|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/21: همنوايي بازارهاي داخلي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4586
پنج شنبه 29 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4422 21/6/97 > صفحه 31 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


همنوايي بازارهاي داخلي
سهام، سكه و ارز رشد كردند


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
    
بازار سهام
    رشد بورس با حذف «سقف رقابت»

    شاخص کل بورس تهران روز گذشته در ادامه رکوردشکني هاي خود ضمن رشد ۱۵۷۹ واحدي، در ارتفاع جديد ۱۴۸ هزار و ۵۷۸ واحدي ايستاد. اگر چه اصلاح قيمت نمادهاي پتروپالايشي از شتاب رشد شاخص کاست اما انتشار خبر حذف سقف رقابت براي محصولات فولادي در بورس کالا، معاملات سهام وابسته را تحت الشعاع قرار داد. به اين ترتيب، دماسنج بازار به لطف صف نشيني متقاضيان در نمادهاي فولادي-سنگ آهني نظير «فولاد»، «کگل» و «کچاد» طي يک رفت وبرگشت، براي اولين بار در کانال ۱۴۸ هزار واحد ايستاد. در جبهه کوچک تر ها نيز کاشي سازان، سيماني ها، انبوه سازي ها در کنار قندي ها و غذايي ها در کنار بسياري از تک سهم ها به رشد فزاينده خود ادامه دادند. گروه خودرو با انتقال نقدينگي به سمت سهام فلزي- معدني ها، تحت فشار عرضه با افت شاخص مواجه شد. معاملات بانکي ها نيز با پايداري صف خريد «وبملت» و «وتجارت» به پايان رسيد.
    
    
    
بازار ارز
    نوسان دلار در سقف

    ديروز هر دلار آمريکا با رشد ۴۵۰ توماني به نرخ ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان معامله شد. با وجود عقبگرد دلار تا مرز ۱۳ هزار تومان طي روز يکشنبه، شاخص ارزي کشور در دو روز اخير صعود پرنوساني را تجربه کرد. انتظار مي رفت بازار با افزايش عرضه خرد از مجراي تزريق اسکناس ارزي، به سمت سطح تعادلي خود حرکت کند. اما نرخ دلار پس از اصلاح نسبي، در معاملات دو روز گذشته بر خلاف انتظارات به روند صعودي بازگشت. به نظر مي رسد بخشنامه هاي بانک مرکزي اثر محسوسي در بازار خرد نداشته است. از طرف ديگر، نگراني ها از تنگناي ارزي کشور با نزديک شدن به دور دوم تحريم ها نيز به التهاب بازار ارز و رشد تقاضاي احتياطي افزوده است. ضمن اينکه نگراني از کاهش خريد نفت ايران از سوي مشتريان آسيايي در کنار سرنوشت لوايح FATF نيز به رشد دلار دامن زد.
    
    
    
بازار سکه
    تداوم صعود سکه

    ديروز هر سکه طرح جديد با رشد 130 هزار توماني به قيمت 4 ميليون و 430 هزار تومان رسيد. ديروز، همزمان با رشد دلار، قيمت سکه نيز به صعود خود ادامه داد. علاوه بر همگرايي سکه با دلار در روز گذشته، دو خبر معاملات اين بازار را تحت تاثير قرار داد. يکي، خبر دريافت ماليات از خريداران سکه بود که در نوسان قيمت اين فلز گرانبها موثر بود. رئيس سازمان امور مالياتي روز گذشته اعلام کرد که خريد سکه تا ۲۵ قطعه از ماليات معاف است اما بيش از آن را بر اساس جدول مشخصي ملزم به پرداخت ماليات مي شوند. براي مثال، خريداران بيش از يک هزار سکه بايد تا ۳۵ درصد ماليات بپردازند. از طرف ديگر، اظهارات يکي از اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس مبني بر تحويل سکه هاي پيش فروش شده در ماه هاي پيش رو، از پيشروي سکه در روز گذشته پيشگيري کرد.
    
    
    
بازار طلاي جهاني
    رشد طلا در دورنماي تنش هاي تجاري

    هر اونس طلاي جهاني ديروز ساعت 16 با رشد 2 دلاري به قيمت 1194 دلار معامله شد. انتشار آمار فراتر از انتظار بازار کار آمريکا(رکوردشکني رشد ماهانه دستمزدها طي ۹ سال اخير و پيشي گرفتن تاريخي نرخ رشد توليد از بيکاري ۹/ ۳ درصدي) منجر به تقويت ارزش دلار طي هفته اخير و در نتيجه، عقب نشيني اونس طلا از مرز ۱۲۰۰ دلاري شد. با اين حال، نگراني از وضع تعرفه دولت ترامپ بر تمام کالاهاي چيني همچنان عامل حمايت از طلاست. ضمن اينکه با اعلام خوش بيني مذاکره کننده ارشد اتحاديه اروپا از احتمال دستيابي به توافق در زمينه خروج بريتانيا از اتحاديه، ارزهاي اروپايي بر دلار آمريکا فشار و از طلا حمايت کردند. در نقطه مقابل، انتشار فراتر از انتظار گزارش فرصت هاي شغلي آمريکا طي روز گذشته موجب بهبود در رشد شاخص دلار و فشار بر طلا شد.
    
    
    
بازار اوراق مسکن
    افت دسته جمعي «تسه» ها

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند95 (تسه9512) با افت 4/ 2 درصدي به قيمت 63 هزار و 266 تومان معامله شدند. تقريبا تمام اوراق تسهيلات در معاملات ديروز تحت فشار فروش با افت قابل توجهي مواجه شدند. روند کاهشي «تسه »ها در حالي رقم مي خورد که شهريور سال گذشته قيمت تسه ها در کانال 75 تا 80 هزار تومان نوسان داشت. به نظر مي رسد روند نزولي قيمت «تسه»ها که بر خلاف روند سال هاي گذشته از تيرماه آغاز شده است با نزديک شدن به فصل پاييز و عبور از فصل پرتقاضاي مسکن ادامه يابد. به بيان ديگر، انتظار فعالان بازار مسکن اين است که با کاهش ادواري تقاضا در پاييز، قيمت ها در اين بازار وارد مدار نزولي شوند و در نتيجه تقاضا به دليل افت تقاضاي موثر افت کند. البته محرک هاي سياست گذار براي تقويت تقاضا از مجراي وام دهي مي تواند در اين روند چرخش ايجاد کند.
    
    
    
بازار نفت
    نوسان نفت در انزواي عرضه

    ديروز ساعت ۱۶ هر بشکه نفت خام آمريکا به قيمت ۸/ ۶۷ دلار معامله شد. محدوديت هاي صادرات نفت ايران همچنان مهم ترين عامل اثرگذار بر بازار نفت است. چشم انداز انقباض بيشتر عرضه جهاني نفت با تشديد فشارهاي آمريکا بر نفت ايران در حالي رخ مي دهد که واشنگتن از تلاش مستمر براي جبران خلا نفت ايران در بازار جهاني بازنايستاده، اما روند قيمت ها نشان دهنده ناباوري فعالان اين بازار به جبران کسري نفت از سوي متحدان آمريکاست. گر چه توليد نفت از سوي بزرگ ترين توليدکنندگان-روسيه، آمريکا و عربستان- نسبت به تحريم هاي قبلي به ميزان ۸/ ۳ ميليون بشکه در روز افزايش يافته است اما همچنان بيم کاهش عرضه-نسبت به مصرف روزانه ۱۰۰ ميليون بشکه اي- در بازار به چشم مي خورد. در همين راستا، روز گذشته، موسسه انرژيFACTS قطع صادرات نفت ايران را به منزله نفت ۱۰۰ دلاري دانست.
    همنوايي بازارهاي داخلي / سهام، سكه و ارز رشد كردند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4422 به تاريخ 21/6/97، صفحه 31 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
نشريه معماري و شهرسازي آرمان شهر
متن مطالب شماره 25، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است