|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/21: عوامل ركود معاملاتي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4530
چهار شنبه 3 بهمن 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4422 21/6/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


عوامل ركود معاملاتي


نويسنده: مهدي بهداد *

طي ماه هاي گذشته شرايط استثنايي را از نظر مناسبات عرضه و تقاضا طي کرده است؛ اين شرايط استثنايي از جهت تعاملات قيمت و تعداد معاملات طي چند ماه اخير نکات قابل تاملي را داشته است که در اين يادداشت به طور مختصر به آن پرداخته مي شود:
    ۱- طي ماه هاي گذشته به اعتبار حرکت بازارهايي مانند بازار ارز که درآن يکي از قيمت هاي کليدي اقتصاد تعيين مي شود، شاهد حرکت در بازار مسکن نيز بوده ايم. همان طور که به گواه آمار و اطلاعات و نيز مشاهدات مختلف قابل درک است، در چند ساله بعد از سال ۹۱ در مقاطعي شاهد عميق ترين رکود در بازار مذکور بوديم به گونه اي که بسياري از فعالان اين صنعت مجبور بوده اند محصولات خود را حتي کمتر از بهاي تمام شده عرضه کنند.
    
    ۲- در بررسي رفتارهاي بازار مسکن طي ۴ سال اخير، نکته قابل تامل آن است که به رغم جو رواني حاکم براي انجام معاملات در اين بازار و تهييج مردم براي خريد مسکن، تعداد معاملات انجام شده در بازار مسکن در شهري مانند تهران طي ماه هاي اخير حداکثر حدود ۱۹هزار معامله بوده و اين رقم بيشتر از سقف تعداد معاملات به ميزان تقريبي ۲۴ هزار معامله که در ارديبهشت ماه ۹۳ ثبت شده نبوده است. به تعبير ديگر هيجان ايجاد شده در بازار مسکن طي ماه هاي گذشته چندان جنبه تعدادي نداشته و غالبا جنبه قيمتي داشته است. بر اساس اطلاعات موجود، در تمامي سال هاي مورد بررسي، در ماه فروردين به دليل مسافرت هاي نوروزي، تعداد معاملات مسکن به حداقل مقدار خود و به رقم تقريبي ۵ هزار معامله رسيده و در ارديبهشت ماه به ميزان تقريبي ۳ برابر نسبت به ماه فروردين رشد مي کند. ضمن اينکه براي اولين بار از دي ماه ۹۷، نمودار قيمت مسکن در تهران، بالاتر از نمودار تعداد معاملات حرکت کرده و ظاهرا به اين زودي قصد بازگشت سيکلي ندارد.
    
    ۲-۱- آنچه به نظر مي رسد در بازار مسکن قابل تامل باشد اين است که جنس هيجانات بازار مسکن در ارديبهشت ماه ۹۳ (به عنوان يک نقطه) با جنس هيجانات در ارديبهشت ۹۷ يک تفاوت مهم دارد. اين تفاوت از آنجاست که طي چند ماه بعد از حداکثر شدن تعداد معاملات در ارديبهشت ماه ۹۳، قيمت روندي نزولي به خود گرفته و تا مهر ماه همان سال نيز اين روند ادامه داشته است. اين درحالي است که از ارديبهشت ماه ۹۷ که تعداد معاملات به سقف ۱۹ هزار فقره معامله رسيده است، قيمت کماکان در حال افزايش بوده و شکاف عجيبي در قيمت و تعداد معاملات ايجاد شده است. به نحوي که به رغم افت معاملات به حدود ۱۳ هزار فقره در تيرماه ۹۷، قيمت کماکان به روند صعودي خود ادامه مي دهد.
    
    ۳- دلايل بروز اين وضعيت خود يکي از مواردي است که جاي بحث و تحليل فراوان توسط صاحبنظران بازار مسکن دارد. به نظر مي رسد که وضعيت بازدهي ساير بازارها يکي از دلايل اصلي بروز اين شکاف بين قيمت و تعداد معاملات است. ويژگي بازار مسکن اين است که سهم آن در سبد هزينه خانوار بالا بوده وعمدتا افراد و خانوارها براي ورود به اين بازار از ابزارهاي اهرمي مانند اخذ تسهيلات از بانک ها استفاده مي کنند. به تعبير ديگر خصوصا براي گروه هاي متوسط و پايين درآمدي خريد مسکن بدون اخذ تسهيلات در موارد بسياري قابل تصور نيست. طي ماه هاي گذشته عمده افرادي که توان مالي خود را براي خريد متمرکز کرده و قصد خريد در اين بازار را داشتند در جهت شکل دهي تقاضاي معاملاتي اقدامات لازم را در اين بازار انجام دادند. به دليل محدوديت توان خريد افراد در اين بازار و با توجه به افزايش قيمت هاي حادث شده، طبعا تعداد معاملات کاهش پيدا کرده است.
    
    ۴- کاهش تعداد معاملات بعد ديگري نيز در طرف عرضه بازار مسکن دارد. به نظر مي رسد که عرضه کنندگان در بازار مسکن در نوعي ابهام نسبت به آينده اقتصاد کشور به سر مي برند. مالکان فعلي واحدهاي مسکوني، مي دانند با توجه به افزايش نرخ ارز و بالا رفتن قيمت طلا، سکه و خودرو به عنوان بازار هاي رقيب نمي توانند به يک باره (آنگونه که نرخ ارز دچار حرکت قيمتي مي شود) قيمت هاي خود را افزايش دهند. به تعبير ديگر عرضه کنندگان در بازار مسکن براي عقب نماندن نرخ بازدهي نسبت به بازارهاي رقيب نيازمند فرصت بيشتري نسبت به بازار هاي رقيب هستند. به همين دليل بدون متوقف کردن افزايش قيمت ها، تا جايي که بتوانند در اين بازار قيمت ها را بالا مي برند.
    از سوي ديگر، عرضه کنندگان مي دانند که با توجه به نرخ تورم قابل تصور در آينده بهترين و کم ريسک ترين بازار براي حفظ ارزش پول خود، نگهداري دارايي ها در قالب مسکن است. بنابراين به رغم رشد قيمت هاي مسکن، ميل چنداني به عرضه ندارند، چرا که اطمينان دارند در آينده اي نه چندان دور مي توانند نرخ هاي بازدهي بيش ازپيش را خصوصا در واحدهاي لوکس يا واحدهاي با متراژ پايين بگيرند. بنابراين براي فروش عجله اي ندارند.
    
    ۵- اما در آينده در اين بازار چه رخ خواهد داد؟ به نظر مي رسد که آينده بازار مسکن بيشتر تابعي از آينده ساير بازارها مانند بازار ارز باشد. هرچند که عرضه واحدهاي در دست احداث به طور متوسط بين ۱۸ تا ۲۴ ماه به طول مي انجامد، اما بر اساس اطلاعات منتشر شده ازسوي مراکز آماري کشور و بر اساس مشاهدات ميداني به خوبي وقوع تورم در بازار مصالح ساختماني (به طور متوسط و به ميزان تقريبي ۲۷ درصد در بهار ۹۷ نسبت به بهار ۹۶ براي ۱۰ گروه داراي اهميت بالاتر) قابل لمس است. اين موضوع انتظارات تورمي در اين بخش را بيش از پيش نمايان مي سازد. به تعبير ديگر به رغم افت توان خريد طرف تقاضا، از يکسو عرضه کنندگان نگران نرخ بازدهي قابل کسب از بازار مسکن نسبت به ساير بازارها هستند و به هيچ عنوان علاقه اي به عقب ماندن از ساير بازار ها براي واحدهاي موجود خود ندارند و از سوي ديگر براي واحدهاي در دست احداث خود نيز به دليل بالا رفتن بهاي تمام شده ناگزير از عرضه محصولات خود با قيمت هاي بالاتر هستند.
    
    

    
    *فعال صنعت ساختمان بازار مسکنعوامل رکود معاملاتي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4422 به تاريخ 21/6/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بارآثار ديگري از "مهدي بهداد "

  كليد بحران در سياست هاي پولي
مهدي بهداد، دنياي اقتصاد 9/5/97
مشاهده متن    
  تمايل به دريافت رهن بيشتر
مهدي بهداد*، دنياي اقتصاد 26/2/97
مشاهده متن    
  ادامه رونق با شيب ملايم
مهدي بهداد *، دنياي اقتصاد 16/12/96
مشاهده متن    
  دوره بازپرداخت طولاني تر تسهيلات
مهدي بهداد*، دنياي اقتصاد 28/4/96
مشاهده متن    
  افزايش سطح تسهيلات
مهدي بهداد*، دنياي اقتصاد 20/2/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه شيمي كاربردي
متن مطالب شماره 49، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است