|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/21: دلايل ترجيح شرق به غرب از سوي ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4587
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4422 21/6/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


يادداشت 
دلايل ترجيح شرق به غرب از سوي ايران


نويسنده: سيدحسين موسويان *


    
    درحالي که فاز نظامي بحران سوريه به پايان نزديک مي شود، سران روسيه، ايران و ترکيه در نشست تهران بر حق تعيين سرنوشت سوريه به دست مردم اين کشور و از طريق انتخاباتي فراگير، آزاد و عادلانه تاکيد کردند. آنها همچنين توافق کردند به همکاري مشترک خود تا نابودي کامل گروه هاي تروريستي تعيين شده از سوي سازمان ملل در سوريه همچون داعش و القاعده و جبهه النصره ادامه دهند.
    وقتي که بحران سوريه در سال ۲۰۱۱ آغاز شد کشورهاي عضو ائتلاف آمريکا همچون عربستان از تمام ظرفيت خود براي حذف بشار اسد استفاده کردند. اما همکاري مشترک روسيه و ايران براي حفظ حکومت سوريه مانع موفقيت ائتلاف آمريکا شد. با پيوستن آنکارا به محور مسکو-تهران، پيروزي اسد در جنگ شش ساله نزديک شده است. اگر مثلث روسيه، ايران و ترکيه در مورد سوريه موفق شود، اين مثلث مي تواند نقش اساسي براي مديريت بحران هاي ديگر منطقه ايفا کند. روابط روسيه و ايران هيچ گاه تا اين حد نزديک نبوده است. تلخ ترين دوران تاريخ معاصر ايران در ۲۰۰ سال گذشته، تصرف سرزمين هاي ايران شامل: کل قفقاز، درياي خزر، مرو، سمرقند، بخارا، ايروان، نخجوان و تاجيکستان توسط روس ها در دوران پادشاهان فتحعلي شاه و ناصرالدين شاه است. پس از جنگ جهاني دوم نيز روسيه با تشکيل و هدايت حزب کمونيستي توده و فرقه دموکرات در آذربايجان، سعي در تجزيه ايران داشت.
    روابط ايران و آمريکا با دوستي آغاز شد و در مقاطعي از تاريخ گذشته، مردم ايران کشور آمريکا را خيرخواه خود تلقي مي کردند. اما اين روند از ۶۰ سال پيش تغيير کرد. کودتاي آمريکا و انگليس در سال ۱۹۵۳ و ساقط کردن دولت مردمي مصدق، حمايت از تجاوز صدام به خاک ايران در سال ۱۹۸۰، ساقط کردن هواپيماي مسافري ايران و کشته شدن ۲۹۰ غيرنظامي، حمايت از به کارگيري سلاح شيميايي توسط صدام عليه ايران و کشنده ترين تحريم هاي اقتصادي از جمله موارد ليست بلند خاطرات تلخ ايراني ها از آمريکاست.
    بعد از انقلاب اسلامي ۱۹۷۹ در ايران، بنيان سياست خارجي ايران براساس اصل «نه شرقي، نه غربي» تعريف شد تا ايران استقلال خود در روابط با قدرت هاي خارجي را حفظ کند. با وجود اين سياست هاي خصمانه آمريکا و بي اعتمادي کامل به آمريکا، موجب چرخش سياست خارجي ايران به سمت شرق شده است. اخيرا رهبر عالي ايران مذاکرات هسته اي با آمريکا را اشتباه خواند. آقاي ولايتي مشاور سياست خارجي ايشان ترامپ را «غيرقابل اعتماد» و پوتين رئيس جمهور روسيه را «شجاع و منطقي» دانست. چنين وضعيتي بي دليل نيست. چون آمريکا درحالي ۴۵ پايگاه وسيع با حدود ۱۳۰ هزار سرباز اطراف مرزهاي ايران دارد که سياست تغيير رژيم در ايران را در ۴۰ سال گذشته در دستور کار داشته، با نقش و جايگاه منطقه اي ايران مبارزه کرده، با اعمال سياست تحريم در حقيقت رفاه و توسعه اقتصادي ايران را نشانه گرفته و با تمام ظرفيت با جايگاه و نقش منطقه اي ايران مبارزه کرده است.
    درحالي که روسيه ، چين و هند هيچ کدام حضور نظامي خصمانه اي در مرزهاي ايران ندارند، در روابط دوجانبه و منطقه اي به جمهوري اسلامي به عنوان يک شريک سياسي-امنيتي-اقتصادي نگاه کرده، ايران را درمبارزه با تروريسم همکاري قدرتمند مي دانند، با سياست تغيير رژيم آمريکا مخالف و نقش مشروع و طبيعي ايران در منطقه را پذيرفته و همکاري مي کنند. روابط ايران با هند و چين، دو قدرت بلوک شرق، ريشه تاريخي براساس دوستي و احترام متقابل دارد. علاوه بر آن قدرت هاي بلوک شرق توانسته اند هم با ايران و هم با دشمنان منطقه اي ايران به ويژه اسرائيل و عربستان و امارات روابط متعادل و نرمالي داشته باشند درحالي که آمريکا به طور کامل در زمين دشمنان منطقه اي ايران بازي مي کند. برجام شرايطي به وجود آورد که مي توانست تحولي در روابط منفي ۴۰ سال گذشته ايران و غرب به وجود آورد. زيرا اولين باري بود که ايران و آمريکا مستقيما در سطح عالي راجع به يکي از موارد اختلافي مذاکره و توافق کردند. درطول سه سال گذشته برجام توسط ايران به طور کامل اجرا شده و به عنوان جامع ترين سند تاريخ عدم اشاعه سلاح هاي هسته اي شناخته شد. رهبر عالي ايران هم اظهار کرد که اگر آمريکا به تعهداتش در مورد برجام عمل کند، اين مي تواند فتح بابي براي ادامه گفت وگوها در مورد ساير مسائل باشد.
    منتها ترامپ رئيس جمهور آمريکا به توصيه نتانياهو و فشار عربستان، يکجانبه از توافق خارج و قطعنامه سازمان ملل و آژانس بين المللي انرژي هسته اي را زير پا گذاشت، تحريم هاي فرامرزي را اعاده کرد و به اين ترتيب مهر تاييدي بر بي اعتمادي هاي ۴۰ ساله ايران گذاشت و شانس گفت وگو و همکاري درمورد مسائل منطقه اي را از بين برد. در روند پيش رو نقش دو عامل در آينده روابط ايران با قدرت هاي بلوک شرق و غرب تاثيرگذار خواهدبود.
    اول اينکه با وجودي که روسيه و چين و اروپا با عزمي راسخ به دنبال اجراي برجام هستند اما آسيب پذيري اروپا از تحريم هاي فرامرزي آمريکا به مراتب بيشتر از قدرت هاي بلوک شرق است. به نظر مي رسد قدرت هاي بلوک شرق به تعهدات برجامي خود بيشتر عمل کنند و از خلا موجود که ترامپ در روابط غرب با ايران به وجود آورده، استفاده و ايران را بيش از پيش متحد خود سازند. در عين حال، تهران به عملکرد اروپا چشم دوخته که آيا اروپا خواهد توانست استقلال خود در اجراي برجام منهاي آمريکا را به اثبات رسانده و حداقل روابط بخشي از بلوک غرب با ايران را حفظ و مديريت کند يا خير.
    دوم اينکه آيا تهران و واشنگتن در دوره ترامپ گفت وگوي مستقيم را آغاز خواهند کرد يا خير. ترامپ اظهار کرده که هدف وي از تخريب برجام و افزايش فشارها و تحريم ها، دستيابي به يک معامله بزرگ تر با ايران است. اوگفته که ايران با وي گفت وگو خواهد کرد. واعظي رئيس دفتر رئيس جمهور ايران گفته که ترامپ هشت بار براي گفت وگو با روحاني تماس گرفته است. در هر صورت رهبر عالي ايران که تصميم گيرنده نهايي سياست خارجي ايران است، اخيراتصريح کرد که ايران در هيچ سطحي با آمريکا مذاکره نخواهد کرد.
    
    * پژوهشگر دانشگاه پرينستونيادداشت: دلايل ترجيح شرق به غرب از سوي ايران
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4422 به تاريخ 21/6/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 46 بارآثار ديگري از "سيدحسين موسويان "

  مسير صلح و همكاري ايران با عربستان و كشورهاي عربي
سيدحسين موسويان *، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  تحريم هاي جديد و معماي مذاكره با ترامپ
سيدحسين موسويان*، ايران 15/5/97
مشاهده متن    
  در واشنگتن چه مي گذرد؟
سيدحسين موسويان*، دنياي اقتصاد 6/3/97
مشاهده متن    
  دوازده پاسخ به پمپئو
سيدحسين موسويان *، دنياي اقتصاد 3/3/97
مشاهده متن    
  خودزني استراتژيك ترامپ در برجام
سيدحسين موسويان*، دنياي اقتصاد 23/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دنياي پردازش
متن مطالب شماره 31 (پياپي 75)، فروردين 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است