|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/21: تور بانكي براي فرار مالياتي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4529
سه شنبه 2 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4422 21/6/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


تور بانكي براي فرار مالياتي
رئيس سازمان امور مالياتي خبر داد    
    دنياي اقتصاد : اطلاعات بانکي موديان در دسترس نظام مالياتي کشور قرار گرفت. بر اساس اعلام رئيس سازمان امور مالياتي، اطلاعات تسهيلاتي مشتريان بانک ها به طور کامل در دسترس اين نهاد قرار گرفته است. همچنين به گفته سيدکامل تقوي نژاد، اطلاعات سپرده ها نيز در حال تجميع در بانک مرکزي و ارسال به سازمان مالياتي است تا سلاح بانکي سازمان مالياتي تکميل شود. با استفاده از اين ابزار، چتر مالياتي بر سر موديان پهن تر خواهد شد و شانس فرار يا کم اظهاري مالياتي رو به نزول خواهد رفت.
    رئيس سازمان مالياتي از دسترسي کامل اين سازمان به اطلاعات بانکي موديان خبر داد. سيدکامل تقوي نژاد روز گذشته در يک نشست خبري، اعلام کرد که تمامي اطلاعات تسهيلاتي مشتريان بانکي در اختيار سازمان مالياتي قرار گرفته و بيش از ۹۰ درصد اطلاعات سپرده گذاران نيز در بانک مرکزي تجميع شده و در حال ارسال به اين سازمان است. اطلاعات مربوط به سپرده ها براي ماليات سال ۹۶ مورد استفاده قرار مي گيرد. با اين حساب، ماليات ستاني مجهز به چشم جديدي شده و امکان فرار مالياتي مي تواند با اين راهکار کاهش يابد. علاوه بر خبر جريان اطلاعات بانکي به سوي سازمان مالياتي، تقوي نژاد خبر داد که ماليات توليد از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد کاهش پيدا مي کند. همچنين بسته مالياتي جديدي براي خريداران ارز، سکه و خودرو تدارک ديده شده است. بسته اي که نياز به تاييد شوراي عالي هماهنگي اقتصادي با حضور سران قوا دارد. آنچه به طور اوليه از سوي رئيس سازمان مالياتي اعلام شده، خريداران زير ۲۵ سکه از پرداخت ماليات معاف هستند و خريداران بالاي هزار سکه نيز بايد ۳۵ درصد ماليات بپردازند.
    
    کاهش ماليات بخش توليد
    روز گذشته سازمان امور مالياتي کشور، ميزبان خبرنگاران بود تا يکي از شلوغ ترين نشست هاي خبري تاريخ اين سازمان برگزار شود. تعداد زياد خبرنگاران دعوت شده به جلسه، باعث شد تا رئيس سازمان بيش از ۲ ساعت و نيم مشغول پاسخگويي به سوالات اصحاب رسانه باشد. به گفته تقوي نژاد، يکي از سياست هايي که دولت و سازمان امور مالياتي دنبال مي کنند، ايجاد مشوق هاي مالياتي براي توليد است. در اين باره پيشنهادهايي به دولت شده اما نهايي شدن آن، نيازمند طي مراحل قانوني در دولت و مجلس است. رئيس سازمان مالياتي جهت گيري اصلي اين سازمان در سال جاري را کسب اعتماد بيشتر، رفع تبعيض مالياتي، شناسايي موديان جديد، جلوگيري از فرار مالياتي و کمک به رفع موانع مالياتي بخش توليد عنوان کرد. او خواستار بازنگري در مشوق ها و معافيت هاي مالياتي شد و گفت: «نتيجه مطالعه در دانشگاه تهران نشان مي دهد اعمال اين معافيت ها اثري بر رونق توليد نداشته است؛ بنابراين اين مشوق ها بايد هدفمند شود.» او در برابر اين سوال که با تخفيف هاي مالياتي داده شده، درآمد دولت تا چه ميزان افت خواهد کرد، پاسخ داد: «ما به دنبال اين هستيم تا ميزان کاهش درآمدهاي مالياتي در اثر تخفيف به توليدکنندگان، از محل شناسايي فرار مالياتي جبران شود و اين طور نخواهد بود که درآمد دولت با افت مواجه شود.»
    
    در دسترس قرار گرفتن اطلاعات بانکي
    به گفته رئيس سازمان مالياتي، ماليات ستاني در کشور کاملا مجهز به اطلاعات بانکي موديان شده است. بر اساس آنچه تقوي نژاد اعلام کرده در حال حاضر سازمان مالياتي به اطلاعات تسهيلاتي مشتريان بانکي به طور کامل دسترسي دارد و در زمينه سپرده ها، اطلاعات بانک ها در حال تجميع در بانک مرکزي است. به گفته رئيس سازمان مالياتي، در اين زمينه يک بانک و يک موسسه اعتباري که در حال ادغام هستند، همکاري هاي لازم را انجام نداده اند. همچنين در مورد ماليات ستاني از سپرده هاي بانکي، نظر رئيس سازمان مالياتي مساعد است. تقوي نژاد با استناد به مطالعات انجام شده از سوي اين سازمان، تاکيد کرد که غالب کشورهاي بررسي شده، از سپرده هاي بانکي ماليات مي گيرند. به گفته او، گزارش اين مطالعات به وزير اقتصاد داده شده و در صورت تاييد دولت، سازمان مالياتي به اين موضوع ورود مي کند. تقوي نژاد ماليات گرفتن از سپرده ها را همچون ماليات ستاني از توليد عنوان و تشريح کرد: «پذيرفته نيست کسي که سرمايه خود را در توليد هزينه مي کند ماليات بدهد اما سپرده بانکي معاف باشد.» رئيس سازمان امور مالياتي تصريح کرد که منظور از سپرده هاي مشمول ماليات، سپرده هاي اندک اقشاري چون بازنشستگان، زنان سرپرست خانوار، کارمندان و کارگران نيست، بلکه سپرده هاي کلان مورد نظر است. هر چند در اين مورد، رقم دقيقي از سوي رئيس سازمان مالياتي عنوان نشد. رئيس کل سازمان امور مالياتي کشور درباره اينکه چه تضميني وجود دارد که اطلاعات مربوط به موديان مالياتي به خصوص تراکنش ها و حساب هاي بانکي آنها مورد سوء استفاده قرار نگيرد، گفت: «سامانه جامع مالياتي به شکلي تنظيم شده که سطح دسترسي افراد و اينکه چه استعلام هايي از آن مي شود، مشخص است.» به گفته رئيس سازمان مالياتي استفاده از اطلاعات بانکي موجب شده تا در سال گذشته، در زمينه تراکنش هاي بانکي، بيش از ۶ هزار تراکنش مشکوک بالاي پنج ميليارد تومان شناسايي شود و بابت ۱۲ هزار ميليارد تومان، ماليات صادر شد. رئيس کل سازمان امور مالياتي افزود: «۷۰ ميليون رکورد و تراکنش افراد مشکوک در دستور رسيدگي است که از اين ميزان، چهار هزار مورد فرار مالياتي شناسايي شده و يک هزار مورد فرار مالياتي در دستور کار رسيدگي است.»
    تقوي نژاد همچنين خبر داد: «با توافق با بانک مرکزي قرار است صورت هاي مالي شرکت هايي که خواهان دريافت تسهيلات هستند در اختيار سازمان مالياتي قرار گيرد؛ زيرا شرکت ها در زمان اخذ تسهيلات سعي مي کنند خود را سودده نشان دهند اما نوبت به ماليات که مي رسد، سود خود را پايين نشان مي دهند تا ماليات کمتري بدهند.»
    
    بسته جديد مالياتي
    خبر مهم ديگري که روز گذشته از سوي تقوي نژاد به رسانه ها اعلام شد، طرح جديد اين سازمان براي ماليات ستاني از خريداران ارز، سکه و خودرو بود. ريشه اين طرح از دستور رئيس جمهور مي آمد که خواستار برخورد قاطع مالياتي با برهم زنندگان بازار ارز، شده بود. به گفته تقوي نژاد، پس از اين دستور، کارگروهي تشکيل شد و موضوع به طور مستمر پيگيري شده است. اطلاعات داده شده از سوي رئيس سازمان مالياتي حاکي از اين است که در زمينه خريد ارز، بين اشخاص حقوقي و حقيقي يک تفاوت وجود دارد؛ اطلاعات اشخاص حقوقي صرف نظر از اينکه چه ميزان خريده اند، منجر به تشکيل پرونده مالياتي مي شود اما قانون براي اشخاص حقيقي حد آستانه اي تعيين کرده که طبق آن عمل مي شود و اگر شخص حقيقي کمتر از آن حد آستانه ارز خريداري کرده باشد، مشمول اخذ ماليات نخواهد بود. در حوزه سکه نيز جدولي براي خريداران تنظيم شده است که بر اساس ميزان خريد، نرخ ماليات نيز تغيير خواهد کرد. در حال حاضر جزئياتي از اين جدول در دسترس نيست اما بر اساس اطلاعاتي که رئيس سازمان مالياتي ارائه داده، خريداران تا سقف ۲۵ سکه از پرداخت ماليات معاف مي شوند و کساني که بيش از هزار سکه خريد کرده اند تا ۳۵ درصد موظف به پرداخت ماليات خواهند شد. همچنين اين ماليات به صورت علي الحساب از موديان دريافت خواهد شد. بسته جديد مالياتي که از سوي سازمان مالياتي پيشنهاد شده، بايد در شوراي عالي هماهنگي اقتصادي با حضور سران سه قوه بررسي شود و در صورت تاييد اين شورا، به مرحله اجرا درخواهد آمد.
    
    اخذ ماليات از صرافي ها و طلافروشان
    به گزارش «ايرنا»، رئيس سازمان مالياتي کشور درباره ماليات ستاني از صرافي ها گفت: «از بهمن پارسال بخش ويژه اي در اداره کل موديان بزرگ مالياتي براي صرافي ها راه اندازي شد؛ حتي پرونده مالياتي صرافي هاي شهرستان در تهران بررسي مي شود.»
    او افزود: «در اين مدت به پرونده افرادي که تراکنش خاص داشتند رسيدگي کرديم؛ گزارش آن به صورت محرمانه به نهادهاي ذي ربط ارسال شد. براي نمونه فردي شناسايي شد که خود و خانواده اش ۱۶ صرافي را اداره مي کردند.»
    تقوي نژاد همچنين از ارسال اطلاعات واردکنندگان و خريداران ارز از سامانه نيما به سازمان امور مالياتي خبر داد تا براساس آن «ماليات حقه» از آنان اخذ شود. وي درباره ماليات ستاني از پتروشيمي ها نيز توضيح داد: «پتروشيمي ها به ازاي صادراتي که انجام مي دهند، از معافيت مالياتي برخوردارند اما براساس مصوبه اخير دولت اگر ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه تعيين شده نفروشند، معافيت مالياتي آنها حذف مي شود.» معاون وزير اقتصاد درباره آخرين تصميم درباره ماليات ارزش افزوده صنف طلا نيز توضيح داد: «در آخرين بررسي ها در کميسيون اقتصادي مجلس مقرر شد که نرخ مالياتي اين بخش همچنان ۹ درصد باشد و از اصل طلا ماليات اخذ نشود، بلکه از مابه التفاوت ايجاد شده با طلاي خام ماليات محاسبه شود به شرطي که همه معاملات صنف طلا در سامانه اي صورت گيرد که سازمان امور مالياتي آن را طراحي مي کند.»
    به گفته تقوي نژاد، از ابتداي قانون ماليات ارزش افزوده تا پايان مردادماه امسال، ۲۶۲ هزار ميليارد تومان درآمد مالياتي و عوارض کسب شده که ۸۹ هزار ميليارد تومان عوارض به شهرداي ها و دهياري ها اختصاص يافته است. او از صدور ۲۲ هزار ميليارد تومان برگ تشخيص مالياتي براي فراريان مالياتي خبر داد و گفت: «در زمينه شناسايي شرکت هاي صوري از کارت هاي بازرگاني در چند ماه اخير افرادي شناسايي شدند که به ميزان سه هزار ميليارد تومان از مدارک و اسناد هويتي ديگران سوء استفاده کرده اند.»
    او تاکيد کرد: «سوءاستفاده کنندگان بدانند که سامانه هاي اطلاعاتي سازمان مالياتي اجازه تخلف نخواهد داد و با رصد تراکنش هاي بانکي و بررسي اطلاعات، موديان واقعي را شناسايي مي کنيم.»
    وي به مردم هشدار داد که مدارک هويتي و اسناد خود را در اختيار ديگران نگذارند؛ زيرا علاوه بر جرايم مالي، مجازات کيفري دارد. او ادامه داد: «در حوزه مناطق آزاد نيز از ۲۰۵ شرکتي که در بخش خريد و عرصه محصولات پتروشيمي در بورس فعال بودند، چهار هزار ميليارد تومان اصل و جريمه مالياتي صادر شد.» او درباره شرکت هاي صوري نيز گفت: «از ابتداي پيگيري اين موضوع، چهار هزار شرکت شناسايي شده و فقط ۵۰۰ شرکت در سال گذشته شناسايي شدند.» اين مقام مسوول به شناسايي يک ميليون و ۹۰۰ هزار مودي جديد مالياتي از طريق سامانه جامع مالياتي نيز اشاره کرد و گفت: «دادسراي ويژه فراريان مالياتي در قوه قضائيه در شرف تاسيس است.» رئيس سازمان مالياتي درباره استنکاف پزشکان از نصب دستگاه کارتخوان در مطب ها گفت: «اين هفته توافقي با وزير ارتباطات و رئيس کل بانک مرکزي انجام شد که روي دستگاه هاي کارتخوان، نرم افزاري براي ماليات ستاني نصب شود.»
    
    تور بانكي براي فرار مالياتي / رئيس سازمان امور مالياتي خبر داد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4422 به تاريخ 21/6/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 44 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي فيزيولوژي و مديريت در ورزش
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1003)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است