|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/6/21: اهرم فولادي رشد شاخص سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4430
دوشنبه دوم مهر ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4422 21/6/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
اهرم فولادي رشد شاخص سهام


نويسنده: همايون دارابي

دنياي اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته سرانجام پس از چند ماه کش و قوس بر سر حذف رانت بورس کالا، شاهد برداشته شدن سقف رقابت فولاد بود.
    در بازار ديروز، معامله گران شروع متعادلي را تحت تاثير رشد قيمت ها شاهد بودند. در ادامه معاملات فعالان بازار شاهد انتشار نامه معاون وزير صمت درخصوص اصلاح دستورالعمل قيمت گذاري محصولات فولادي بودند. بر اساس اين دستورالعمل جديد، سقف رقابت بر سر محصولات فلزي حذف شد. در حال حاضر تنها محصولات پتروشيمي همچنان مشمول قيمت گذاري است. با اين مصوبه محصولات فولادي نيز همانند محصولات نفتي با سقف بازار معامله خواهند شد. به دنبال انتشار اين خبر، ضمن تشکيل صف هاي خريد براي نمادهاي فولاد و معدني، بازار شاهد جهش شاخص کل نيز بود. به اين ترتيب در نهايت شاخص کل با رشد هزار و ۵۷۹ واحدي (معادل ۰۷/ ۱درصد) همراه شد. شاخص ديروز به يک رکورد جديد دست يافت و در پايان معاملات به رقم ۱۴۸هزار و ۵۷۸ واحد رسيد. شاخص کل هم وزن (با اثرگذاري يکسان نمادها) نيز روز گذشته با افزايش ۹۲/ ۱ درصدي، عدد ۲۴ هزار و ۵۹۷ واحد را تجربه کرد.ديروز نماد معاملاتي دو شرکت فولاد مبارکه اصفهان و خوزستان، دو شرکت سنگ آهني گل گهر و چادر ملو و نمادهاي سرمايه گذاري اميد و هلدينگ نفت و گاز تامين بيشترين سهم را در رشد شاخص داشتند.
    در بازار ديروز با انتشار برخي اخبار درخصوص برنامه افزايش سرمايه شرکت ها، هيات مديره فرآورده هاي غذايي و قند تربت جام پيشنهاد افزايش سرمايه ۶۰ درصدي اين شرکت از محل آورده نقدي سهامداران، مازاد تجديد ارزيابي دارايي ها را به مجمع عمومي فوق العاده صاحبان سهام ارائه کرد. به اين ترتيب «قجام» در نظر دارد سرمايه اسمي خود را از ۳۱۲ ميليارد ريال به ۵۰۰ ميليارد تومان برساند. سيمان مجد خواف نيز پيشنهاد افزايش سرمايه ۴ درصدي خود را ارائه کرد. بر اساس اين پيشنهاد، «سخواف» در نظر دارد سرمايه خود را از محل مطالبات و آورده نقدي از ۵۳۰ ميليارد ريال به ۵۵۲ ميليارد ريال افزايش دهد. بهزاد محيط مافي، مديرعامل «دزهراوي» نيز روز گذشته درخصوص اقدامات مربوط به افزايش سرمايه اين شرکت از محل تجديد ارزيابي دارايي ها عنوان کرد: داروسازي زهراوي اواخر سال گذشته برنامه افزايش سرمايه ۱۵۰ درصدي از مطالبات سهامداران و آورده نقدي را اعلام کرده بود. به اين ترتيب مقرر شده سرمايه اسمي شرکت از ۲۴ ميليارد تومان به ۵۰ ميليارد تومان افزايش پيدا کند.
    ديروز در خبرهاي موثر، رئيس کل سازمان امور مالياتي گفت: با همراهي دولت و مجلس و طي مراحل قانوني، ماليات بخش توليد از ۲۵ درصد کنوني به ۲۰ درصد کاهش مي يابد.همچنين ديروز رئيس سازمان بورس اعلام کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار در حال انجام فعاليت هايي از جمله انتشار اوراق بيمه اتکايي و اوراق خسارت هاي فاجعه آميز است که اولين قدم همراهي بازار سرمايه و صنعت بيمه محسوب مي شود.شاپور محمدي با تاکيد بر اينکه هر ابزار مالي در بازار خاص خود معامله مي شود، گفت: هر ابزاري بازار خاص خود را دارد و سهام، شرعي ترين ابزار معامله است و تاکنون هيچ گونه ترديدي درباره آن وجود نداشته است. وي از بررسي ابزار معاملاتي «وارانت» در دستور کار جلسه کميته فقهي خبر داد و افزود: اگر ابزار وارانت - اين ابزار در دانش مالي عبارت است از اختيار خريدي که روي اوراق بهادار شرکت توسط خود شرکت منتشر مي شود- در کميته پذيرفته شود، در بازار سرمايه نيز پذيرفته خواهد شد. در گروه خودرويي نيز ديروز مديرعامل ايران خودرو اعلام کرد: وضعيت توليد خودرو رو به بهبود بوده و تا سه ماه آينده فرآيند توليد و تحويل خودرو عادي خواهد شد.
    هاشم يکه زارع با بيان اينکه وقتي دشمنان ظرف ۹۰ روز صنعت خودروسازي را تحريم مي کنند، قطعا به دنبال اهداف خاصي هستند، به صدا و سيما گفت: اما اين دليل نمي شود که ما هم بيکار بنشينيم و خطوط توليد دچار وقفه شود. وي ادامه داد: پس از اعمال تحريم ها به دليل برخي اتفاقات مانند تاخير در ترخيص قطعات از گمرک و تاخير قطعه سازان در تحويل قطعه به خودروسازان تا حدودي روند توليد خودرو کاهش يافت اما با کار هايي که انجام شده ترخيص قطعات، سرعت گرفته است. يکه زارع از ورود قطعات به خطوط توليد و رفع مشکل خودرو هايي که دچار نقص قطعه بودند خبر داد و افزود: اين خودرو ها در حال تکميل شدن هستند و به زودي به مشتريان تحويل خواهد شد. بنابراين ظرف سه ماه آينده فرآيند توليد و تحويل خودرو عادي خواهد شد. در گروه نساجي ديروز عرضه اوليه ۱۵ درصد از سهام شرکت عطرين نخ قم به تعداد ۱۵ميليون و ۶ هزار و ۴۵۰ سهم در نماد معاملاتي «نطرين» رقم خورد. اين چهارمين عرضه اوليه فرابورس از ابتداي سال تاکنون بود. اين عرضه اوليه با کشف قيمت هر سهم اين شرکت به ارزش ۴۹۱۴ ريال در سقف دامنه قيمتي رقم خورد و با مشارکت ۱۳۸ هزار و ۲۳۲ نفري خريداران به هر سهامدار حقوقي و حقيقي حداکثر ۱۰۹ سهم اختصاص داده شد.
    جنب پل حافظ : اهرم فولادي رشد شاخص سهام
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4422 به تاريخ 21/6/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بارآثار ديگري از "همايون دارابي"

  شروع توفاني بازار سهام در آغاز هفته
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 1/7/97
مشاهده متن    
  هفته ۵/ ۱ درصدي بورس تهران
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 31/6/97
مشاهده متن    
  بازگشت سهام به مدار صعود
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  خودنمايي تقاضا در روز منفي بورس
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جهش ۲ درصدي شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بيوتكنولوژي كشاورزي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 30)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است