|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم97/6/20: حيوانات سر راهي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5244
سه شنبه 15 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5199 20/6/97 > صفحه 13 (زندگي) > متن
 
 


حيوانات سر راهي
جام جم به مناسبت روز مبارزه با خشونت عليه حيوانات گزارش مي دهد

نويسنده: فائزه اكبري

حيوانات، قرباني خودخواهي آدم ها مي شوند. اين واقعيت تلخي است که نمي توان انکارش کرد. کم نيستند افرادي که به خاطر چشم و همچشمي گونه هاي مختلف جانوري را آواره شهرها مي کنند. افزايش جميعت سگ هاي بي صاحب در کلانشهرها گواهي است بر اين ادعا.
    اين روزها اگر سرنخ افزايش سگ هاي بي صاحب را در کلانشهرهايي مانند تهران، اصفهان، شيراز يا تبريز دنبال کنيد، مديران پانسيون هاي نگهداري از حيوانات هشدار مي دهند کم نيستند افرادي که به دليل شرايط بد اقتصادي حيواناتي مانند سگ و گربه را در پارک ها رها مي کنند يا آنها را به پانسيون مي سپارند، اما هرگز براي برگرداندنشان اقدام نمي کنند.
    پارک پرديسان فقط يکي از پارک هاي بزرگ تهران است که اين روزها پر شده از سگ هاي بي صاحب، سگ هايي که از سوي برخي شهروندان دراين پارک رها شده اند.
    در اطراف ساختمان هاي سازمان حفاظت محيط زيست، اين روزها سگ هاي بي صاحب زيادي پرسه مي زنند. کافي است در گوشه و کنار اين پارک گشتي بزنيد تا با حيواناتي که قرباني خودخواهي انسان ها شده اند روبه رو شويد.
     آقاي غلامي يکي از شهرونداني است که هر روز براي ورزش سري به پارک پرديسان مي زند. او درباره افزايش تعداد سگ هاي بي صاحب در پارک پرديسان مي گويد: مدتي است تعداد آنها بيشتر شده چون مردم بيشتر از گذشته حيوانات شان را در اين پارک رها مي کنند.
    او ادامه مي دهد: اين روزها هرکس توانايي نگهداري از حيوانش را نداشته باشد آن را در اين پارک رها مي کند، چون خيلي ها به اشتباه تصور مي کنند سازمان حفاظت محيط زيست مراقب آنهاست.
    زن جوان ديگري مي گويد: بيشتر روزها براي ورزش به اين پارک مي آيم و مي بينم تعداد سگ هاي بي صاحب بيشتر از قبل شده است، هرچند اين حيوانات بي آزار هستند، اما برخي افرادي که به پارک مي آيند از آنها مي ترسند و بيم اين را دارند که به بچه هايشان آسيب برسانند.
    او درباره دليل رها کردن اين حيوانات از سوي برخي شهروندان نيز عنوان مي کند: يکي از همسايگان ما سگي بزرگ را در اين پارک رها کرد، چون قبل از خريد آن نمي دانست نگهداري از حيوانات سختي هاي خاص خودش را دارد. در واقع همسايه ما فکر مي کرد توله سگي که خريده هيچ وقت بزرگ نمي شود، به همين خاطر وقتي بزرگ شد آن را در پارک رها کرد.
    هرچند بسياري از افراد تصور مي کنند سازمان حفاظت محيط زيست به حيوانات رها شده رسيدگي مي کند، اما اين سازمان هيچ توجهي به حيوانات بي صاحبي که در پارک رها شده اند، ندارد و اعتبارش آن قدر کم است که براي حفظ جمعيت حيات وحش در مناطق حفاظت شده نيز با مشکل روبه رو شده است.
    
    پانسيون ها تاييد مي کنند
    رها کردن حيواناتي مانند سگ به دليل بي اطلاعي مشکل تازه اي نيست، اما اتفاق جديد اين که اين روزها مشکلات اقتصادي به افزايش حيوانات بي صاحب و رها شده دامن زده است.
    اين که شرايط بد اقتصادي سبب شود برخي حيوانات خود را رها کنند مساله اي است که نمي شود به آساني آن را باور کرد، اما تحقيقات جام جم از حدود 20 پانسيون نگهداري از حيوانات اين موضوع را تاييد مي کند، چراکه اغلب مديرانشان ادعا مي کنند از زماني که هزينه هاي نگهداري از حيوانات افزايش يافته تعداد افرادي که براي بازپس گرفتن حيوانات شان اقدام نمي کنند بيشتر شده است.
    تا مدتي پيش مسافرت و موقعيت هاي خاص از جمله دلايلي بوده که باعث مي شد بسياري از افراد حيوان خانگي خود را به پانسيون ها بسپارند، اما بد نيست بدانيد فشارهاي اقتصادي اين بار گريبان حيوانات را گرفته است.
    وقتي با تعدادي از پانسيون هاي نگهداري از حيوانات تماس مي گيريم آنها از حيواناتي مي گويند که به خاطر مراجعه نکردن صاحبانشان قرار است واگذار شوند.
    مدير پانسيوني واقع در محدوده پونک به ما مي گويد سگي با نژاد اشپيتز را خانواده اي به پانسيون آنها سپرده اند تا براي حدود سه تا چهار روز که مسافرتي برايشان پيش آمده درآنجا تحت مراقبت باشد. اما الان حدود دو ماه است خبري از صاحب اين حيوان نيست، حتي جواب تلفن را هم نمي دهند.
    او ادامه مي دهد: فکر کردم اتفاقي برايشان پيش آمده، اما هنگامي که تماس گرفتم و تلفن بعد از دو ماه خاموش نبود، سري به يکي از شبکه هاي اجتماعي زدم و متوجه شدم آنها از اول هدفشان رها کردن حيوان بوده است.
    وقتي از سرنوشت اين سگ سوال مي کنيم، مدير پانسيون مي گويد: قرار است يک نفر تمام هزينه هاي او را پرداخت کند و حيوان را از ما تحويل بگيرد.
    او مي گويد در چند ماه اخير اين اتفاق چند بار در پانسيون شان تکرار شده و مشکلات اقتصادي در آن بي تاثير نيست، چراکه غذاي حيوانات خيلي گران شده است.
    آن طور که مدير اين پانسيون حيوانات مي گويد بسته هاي 12کيلويي غذاي خشک سگ ها از 200هزارتومان به حدود 700هزار تومان رسيده است.
    مدير پانسيون ديگري در غرب تهران نيز مي گويد اين که برخي حيواناتشان را به پانسيون تحويل دهند و براي گرفتن آن مراجعه نکنند به دليل شرايط بد اقتصادي بيشتر شده چون قبلا خيلي ها فقط به خاطر چشم و همچشمي حيوان مي خريدند و از کارشان پشيمان مي شدند، اما اين روزها هزينه هاي نگهداري از حيوانات نيز به افزايش اين رفتار منجر شده است.
    اين شرايط محدود به پانسيون هاي تهران نمي شود، آن طور که مسئول پانسيوني در اصفهان به ما مي گويد موارد بسياري برايشان پيش آمده که افراد بي خيال حيوانشان شده اند. طوري که در هفته گذشته به طور تصادفي در را باز کرده اند و با يک سگ مالينويز روبه رو شدند، سگي که احتياج به مراقبت و حمايت هاي ويژه داشته است . او ادامه مي دهد: اکنون خودمان سرپرستي سگ را به عهده گرفته ايم.
    کارمند يکي ديگر از پانسيون هاي حيوانات در اصفهان نيز به ما مي گويد: به دليل اين که امکانات و تجهيزات اين پانسيون با جاهاي ديگر متفاوت است. روز اول با کساني که حيوان خود را به اين مکان مي آورند تسويه حساب مي کنند. اما با اين حال يکي از مشتريانشان يک سگ از نژاد ترير را به آنها سپرده و اکنون حدود چهار ماه است اثري از او نيست.
    صاحب اين پانسيون که خانم جواني است مي گويد: چون جزو حاميان حقوق حيوانات هستم با خريد و فروش حيوانات مخالفيم بنابراين اگر کسي شرايطش را داشته باشد به طور رايگان سرپرستي حيوان را به او واگذار مي کنم.
    
    يک نمايش پوچ
    چشم و همچشمي و رقابت بر سر نگهداري از حيوانات سبب شده بازار سودجويان نيز داغ باشد، چون به اين شکل گونه هايي مانند سگ و گربه در شرايط بد نگهداري مي شوند فقط با هدف توله کشي.
    مازيار طلايي، جامعه شناس درباره علت روي آوردن مردم به نگهداري از حيوانات مي گويد: در واقع سبک زندگي برخي افراد عامل اصلي اين کار است. عموما کساني که مي خواهند نشان دهند سبک زندگي متفاوتي با ديگران دارند، اين کار را به صورت نمايشي انجام مي دهند و به خريدن يک حيوان روي مي آورند که جنبه نمايشي دارد.
    او ادامه مي دهد: بيشترشان افراد طبقه متوسط به بالاي جامعه هستند. اين افراد مي خواهند وانمود کنند نياز هاي اوليه زندگي شان تا حدود زيادي رفع شده است براي همين به دنبال ايجاد تفاوت بين زندگي خودشان و ديگران هستند. در واقع نياز دارند بگويند ما جزو کساني هستيم که درگير نياز هاي اوليه نيستيم و مي توانيم علاوه بر خود هزينه يک حيوان را هم بدهيم و اين را نوعي کلاس گذاشتن مي دانند.
    البته قشر ضعيف جامعه نيز مدتي است گرفتار چنين رفتاري شده اند، براي نمونه در مناطق حاشيه نشين نيز افرادي هستند که به نگهداري از حيوانات روي آورده اند، زيرا به اشتباه تصور مي کنند با اين نوع رفتار مي توانند زندگي متفاوتي نسبت به بقيه داشته باشند.
    طلايي ادامه مي دهد: بسيارند افرادي که براي رفع تنهايي و پر کردن اوقات فراغت به نگهداري سگ در خانه روي مي آورند. در قديم به دليل کشاورزي و زندگي روستايي تماس انسان با حيوان بيشتر بوده است، ولي زندگي آپارتماني و شهري اين جدايي را به وجود آورده، به همين علت تماس انسان با طبيعت کمرنگ شده است. مي توان گفت اين وضعيت نوعي نمايش از بازگشت اوليه به طبيعت است.
    اما باز کردن پاي حيوانات به زندگي شهري مشکلات بيشتري را به جامعه تحميل مي کند، جمعيت حيوانات بي صاحب رها شده در کلانشهرها و درگيري همسايه ها باز هم نمونه اي از اين مشکلات است.
    
    يک لطف و هزار آزار
    هرچه متقاضي خريد و فروش حيوانات بيشتر باشد، کار دلالان نيز رونق بيشتري مي گيرد، اما رنج و عذاب حيوانات نيز به همين اندازه بيشتر مي شود. اتاقک هاي کثيف محلي است براي تکثير اين حيوانات، چراکه براي دلالان حيوانات تنها چيزي که اهميت دارد، پول است. اغلب فروشندگان توله هاي حيوانات را در مکان هاي کثيف و غيربهداشتي نگهداري مي کنند تا پول بيشتري به جيب بزنند به همين دليل خريد حيوانات و نگهداري از آنها لطف نيست، چراکه با اين کار دلالان بيشتري وسوسه مي شوند تا حيوانات را درجاهاي کثيف و کوچک نگهداري کنند و آنها را بفروشند.
    حيوانات سر راهي / جام جم به مناسبت روز مبارزه با خشونت عليه حيوانات گزارش مي دهد
    


 روزنامه جام جم، شماره 5199 به تاريخ 20/6/97، صفحه 13 (زندگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از "فائزه اكبري"

  رد پاي پول روي صورت و مو / گزارش جام جم ازپديده عجيبي كه اين روز ها در بعضي آرايشگاه هاي زنانه رواج پيدا كرده است
فائزه اكبري، جام جم 12/6/97
مشاهده متن    
  جمع خانواده تفريق مي شود / خانواده ايراني تحت تاثير مسائل اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كوچك تر شده است
فائزه اكبري، جام جم 26/4/97
مشاهده متن    
  از فراغت فارغ نشويم / با آغاز تعطيلات تابستاني مدارس، چگونگي پر كردن اوقات فراغت فرزندان دغدغه جدي خانواده ها است
فائزه اكبري، جام جم 31/3/97
مشاهده متن    
  پايان تكدي گري با فرهنگ كمك به خيريه ها
فائزه اكبري، جام جم 25/2/97
مشاهده متن    
  مشق ايثار با قهرمانان وطني
فائزه اكبري *، جام جم 16/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه نبض اقتصاد
متن مطالب شماره 46، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است