|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/6/21: روايت رفتن مردي كه مي گفت اينجا همه فاسدند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6947
پنج شنبه 22 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6874 21/6/97 > صفحه 8 (فرهنگي) > متن
 
      


روايت رفتن مردي كه مي گفت اينجا همه فاسدند
علي معلم دامغاني پر سر و صدا آمد و با هياهو رفت

نويسنده: حسين هاشم پور


    
    علي معلم دامغاني، شنبه با رياست فرهنگستان هنر خداحافظي کرد اما شايد کمتر کسي فکر مي کرد شاعر پرآوازه انقلاب که برخي اشعارش همچنان ميان اهل فرهنگ زمزمه مي شود، در سال پاياني حضورش در فرهنگستان هنر با تندترين موضع گيري ها از سوي جامعه هنرمندان روبه رو شود. تابستان و پاييز سال گذشته، آقاي شاعر ناگهان جنجالي به پا کرد که هم جبران همه هشت سال سکوتش در مسند فرهنگستان هنر شد، هم در سابقه مديريت هنري کشور کاملاً بي سابقه بود؛ او بي توجه به جايگاه حقوقي اش، هر روز تيترهاي جنجالي درباره فساد در جامعه تجسمي به رسانه ها مي داد و در وب سايت رسمي فرهنگستان نامه هايي عجيب با لحن هايي غريب درباره بزرگان هنرهاي تجسمي منتشر مي کرد. او آنقدر بر اين رويه اصرار ورزيد تا اينکه 600 هنرمند به ستوه آمدند و در نامه اعتراضي به رئيس جمهوري خواهان برخورد با او شدند.
    
    هشت سال يک طرف و اين يک سال يک طرف
    معلم دامغاني در کسوت رئيس فرهنگستان هنر راحت بود، از همان دي 88 تا همين مرداد 96؛ در اين مدت يا فرهنگستان هنر با افول جدي برنامه ها و رويدادها روبه رو شده بود يا اينکه فعاليت هايش را رسانه اي نمي کرد؛ کافي است در گوگل يا حتي سايت اين نهاد اندکي وقت بگذاريد و برنامه هاي اين چند سال را مرور کنيد.
     البته در اين مدت چشمه جوشان شعر استاد به راه بود و اشعار و گاه يادداشت هايش به مناسبت هاي مختلف در سايت فرهنگستان هنر منتشر مي شد؛ حتي دو سرويس«سوگ سرودها» و «آرزوي اهل فرهنگ» به اين مهم اختصاص يافته و استاد تقريباً هيچ رخدادي را بي نصيب نگذاشته اند؛ از سوگ زنده ياد عزت الله انتظامي تا شعر براي ملکه رياضي جهان که هم اکنون نيز در سايت قابل مشاهده است.
    درباره آن هشت سال، دو چهره صاحبنام عضو پيوسته فرهنگستان که نخواستند نام شان گفته شود، مي گويند حتي يک جلسه با آقاي رئيس برگزار نکردند؛ گويا اعضاي پيوسته چنان از کم تحرک شدن فرهنگستان هنر گلايه مند بودند که در پايان دوره چهار ساله رئيس و در بدو کار دولت يازدهم، از رئيس جمهوري روحاني خواهان تغيير علي معلم دامغاني مي شوند که بنا به هر دليلي دولت موافقت نمي کند؛ اما در پايان دوره دوم چهار ساله که حدود يک سال پيش بود، درست بهمن ماه وقتي در مراسمي غيررسمي اعضاي پيوسته در مکاني غير از فرهنگستان گردهم مي آيند، پيرو جنجال آفريني هاي عجيب و غريب علي معلم در زمينه تجسمي، با تاکيد موکد خواهان عزل او مي شوند که در نهايت اين امر نيمه شهريور امسال محقق شد.
    
    رئيس فرهنگستان هنر يازدهم مرداد وارد شد
    چهارشنبه يازدهم مرداد ماه 96، علي معلم دامغاني بعد از هشت سال سکوت براي دو ماه ناگهان به تيتر يک صفحات هنري رسانه ها بدل شد؛ او در اقدامي بي سابقه پيامي روي وب سايت اين مجموعه قرار داد و مدعي شد:«500 تابلوي بدون شناسنامه و سند به خزانه فرهنگستان تحميل شده است...» او به حتم با آگاهي کامل از بار معنايي کلمات نوشت:«عجالتاً مال، مال الله است.» و جالب تر اينکه در وب سايت فرهنگستان هنر، زير پيام رئيس، فهرست هايي مشتمل بر همه اين 500 تابلو، از مشخصات آثار گرفته تا همه فروشندگان و حتي تاريخ فروش نيز منتشر شد که مايه تعجب دوچندان بود. جامعه تجسمي سال ها مي دانست گنجينه هنري بانک پاسارگاد که از آن به موزه بانک پاسارگاد هم ياد مي شود در طبقه بالايي موسسه صبا، وابسته به فرهنگستان هنر نگهداري مي شد و اتفاقاً شمار آثارش حدود 500 تابلوست، از اين رو موجي از ناباوري شکل گرفت که علي معلم اين مطلب را نمي داند؟! حتي يک جست و جوي ساده در اينترنت مي توانست نشان دهد که دوازدهم اسفند 1393 در موسسه صبا(زير نظر فرهنگستان هنر) بخش تازه خريداري شده اين گنجينه در حضور وزير وقت فرهنگ و ارشاد اسلامي، علي جنتي، به نمايش درآمد و کتاب آن در يک مجلد نفيس منتشر شد.
    اهالي هنر مي دانستند بيش از يک دهه است بانک پاسارگاد بابت اشغال اين فضا به موسسه صبا اجاره پرداخت مي کند و اين زمزمه هر روز بلندتر شنيده مي شد که آيا صاحبخانه قصد کرده، اموال مستاجر را صاحب شود؟ و چرا صاحبخانه بعد از يک دهه ناگهان متوجه شده اموال مستاجر مال الله است؟! گفته مي شد برخي هنرمندان به ديدار معلم دامغاني رفتند و به او گفتند همان فهرستي که در وب سايت تان منتشر کرديد، اتفاقاً شناسنامه اصالت اين آثار است و معلوم مي کند بانک پاسارگاد توسط شرکت زيرنظرش پارس آريان، از اين فروشندگان کارها را خريده است... اما آقاي رئيس حرفش همان بود، که بود. جامعه تجسمي از اقدام غريب فرهنگستان هنر شوکه شد و بدرستي تشخيص داد اگر سکوت کند، ديگر سرمايه گذاران بزرگ عرصه هنر با ديدن سرنوشت موزه بانک پاسارگاد ممکن است پا پس بکشند؛ ابتدا 10 چهره شناخته شده مانند نصرالله افجه اي، ليلي گلستان، علي شيرازي و... هفده مرداد ماه در متني توام با احترام گواهي دادند اين آثار به بانک پاسارگاد تعلق دارد، اما در کمال حيرت معلم دامغاني در مصاحبه اي همه اين 10 نفر را شريک دزد خواند! بعدتر آيدين آغداشلو، پرويز تناولي، عليرضا سميع آذر، حسين پاکدل، علي اکبر امين تفرشي، غلامرضا نامي و چند نام ديگر... يک به يک از طريق رسانه به او توضيح دادند اشتباه مي کند و عجيب که رئيس سر حوصله براي هر يک از اين نام هاي شناخته شده روي سربرگ فرهنگستان جوابيه هايي مي نوشت که گاه از دايره ادب خارج بود و آن را در وب سايت مجموعه فرهنگستان منتشر مي کرد.
    معلم دامغاني دوازدهم شهريور سال گذشته، کار را يکسره کرد و در گفت و گو با «روزنامه ابتکار» که در صفحه نخست هم تيتر شد، اعلام کرد:«اينجا همه فاسدند؛ هنرمند فاسد، گالري دار براي فساد گالري ايجاد کرده، خبرنگار فاسد، بانک فاسد است...»
    طبيعي بود کاسه صبر خانواده تجسمي لبريز شود، پنجم مهر ماه انجمن هنرمندان نقاش در بيانيه اي اعلام کرد:«با ابراز تاسف از لحن نامناسب رئيس فرهنگستان هنر نسبت به هنرمندان، استفاده از چنين لحن ناشايستي از سوي مديري که خود مسئول يک نهاد فرهيخته هنري است دور از شان جامعه هنري ايران است.»
    و سرانجام پانزدهم مهرماه سال گذشته 600 هنرمند که در ميان شان نام هاي بزرگان تجسمي به وفور به چشم مي خورد در بخش هايي از نامه اي اعتراضي به رئيس جمهوري نوشتند: «ايشان در پاسخ به اظهارنظر مودبانه هنرمندان، آنان را بارها فاسد خوانده، بزرگي از هنر ايران را مالخر مي خواند و به استاد بزرگوار ديگري مي نويسد:«فضولي نکن» و به رسانه ها مي گويد: اينجا همه فاسدند.»
    پس از اين نامه، علي معلم دامغاني تقريباً سکوت پيشه کرد، بانک پاسارگاد از طريق شکايت به قوه قضائيه باز پس گيري موزه اش را پي گرفت و جامعه هنري چشم به راه واکنش رئيس جمهوري و دولت ماند؛ هرازگاهي شايعاتي به گوش مي رسيد که رئيس فرهنگستان هنر بزودي تغيير خواهد کرد اما گفته مي شد اين اتفاق به روشن شدن پرونده 500 تابلوي نقاشي پيوند خورده است؛ درباره سرنوشت دادگاه هم خبرهاي غيررسمي منتشر شده اما اکنون که معلم چند روزي است ديگر رئيس فرهنگستان هنر نيست، گمانه هايي مطرح است که پايان دوره کاري او يک سال پيش بود و رفتن او در اين روزها در اثر هياهوهاي فصل داغ سال گذشته است.
    به يقين صحيح نيست دوره مديريت 9 ساله يک نهاد را با يک سال اخير سنجيد اما خبرهاي آن هشت سال و خبرهاي حاشيه ساز اين يک سال، چنان در هم تنيده شده است که هر گزارشي را خواه ناخواه تحت تاثير خود قرار مي دهد.
    
    
    روايت رفتن مردي که مي گفت اينجا همه فاسدند / علي معلم دامغاني پر سر و صدا آمد و با هياهو رفت
    


 روزنامه ايران، شماره 6874 به تاريخ 21/6/97، صفحه 8 (فرهنگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار
    آثار ديگري از "حسين هاشم پور"

  درس هايي از آتش سوزي فاجعه بار موزه برزيل / ضرورت تجهيز و بيمه آثار هنري در موزه هاي ايران
حسين هاشم پور، ايران 24/6/97
مشاهده متن    
  ٢٠٠ ميليوني نشدن علي شيرازي و ٣ نكته
حسين هاشم پور، شرق 1/11/96
مشاهده متن    
  درس هاي زلزله كرمانشاه براي مديريت فرهنگ و هنر
حسين هاشم پور، شرق 21/9/96
مشاهده متن    
  ٤ ماه حبس خانگي يك موزه و يك پيشنهاد
حسين هاشم پور، شرق 14/9/96
مشاهده متن    
  آقاي «ممنون»، ممنونم
حسين هاشم پور، شرق 7/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مهندسي ساخت و توليد ايران
متن مطالب شماره 3 (پياپي 503)، آذر و دي 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است