|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/6/21: چه كساني و چرا بايد تكريم شوند؟
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6982
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6874 21/6/97 > صفحه 8 (فرهنگي) > متن
 
      


چه كساني و چرا بايد تكريم شوند؟
لزوم اصلاح و بازنگري طرح تكريم هنرمندان

نويسنده: مريم سادات گوشه


    
    
    اواسط دهه هفتاد بود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي طرحي را به نام طرح تکريم به تصويب رساند. براساس اين طرح قرار شد مبلغي نزديک به 200 هزار تومان براي قدرشناسي از هنرمندان پيشکسوتي که گواهينامه درجه يک هنري دارند و در رشته خود صاحب سبک هستند، پرداخت شود.
    اين مبلغ گرچه در همان دهه هفتاد مبلغ فوق العاده اي به حساب نمي آمد، اما در هرصورت رقم نسبتاً قابل توجهي براي قدرداني از هنرمندان بود و مي شد از آن دفاع کرد؛ اما با گذشت دو دهه و با توجه به تورم، اين مبلغ امروز ارزش مادي آن روز خود را از دست داده و حالا مديران وزارت فرهنگ قول مي دهند که آن را از اول مهرماه به 800 هزار تومان برسانند! آن هم به پيشکسوتان بالاي 60 سال، که بيش از 35 سال سابقه آفرينش هنري و گواهينامه درجه يک هنري داشته باشند و تازه از فيلتر تاييد شوراي ارزشيابي هنرمندان نيز بگذرند. خبري که هفته گذشته سيد حسين سيدزاده مدير عامل صندوق اعتباري هنر در نشست خبري به اصحاب رسانه داد.
    البته اين مبلغ هم به قول سيدزاده«گرچه ناچيز است و ما در بسياري از مواقع شرمنده هنرمندان هستيم، اما اين مبلغ فقط به بهانه قدرشناسي پرداخت مي شود.»
    سيد عباس صالحي، وزير فرهنگ وارشاد اسلامي نيزچندي پيش درباره اين طرح و مبلغ آن گفته بود:«ما با وجود تمام منابع محدودمان آن را از حدود ۲۰۰ هزار تومان چند برابر کرده ايم و از شهريور به ۸۰۰ هزار تومان خواهد رسيد.»
    اما نکته حائز اهميت در خصوص افرادي است که مورد تکريم اين طرح قرار مي گيرند و البته طرحي که به نظر مي رسد بعد از گذشت بيش از بيست سال نياز به بازنگري دارد. حتي به نظر مي رسد نام اين طرح (تکريم) نيز که چندان خوشايند اصحاب فرهنگ و هنر نيست، نياز به تغيير دارد.
    در گذشته هنرمندان صاحب سبک بسياري بودند که مشاغل ديگري داشتند و به خاطر بالا رفتن حقوق و مزاياي شان، وزارت فرهنگ به آنها گواهينامه درجه يک هنري (که معادل مدرک دانشگاهي است) مي داد و از هنرمنداني که نياز به حمايت داشتند، تکريم مي کرد.
    حالا صندوق هنر شرايط تکريم را به گونه اي برنامه ريزي کرده است که فقط آنهايي که صاحب سبک هستند و اين گواهينامه را دارند، تکريم شوند؛ چه نياز داشته باشند و چه نداشته باشند.
    در هر صورت ناگفته پيداست که اين مبلغ براي يک استاد درجه يک صاحب سبک بسيار ناچيز است؛ بخصوص آن دسته از هنرمنداني که با سيلي صورت سرخ مي کنند و اين مبلغ هم دردي از آنها دوا نمي کند.
    
    هنرمنداني که نياز به طرح تکريم ندارند از فهرست خارج مي شوند
    محمدرضا اسدزاده رئيس شوراي عالي هنرمندان، نويسندگان و شاعران کشوردر پاسخ به «ايران» در خصوص لزوم بازنگري در طرح تکريم هنرمندان مي گويد: «بحث تکريم هنرمندان از زمان قبل از انقلاب هم مطرح بود. آن زمان رقمي را براي هنرمنداني که نياز مالي داشتند، مشخص کردند. اکنون هم فراتراز بحث رقم بايد به اين مساله پرداخت که چه کساني و به چه دليلي بايد تکريم شوند؟ اين طور نيست که هر کسي گواهينامه درجه يک هنري دارد، اين مبلغ را بگيرد.»
    اودر ادامه افزود: «اين طرح اکنون در شاخصه هاي مبالغ حمايتي در حال بازنگري و تدوين است. بنابر اين اساساً اينکه به همه هنرمنداني که گواهينامه درجه يک هنري دارند اين مبلغ پرداخت شود، نادرست است. اکنون شورايي متشکل از اعضاي شوراي عالي ارزشيابي هنرمندان و صندوق هنر در حال بررسي است. يکشنبه هفته گذشته نيز در سازمان سينمايي با استادان اين حوزه اين بحث مطرح بود و قرار است حوزه هاي نويسندگان، شعرا، تئاتر و هنرهاي سنتي ميراث فرهنگي را با حضور استادان آن حوزه به صورت جداگانه بررسي کنيم.»
    اسدزاده توضيح داد:«در طرح جديد پس از ارزيابي و بازنگري فهرست کاملي که تاکنون تکريم مي شدند، آن دسته از افرادي که نيازمند اين مبلغ نيستند از فهرست خارج مي شوند. اکنون در اين شرايط اقتصادي کار بسيار بزرگي است که وزير فرهنگ توانستند اين مبلغ را چهار برابر افزايش دهند.»
    او در خصوص اينکه برخي هنرمندان پيشکسوت به خاطر مبلغ کم اين طرح آن را در شان گواهينامه درجه يک هنري نمي دانند، افزود: «اين طرح به شان و ساحت هنرمندان آسيبي وارد نمي کند.اصل طرح تکريم چه قبل و چه بعد از انقلاب مبالغ و بودجه اي بوده است که براي هنرمندان در نظرگرفته شده است که نوعي حمايت و قدرداني بوده است.»
    
    بايد با طرحي جديد از پيشکسوتاني که دچار چالشند حمايت کرد
    عباس عظيمي مديرعامل موسسه هنرمندان پيشکسوت درمورد بازنگري اين طرح مي گويد: «اگر قرار است اين مبلغ به هنرمنداني که نياز دارند، داده شود، پس بايد نام «تکريم» هم عوض شود. در قدم بعدي نيز به مسائل و مشکلات هنرمندان پيشکسوت بالاي 60 سال رسيدگي کنند.
     مثلاً به هنرمند تراز اولي که از لحاظ مسکن دچار مشکل است يا حقوق بازنشستگي ندارد يا دچار چالش هاي جدي در زندگي شده است، در قالب طرحي جديد مبلغي را درنظر بگيرند و پرداخت کنند. يعني با طرح تکريم که با سياستي ديگر اتخاذ شده آن خلط مبحث نکنند، بلکه با طرحي جديد براي هنرمندان شاخص که در تمام زمينه ها مشکلاتي دارند، اين منابع را به اين سمت سوق دهيم.»
    او در ادامه افزود:«بعضي از هنرمندان هم در ظاهر نشان نمي دهد که مشکلي ندارند اما در باطن دچار مشکلاتي هستند که به حمايت نياز دارند.»
    
    چه کساني و چرا بايد تکريم شوند؟ / لزوم اصلاح و بازنگري طرح تکريم هنرمندان
    


 روزنامه ايران، شماره 6874 به تاريخ 21/6/97، صفحه 8 (فرهنگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    آثار ديگري از "مريم سادات گوشه"

  لايحه نظام جامع حقوق مالكيت فكري در اختيار بهارستان / سيدهادي حسيني معاون حقوقي و پارلماني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي مطرح كرد
مريم سادات گوشه، ايران 26/6/97
مشاهده متن    
  بازگشت به اشعار اصيل آييني در عزاداري ها / «ايران» در گفت و گو با شاعران و مديحه سرايان بررسي كرد
مريم سادات گوشه، ايران 25/6/97
مشاهده متن    
  DVD از سبد فرهنگي خانوار ايراني حذف مي شود؟ / «ايران» از تاثير نوسانات نرخ ارز روي محصولات فرهنگي ديجيتال گزارش مي دهد
مريم سادات گوشه، ايران 18/6/97
مشاهده متن    
  مدير عامل صندوق اعتباري هنر خبر داد: افزايش مبلغ طرح تكريم و كمك مستمري از ابتداي مهر ماه
مريم سادات گوشه، ايران 14/6/97
مشاهده متن    
  حوزه فرهنگ در آزمون شفافيت / وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي چگونه بايد شفاف سازي كند؟
مريم سادات گوشه *، ايران 13/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي فيزيولوژي و مديريت در ورزش
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1003)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است