|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/21: اخبار ديپلماتيك
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4615
پنج شنبه 2 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4422 21/6/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


اخبار ديپلماتيكواکنش ظريف به تهديد بولتون
    دنياي اقتصاد : محمدجواد ظريف، وزير امورخارجه ايران گفته است، اينکه آمريکا حتي قضات ديوان بين المللي کيفري را نيز به پيگرد قضايي در دادگاه هاي خود تهديد کرده، نشان مي دهد که «گستاخي رژيم آمريکا حد و مرزي ندارد.» به گزارش خبرگزاري فارس، بنا بر اين گزارش، وزيرخارجه ايران در پيامي که در صفحه توييترش منتشر کرد، نوشت: «آمريکا تهديد کرده ديوان بين المللي کيفري را تحريم و حتي قضات آن را در دادگاه هاي آمريکا تحت تعقيب قرار مي دهد. کسي اظهار خشم نمي کند؟ گويا گستاخي اين رژيم سرکش آمريکايي هيچ حد و مرزي نمي شناسد. جامعه بين المللي چه زماني به ستوه خواهد آمد و آمريکا را مجبور خواهد کرد تا همانند يک کشور عادي رفتار کند؟» مشاور امنيت ملي کاخ سفيد روز دوشنبه تهديد کرد در صورتي که دادگاه بين المللي کيفري شهروندان آمريکا و متحدان اين کشور را تحت تعقيب قرار دهد، آن را تحريم خواهد کرد.
    
    
    واکنش قاسمي به حوادث بصره
    دنياي اقتصاد : بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امورخارجه ايران در پاسخ به سوالي در مورد آخرين وضعيت کنسولگري ايران در بصره و فعاليت مجدد آن، گفت: «بعد از حادثه تلخ حمله به کنسولگري ايران در بصره که با محکوميت تعداد بسياري از شخصيت هاي سياسي و غيرسياسي عراق همراه شد، ديپلمات هاي ايراني بلافاصله در ساختمان مناسب جديدي مستقر شده و فعاليت خود را در اين مکان آغاز کرده اند.»
    قاسمي همچنين اعلام کرد که زوار ايراني شرکت کننده در مراسم اربعين حسيني در عراق براي دريافت رواديد ريال پرداخت خواهند کرد. به گزارش «ايسنا» روز جمعه تعدادي از معترضان عراقي در بصره در اقدامي مشکوک و خرابکارانه وارد کنسولگري ايران در بصره شدند و اين کنسولگري را به آتش کشيدند. اين حادثه با اعتراض و محکوميت گسترده مقامات ايراني و عراقي همراه شد.
    
    
    انجام تحقيقات
    از ديگرسو حيدر العبادي، نخست وزير عراق با بيان اينکه اختلافات اخير بصره به دليل اختلافات سياسي بود، گفت که تحقيقاتي در رابطه با حمله به کنسولگري ايران درحال انجام است. به گزارش «ايسنا» به نقل از پايگاه خبري بغداد اليوم، نخست وزير عراق در حاشيه نشست با فرماندار بصره، رئيس مجلس استان و فرماندهان امنيتي آن در گفت وگو با خبرنگاران گفت: «تحقيقاتي در رابطه با به آتش کشيدن موسسات در بصره از جمله کنسولگري جمهوري اسلامي ايران درحال انجام است و از نيروهاي امنيتي مي خواهيم که نتايج اين تحقيقات را اعلام کنند.» وي افزود: «اتفاقات اخير بصره به دليل اختلافات سياسي بود و برخي از احزاب سياسي که نيروي نظامي نيز در اختيار دارند تلاش کردند تا استان را به آتش بکشند.»
    
    
    واکنش ابراهيم جعفري
    از ديگر سو ابراهيم جعفري، وزيرخارجه عراق با بيان اينکه حمله به کنسولگري ايران در بصره حمله به عراق بود، افزود اين مهاجمان عده اي مزدور بودند که سعي داشتند چهره عراق را تخريب کنند و به روابط اين کشور با ايران آسيب بزنند. به گزارش «ايسنا» به نقل از العالم، وزير امورخارجه عراق در يک گفت وگوي تلويزيوني تصريح کرد که نبايد اقدامات نادرست عده اي محدود در حمله به سرکنسولگري ايران را به حساب دولت و ملت عراق و حتي معترضاني گذاشت که طبق قانون براي احقاق حقوق خود تظاهرات مي کنند، مهاجمان عده اي مزدور بودند که سعي داشتند چهره عراق را تخريب کنند و به روابط اين کشور با ايران آسيب بزنند. وزير امورخارجه عراق تاکيد کرد که روابط ايران و عراق امري ذاتي است و از واقعيت هاي تاريخي و جغرافيايي ريشه گرفته است و ميان دو کشور حدود ۱۲۰۰کيلومتر مرز و منافع مشترک و احترام متقابل وجود دارد. جعفري افزود: «زائران ايراني به عتبات مقدس در عراق مي آيند و عراقي ها نيز به زيارت آستان هاي مقدس در ايران مي روند و همه اينها باعث به وجود آمدن روابط خوب ميان دو ملت شده است.» وي تاکيد کرد: «ما نبايد اين اقدام را (حمله به سرکنسولگري ايران) که از سوي افراد منحرف هدايت مي شود، از چشم تظاهرات کنندگان و ملت و دولت عراق ببينيم، آنها فقط نماينده خودشان هستند و به زودي تحت پيگرد قضايي قرار مي گيرند و مشخص خواهد شد مزدوراني هستند که دنبال آسيب زدن به وجهه عراق و روابط با ايران بوده اند.»
    
    
    «ايران» محور نشست اتحاديه عرب
    ايسنا : يک رسانه عربي اعلام کرد که نشست اتحاديه عرب روز سه شنبه برگزار شد و ايران يکي از موضوعات مهم اين نشست بود. به گزارش اسکاي نيوز عربي، اتحاديه عرب روز سه شنبه صدوپنجاهمين نشست خود در سطح وزرا را به رياست کشور سودان برگزار کرد و براساس اخبار منتشر شده، مقابله با ايران يکي از مهم ترين محورهاي اين نشست بود. اين شبکه عربي اعلام کرد که مقر اتحاديه عرب در قاهره شاهد نشست هاي ديگري در حاشيه نشست اتحاديه عرب خواهد بود، زيرا قرار است کميته چهارجانبه وزراي خارجه کشورهاي عربي که مسوول پيگيري تحولات بحران با ايران است، نشستي در رابطه با راه هاي دخالت ايران در امور داخلي کشورهاي عربي به رياست امارات برگزار کند. موضوع دخالت ايران در کشورهاي عربي در حالي مطرح مي شود که مقامات کشورمان همواره تاکيد مي کنند جمهوري اسلامي ايران هيچ گونه دخالتي در امور داخلي ديگر کشورها ندارد و خواهان صلح، ثبات و امنيت در منطقه است. حضور ايران در برخي کشورهاي عربي مستشاري بوده و به درخواست قانوني دولت آنها است.
    
    
    هشدار آمريکا درباره پرواز در حريم ايران
    ايسنا : مديريت حمل ونقل هوايي فدرال آمريکا در هشداري تازه به شرکت هاي هواپيمايي اين کشور، خواستار احتياط بيشتر در پرواز بر فراز حريم هوايي ايران شد. به گزارش که خبري سي ان بي سي، اين هشدار که از سوي مديريت حمل ونقل هوايي فدرال آمريکا براي هواپيماهاي آمريکايي صادر شده، بيان مي کند که اقدامات نظامي مرتبط با درگيري سوريه نيز در حريم هوايي ايران صورت مي گيرند. اداره خدمات پروازي که اطلاعات امنيت پرواز را در اختيار شرکت هاي هواپيمايي قرار مي دهد، اظهار کرد: «در برنامه ريزي پروازها در آسمان ايران، بايد روابط پرتنش ايران و آمريکا را در نظر داشت.» وزارت خارجه آمريکا توصيه کرده است که شهروندان آمريکايي به دليل احتمال بازداشت شدنشان به ايران سفر نکنند. اداره خدمات پروازي نيز درخصوص احتمال مواجه شدن هواپيماها با مشکلاتي در صورت فرود برنامه ريزي نشده به دلايل پزشکي يا فني هشدار داده است.
    
    اخبار ديپلماتيك
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4422 به تاريخ 21/6/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهه باستان سنجي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 402)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است