|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/6/21: شناسايي پديده «فرونشست زمين» در 17 استان ايران
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4303
پنج شنبه 18 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4182 21/6/97 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


محيط زيست 
شناسايي پديده «فرونشست زمين» در 17 استان ايران
رييس سازمان زمين شناسي خبر داد    
    گروه اجتماعي|با بالا گرفتن بحران كمبود منابع آب در ايران برخي از كارشناسان در سال هاي اخير گزينه استفاده از آب هاي «ژرف» و آب هاي «كارستي» را مطرح كرده اند و در اين باره تحقيقاتي هم در كشور انجام شده است. انجام تحقيقات در عين حال منتقداني هم داشته است، منتقداني كه مي گويند رفتن به سمت يافتن منابع جديد آب موجب مي شود استراتژي تغيير الگوي مصرف آب جدي گرفته نشود. با حفر يك حلقه چاه آب ژرف در منطقه سيستان و همچنين انجام تحقيقات درباره آب هاي «كارستي» در نقاط مرزي ايران و شناسايي برخي ذخاير آبي اين خطر را بيش از پيش جدي تر هم كرده كه استراتژي كاهش مصرف كمرنگ شود و مديران تصميم گير به استفاده از منابع جديد آبي دل ببندند. اما ديروز راضيه لك، رييس سازمان زمين شناسي كشور در نشست خبري با خبرنگاران و در پاسخ به پرسش «اعتماد» درباره امكان سنجي استفاده از اين ذخاير، آب پاكي را روي دست خوش خيالان ريخت و گفت: «آب ژرف در ايران وجود دارد. مطالعات هم اين را تاييد كرده است. اما بايد بدانيم كه آب ژرف بحران آب در ايران را حل نمي كند. مصرف آب در ايران بي رويه بوده است و در اين زمينه با استانداردهاي جهاني بسيار فاصله داريم. در اين شرايط بايد شيوه هايي كه منجر به اصلاح الگوي مصرف مي شود را در پيش بگيريم. بنا نداريم از اين منابع آب استراتژيك به اين راحتي استفاده كنيم.» لك در تشريح وضعيت ايران در زمينه منابع آب ژرف، توضيح داد: «ابر حوضه هايي در كشور وجود دارد كه برخلاف آب هاي كارستي در بسياري از مناطق اين آب ها در حال ورود به كشور هستند. اين منابع آبي به ويژه از سمت كوه هاي هندوكش افغانستان و آناتولي در شمال غرب ايران به سمت ايران جاري است. آب هاي ژرف مشكلي از بحران آب كشور حل نمي كنند، اما در شمار آب هاي راهبردي است كه تجديدپذيري و كيفيت آنها مهم است. تنها آب هاي ژرف كه از طريق گسل ها وارد كشور يا خارج مي شوند، براي مصرف قابل اتكا هستند.»به گفته لك درباره تجديدپذيري و كيفيت آبي كه از چاه تحقيقاتي در سيستان به دست آمده هم فعلا نمي توان اظهارنظر كرد زيرا: «جزييات داده ها در اختيار سازمان زمين شناسي قرار ندارد». رييس سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني درباره تحقيقات اين سازمان براي شناسايي منابع آب كارستي هم تاكيد كرد: «شناسايي منابع آب كارستي به ويژه در مناطق مرزي، ضرورت دارد و مي تواند در صورت نياز آب شرب را تامين كند. اما آب كارستي قرار نيست به منابع آبي كشور اضافه شود. بلكه اين منابع راهبردي در زمان خاص براي نسل هاي آينده ممكن است مورد استفاده قرار گيرد.»مسعود مرسلي، مشاور رييس سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني هم كه مسووليت تحقيق روي منابع آب را بر عهده دارد، در اين باره گفت: «درباره حجم آب هاي ژرف قابل استحصال هم بايد تامل كرد. برخي از نتايج چاه حفر شده در سيستان و بلوچستان اميدوار كننده است و برخي ديگر نااميدكننده. نبايد درباره اين آب ها افراط و تفريط كنيم. بايد مراقب باشيم كه در اين باره بزرگنمايي نشود.»
    
    شناسايي منابع آب «كارستي»
    «كارست» پديده اي در پوسته زمين است كه با شكستگي ها و قابليت انحلال توده سنگ مربوط مي شود كه در نتيجه آن يك سيستم آب زيرزميني شكل مي گيرد. سنگ هاي كربناته بر اثر درز و شكاف و انحلال در طول زمان زمين شناسي داراي فضاهاي خالي و حفره هايي مي شوند. به آبي كه درون اين سنگ ها جمع مي شود، آب كارستي گفته مي شود. حالا به گفته راضيه لك، رييس سازمان زمين شناسي ايران، در نتيجه مطالعات در چند منطقه اين منابع آبي شناسايي شده است: «روي آبخوان هاي مرزي از جمله كوه هاي هزار مسجد در حوضه آبريز قره قوم (خراسان شمالي) متمركز شديم كه نتايج آن اميدبخش بود.» مسعود مرسلي، مشاور رييس سازمان زمين شناسي و مجري اين طرح مطالعاتي هم گفت: اكنون در منطقه خليج فارس و درياي عمان خروجي زيادي از آب هاي كارستي وجود دارد و در سه منطقه جنوب شرق بوشهر، هندورابي و ميناب منابع قطعي آب هاي كارستي شناسايي شده است و از وجود آن اطمينان داريم.
    
    23 مخاطره در ايران
    رييس سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني در بخش ديگري از نشست خبري كه ديروز در محل اين سازمان برگزار شد به مخاطره خيز بودن ايران هم اشاره كرد: «ايران از 32 مخاطره طبيعي ، گرفتار 23 مخاطره طبيعي است و به همين دليل ايران در زمره كشورهاي پرمخاطره طبيعي قرار گرفته است.» لك تصريح كرد كه اين وضعيت موجب شده تا سازمان زمين شناسي بر رعايت اصول توسعه پايدار و رعايت موازين علمي در توسعه كشور تاكيد كند.مساله تغيير اقليم و ريزگردها از جمله مخاطراتي است كه ايران با آن روبه روست. به گفته لك سازمان تحت مديريت او در زمينه مطالعه روي ريزگردها و كانون هاي داخلي مسووليت دارد: «بر اساس همين مسووليت ما از كل كشور نمونه برداري هايي را انجام داده ايم و به يافته هايي نيز دست يافته ايم. در ابتدا تصورها بر اين بود كه كانون ريزگردها در خارج از كشور است، ولي مطالعات ما نشان داد كه برخي از كانون هاي ريزگرد منشا داخلي دارند كه از جمله مي توان به درياچه هاي خشك شده اشاره كرد.»
    
    خطر فرونشست زمين و فروچاله ها
    افزايش فرونشست زمين در ايران يكي از نشانه هاي مصرف بيش از اندازه ذخاير منابع آبي در كشور است. در حال حاضر به گفته رييس سازمان زمين شناسي ايران، 300 دشت و 17 استان با مساله «فرونشست» و «فروچاله» روبه رو هستند كه زنگ خطر را به صدا درآورده است. به گفته راضيه لك فرونشست زمين اگر در يك منطقه بيش از 4 ميليمتر باشد مي توان از واژه بحران براي آن منطقه استفاده كرد اما اسفبار بودن وضعيت دشت هاي ايران با توضيحات لك بيشتر روشن مي شود: «فرونشست در دشت نيشابور به 12 سانتيمتر و در دشت مشهد به 25 سانتيمتر افزايش يافته و در اين زمينه 609 محدوده مطالعاتي مشخص شده است.» لك درباره فروچاله ها هم گفت: «پديده فروچاله كه به دليل برداشت بي رويه از آب هاي زيرزميني اتفاق مي افتد، از فرونشست متفاوت است بيشتر در دشت هاي كشور با پديده فرونشست روبه رو شده ايم.»
    
    تهيه نقشه راه بخش معدن در ايران
    رييس سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني همچنين از تهيه نقشه راه بخش معدن در ايران خبر داد: «اين نقشه راه چهار ساله وظايف دستگاه هاي مرتبط را روشن كرده و از موازي كاري ها در اين حوزه جلوگيري مي كند. اين سند به زودي از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ مي شود.» به گفته او توجه به توسعه پايدار و رعايت ضوابط زيست محيطي از جمله ويژگي هاي اين سند است. عباس گلمحمدي، معاون اكتشاف سازمان زمين شناسي هم گفت: «اهميت محيط زيست در تك تك بندهاي نقشه راه فعاليت هاي معدني كشور ديده شده است. به طور مشخص از 70 بند، 5 بند مستقيم به رفع چالش هاي مردم و معارضين و محيط زيست اختصاص يافته است. براي اين كار هم تشكيل ستادهايي پيش بيني شده است.»
    محيط زيست: شناسايي پديده «فرونشست زمين» در 17 استان ايران / رييس سازمان زمين شناسي خبر داد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4182 به تاريخ 21/6/97، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه دنياي لاستيك و تاير
متن مطالب شماره 32، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است