|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد97/6/21: از ديويد بكام تا دلقكي كه مثانه اش تركيد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4251
يك شنبه 18 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 4182 21/6/97 > صفحه 14 (ورزش) > متن
 
      


نقد 
از ديويد بكام تا دلقكي كه مثانه اش تركيد


نويسنده: علي ولي اللهي


    
    دنياي تبليغات و رسانه دنياي عجيبي است. اهل فن اين دنيا هميشه حقه هايي در آستين دارند كه مغز كسي به آن قد نمي دهد. ترفندهايي كه در نگاه اول اصلا به چشم نمي آيند، اما با گذشت زمان معلوم مي شود كه چه چيز پشت پرده بوده. هيچ كس نمي داند در پس عكس هاي منتشر شده از آدم ها و اخباري كه از حاشيه زندگي مردم و مخصوصا ستاره ها پخش مي شود چه چيزهايي نهفته است. بچه هايي كه كار رسانه مي كنند، آن حرفه اي هاي شان، هر از چند گاهي بعد از اينكه يك ماجرا شروع مي شود و به اوج مي رسد و بعد از مدتي فروكش مي كند، لب به توضيح مي گشايند و با خضوعي متكبرانه اصل ماجرا را توضيح مي دهند. مثل سازمان جاسوسي انگليس كه هر چند 10 سال يك بار اسناد محرمانه اش را رو مي كند و خيلي ها تازه متوجه مي شوند كه آنها با چه حيله گري هايي كارشان را پيش برده بودند. مثلا ماجراي بكهام و رختكن رئال مادريد و عكس آن دختر برهنه را كه يادتان هست. چه جنجالي به پا شد. بكهام و همسرش تا چند هفته در صدر اخبار دنيا بودند. نه تنها ورزشي كه همه اخبار. ويكتوريا اعلام كرد طلاق مي گيرد. بكهام به خيانت متهم شد. عده اي از طرفداران اين دو با چشماني اشكبار شاهد شكست يكي از زوج هاي جذاب دنيا بودند و دل مي سوزاندند. اما اصل ماجرا بعد از مدتي لو رفت. اينكه آقاي بكهام مدتي بود در دنيا از چشم افتاده بود و ديگر آن جذابيت سابق را براي مخاطبان نداشت. به تبع اين موضوع قراردادهاي تجاري بكهام كه يكي از اصلي ترين منابع درآمدش بود تحت الشعاع قرار گرفته بود و شركت هايي كه با او قرارداد داشتند، مي ترسيدند فروش محصولات شان با وجود هزينه گزافي كه پرداخته اند كاهش پيدا كند. پس گشتند دنبال راهي كه دوباره آقاي بكهام را تبديل كنند به داغ ترين چهره دنياي رسانه. آنها آن نقشه را طراحي كردند و به صورت كاملا موفق به سرانجام رساندند.
    بعضي از دوستان من كه در كار رسانه هستند از اين مثال ها زياد برايم تعريف مي كنند. مثلا مي گويند كليپ هايي كه از سريال هاي ايراني پخش شده از تلويزيون تحت عنوان سوتي و براي خنده و تمسخر در فضاي مجازي پخش مي شود، كاملا هماهنگ شده و تحت كنترل عوامل توليد فيلم هستند. آنها مي خواهند نام سريال شان بيفتد سر زبان ها: به هر طريقي. چون معروفيت در دنياي امروز وابسته به روند معروف شدن نيست. فقط كافي است كسي اسمش پخش شود. آن آدم سلبريتي مي شود و بعد از مدتي مردم يادشان مي رود اين آدم چطور به اين شهرت رسيد. آن شخص و تيم تبليغاتي اش هم از نتايج اين معروفيت استفاده مي كنند. ميلان كوندرا در رمان جاودانگي در مورد آدم هايي صحبت مي كند كه دوست دارند به تالار مشاهير راه پيدا كنند. بشوند شكسپير. بشوند ماندلا. بشوند آن كسي كه در زمان حياتش سرشناس باشد و بعد از مرگش نيز جاودانه بماند. كوندرا دو دسته آدم را بررسي مي كند. عده اي كه با عناوين ناجور و مشمئزكننده حرف دهان مردم مي شوند و عده اي كه به واسطه هنر اصيل و ناب شان مورد توجه قرار مي گيرند. در اين بين كوندرا از دلقكي ياد مي كند كه خيلي دوست داشت مورد توجه شاه و دربار و مردم قرار بگيرد. يك شب كه اين دلقك در حضور شاه برنامه داشته، حسابي نيازمند به قضاي حاجت مي شود. اما از آنجايي كه مي ترسيده در حضور شاه در مورد مشكلش حرف بزند آن قدر خودش را نگه مي دارد و دم بر نمي آورد تا مثانه اش مي تركد و باعث مي شود مسخره خاص و عام شود. كوندرا مي خواهد بگويد كه ببينيد! اين طور مشهور شدن ها به هيچ دردي نمي خورد كه هيچ، نابودگر هم هستند. اما در زمانه امروز اگر دلقكي اين اتفاق برايش بيفتد مي تواند تا مدت ها بهره برداري تبليغاتي از اين ماجرا كند و كسي هم به اين فكر نكند كه دلقك چطور به شهرت رسيده. با خلق هنر يا تركيدن مثانه اش!
    غرض از نوشتن اين مقدمه نسبتا طولاني اين بود كه بگويم بايد به بازي هاي رسانه بدبين بود. به عنوان مثال چند روز پيش عكسي از رونالدو و همسرش منتشر شد. در يك قايق تفريحي در يك جاي دور افتاده. رونالدو و همسرش كه به نظر مي رسيد با توجه به زاويه دوربين عكس به صورت مخفيانه برداشته شده. عكسي كه بلافاصله در همه صفحات مجازي پر شد و تمام ادمين هاي كانال ها و پيج هاي پرمخاطب اين عكس را منتشر كردند. در نگاه اول آدم دلش مي سوزد براي رونالدو و خانواده اش. با خودمان مي گوييم شهرت هم عجب دردسرهايي دارد. بنده خدا رونالدو رفته دو روز جايي راحت باشد و دور از هياهوي رسانه ها استراحت بكند با خانواده اش. اين چه كاري است كه اين خبرنگاران سمج موسوم به پاپاراتزي انجام مي دهند؟ زشت است به خدا! اما شايد اگر كمي بيشتر فكر كنيم سوالاتي براي مان به وجود بيايد كه پاسخش نتايج ديگري جز دلسوزي به همراه داشته باشد. اينكه اول از همه رونالدو اگر بخواهد مي تواند به راحتي كاري كند كه هيچ كس نتواند در شعاع چند كيلومتري اش حضور داشته باشد. دوم اينكه وقتي به اولين پيجي كه اين عكس را منتشر كرده نگاه مي كنيم كه چه بردي در انتشار اين عكس كرده و چقدر به بازديدهايش اضافه شده و احتمالا چندهزار نفر به مخاطبان ثابتش اضافه شده، يادمان مي آيد رونالدو بابت منتشر كردن عكسي در اينستاگرامش، عكسي كه در يك هتل گرفته شده و تگ كردن نام آن هتل روي پست، كلي پول گرفته، چرا فكر نكنيم تمام ماجرا و منتشر شدن آن عكس هاي خاك بر سري هم با يك نقشه قبلي بوده؟ حتي اگر در نگاه اول اين عكس مربوط به زندگي خصوصي رونالدو به نظر آيد و باعث شود فكر كنيم هيچ آدمي دلش نمي خواهد تصاويري چنين خصوصي از زندگي اش منتشر شود و دست به دست بين مردن دنيا بچرخد. حتي اگر فكر كنيم كل اين فرآيند بار منفي براي خانواده رونالدو و خودش دارد، اما بايد بدانيم ما در دنيايي در حال صحبت هستيم كه ستون هايش پول است و رسانه و تبليغات. البته من واقعا نمي توانم در حال حاضر بگويم اصل داستان چيست. شايد هم واقعا كسي دزدكي اين عكس ها را گرفته و رونالدو همسرش روح شان خبر نداشته!
    نقد: از ديويد بكام تا دلقكي كه مثانه اش تركيد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 4182 به تاريخ 21/6/97، صفحه 14 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 42 بار
    آثار ديگري از "علي ولي اللهي"

  به پرسپوليس با عشق / الدوحيل در آزادي به زانو درآمد
علي ولي اللهي، اعتماد 27/6/97
مشاهده متن    
  شب سخت مدعيان مقابل ميزبانان / تغييرات والورده و لوپتگي جواب نداد
علي ولي اللهي، اعتماد 26/6/97
مشاهده متن    
  اركستر ناهماهنگ فوتبال عربستان / پول زياد و جاذبه اندك
علي ولي اللهي، اعتماد 25/6/97
مشاهده متن    
  ايتاليا گل نمي زند / مانچيني در جست و جوي مهاجم موثر
علي ولي اللهي، اعتماد 22/6/97
مشاهده متن    
  لاله هاي نارنجي نمي شكفند / فترت فوتبال هلند
علي ولي اللهي، اعتماد 20/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله محيط زيست و مهندسي آب
متن مطالب شماره 3 (پياپي 403)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است