|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/21: رشد بورس از جبهه فولا دي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4528
دو شنبه 1 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4422 21/6/97 > صفحه 1 (ص) > متن
 
 


رشد بورس از جبهه فولا دي
شاخص سهام ۱۵۷۹ واحد افزايش يافت


دنياي اقتصاد : شاخص کل سهام روز گذشته با رشد بيش از ۱۵۷۹ واحدي در ارتفاع ۱۴۸ هزار و ۵۷۸ واحدي ايستاد تا رکورد ديگري در کارنامه بورس تهران ثبت شود. هر چند تقاضاي سهام در صنايع پتروپالايشي به دليل رشد ابتداي هفته عقب نشيني کرد و شاخص کل را تحت فشار قرار داد، اما خبر حذف سقف رقابت براي معاملات محصولات فولادي در بورس کالا سبب انتقال قابل توجه نقدينگي به سهام وابسته در بورس تهران شد. در عين حال، ارزش ۹۰۰ ميليارد توماني معاملات خرد در روز گذشته از ديگر نشانه هاي رونق بورس بود.
    شاخص کل بورس تهران در پايان دادوستدهاي روز گذشته ۱۵۷۹ واحد افزايش يافت. اگرچه از شتاب رشد شاخص سهام به دليل اصلاح قيمت در نمادهاي پالايشي و پتروشيمي کاسته شد، اما انتشار اخبار در مورد حذف سقف قيمت نوسان محصولات فولادي در بورس کالا نقش اصلي را در تداوم حرکت صعودي نماگر اصلي بازار ايفا کرد. به اين ترتيب، ضمن تداوم تقاضاي قدرتمند در سهام کوچک تر بازار، رشد سهام فولادي-معدني زمينه ساز جهش دو کانالي شاخص کل طي معاملات ديروز شد. پس از جهش شاخص سهام طي سه روز ابتدايي هفته، معاملات ديروز بورس تهران نيز با رشد قابل توجه شاخص کل آغاز شد. با اين حال در ادامه تب وتاب خريد از سوي معامله گران افت کرد و برخي سهام موثر به ويژه در گروه فرآورده هاي نفتي به دليل شناسايي سود در مسير اصلاح قرار گرفتند تا سهامداران شاهد اصلاح نسبي نماگر اصلي بازار سهام باشند. در ميانه معاملات انتشار خبر مربوط به تصميم جديد وزارت صنعت، معدن و تجارت مبني بر حذف سقف نوسان قيمت براي معاملات محصولات فولادي در بورس کالا از سوي معاون امور معادن وزارت صمت بار ديگر موج قدرتمندي از نقدينگي مشتاق را راهي سهام وابسته در بورس تهران کرد. قبل از انتشار اين خبر ، نامه رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار به معاون اول رئيس جمهور در مورد رويه قيمت گذاري محصولات در بورس کالا مورد توجه بازار بود.
    
     خواسته شاپور محمدي چه بود؟
    شامگاه دوشنبه نامه اي از رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار خطاب به معاون اول رئيس جمهوري در رسانه هاي بورسي منتشر شد. شاپور محمدي ضمن تاکيد بر سازوکار بورس ها و بازارهاي خودانتظام از اسحاق جهانگيري خواست تا به وضعيت غيرقانوني حاکم بر معاملات بورس کالا خاتمه دهد. محور نخست اين نامه بر مبناي تاکيد به مواد قانوني حمايت کننده از بورس استوار است. محور دوم نامه نيز پيشنهادات رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار براي رفع مغايرت هاي قانوني در بورس کالا را در بر داشت. محمدي در نامه خود گفته بود، يا کالاهاي پذيرفته شده در بورس از نظام قيمت گذاري ستاد تنظيم بازار رها شوند يا طبق قانون کالاهاي مشمول نظام قيمت گذاري از سازوکار عرضه در بورس هاي کالايي خارج شوند.
    پس از انتشار اين نامه، صبح ديروز زمزمه هاي اصلاح شيوه قيمت گذاري محصولات فولادي بين اهالي بازار انتشار يافت و معاملات سهام وابسته در بورس تهران را تحت الشعاع قرار داد. سرانجام اين خبر توسط معاون معدني وزارت صنعت تاييد شد تا محصولات فولادي نيز از قيد سقف نوسان قيمت در بورس کالا آزاد شوند. انتشار اين خبر مطابق آنچه گفته شد، موج سنگيني از تقاضا در سهام وابسته را شکل داد (در هفته نخست شهريور ماه سقف نوسان قيمت معاملات محصولات مسي، آلومينيومي و فرآورده هاي فرعي نفتي در بورس کالا برداشته شده بود).
    
     رصد نوسات ديروز شاخص سهام
    معاملات ديروز با جهش قابل توجه شاخص کل آغاز شد. اين صعود تحت تاثير تداوم تقاضاي قدرتمند در سهام معدني و فولادي شکل گرفت. به طوري که فولاد مبارکه در کنار دوقلوهاي سنگ آهني يعني گل گهر و چادرملو در لحظات آغازين معاملات بيشترين حمايت را از شاخص کل به عمل آوردند تا دماسنج بازار ضمن عبور از دو کانال براي اولين بار فراتر از رقم ۱۴۸ هزار بايستد. اما اين روند چندان پايدار نبود. فشار عرضه ها در دو صنعت فرآورده نفتي و پتروشيمي مانع از ادامه روند صعودي نماگر اصلي بازار سهام شد. با فشار فروش در دو صنعت مزبور، سهام معدني و فولادي نيز با عقب نشيني سهامداران مواجه شدند. به اين ترتيب بخش عمده اي از رشد شاخص کل در ابتداي معاملات تخليه شد. اين روند با زمزمه هاي برداشتن سقف قيمت محصولات فولادي در بورس کالا چرخش محسوسي نشان داد و در نتيجه تمام فولادسازان با رشد شديد تقاضا مواجه شدند. زمزمه برداشتن سقف قيمت محصولات فولادي که در شبکه هاي مجازي دست به دست مي شد، در نهايت توسط جعفر سرقيني، معاون معدني وزارت صمت تاييد شد. در ادامه نيز عرضه هاي فولاد خوزستان و ذوب آهن اصفهان در بورس کالا لغو شد و نهايتا ارسال دستورالعملي به مديريت بورس کالا صحت خبر را تاييد کرد.
    بر همين اساس، نماد تمام شرکت هاي فولادي عرضه کننده در بورس کالا از جمله «فولاد»، «فخوز»، «ذوب» و همچنين «هرمز» و «ارفع» با رشد تقاضا مواجه شدند. به اين ترتيب «فولاد» با اثر مثبت بيش از ۴۲۲ واحدي در صدر جدول نمادها با بيشترين اثر فزاينده در محاسبه شاخص کل گرفت. «فخوز» نيز رتبه چهارم جدول مزبور را به خود اختصاص داد. سه فولادساز فعال در فرابورس ايران (ذوب، هرمز و ارفع) نيز ديروز در صدر جدول نمادها با بيشترين تاثير مثبت در محاسبه آيفکس قرار گرفتند.
    
     توقف رالي پرشتاب پالايشي
    همان طور که اشاره شد، اغلب سهام گروه فرآورده نفتي در معاملات ديروز تحت فشار فروش قرار گرفتند و غالبا با افت قيمت به کار خود پايان دادند. بررسي ها نشان مي دهد شاخص گروه مزبور از دوشنبه هفته گذشته همزمان با حذف سقف نوسان قيمتي معاملات فرآورده هاي نفتي در بورس کالا تا پايان معاملات روز دوشنبه هفته جاري ( ۶ روز کاري) رشد بيش از ۴/ ۲۳ درصدي را تجربه کرده است. اين روند، ديروز با انتشار نامه شفاف سازي از سوي دو شرکت پالايش نفت تبريز و تهران متوقف شد. دو پالايشگاه مذکور ديروز در نامه شفاف سازي خود در مورد مقدار و نرخ محصول وکيوم باتومي که به صورت تهاتري به فروش مي رسانند، شفاف سازي کردند. هر کدام از پالايشگاه ها مقدار مشخصي از محصول وکيوم باتوم خود را به صورت تهاتري به فروش مي رسانند و نرخ اين محصول در معاملات تهاتري از سوي شرکت ملي پالايش و پخش تعيين مي شود. حجم تعهد فروش تهاتري نيز براي اين پالايشگاه ها قابل توجه است. سقف فروش تهاتري وکيوم باتوم شهريورماه «شتران» ۴۰ هزار تن اعلام شده است که حدود ۴۰ درصد حجم وکيوم باتوم اين شرکت را شامل مي شود.
    حجم فروش تهاتري «شبريز» نيز حدود ۳۰ هزار تن در شهريورماه اعلام شده است که اين رقم نيز ۵۰ درصد حجم فروش وکيوم باتوم اين شرکت را شامل مي شود. همچنين نرخ فروش اين محصول در شفاف سازي شرکت پالايش نفت تبريز حدود ۱۴۱۳ تومان در هر کيلو اعلام شده است. نرخ اين محصول در بورس کالا حدود ۳۹۰۰ تومان است. اين شفاف سازي ها حالا سودآوري سهام صنايع پالايشي را تحت تاثير قرار داده است و به نظر مي رسد در ادامه فعالان تالار شيشه اي شاهد اين نوع شفاف سازي ها از سوي ديگر شرکت هاي اين گروه باشند. با شرايط جديد نياز به تحليل ها و محاسبات کارشناسي افزايش يافته و سهامداران اين گروه احتمالا بايد اين موضوع را در روزهاي آتي مد نظر قرار دهند. به هرترتيب ديروز غالب نمادهاي صنعت فرآورده هاي نفتي با افت قيمت مواجه شدند و شاخص اين گروه نيز با کاهش ۲ درصدي سومين صنعت زيان ده ديروز بود.
    
     صف نشيني در بانکي ها
    با وجود فراز و نشيب محسوس قيمت در سهام کالايي، تقاضا در سهام بانک هاي ملت و تجارت روند پايداري داشت. بر اين اساس تقاضا براي خريد سهام «وبملت» اين نماد را در صدر فهرست نمادها با طولاني ترين صف هاي خريد بازار قرار داد. صف خريد اين نماد که در ابتداي معاملات شکل گرفت تا پايان دادوستدها پابرجا ماند. هر چند زمزمه هاي تسعير مازاد ارزي بانک ها-به ويژه بانک ملت- با نرخ هاي بالاتر از نرخ مرجع در بين اهالي بازار مطرح است، اما عدم قطعيت در اين باره و همچنين نقش بانک مرکزي در تعيين اين نرخ ريسکي است که معامله گران بايد آن را مد نظر قرار دهند. در عين حال، بايد توجه داشت که هيجان خريد موجود در اين گروه به خصوص در بانک هايي که با زيان سنگين عملياتي مواجهند، پشتوانه بنيادي مناسبي ندارد و ممکن است در نهايت سهامداران خود را با زيان مواجه کند.
    
     چه خبر از ديگر گروه ها
    سهام کوچک تر بازار در يک ماه گذشته بازدهي چشمگيري را تجربه کردند. در بين اين گروه ها، صنعت غذايي و قندي روند صعودي خود را در معاملات ديروز ادامه دادند. کوچک بودن حجم مبناي اين گروه ها در کنار اهرم بالاي نقدينگي به پشتوانه مجوز افزايش نرخ ها و همچنين کاهش ارزش ريال، بازدهي مناسبي را نصيب سهامداران اين صنايع کرده است. در سمت ديگر، رشد چشمگير شاخص گروه کاشي و سراميک در معاملات ديروز جالب توجه است. شاخص گروه کاشي و سراميک رشد بيش از ۷/ ۵ درصدي را ثبت کرد و رتبه سوم جدول صنايع با بيشترين بازدهي را به خود اختصاص داد. گروه سيمان، انبوه سازي نيز با رشد حدود ۴/ ۲ درصدي در جريان معاملات ديروز رشد قابل قبولي را ثبت کردند. در نقطه مقابل، خودرويي ها که در روزهاي اخير به انتظار مجوز افزايش قيمت معامله مي شوند، در جريان معاملات ديروز تحت فشار فروش قرار گرفتند (به خصوص نمادهاي بزرگ تر اين گروه). شاخص گروه خودرو در پايان دادوستدهاي ديروز افت ۸/ ۰ درصدي را ثبت کرد.
    
     توقف ۲۰ نماد به دليل رشد ۲۰ درصدي
    ديروز اگرچه سرعت رشد قيمت ها به طور نسبي کاهش يافت اما پيشتازي شاخص هم وزن در مسير رشد حاکي از قدرت تقاضا در سهام کوچک تر بازار بود. به اين ترتيب در حالي که ديروز شاخص کل رشد بيش از يک درصدي را ثبت کرد نماگر هم وزن حدود ۲ درصد افزايش داشت. در ادامه سريال توقف نمادها به دليل رشد بيش از ۲۰ درصدي، ديروز نيز۲۰ نماد بورسي به منظور شفاف سازي درخصوص نوسان قيمت سهم از سوي نهاد ناظر بازار متوقف شدند. نمادهايي چون «ونفت» از گروه پالايشي و «خرينگ» از قطعه سازان گروه خودرو با رشد ۲۰ درصدي طي ۵ روز متوالي اخير و «کهرام» از صنعت کاشي و سراميک با رشد ۵۰ درصدي در ۱۵ روز کاري گذشته از جمله اين نمادها بودند.
    
    

    
    رشد بورس از جبهه فولا دي / شاخص سهام ۱۵۷۹ واحد افزايش يافت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4422 به تاريخ 21/6/97، صفحه 1 (ص)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علامه
متن مطالب شماره 53، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است