|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/21: جان كري تحليل كرد: چرا ايران با آمريكا مذاكره نمي كند؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4589
سه شنبه 3 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4422 21/6/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


جان كري تحليل كرد: چرا ايران با آمريكا مذاكره نمي كند؟
    
    دنياي اقتصاد : وزيرخارجه سابق آمريکا بار ديگر با حمايت از توافق هسته اي ايران، در انتقاد از تصميم رئيس جمهوري آمريکا براي خروج از برجام گفت اقدام ترامپ باعث شد رهبران ايران ديگر با آمريکا مذاکره نکنند. همزمان، کمال خرازي رئيس شوراي روابط خارجي نيز گفت ايران آمادگي شروع هيچ گونه مذاکره اي را با آمريکا ندارد. ترامپ بنا دارد موضوع ايران را در نشست شوراي امنيت مطرح کند. برخي کارشناسان اعتقاد دارند که اين اتفاق مي تواند منجر به ديدار روساي جمهور ايران و آمريکا شود.
    به گزارش «ايسنا» جان کري، وزير امور خارجه پيشين آمريکا که در مذاکرات هسته اي با ايران به عنوان نماينده آمريکا حضور داشت، در مصاحبه اي با شبکه پي بي اس خروج دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا از توافق هسته اي را تصميمي خطرناک و مخرب براي آمريکا دانست و تاکيد کرد که اين تصميم موجب شد تا ديگر هيچ يک از رهبران ايران با آمريکا مذاکره نکند. کري در پاسخ به سوالي درباره احتمال خروج ترامپ از توافق هسته اي با هدف اعمال فشار بر ايران براي تغيير حکومت گفت: بله، اين تصميم اساسا استراتژي تغيير حکومت را دنبال مي کند و براي آمريکا فوق العاده خطرناک و مخرب است. او تاکيد کرد: به غير از دو کشور در خاورميانه که هميشه از ايران متنفر و بر آن متمرکز بوده اند، چه کشورهايي با ما هستند؟! همه کشورهاي طرف توافق هسته اي نظير چين، روسيه، فرانسه، آلمان و انگليس از برجام حمايت کرده و سعي در حفظ آن دارند.
    جان کري افزود: جالب است که ايران هم به تعهداتش بر مبناي توافق هسته اي پايبند بوده و سعي دارد آن را حفظ کند. وزير امورخارجه پيشين آمريکا با تاکيد بر اينکه ترامپ با خروج يک جانبه از توافق هسته اي، متحدان آمريکا را ترک کرد و خشم آنان را برانگيخت، گفت: رئيس جمهور آمريکا با اين تصميم، ظرفيت رئيس جمهوري ميانه رو ايران را براي تغيير و حضور در عرصه جهاني تخريب کرد و با اتفاقي که پيش آمده، تندروهاي ايران در موضع خود (درباره توافق هسته اي) قدرت گرفته اند.
    کري تاکيد کرد: ترامپ کار را براي هر يک از مقامات ايراني که بخواهد با آمريکا مذاکره کند، سخت کرد، زيرا تندروهاي ايران بر اين باورند که نمي توان به آمريکا اعتماد کرد و نبايد با آن مذاکره کرد. جان کري همچنين در يک جلسه پرسش و پاسخ که به مناسبت انتشار کتاب جديدش برگزار شد، در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران درباره احتمال اينکه ايران بار ديگر پاي ميز مذاکره با آمريکا بيايد، تاکيد کرد: تا وقتي که من و شما زنده ايم ايراني ها با چنين رئيس جمهوري (ترامپ) پاي ميز مذاکره با آمريکا نمي آيند و اين مساله به لحاظ سياسي غيرممکن است. او در پاسخ به اين سوال افزود: اقدام ترامپ بر تصور من مبني بر اينکه اين تصميم هدف تغيير حکومت در ايران را دنبال مي کند، دامن مي زند و آمريکا در تغيير حکومت خوب عمل نمي کند و اميدوارم مردم اين مساله را متوجه شده باشند. آخرين نمونه آن هم ليبي است.
    به گفته کري، حسن روحاني، رئيس جمهوري ايران رويکردي مدرن در سياست ايران داشت و تلاش کرد تا مردم را به سمت و سوي تازه اي سوق دهد. او افزود: درحالي که ايراني ها مي گفتند نبايد به «شيطان بزرگ» اعتماد و با آن مذاکره کرد، ما تلاش کرديم که با جلب اعتماد ايران آن را به پاي ميز مذاکره بياوريم و با حسن نيت با ايراني ها مذاکره کرديم و توانستيم آنها را به تعهدات بزرگي مجاب کنيم. وزير امورخارجه پيشين آمريکا تاکيد کرد: متاسفم که بايد بگويم به دليل کاري که ترامپ کرد، غيرممکن است که هيچ يک از مقامات ايران با آمريکا مذاکره کند و تنها راه بازگرداندن ايران به ميز مذاکره با آمريکا اين است که افرادي معتبر بيايند و اعتماد ايراني ها را جلب کنند.
    او گفت: ايران به دليل تحريم ها که دور دوم آنها نيز به زودي اجرايي خواهد شد و ما به خاطر مساله يمن و حزب الله، نيازمند اين مذاکره هستيم اما خطر بزرگي پيش روي ما است و آن اين است که طرف هاي حاضر در منطقه خاورميانه، از جمله نتانياهو خواستار آن بودند که ما برسر ايران بمب بيندازيم، اما با اين توافق ما از بروز جنگ در منطقه جلوگيري کرديم. کري در ادامه گفت: اگر آن طور که يک نفر (ترامپ) ادعا مي کند، بهترين مذاکره کننده جهان هستيد، برويد و چين و روسيه و متحدان اروپايي طرف توافق هسته اي را متقاعد کنيد که براي مساله يمن و حزب الله بر ايران اعمال فشار کنند. در اين صورت است که حمايت سازمان ملل را نيز در اختيار خواهيد داشت تا از اقدامات ايران جلوگيري کنيد.
    
    ترامپ ثابت کرد آمريکا قابل اعتماد نيست
    کري پيش تر نيز گفته بود که ترامپ حرف کساني را که مي گفتند آمريکا قابل اعتماد نيست، ثابت کرد. وزيرخارجه اسبق آمريکا با «خطرناک» خواندن سياست دولت کنوني اين کشور در قبال ايران، گفت «دونالد ترامپ» نشان داد حق با کساني بود که مي گفتند آمريکا قابل اعتماد نيست. کري هفته گذشته بار ديگر از سياست دولت کنوني اين کشور در قبال ايران انتقاد کرد و نسبت به تبعات ادامه مسير کنوني توسط کاخ سفيد هشدار داد. او که در برنامه «جي پي اس» شبکه «سي ان ان» به ميزباني «فريد زکريا» صحبت مي کرد، رويکرد «دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريکا در قبال ايران را «خطرناک و ناصواب» توصيف کرد. وزيرخارجه اسبق آمريکا در دفاع از برجام، اين توافق را «قدرتمندترين، پاسخگوترين و شفاف ترين توافقنامه هسته اي جهان» توصيف کرد و با اشاره به اينکه منتقدان برجام در ايران آمريکا را غيرقابل اعتماد مي خواندند، گفت: «دونالد ترامپ ثابت کرد که آنها درست مي گفتند.»
    ترامپ که بارها برجام را توافقي «افتضاح» و «فاجعه بار» توصيف کرده، ۱۸ ارديبهشت ماه امسال رسما آمريکا را از توافق هسته اي خارج کرد. او با بيان اينکه اين توافق نتوانسته ايران را محدود کند، فرمان هايي را براي احياي تحريم هاي يکجانبه آمريکا عليه ايران امضا کرده است.
    رئيس جمهوري آمريکا همچنين بارها پيشنهاد مذاکره با مقامات ايران را داده است. ترامپ روز دوشنبه هشتم مرداد براي ديدار با مقامات ايران اعلام آمادگي کرد و گفت که «هيچ شرطي» هم در اين زمينه ندارد. دونالد ترامپ در يک کنفرانس خبري مشترک با جوزپه کونته، نخست وزير ايتاليا، در پاسخ به اين پرسش که آيا حاضر است با حسن روحاني، رئيس جمهوري ايران، ملاقات کند اين اظهارات را بيان کرد. وي گفت: «من قطعا آماده ام» با رئيس جمهوري ايران ديدار کنم، اگر وي مايل به اين کار باشد و اين ملاقات نيز «بدون هيچ شرطي» خواهد بود. مقامات جمهوري اسلامي پيش از اين بارها پيشنهادها براي مذاکره با آمريکا را رد کرده بودند.
    در همين ارتباط، رهبر معظم انقلاب روز ۲۲ مرداد با اشاره به حرف هاي بي ادبانه مقامات رژيم آمريکا درباره تحريم، جنگ و مذاکره گفتند: تاکيد مي کنيم جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهيم کرد. رهبر انقلاب اسلامي در ديدار 8 شهريور با اعضاي هيات دولت نيز با تاکيد بر منتفي بودن هرگونه مذاکره با آمريکايي ها افزودند: نتيجه مذاکره با مسوولان قبلي آمريکا که حداقل ظاهرساز بودند اين گونه شد، حالا با مسوولان وقيح و هتاک فعلي که شمشير را براي ايراني ها از رو بسته اند چه مذاکره اي داريم، بنابراين مذاکره اي در هيچ سطحي با آمريکايي ها صورت نخواهد گرفت.
    حسن روحاني، رئيس جمهور ايران هم در واکنش به اين تحولات اظهار کرد: آمريکا خود کاري کرده که شرايط مذاکره را از بين برده؛ با روند خوبي داشتيم مذاکره مي کرديم اما خودش آن را تخريب و پل را خراب کرده و آن طرف ايستاده و مي گويد بايد چگونه عبور کنم!؟ رئيس جمهور روحاني۲۴ مرداد ۹۷ در نشست هيات دولت خطاب به آمريکايي ها افزود: اگر مي خواستيد عبور کنيد، چرا خراب کرديد؟ اگر مي خواستيد همديگر را ببينيم چرا پل را خراب کرديد؟ خودشان پل را خراب کرده و آن طرف ايستاده و داد مي زنند. اينکه نشد. اگر راست مي گوييد بياييد پل را دو مرتبه درست کنيد. پل را که درست کرديد خود به خود و به طور طبيعي رفت و آمد درست مي شود؛ خودت موثر و مخرب و عامل اين کار هستي.
    
    ايران آمادگي شروع مذاکره را ندارد
    از سوي ديگر و در ادامه واکنش ها به درخواست مذاکره با آمريکا، سيدکمال خرازي که به دعوت وزارت بين الملل حزب کمونيست چين به پکن سفر کرده، با اشاره به اينکه هدف ايالات متحده آمريکا از اين فشارها مشخص است و آن تغيير نظام جمهوري اسلامي در ايران است، افزود: «تا زماني که تغييري در اهداف آمريکا ديده نشود و اين رژيم دست از تهديد و قلدري عليه مردم و نظام ايران برندارد، ايران آمادگي شروع هيچ گونه مذاکره اي را با آمريکا ندارد و به مقاومت خود ادامه خواهد داد. ما مطمئن هستيم که با مقاومت مردم ايران و کمک کشورهاي دوست در مقاومت خود عليه اين تهديدات موفق خواهيم شد.»
    همزمان با اظهارات خرازي، علي اکبر صالحي، رئيس سازمان انرژي اتمي روز سه شنبه در گفت وگوي اختصاصي با خبرگزاري آسوشيتدپرس گفت: خروج آمريکا از توافق هسته اي منجر به «قرار گرفتن ترامپ در زمره بازندگان تاريخ» شد. صالحي افزود: اين توافق مي توانست راه ايجاد اعتماد و اطمينان از دست رفته را هموار سازد. فکر مي کنم که (ترامپ) در زمره بازندگان است، زيرا او از منطق قدرت پيروي کرده و فکر مي کند که مي تواند براي مدتي (به اين وضعيت) ادامه دهد. اما به طور قطع گمان نمي کنم که او از اين خروج سودي به دست آورد.
    جان کري تحليل کرد: چرا ايران با آمريکا مذاکره نمي کند؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4422 به تاريخ 21/6/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 77 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پايش
متن مطالب شماره 1 (پياپي 83)، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است