|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/6/21: اشتغال 250 نفر از هر صد مگاوات توليد برق خورشيدي
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7092
چهار شنبه 5 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6874 21/6/97 > صفحه 7 (اجتماعي) > متن
 
      


اشتغال 250 نفر از هر صد مگاوات توليد برق خورشيدي
چرا چراغ انرژي هاي خورشيدي - بادي در ذهن وزارت نيرو روشن نمي شود؟

نويسنده: زهرا كشوري


    
    بادهاي 120 روزه سيستان و بلوچستان مي تواند کمبود برق کشور را جبران کند
    کفگير به ته ديگ خورد. ذخيره آبي 66 سد کشور به کمتر از 40 درصد رسيد. آب پشت سدها در تابستان جاري نه کفاف تشنگي را داد، نه چراغ همه خانه ها را روشن کرد. تاريکي ها از مرز ايران هم گذشت. بصره نيز در خاموشي فرو رفت. خاموشي اين شهر عربي، خبر از قطع صادرات برق از ايران به عراق داشت. از آن طرف سر افغان ها هم بي کلاه ماند و صدور برق به اين کشور هم متوقف شد. پيش بيني کارشناسان محيط زيست خيلي زودتر از آنچه تصور مي شد! به واقعيت پيوست. آنها بارها هشدار داده بودند که سدسازي و انتقال آب، نسخه اشتباهي است که نه تنها آب را در ايران مديريت نمي کند ، که درد را در پيکره رنجور آن مي خشکاند ولي موافقان سدسازي هميشه نياز به توليد برق آبي را پيش کشيدند. سدها، اما در توليد برق آبي هم کم آوردند. درحالي که محيط زيستي ها در تمام اين مدت، يک پيشنهاد را روي ميز تصميم گيران گذاشته بودند؛ «استفاده از انرژي هاي پاک براي توليد برق.» اين پيشنهاد اما هر بار از سوي مسئولان وقت، به گوشه اي پرت مي شد. چراغ استفاده از انرژي هاي خورشيدي و بادي در سرزميني که 85 درصد آن «بياباني» است، هرگز در ذهن هيچ يک از تصميم گيران از جمله وزارت نيرويي ها روشن نشد.
    
    تبديل تهديد بيابان به فرصت
    بياباني بودن بخش زيادي از کشور، فصل مشترک مخالفت کارشناسان با سدسازي و لزوم سوق دادن وزارت نيرو به سمت توليد انرژي هاي پاک چون انرژي خورشيدي است. محيط زيستي ها بارها اعلام کرده اند که سدسازي در منطقه نيمه خشک و خشک اشتباه غيرقابل جبراني است. آنها توليد انرژي خورشيدي و بادي را براي توليد برق به برق آبي، جلوي روي مديران مي گذاشتند، اما مرغ سدسازان يک پا داشت! نتيجه آن همه سماجت در سد سازي، تبديل بخش بزرگي از جلگه هاي کشور از جمله مرغوب ترين زمين هاي کشاورزي خوزستان به بيابان بود؛ بياباني که از دهان سد و تونل هاي انتقال آب بيرون آمد، به کانوني براي توليد ريزگردهاي داخلي تبديل شد تا نفس شهروندان چندين استان کشور را تنگ کند! البته اين نفس تنگي تنها به دليل ريزگردهاي داخلي نبود، اما تاثير ريزگردهاي خارجي را بيشتر کرد.
    «حميدرضا خدابخشي» معاون سابق سازمان آب و برق خوزستان در گفت و گو با «ايران» يکي از راه حل هاي کانون هاي ريزگرد داخلي در خوزستان را ايجاد مزارع انرژي خورشيدي مي داند که مي تواند ذره هاي گرد و غبار را زير صفحات خود زمينگير کند. به گفته او، اين راه حل زماني که نفس خوزستاني ها از گرد و غبارها گرفت، آباداني ها راهي بيمارستان شدند، خرمشهري ها نفس کم آوردند و اهوازي ها هوا نداشتند، به مسئولان داده شد، اما آنها باز هم سياست بي اعتنايي پيشه کردند.
    خدابخشي مي گويد:«يکي از راهکارها براي کنترل ريزگردها، ايجاد نيروگاه هاي خورشيدي در دشت هاست.» به گفته او صفحات پهن خورشيدي، چون بادشکن عمل مي کند و اجازه نمي دهد خاک بلند شود. او بزرگ ترين مانع براي طلوع نيروگاه هاي خورشيدي در دشت هايي را که کانون گرد و غبار شده اند ،عدم سرمايه گذاري در اين حوزه مي داند. به اعتقاد خدابخشي، نيروگاه هاي خورشيدي هرگز به عنوان يک موضوع محوري توجه وزارت نيرو را به خود جلب نکرده است... حالا کشور 5 هزار مگاوات برق کم دارد؛ اين آماري است که وزير نيرو مي دهد. البته آمار کارشناسان مستقل، بيشتر از آمار آقاي وزير است و تا 7 هزار مگاوات برق هم مي رسد. خدابخشي، شهريور و مرداد ماه هر سال را، فصل خالي شدن ذخيره آب پشت سدها و کليد خوردن خاموشي مي داند! اما اين پايان خبرهاي بد آبي نيست! دسته گل ديگر را «تغيير اقليم» بر آب داده است! از ذخيره برفي هم ديگر خبري نيست. حتي دماوند هم از پس نگه داشتن برف هايش برنيامد و سيلاب آن به جان روستاهاي پايين دست افتاد. آورد رودخانه ها هم کم شده! خشکي به جان بستر رودخانه «زهره» و «جراحي» در خوزستان افتاده است! ديگر آبي وجود ندارد که برقي از آن گرفته شود. ايران چاره اي جز روشن کردن چراغ انرژي خورشيدي ندارد! به گفته خدابخشي ،توليد برق خورشيدي يا بادي همان اندازه زمان مي برد که برق آبي. برآوردها هم نشان مي دهد تنها در خوزستان پتانسيل توليد 50 هزار مگاوات برق خورشيدي-بادي وجود دارد. خدابخشي 13 هزار مگاوات آن را با توجه به شرايط و امکانات کشور قابل اجرا مي داند، اما برنامه اجرايي آن تاکنون به شکل جدي روي ميز مديران نيامده است.
    
    باد بکاريد انرژي درو کنيد
     انرژي خورشيدي و بادي در سيستان و بلوچستان هم راهکاري است که لااقل سه دهه است به دولتمردان و ديپلمات هاي ايران پيشنهاد مي شود. کارشناسان محيط زيست از جمله «محمد درويش» معاون سابق سازمان حفاظت محيط زيست کشور در گفت و گو با «ايران»، توليد برق از انرژي هاي بادي و خورشيدي اين استان و صادرات آن به افغانستان را يکي از راهکارهايي مي داند که مي تواند مسير رايزني ديپلماتيک براي گرفتن حقابه هامون و هيرمند را از سمت افغانستان روشن کند.
    «سيد هاشم اورعي»، رئيس انجمن علمي انرژي بادي نيز در گفت و گو با «ايران» مي گويد که سيستان و بلوچستان توان توليد روزانه 5 هزار وات برق را از انرژي هاي پاک دارد. اين ميزان دقيقاً همان اندازه اي است که سدهاي آبي در مرداد و شهريور ماه 97 کم آورده و رسانه ها به نقل از وزير نيرو آن را تيتر کرده اند. اورعي اعتقاد دارد مي توان تا 20 هزار مگاوات برق از انرژي خورشيدي -بادي در تمام کشور گرفت، اما درعين حال معتقد است:«مديريت درست و حسابي وجود ندارد. مديران عادت کرده اند و دنبال کار جديد نيستند.» نيروگاه هاي خورشيدي- بادي درحالي جايي در تصميم گيري هاي مديران وزارت نيرو ندارند که آمارهاي اورعي نشان مي دهد توليد هر صد مگاوات برق، 250 نفر را در سيستان و بلوچستان از قاچاق سوخت در مرزها و حاشيه نشيني در تهران نجات مي دهد و صاحب کار مي کند. از سوي ديگر بي آبي بسياري از اهالي سيستان و بلوچستان را در چند دهه گذشته به اجبار به سمت زمين هاي کشاورزي و باغ هاي گلستان برده، اما ميزبان هرگز آنها را نپذيرفته است.
    زمين هاي کشاورزي گلستان هم سفره اهالي جنوب شرقي کشور را رنگ نداد و آنها جاده سرنوشت را به سمت تهران کشاندند! فقر چنان در تن و جان بعضي از آنها ريشه دوانده که بيابان نشين اطراف پايتخت شده اند و روزگار به سختي مي گذرانند. اورعي مي گويد:«سيستان و بلوچستاني ها روزگاري در زمين هاي کشاورزي خود دانه مي کاشتند وگندم درو مي کردند.» او اعتقاد دارد که آنها امروز مي توانند باد بکارند و «انرژي» درو کنند! اتفاقي که در آلمان افتاده و زمين هاي کشاورزي به مزارع توليد برق تبديل شده اند! اورعي آمارهاي ديگري هم دارد که هنوز نتوانسته توجه مسئولان را به خود جلب کنند. نيروگاه هاي برقي به گفته او هر سال 220 ميليارد ليتر آب مصرف مي کند؛ اقبال به نيروگاه هاي تجديد پذير مي تواند همين مقدار آب را صرفه جويي کند. اين مقدار به گفته اورعي 56 درصد آبي است که از منابع زيرزميني در بخش هاي غيرکشاورزي مصرف مي شود. هرچند هنوز وزارت نيرو به انرژي هاي پاک روي خوش نشان نداده، اما کارشناسان مي گويند:«ايران امروز انتخاب ديگري ندارد! آبي نيست و بايد به سمت باد و خورشيد رفت.» البته آنها يک پيش شرط دارند؛ مديراني تصميم گير شوند که باور داشته باشند هر بيابان، سنگفرشي از طلا است!
    
    
    اشتغال 250 نفر از هر صد مگاوات توليد برق خورشيدي / چرا چراغ انرژي هاي خورشيدي - بادي در ذهن وزارت نيرو روشن نمي شود؟
    


 روزنامه ايران، شماره 6874 به تاريخ 21/6/97، صفحه 7 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 90 بار
    آثار ديگري از "زهرا كشوري"

  بازگشت دوباره طرح تشكيل وزارتخانه ميراث فرهنگي به مجلس / ايرادات شوراي نگهبان رفع مي شود
زهرا كشوري، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  صيد مخرب سواحل جنوبي ايران را عقيم مي كند / وضعيت ماهيگيران و صيد ماهي هاي خاص از سوي ماهيگيران ايراني
زهرا كشوري، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  مترو براي حفاري، آب «چشمه علي» را خالي كرد / چشمه علي شهرري بعد از 20 روز دوباره جوشيد
زهرا كشوري، ايران 19/6/97
مشاهده متن    
  طعم تلخ چغندر قند در كام خشك درياچه اروميه
زهرا كشوري، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
  كارشناسان ستاد احياي درياچه اروميه و وزارت نيرو در ميزگرد روزنامه ايران: درياچه اروميه نمرد، احيا هم نشد
زهرا كشوري، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله معارف منطقي
متن مطالب شماره 8، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است