسخ به اين پرسش زماني اهميت بيشتري پيدا مي کند که مشاهده کنيم توليد در کشور همچنان در رکود به سر مي برد و بنگاه ها شانس زيادي براي جذب نقدينگي هاي سرگردان ندارند».
    گفتني است چندي پيش هم روزنامه آرمان دولت را مقصر اصلي ايجاد اين حجم وحشتناک نقدينگي در کشور عنوان کرده و نوشته بود: «اگر بخواهيم به لحاظ اجرايي به اين موضوع نگاه کنيم، افزايش هزينه هاي دولت در بخش هاي مختلف سبب اين شده که دولت براي جبران هزينه هاي پولي خودش پايه پولي، استقراض از بانک مرکزي يا چاپ پول را دنبال کند که البته نتيجه اين سياست را در افزايش نرخ تورم سال جاري شاهد هستيم. همچنين بخشي از افزايش و عدم تعادلي که در بازار ارز داريم، ناشي از همين افزايش نقدينگي بوده که ما در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ تجربه کرديم. طبيعتا اگر دولت تدبير و اميد راهکار درستي براي اين موضوع نينديشد و اين نقدينگي را به سمت بخش واقعي اقتصاد هدايت نکند، ما بايد اين انتظار را داشته باشيم که رشد اين شاخص روي نرخ تورم تاثير بگذارد».
    
    
    توجيه خنده دار يک نماينده مجلس!
    ليست اميد در اين اواخر درباره دو طرح به موضع گيري پرداخت که عملا پرده از روي مدعيان انداخت. اين دو طرح عبارت بودند از: طرح جامع مبارزه با فساد که با هماهنگي و حاشيه سازي ليست اميد عليه آن از دستور خارج شد.
    همچنين طرح شفافيت آرا و عملکرد نمايندگان که اين طرح نيز مخالفان بسياري را در مجلس به خود ديد. در اين ميان اما اوضاع و احوال کساني که در مقام حرف پيامبران شفافيت مي نمودند جالب توجه است.
    اين عده ناچار شدند در عرصه عمل طوري ديگر رفتار کنند. کاملا طبيعي است که در چنين حالتي به ارائه توجيه هايي براي کار خود بپردازند.
    يکي از اين افراد علي مطهري است. او به طرح شفافيت آرا و عملکرد نمايندگان راي منفي داده و حالا (چنانکه در روزنامه اعتماد آمده) مدعي شده است: «با شفافيت آراي آنها موافق نيستم زيرا جامعه امروز ما هنوز رشد لازم را در اين زمينه پيدا نكرده است. اگر آراي نمايندگان به طرح ها و لوايح اعلام عمومي شود، نماينده در حوزه انتخابيه خود مورد آزار و اذيت گروه هاي فشار قرار مي گيرد يا به موجب نظارت استصوابي حق او در انتخابات بعدي ضايع مي شود.»
    آقاي مطهري! خوب است به اين سوال پاسخ دهد که اگر شوراي نگهبان مبناي خود را آراي نمايندگان قرار دهد هم اينک نيز (بدون آنکه طرح شفافيت اجرا شده باشد) آيا نمي تواند به آراي نمايندگان دست يابد؟ ضمن آنکه او بگويد خيل بسياري از طرح هايي که در مجلس و در اين ماه ها تصويب کرده اند چه اهميتي براي جامعه دارد که او نگران واکنش هاست؟ طرح هايي مثل طرح خاک.
    در اين ميان مي ماند برخي طرح هاي بسيار خاص که شايد يک نماينده در طول 4سال نمايندگي خود فراتر از انگشتان دو دست با آنها مواجه نشود؛ طرح هايي مثل مناطق آزاد. حال بايد براي اين چند مورد انگشت شمار زيرآب کل طرح را زد؟! البته به گفته نمايندگان اصولگراي طراح طرح شفافيت آرا براي آنها نيز انديشه شده است.
    لازم به ذکر است که طرح شفافيت آراي نماينگان مي تواند منافع نادرست و لابي گري هاي عده اي را در مجلس بسيار محدود و يا حتي قطع کند و اين براي عده اي نگران کننده است.
    نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
    


 روزنامه كيهان، شماره 22000 به تاريخ 21/6/97، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي دانش زمين
متن مطالب شماره 36، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است